آزمایش آنلاین

آزمایش غربالگری بارداری در منزل

آزمایش غربالگری بارداری یکی از مهم ترین آزمایش های دوران بارداری می باشد. تست های غربالگری ،مجموعه ای از بررسی های سونوگرافی و تست های آزمایشگاهی می باشد که در دوران بارداری در زمان های معین برای تشخیص ناهنجاری های جنین انجام می شود.

آزمایش غربالگری بارداری می تواند مادر و کودک را از بسیاری از بیماری ها حفظ نماید. اين غربالگري ها احتمال ابتلاي جنين به سندروم هاي ژنتيكي شايع کاهش می دهد. شایع ترین آن تریزومی 21 که به آن سندرم داون (مونگولیسم ) هم گفته می شود، می باشد. آزمایش غربالگرى دوران بارداری کمک می‌کند تا ريسك ابتلا به این سه سندروم مشخص ‌شود و هم چنین نقص لوله عصبی و ناهنجاری های اصلی در جنین هم با غربالگری قابل تشخیص می باشد . دقت تشخيص تست هاي غربالگري 80%- 90% است.

دیگه نیازی نیست برای غربالگری به آزمایشگاه بروید

اگر باردار هستند و خارج شدن از منزل برای شما مشکل است، ما به شما کمک می کنیم بدون نیاز به رفتن به آزمایشگاه آزمایش غربالگری بارداری بدهید.

آزمایش غربالگری بارداری در منزل(سه ماهه اول)

با بررسی بیش از
2آیتم حیاتی بدن مادر و جنین
قیمت: 138,500 تومان
طبق تعرفۀ وزارت بهداشت

سفارش آنلاین

آزمایش غربالگری بارداری در منزل(سه ماهه دوم)

با بررسی بیش از
4 آیتم حیاتی بدن مادر و جنین
قیمت: 373,500 تومان
طبق تعرفۀ وزارت بهداشت

سفارش آنلاین

آزمایش غربالگری بارداری سه ماهه اول بارداری چیست؟

از آنجا که میزان مایع تجمع‌یافته پشت گردن جنین در سه ماهه اول بارداری با خطر ابتلا به سندرم داون در ارتباط است، در هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری میزان مارکرهای آلفافتوپروتئین و گنادوتروپین جفتی انسان اندازه‌گیری می‌شود تا مشخص شود جنین مبتلا به سندرم داون هست یا خیر. همچنین شما می توانید از آزمایش چکاپ پزشکی نیز استفاده نمایید.

زمان آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری 
زمان انجام غربالگری سه ماهه اول برای خانم های باردار از 11 هفته تا 13 هفته و6 روز می‌باشد و شامل یک آزمایش خون و یک سونوگرافی برای بررسی ضخامت پشت گردن (سونوگرافی (NT و وجود استخوان بینی (NB) می‌باشد.
دراین آزمایش خون که به آن دبل مارکر هم گفته می شود ۲ هورمون free-B-HCG و PAPP-A خون مادر اندازه گیری می شود . برای انجام این آزمایش مادران باردار نیاز به ناشتا بودن ندارند و در تمام ساعات روز هم می توانند برای انجام ازمایش اقدام کنند .

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری چیست؟

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری یا کوآد؛ همانند غربالگری سه ماهه اول بارداری ، تست غربالگری است و تست تشخیصی نیست. این تست به مادر کمک می کند متوجه شود که در معرض خطر حمل جنین مبتلا به اختلال ژنتیکی قرار دارد یا خیر، جهت انجام این امر می توانید از آزمایش ژنتیک استفاده نمایید. بسیاری از خانم ها که نتیجه تست غیر طبیعی دارند نوزادان سالم به دنیا می آورند. نتایجات غیرعادی آزمایش نیاز به انجام آزمایش های اضافی برای تشخیص را اعلام می کنند. بهتر است پس از آزمایش کوآد، سونوگرافی انجام شود.

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری (تست سه گانه): اگر اینهبیین آ اندازه گیری نشود به آن تریپل مارکر (تست سه گانه ) می گویند. نیاز به ناشتا بودن یا آمادگی خاصی برای این آزمایش نیست و در هر ساعتی از شبانه روز می توان این آزمایش را انجام داد.
اگر میزان هر چهار هورمون طبیعی باشند به احتمال 98 درصد جنین فاقد اختلالات و بیماریهای مهم خواهد بود.

زمان آزمایش غربالگری سه ماهه دوم بارداری 
بهترین زمان انجام آن هفته 15 تا 18 بارداری است البته از هفته 14 تا 22 بارداری هم قابل انجام است به این تست، تست کواد مارکر( چهارگانه) هم گفته می شود.

سر فصل هایی از کتاب مزایای چکاپ دوره ای

1اثرات سلامت کبد و تاثیر آن روی پوست و چشم
اگر پوستی لک دار ، جوش دار یا زردرنگی دارید کبدتان را چک کنیدیکی از علایم سرطان کبد که گاهی اوقات دیده می شود، زردی چشم ها و پوست است
2تیروئید؛ غدۀ تناسب اندام
اگر بدون دلیل خاصی لاغر یا چاق هستید و یا حتی احساس گر گرفتگی و خستگی دارید غده تیروئیدتان را چک کنید
3اثر وضعیت هورمون های زنانه بر ریزش مو
تغیر هورمون های جنسی زنانه علت شایع ریزش مو در دختران جوان میباشد میزان کارکرد غذۀ تیروئید تاثیر عمده ای بر تناسب اندام دارند.
4اثر کمبود ویتامین D بر پوسیدگی دندان
ویتامین D سلامت دندان ها نقش به سزایی دارد هم چنین اگر سردرد و سر گیجه دارید یا درد و ضعف ماهیچه ها و عفونت های مکرر امان شمارا بریده است ، عرق بیش از حد میکنید ویتامین دی بدنتان را کنترل کنید

لیست آزمایش های غربالگری بارداری سه ماهه اول

آزمایش PAPP-A
گلیکوپروتئینی است که در دوران بارداری در سرم یافت می شود. و تا آخر بارداری بطور ثابت افزایش پیدا می کند. این گلیکوپروتئین توسط سلول های ترفوبلاست جفت تولید و به داخل سرم مادر ترشح می شود. امروزه ثابت شده است که میزان PAPP-A در سرم مادر مارکر قابل اطمینانی از آنوپلوییدی می باشد.
آزمایش Free-B-HCG
hCG گلیکوپروتئینی است که توسط جفت در دوران بارداری به‌طور نرمال تولید می‌شود. این هورمون در روز 13-7 به‌دنبال لانه‌گزینی تخم لقاح یافته در خون و ادرار مشخص می‌شود. مولکول‌های HCG متصل شامل دو زیرواحد پلی‌پپتیدی α و β هستند. اندازه‌گیری hCG متصل و زیر واحد α نتایج مشابه در خون و ادرار را نشان می‌دهند ولی زیرواحد β این شباهت را ندارد Free β. در سه‌ ماه اول بارداری بعنوان مارکری مفید برای غربالگری سندرم داون و دیگر آنوپلوئیدهای جنینی گزارش شده است. افزایش Free β در ترکیب با سن بارداری و اندازه‌گیری PAPP-A، سونوگرافی NT در هفته 14-11 می‌تواند 90% حاملگی با سندرم داون را کشف کند.

لیست آزمایش های غربالگری بارداری سه ماهه دوم

آزمایش hCG
گنادوتروپین هورمون تولید شده جفت است. HCG هورمونی است که پس از بارداری در بدن خانم ها ترشح میشود( البته قبل از بارداری در بدن خانم ها وجود دارد اما سطح آن بسیار پایین و در حد mIU/ml 5-15 است). از 2 بخش تشکیل شده که شامل زنجیره های آلفا و بتا است. صد البته که زنجیره ی آلفا در سایر هورمون ها از جمله LH،FSH و TSH هم دیده می شود اما آن چیزی که باعث عملکرد اختصاصی هورمون می شود زنجیره ی بتا آن است.
آزمایش AFP
آلفا فتو پروتئین، پروتئینی است که توسط جنین تولید می شود. آلفا فتوپروتئین (AFP) پروتئین اصلی سرم جنین در طی سه ماه اول حیات می باشدکه تا یک سالگی در سطح بسیار پایینی کاهش می یابد. به طور طبیعی سطح ان در بزرگسالان بسیار پایین است. سطح آلفا فتوپروتئین (AFP) ممکن است در ارتباط با انواع بیماری های بدخیم و خوش خیم افزایش یابد.
آزمایش: Inhibin-A
یک پروتئین تولید شده توسط جفت و تخمدان است. یک گلیکوپروتئین متشکل از دو زیرواحد A و B است که از تخمدان‌ها و جفت ترشح می‌شود. سطح آن در سه ماهة اول بارداری افزایش می‌یابد و در سه ماهة دوم رو به کاهش می‌گذارد و سپس در سه ماهة سوم مجدداً افزایش می‌یابد. در جنین‌های مبتلا به سندرم داون افزایش سطح hCG و Inhibin A و کاهش سطح AFP و uE3 دیده می‌شود.
آزمایش استریول (UE3)
استریول استروژن تولید شده توسط جنین و جفت است. استریول، استروژن اصلی در حاملگی است ولی گاهی اوقات نقش آن در ارزیابی‏های آزمایشگاهی مورد سؤال واقع شده است و بعضی‏ها در تست غربالگری چند گانه که برای شناسایی سندرم داون استفاده می‏شود، inhibin A را جایگزین uE3 کرده‏اند.