بینایی سنجی در منزل

شما می‌توانید برای بررسی وضعیت بینایی خود، فرم زیر را پرکنید تا متخصصین بینایی سنجی آزمایش آنلاین در محل حاضر شوند و با دستگاه‌های ویژه، نمره و یا بیماری‌های چشمی را تشخیص دهند.


با ثبت درخواست خود یک مشاوره رایگان پزشکی 10 دقیقه ای هدیه بگیرید

بینایی سنجی یا اپتومتری

بینایی سنجی یا اپتومتری، روشی برای بررسی مشکلات بینایی و چشم است. متخصصین بینایی سنجی (اپتومتریست‌ها)، با دستگاه‌هایی که دارند، نمره چشم شما را برای تجویز لنز و یا عینک تشخیص می‌دهند. می‌توانند برخی تمرین‌ها و ورزش‌های چشمی را توصیه کنند و اگر بیماری مانند آب مروارید و یا آب سیاه داشته باشید، پس از تشخیص، شما را به پزشک ارجاع می‌دهند.

همچنین برخی از متخصصین بینایی سنجی، با توجه به نمره چشمی که شما دارید، عینک مناسب را هم می‌سازند و شما می‌توانید عینک را هم از این افراد بگیرید.

در حال حاضر، شما می‌توانید با توجه به نیازی که دارید، از خدمت بینایی سنجی آزمایش آنلاین در منزل بهره‌بگیرید و مطمئن باشید که متخصصینی با تجربه و دارای مهارت کافی برای انجام اینکار به محل اعزام می‌شوند.

بینایی سنجی برای بررسی چه مشکلاتی است؟

چشم یکی از گرانقدرترین اعضای بدن هر انسانی است و در طول زندگی ممکن است مشکلات مختلفی برای آن رخ بدهد. امام مهم‌ترین دلایلی که افراد برای بررسی مشکلات چشم به بینایی سنجی مراجعه می‌کنند، موارد زیر هستند:

به روز کردن عینک طبی: اگر سردرد دارید، چشمانتان خیلی زود خسته می‌شوند یا تاری دید دارید، ممکن است وقت آن باشد که نسخه چشم‌های خود را به روز کنید، زیرا بینایی چشم‌ها می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند. بهترین کار این است که چشم‌هایتان را بررسی کنید و در صورت لزوم شیشه عینک خود را تغییر دهید تا بینایی بهتری داشته باشید.

نزدیک بینی و دوربینی: نزدیک بینی بیماری شایعی است. نور وارد شده به شبکیه منجر به عدم تشکیل درست تصاویر می‌شود و دیدن اشیا دور را دشوار می کند. از طرف دیگر، دور بینی بیماری است که دیدن اشیا مجاور را دشوار می کند. این مشکل به طور معمول یک اختلال ژنتیکی است و اگر در خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال اینکه شما نیز به آن مبتلا شوید، بسیار زیاد است.

خشکی چشم: این اتفاق زمانی می‌افتد که چشم شما توانایی تولید اشک را از دست بدهد. در نتیجه، خشکی چشم ایجاد می‌شود و برخی از فعالیت‌ها را دشوار می کند. به عنوان مثال، خواندن کتاب یا استفاده از کامپیوتر برای مدت طولانی سخت می‌شود. در صورت عدم درمان، این وضعیت می‌تواند منجر به زخم و درد در قرنیه شود و ایجاد ماکولا می‌شود. درمان خشکی چشم از کارهای بینایی سنجی یا چشم پزشکی است. بنابراین حتماً بدون معطلی و در اولین فرصت به یک متخصص مراجعه کنید.

حذف جسم خارجی: چشمان ما همواره در معرض اجسام خارجی قرار دارد و ممکن است جسم خارجی مانند یک تکه از وسایل آرایشی در چشم باقی بماند و مشکلات زیادی برای چشم ایجاد کند. به خاطر داشته باشید در این زمان نباید چشم خود را مالش دهید یا با جسم دیگری تلاش کنید آن را خارج کنید، چرا که با این کار میتواند وضعیت را وخیم‌تر کند. توصیه می‌شود در این موادرد به بینایی سنجی مراجعه کنید.

بررسی و چکاپ بینایی: چکاپ کامل چشمی هر دو سال یک بار برای بزرگسالان و سالانه برای سالمندان توصیه می شود. این معاینات چشمی برای درمان هر مشکلی که تا به حال وجود داشته، ولی از وجود آن بی اطلاع بوده‌اید اهمیت دارد.

آزمایشات چشم برای اطمینان از بینایی طبیعی مهم هستند و باید در اولویت برنامه سلامت شما باشند. نمونه‌ای از آزمایش چشم شامل غربالگری بینایی است که به شناسایی افرادی که در معرض خطر علائم مختلف چشمی هستند کمک می‌کند.

معاینه بینایی کودکان: 80% اطلاعاتی که کودکان در مدرسه به دست می‌آورند با بینایی چشم انجام می‌شود و باید پیش از رفتن به مدرسه از نظر بینایی بررسی شوند. توصیه می‌شود از 6 ماهگی بینایی کودک مورد پایش قرار گیرد و میزان بینایی او سنجیده شود تا اگر مشکلی وجود دارد بتوان در زمان مناسبی آن را رفع کرد.

معاینه سالیانه چشم تنها راهی است که می‌تواند به کودک برای رسیدن به موفقیت در کلاس کمک کند. همچنین این تنها راهی است که می توان به اطمینان رسید که کودک در فعالیت‌های ورزشی و سایر فعالیت‌های مدرسه همکاری می‌کند.

دلایل دیگر مراجعه به بینایی سنجی و یا درخواست بینایی سنجی در محل می‌تواند نیاز به نسخه عینک یا لنزهای تماسی، تشخیص بیماری‌هایی مانند آب مروارید، آستیگماتیسم و پیرچشمی، معاینه بینایی کودکان برای شروع مدرسه، عینک مخصوص لباس ورزشی به عنوان مثال عینک اسکی، تشخیص برخی از بیماری‌هایی که در نهایت چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند از جمله دیابت یا فشار خون بالا باشد. بینایی سنجی برای افرادی با مشکلات دوبینی نیز مفید است و می‌تواند مشکلات آنها را حل کند. همچنین بینایی سنجی برای تشخیص و تجویز برخی لنزهای طبی تخصصی مانند لنزهای توریک و واریفوکال اهمیت دارد.

پاسخ به سوالات شما

خیر. شما با پرداخت هزینه بینایی سنجی که هزینه رفت و آمد هم در آن محاسبه شده است، دیگر نیازی به پرداخت هزینه جداگانه ندارید.

به طور معمول اپتومتریست‌ها، با دستگاه‌هایی که دارند، قادر به ارزیابی دید دو چشم، قدرت تطابق و حرکات چشمی، دید رنگی و میزان عکس‌العمل چشم به نور هستند.

به طور معمول، متخصصین بینایی سنج، قبل از کمک گرفتن از دستگاه بینایی سنج، به کمک چارت بینایی سنجی، میزان بینایی شما را چک می‌کنند و با توجه به آن، نمره‌ای از 10 به وضعیت بینایی هر دو چشم شما داده می‌شود.

اگر مطمئن هستید و یا شک دارید که مشکل چشمی که دارید، مانند رتینوپاتی دیابتی، وضعیتی جدی است، به طور حتم، باید به چشم پزشک مراجعه کنید، اما برای بررسی نمره چشم و یا حتی تشخیص آب مروارید می‌توانید بینایی سنجی را انتخاب کنید. حتی اگر چشم درد هم دارید، بینایی سنجی قادر به تشخیص علت آن هست.