آزمایش آنلاین

برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟

اعداد نرمال آزمایش غربالگری
اعداد نرمال آزمایش غربالگری
27 مهر 1397
چرایی آزمایش قند خون در دوران بارداری
چرایی آزمایش قند خون در دوران بارداری
27 مهر 1397
به چه خدمتی نیاز دارید؟

برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟

برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟ این سوالی است که خیلی از افراد مراجعه کننده به آزمایشگاه ها با آن روبروهستند. غربالگری به آزمایشی گفته می شود که برای تشخیص بیماری مادرزادی یا احتمال نقص در جنین صورت می گیرد. معمولا بیشتر آزمایش ‌های غربالگری غیرتهاجمی می باشند، یعنی برای انجام این گونه آزمایش ها نیازی به شکافتن بدن نیست و ازطریق ابرازهای پیشرفته، امکان مشاهده‌ی درون بدن میسر می ‌شود. زمان انجام آزمایش غربالگری بارداری در سه ماهه اول از هفته یازدهم تا هفته سیزدهم می باشد.  آزمایش خون غربالگری نیازی به ناشتا بودن ندارد.

برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟ قرار است در این مطلب به این سوال پاسخ دهیم و کمی درباره آزمایش غربالگری نیز برای شما خواننده گرامی توضیحاتی ارائه نماییم. غربالگری آزمایش های متفاوتی را شامل می شود. برخی از آزمایش ‌های غربالگری، ساده و رایج می باشند. به عنوان مثال آزمایش تحمل گلوکز برای تشخیص دیابت در دوران بارداری می باشد. همچنین برخی دیگر از انواع آزمایش غربالگری نیز برای موارد خاصی توسط پزشک تجویز خواهند شد.

 

آزمایش غربالگری سه ماهه اول

آزمایش غربالگری سه ماهه اول که به آن FTS گفته می شود به طور هم زمان دو شاخص خونی PAPP-A و Free BhCG و یک شاخص سونوگرافی NT را اندازه گیری می کند. آزمایش غربالگری مرحله اول در صورتی که پزشک آزمایش دیابت بارداری تجویز نکرده باشد نیازی به ناشتا بودن ندارد. اما اگر آزمایش دیابت بارداری تجویز شده باشد فرد باید حتما ناشتا باشد.

 

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری به طور معمول در صورتی که در آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری احتمال سقط جنین وجود داشته باشد توسط پزشک تجویز می شود. همچنین افرادی که آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه اول را انجام نداده باشند این آزمایش را باید انجام دهند و یا درصورتی که پزشک آزمایش غربالگری یکپارچه یا ترتیبی برای فرد تجویز نماید، آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. همچنین اگر آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه دوم انجام گیرد و جواب آن مثبت باشد، فرد باردار باید آزمایش تشخیص آمنیوسنتز را انجام دهد در غیر این صورت احتمال اینکه جنین به نقص های مادر زادی مبتلا باشد کم است. در ادامه با آزمایش آنلاین و مطلب ” برای آزمایش غربالگری باید ناشتا بود؟ ” همراه باشید.

 آزمایش غربالگری

آزمایش خون غربالگری

پزشک با توجه به سن و شرایط خانم باردار به بررسی نتایج آزمایش می پردازد که احتمال بروز مشکل های خاص را در جنین مورد بررسی قرار دهد. آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری باید بین هفته های 15 تا 20 بارداری انجام شود اما بهترین زمان انجام این آزمایش قبل از هفته 17 بارداری می باشددر بارداری طبیعی غلظت BhCG به طور سریع و پس از لانه گزینی جنین زیاد می شود و تقریبا در هفته دهم بارداری به حداکثر میزان خود خواهد رسید و سپس به تدریج کاهش می یابد. هرگونه افزایش غیرطبیعی BhCG ریسک بروز سندرم داون را افزایش می دهد. پروتئین PAPP-A توسط جفت در حال تکامل، تولید شده و غلظت آن در خون مادر پس از هفته هفتم بارداری افزایش می یابد. PAPP-A در طی هفته های 10 الی 13 بارداری اندازه گیری می شود و هر گونه کاهش غیرطبیعی آن احتمال بروز سندرم داون را افزایش می دهد. غربالگری سه ماهه دوم برای خانم های باردار از ابتدای هفته ۱۵ تا پایان هفته ۲۱ انجام می‌شود اما بهترین زمان انجام  این غربالگری بین هفته های ۱۵– ۱۷ می باشد. با انجام این آزمایش خون میزان 4 ماده در خون مشخص می شود که عبارتند از : آلفافتوپروتئین(AFP) ، هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)، استریول که بخشی از هورمون استروژن است و هورمون اینهیبینA(inhibin A). همچنین برای انجام غربالگری ۳ ماهه دوم نیز نیاز به ناشتا بودن نیست. اما احتمال دارد استعمال دخانیات ، نتیجه غربالگری را تحت تاثیر قرار بدهد. آزمایش غربالگری یارداری در سه ماهه دوم شامل یک آزمایش خون است که در آن ۳، ۴ و یا ۵ مارکر بیوشیمیایی موجود در خون مادر سنجیده می‌شوند.

-در تریپل تست ۳ مارکر خونی

-در کواد مارکر ۴ مارکر خونی

-در پنتا مارکر ۵ مارکر خونی

 

آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه دوم به بررسی وجود سندرم داون، تریزومی ۱۳ و ۱۸ و نقائص لوله عصبی می پردازد. این غربالگری به همراه غربالگری سه ماهه اول نیز قابل انجام است که به دو نوع دسته بندی می شود :

  • غربالگری متوالی (Sequential):

در این نوع غربالگری ابتدا غربالگری سه ماهه اول انجام می شود و طبق نتایج غربالگری سه ماهه اول، خانم های باردار به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  1. ریسک بالا :

خانم هایی که نتایج آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه اول آن ها در دسته ریسک بالا قرار دارد باید  برای انجام CVS و یا آمنیوسنتز به مرکز ژنتیک ارجاع داده شوند و دیگر نیازی به انجام مرحله دوم غربالگری نمی باشد.

  1. ریسک متوسط :

خانم هایی که نتایج آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه اول آن ها در  دسته ریسک متوسط قرار دارد، احتمال دارد انجام غربالگری سه ماهه دوم به ان ها توصیه شود و بر اساس نتایج این غربالگری در گروه ریسک بالا و یا ریسک پایین قرار خواهند گرفت.

  1. ریسک پایین :

خانم هایی که نتایج آزمایش غربالگری بارداری مرجله اول آن ها در دسته ریسک پایین قرار دارد  نیازی به انجام آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه دوم ندارد و فقط سونوگرافی های روتین و نیز ۀنومالی اسکن برای آن ها توصیه می گردد.

آزمایش ناشتا

  • غربالگری جامع و یا یکپارچه (Integrated)

این نوع از غربالگری دقیقترین و کاملترین غربالگری جنین است. این آزمایش نیز مانند آزمایش قبلی در دو مرحله انجام می شود. بهترین زمان انجام مرحله اول در سه ماهه اول بارداری، هفته یازدهم می باشد، که البته بین هفته های ۱۰ تا ۱۳ نیز قابل انجام است. در این مرحله سطح سرمی دو مارکر در خون مادر اندازه گیری می شود و یک سونوگرافی به منظور تعیین سن بارداری و اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن (NT) انجام می شود. این مرحله هیچ خطری برای مادر ندارد.

مرحله دوم در سه ماهه دوم بارداری و بهترین زمان انجام آن هفته های ۱۵ یا ۱۶ بارداری بوده ولی تا پایان هفته ۲۲ نیز قابل انجام است. این مرحله به اندازه گیری سطح سرمی مارکرهای Inhibin A ,AFP,uE3,BHCG Titer می پردازد. نتایج آزمایش غربالگری جامع زمانی قابل ارائه خواهد بود که مادر هر دو مرحله غربالگری را انجام داده باشد.

اگر مادر آزمایش نمونه خون دوم را تا اواخر هفته بیستم انجام ندهد، ریسک سندرم داون با استفاده از اطلاعات آزمایشات مرحله اول به تنهایی گزارش می شود، که ارزش آن نسبت به آزمون جامع کمتر خواهد بود. این نوع غربالگری کاملترین و دقیقترین نوع غربالگری می باشد و قدرت تشخیص سندرم داون به بیشتر از ۹۰% می رسد. یکی از مزایای این روش پایین بودن مثبت کاذب این تست و قدرت تشخیص بالای آن (حدود ۹۲%) می باشد . بنابراین با این روش از انجام آزمایش های غیر ضروری همچون موارد نمونه برداری از جنین با روش های CVS و آمنیوسنتز کاهش می یابد.

ما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 86 = 89

بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند