بینایی سنجی در منزل

شما می‌توانید برای بررسی وضعیت بینایی خود، فرم زیر را پرکنید تا متخصصین بینایی سنجی آزمایش آنلاین در محل حاضر شوند و با دستگاه‌های ویژه، نمره و یا بیماری‌های چشمی را تشخیص دهند.


بینایی سنجی یا اپتومتری

بینایی سنجی یا اپتومتری، روشی برای بررسی مشکلات بینایی و چشم است. متخصصین بینایی سنجی (اپتومتریست‌ها)، با دستگاه‌هایی که دارند، نمره چشم شما را برای تجویز لنز و یا عینک تشخیص می‌دهند. می‌توانند برخی تمرین‌ها و ورزش‌های چشمی را توصیه کنند و اگر بیماری مانند آب مروارید و یا آب سیاه داشته باشید، پس از تشخیص، شما را به پزشک ارجاع می‌دهند. همچنین برخی از متخصصین بینایی سنجی، با توجه به نمره چشمی که شما دارید، عینک مناسب را هم می‌سازند و شما می‌توانید عینک را هم از این افراد بگیرید. در حال حاضر، شما می‌توانید با توجه به نیازی که دارید، از خدمت بینایی سنجی آزمایش آنلاین در منزل بهره‌بگیرید و مطمئن باشید که متخصصینی با تجربه و دارای مهارت کافی برای انجام اینکار به محل اعزام می‌شوند.

بینایی سنجی برای بررسی چه مشکلاتی است؟

چشم یکی از گرانقدرترین اعضای بدن هر انسانی است و در طول زندگی ممکن است مشکلات مختلفی برای آن رخ بدهد. امام مهم‌ترین دلایلی که افراد برای بررسی مشکلات چشم به بینایی سنجی مراجعه می‌کنند، موارد زیر هستند:

به روز کردن عینک طبی

اگر سردرد دارید، چشمانتان خیلی زود خسته می‌شوند یا تاری دید دارید، ممکن است وقت آن باشد که نسخه چشم‌های خود را به روز کنید، زیرا بینایی چشم‌ها می‌توانند با گذشت زمان تغییر کنند. بهترین کار این است که چشم‌هایتان را بررسی کنید و در صورت لزوم شیشه عینک خود را تغییر دهید تا بینایی بهتری داشته باشید.

نزدیک بینی و دوربینی

نزدیک بینی بیماری شایعی است. نور وارد شده به شبکیه منجر به عدم تشکیل درست تصاویر می‌شود و دیدن اشیا دور را دشوار می کند. از طرف دیگر، دور بینی بیماری است که دیدن اشیا مجاور را دشوار می کند. این مشکل به طور معمول یک اختلال ژنتیکی است و اگر در خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال اینکه شما نیز به آن مبتلا شوید، بسیار زیاد است.

خشکی چشم

این اتفاق زمانی می‌افتد که چشم شما توانایی تولید اشک را از دست بدهد. در نتیجه، خشکی چشم ایجاد می‌شود و برخی از فعالیت‌ها را دشوار می کند. به عنوان مثال، خواندن کتاب یا استفاده از کامپیوتر برای مدت طولانی سخت می‌شود. در صورت عدم درمان، این وضعیت می‌تواند منجر به زخم و درد در قرنیه شود و ایجاد ماکولا می‌شود. درمان خشکی چشم از کارهای بینایی سنجی یا چشم پزشکی است. بنابراین حتماً بدون معطلی و در اولین فرصت به یک متخصص مراجعه کنید.

حذف جسم خارجی

چشمان ما همواره در معرض اجسام خارجی قرار دارد و ممکن است جسم خارجی مانند یک تکه از وسایل آرایشی در چشم باقی بماند و مشکلات زیادی برای چشم ایجاد کند. به خاطر داشته باشید در این زمان نباید چشم خود را مالش دهید یا با جسم دیگری تلاش کنید آن را خارج کنید، چرا که با این کار میتواند وضعیت را وخیم‌تر کند. توصیه می‌شود در این موادرد به بینایی سنجی مراجعه کنید.

بررسی و چکاپ بینایی

چکاپ کامل چشمی هر دو سال یک بار برای بزرگسالان و سالانه برای سالمندان توصیه می شود. این معاینات چشمی برای درمان هر مشکلی که تا به حال وجود داشته، ولی از وجود آن بی اطلاع بوده‌اید اهمیت دارد.

آزمایشات چشم برای اطمینان از بینایی طبیعی مهم هستند و باید در اولویت برنامه سلامت شما باشند. نمونه‌ای از آزمایش چشم شامل غربالگری بینایی است که به شناسایی افرادی که در معرض خطر علائم مختلف چشمی هستند کمک می‌کند.

معاینه بینایی کودکان

80% اطلاعاتی که کودکان در مدرسه به دست می‌آورند با بینایی چشم انجام می‌شود و باید پیش از رفتن به مدرسه از نظر بینایی بررسی شوند. توصیه می‌شود از 6 ماهگی بینایی کودک مورد پایش قرار گیرد و میزان بینایی او سنجیده شود تا اگر مشکلی وجود دارد بتوان در زمان مناسبی آن را رفع کرد.

معاینه سالیانه چشم تنها راهی است که می‌تواند به کودک برای رسیدن به موفقیت در کلاس کمک کند. همچنین این تنها راهی است که می توان به اطمینان رسید که کودک در فعالیت‌های ورزشی و سایر فعالیت‌های مدرسه همکاری می‌کند.

دلایل دیگر مراجعه به بینایی سنجی و یا درخواست بینایی سنجی در محل می‌تواند نیاز به نسخه عینک یا لنزهای تماسی، تشخیص بیماری‌هایی مانند آب مروارید، آستیگماتیسم و پیرچشمی، معاینه بینایی کودکان برای شروع مدرسه، عینک مخصوص لباس ورزشی به عنوان مثال عینک اسکی، تشخیص برخی از بیماری‌هایی که در نهایت چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند از جمله دیابت یا فشار خون بالا باشد. بینایی سنجی برای افرادی با مشکلات دوبینی نیز مفید است و می‌تواند مشکلات آنها را حل کند. همچنین بینایی سنجی برای تشخیص و تجویز برخی لنزهای طبی تخصصی مانند لنزهای توریک و واریفوکال اهمیت دارد.

بینایی سنجی در منزل

بینایی سنجی در منزل

انواع تست‌های بینایی سنج

 • تونومتری
 • این آزمایش میزان فشار مورد نیاز برای صاف شدن بخشی از قرنیه شما را اندازه گیری می‌کند. فشارخون به پزشک شما کمک می‌کند تا گلوکوم را تشخیص داده و پیگیری کند. آنها قطره‌هایی را به شما می‌دهند تا در اثر استفاده چشم را بی حس کنند، سپس با ابزاری به نام تونومتر روی آن کمی فشار وارد می‌شود.

 • توپوگرافی قرنیه
 • این آزمایش کامپیوتری منحنی قرنیه شما را ترسیم می‌کند. این می‌تواند مشکلات سطح چشم شما را نشان دهد مانند تورم یا زخم، یا شرایطی مانند آستیگماتیسم یا بیماری‌هایی مانند قوز قرنیه. ممکن است قبل از جراحی، پیوند قرنیه یا نصب لنز تماسی آن را داشته باشید.

 • آنژیوگرافی فلورسئین
 • این تست به پزشک اجازه می‌دهد تا ببیند که چگونه خون در شبکیه چشم شما حرکت می‌کند. به تشخیص رتینوپاتی دیابتی، جدا شدن شبکیه چشم و دژنراسیون ماکولا کمک می‌کند. پزشک رنگ مخصوصی به نام فلورسئین را به رگ بازوی شما تزریق می‌کند. به سرعت به عروق خونی داخل چشم شما منتقل می‌شود. پس از رسیدن به آنجا، پزشک از دوربین با فیلترهای مخصوص برای برجسته کردن رنگ استفاده می‌کند. آنها از رنگی که در رگ‌های خونی پشت چشم شما عبور می‌کند، عکس می‌گیرند. این به پزشکان کمک می‌کند تا مشکلات گردش خون، تورم، نشتی یا عروق خونی غیرطبیعی را تشخیص دهند.

 • بزرگ کردن مردمک
 • پزشک از قطره‌های مخصوص برای بزرگ کردن مردمک چشم شما استفاده می‌کند (آنها این را گشاد کننده می‌نامند). این تست به آنها اجازه می‌دهد شبکیه چشم شما را از نظر وجود علائم بیماری بررسی کنند.

 • شکست
 • این همان چیزی است که پزشک برای تجویز عینک شما استفاده می‌کند. شما به نمودار، معمولاً با فاصله 6متری، یا در آینه‌ای نگاه می کنید که باعث می‌شود همه چیز حدودا 6متر با ما فاصله داشته باشد. سپس چشم با استفاده از ابزاری به نام فوروپتر بررسی خواهد شد. این مورد به پزشک اجازه می‌دهد لنزهایی با قدرت‌های مختلف را جلوی چشم شما حرکت دهد. اگر چیزها واضح یا مبهم به نظر می‌رسند، لازم است به پزشک اطلاع دهید. پاسخ‌های شما به پزشک باعث تعیین نسخه عینک یا لنزهای تماسی شما می‌شود. این آزمایش همچنین به آنها کمک می‌کند تا پیرچشمی، دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم را تشخیص دهند.

 • لامپ شکاف
 • پزشک از این میکروسکوپ برای تاباندن پرتو نوری به شکل شکافی کوچک بر روی چشم شما استفاده می‌کند. آنها همچنین ممکن است مردمک چشم شما را در طول آزمایش گشاد کنند. این می‌تواند به تشخیص آب مروارید، گلوکوم، شبکیه جدا شده، دژنراسیون ماکولا، آسیب قرنیه و بیماری خشکی چشم کمک کند.

 • تنومتری غیر تماسی
 • این آزمایش به تشخیص آب سیاه کمک می‌کند. پزشک از ابزاری به نام تونومتر استفاده می‌کند که یک پف کوچک هوا را دمیده و فشار چشم را به طور غیر مستقیم با مقاومت چشم در برابر پف اندازه گیری می‌کند. ابزارهای برنامه ریزی نیز می‌توانند فشار را اندازه گیری کنند. آنها دقیق ترین هستند، اما شما نیاز به بی حسی موضعی دارید.

 • توموگرافی شبکیه
 • این تست کامپیوتری در بینایی سنجی می‌تواند یک تصویر فوق العاده دقیق از شبکیه و تمام لایه‌های آن ارائه دهد. در صورت داشتن بیماری جدی شبکیه، مانند دژنراسیون ماکولا یا جدا شدن شبکیه، ممکن است به آن مبتلا شوید.

 • سونوگرافی
 • در این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از داخل چشم استفاده می‌شود. این به پزشک شما در تشخیص و درمان تومورها، آب مروارید یا خونریزی در چشم شما کمک می‌کند. همچنین ممکن است قبل از عمل جراحی آب مروارید به آن مبتلا شوید.

 • تست بینایی
 • این تست اندازه گیری می‌کند که چقدر خوب در فواصل دور و نزدیک می‌بینید. اگر فرزند شما هنوز نمی‌تواند بخواند، پزشک از یک آزمایش ویژه استفاده می‌کند. فرزند شما به حرف "E" نگاه می‌کند و سپس نحوه حرکت پاها را با انگشتان خود به پزشک می‌گوید. می‌توانید قبل از انجام این آزمایش در خانه آن را تمرین کنید.

 • تست میدان دید
 • این امر بینایی (جانبی) شما را اندازه گیری می‌کند. شما به یک شیء در مرکز خط دید خود خیره خواهید شد (مانند چشم پزشک یا صفحه کامپیوتر). وقتی به هدف نگاه می‌کنید، هنگامی که جسمی به داخل میدان دید شما حرکت می‌کند یا بسته به آزمایش، زمانی که نقطه روشن ظاهر می‌شود، توجه می‌کنید. این آزمایش به پزشک اطلاع می‌دهد که آیا شرایطی مانند سکته مغزی یا گلوکوم به بینایی شما آسیب رسانده است یا خیر.

هر چند وقت یکبار باید بینایی سنج در منزل را انجام داد؟

این مورد تا حدی به سن شما و همچنین به چشم و سابقه خانواده شما بستگی دارد. اگر کمتر از 40 سال سن دارید و هیچ مشکلی در چشم‌ها و از نظر بینایی ندارید، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که آزمایش‌های روتین را هر 2 سال یکبار انجام دهید. یا می‌توانند به شما بگویند که نیازی به آزمایش ندارید. از آنها بپرسید که به نظر آنها چه چیزی برای شما بهتر است.

اگر 40 سال یا بیشتر دارید، باید هر 1 تا 2 سال یکبار چشم خود را چک کنید. همچنین اگر در گذشته دچار مشکل چشمی شده‌اید یا در معرض خطر ابتلا به آن هستید (اگر کسی در خانواده شما این مشکل را داشته باشد)، باید هر سال به بینایی سنج در منزل را در برنامه خود داشته باشید. شما باید بررسی کنید که آیا مشکلات جدی و گاهی بی علامت دارید که می‌تواند بر بینایی شما تأثیر بگذارد یا خیر. مشکلاتی مانند:

 • گلوکوم
 • دژنراسیون ماکولا وابسته به سن
 • آب مروارید
 • رتینوپاتی دیابتی

اگر فرزند شما فاکتور خطری برای مشکلات چشمی ندارد، باید بینایی خود را به عنوان یک نوزاد تازه متولد شده در هر ویزیت منظم بهداشتی بررسی کند. هنگامی که آنها 3 ساله می‌شوند، ارزیابی چشم برای پزشک آسان تر می‌شود. بعد از کلاس اول، آنها باید هر 1 تا 2 سال یکبار بینایی سنجی در منزل را انجام دهند.

آیا چشم های من در خطر هستند؟

اگر از بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا رنج می‌برید، در شغلی کار می‌کنید که نیاز به استفاده زیاد از چشمان خود دارد یا از داروهایی استفاده می‌کنید که بر بینایی تأثیر می‌گذارد، ممکن است نیاز به معاینات بیشتر بینایی سنج در منزل داشته باشید.

 • در صورت ابتلا به دیابت نوع 1، چشم‌های خود را ظرف 5 سال پس از تشخیص و هر سال پس از آن بررسی کنید.
 • در صورت تشخیص دیابت نوع 2، باید به سرعت به بینایی سنج مراجعه کنید. بعد از آن هر سال چشم‌های خود را چک کنید.

نحوه آماده سازی برای ملاقات با بینایی سنج در منزل

وقتی برای تعیین وقت برای بررسی بینایی و چشمان خود تماس می‌گیرید، هر گونه مشکل بینایی را که دارید را ذکر کنید.

 • قبل از ملاقات با متخصص بینایی سنج در منزل، هر سوالی را که می‌خواهید از پزشک بپرسید، یادداشت کنید. همچنین آماده باشید که آنها را در مورد هرگونه دارویی که مصرف می‌کنید و سابقه سلامت چشم (و خانواده خود) سوالاتی را مطرح کند.
 • عینک و لنزهای خود را به همراه نسخه در کنار خود داشته باشید. ممکن است پزشک از قطره چشم برای باز کردن مردمک چشم شما استفاده کند. به این اتساع می‌گویند. چشمان شما بعداً به نور حساس خواهند شد.

بینایی سنجی در منزل

در طول ملاقات با متخصص بینایی سنج در منزل

ابتدا پزشک در مورد سابقه پزشکی و بینایی از شما سوال می‌کند.

بسته به وسایل مورد استفاده، این جلسه ممکن است از نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد تا بینایی و سلامت چشم شما پوشش داده شود.

شما احتمالاً همه یا بیشتر آزمایش‌های چشمی زیر را انجام می‌دهید و ممکن است برخی از آنها تکرار شوند:

بینایی سنجی در منزل

بینایی سنجی در منزل

سوالات متداول

 • آیا هزینه رفت و آمد بینایی سنجی در منزل، جدا از هزینه خود بینایی سنجی محاسبه می‌شود؟

  خیر. شما با پرداخت هزینه بینایی سنجی که هزینه رفت و آمد هم در آن محاسبه شده است، دیگر نیازی به پرداخت هزینه جداگانه ندارید.

 • بینایی سنجی در منزل، می‌تواند چه مشکلاتی از چشم را تشخیص دهد؟

  به طور معمول اپتومتریست‌ها، با دستگاه‌هایی که دارند، قادر به ارزیابی دید دو چشم، قدرت تطابق و حرکات چشمی، دید رنگی و میزان عکس‌العمل چشم به نور هستند.

 • آیا بینایی سنجی از چارت بینایی سنجی با شکل E هم استفاده می‌کند؟

  به طور معمول، متخصصین بینایی سنج، قبل از کمک گرفتن از دستگاه بینایی سنج، به کمک چارت بینایی سنجی، میزان بینایی شما را چک می‌کنند و با توجه به آن، نمره‌ای از 10 به وضعیت بینایی هر دو چشم شما داده می‌شود.

 • چه زمانی انتخاب بینایی سنجی در منزل به چشم پزشکی در مراکز درمانی، ارجحیت دارد؟

  اگر مطمئن هستید و یا شک دارید که مشکل چشمی که دارید، مانند رتینوپاتی دیابتی، وضعیتی جدی است، به طور حتم، باید به چشم پزشک مراجعه کنید، اما برای بررسی نمره چشم و یا حتی تشخیص آب مروارید می‌توانید بینایی سنجی را انتخاب کنید. حتی اگر چشم درد هم دارید، بینایی سنجی قادر به تشخیص علت آن هست.

بینایی سنجی در منزل