نوار قلب در منزل

شما می‌توانید برای بررسی مشکلات قلبی و یا بررسی فعالیت صحیح قلب، درخواست نوار قلب در منزل دهید تا متخصصین این حوزه در محل حاضر شوند و خدمت درخواستی را انجام دهند.

انجام نوار قلب در منزل شما

نوار قلب یا ECG، برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک راه مناسب برای اندازه‌گیری فعالیت صحیح قلب است. الکترودهایی از دستگاه نوار قلب روی بدن بیماری که طاق باز دراز کشیده است، نصب می‌شود تا پتانسیل الکتریکی که در عضله قلب وجود دارد اندازه گرفته شود.

نوار قلب، می‌تواند آریتمی‌های قلبی، انفارکتوس‌های حاد و میوکارد (سکته قلبی)، بزرگ شدن دهلیز و یا بطن قلب و بیماری پریکارد را تشخیص دهد. همچنین افرادی که دچار فشار خون زیاد هستند و بیماری تیروئید دارند، با نوار قلب مشخص می‌شود.

شما در صورت نیاز به بررسی وضعیت قلب از طریق نوار قلب می‌توانید این خدمت را درخواست دهید تا پزشک بتواند شما را ویزیت کند و در عین حال، نوار قلب درخواستی را هم انجام دهد و وضعیت قلب شما را گزارش دهد.

نکات ضروری نوار قلب که باید بدانید

در صورتی که متوجه بروز علائمی شدید که نشان از یک مشکل قلبی بود، بلافاصله باید با یک پزشک متخصص ویزیت شوید. در این صورت امکان دارد، پزشک انجام نوار قلب را تجویز کند تا بهتر و دقیق‌تر مشکل شما مشخص باشد. این بررسی به پزشک این امکان را می‌دهد تا درمان مورد نظر را دقیق‌تر انتخاب کند.

 علائمی که می‌تواند نگران کننده باشد و ممکن است نشان از مشکلات قلبی باشند، شامل احساس خستگی یا ضعف، درد قفسه سینه، تنفس دشوار و تنگی نفس، احساس ضربان تند یا لرزش قلب، نامنظم زدن قلب، شنیدن صداهای غیرمعمول زمانی که پزشک به قلب شما گوش می‌دهد، درد سینه، سرگیجه، سردردهای خفیف یا حالت‌های غش، افزایش ضربان قلب، ضعف و کاهش انرژی برای انجام هر گونه فعالیت ورزشی است.

همچنین گاهی فرد بیمار بالای 50 سال سن دارد و یا بروز مشکلات قلبی در خانواده وی سابقه‌دار است. در این مواقع، پزشک به منظور بررسی علائم زودرس بیماری، انجام نوار قلب را پیشنهاد می‌کند.

اما اگر تصمیم به انجام نوار قلب در منزل و یا هر مرکز درمانی دیگری گرفتید، پیش از انجام اینکار، به این موارد توجه داشته باشید؛ قبل از انجام تست کاردیوگرافی، نباید هیچگونه فعالیت فیزیکی داشته باشید و بهتر است خود را دور از استرس و دلهره نگهدارید. وعده غذایی سنگین قبل از انجام نوار قلب میل نکنید و اگر جنسیت شما مرد است، موهای سینه خود را بتراشید تا انجام نوار قلب آسان‌تر و در نتیجه دقیق‌تر انجام شود. همچنین قبل از انجام نوار قلب، از نوشیدن آب سرد خودداری کنید، زیرا الگوهای الکتریکی و ضربان قلب تغییر خواهد کرد.

نتیجه تست نوار قلب، اغلب در همان روز قابل بررسی و مشاهده است. در صورتی که نوار قلب شما، طبیعی و عاری از هرگونه مشکل جدی باشد، احتمالا نیازی به انجام مجدد تست نیست. اما گاهی پزشک متوجه ناهنجاری‌هایی در نتیجه تست می‌شود که ممکن است نشانگر مشکلات قلبی باشد. به منظور بررسی دقیق‌تر و مجدد نوار قلب دیگری تجویز خواهد کرد. چراکه، درمان انتخابی بستگی به نوع ناهنجاری‌ها و مشکلات فرد بیمار دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

آریتمی قلب: به بی‌نظمی ریتم قلب، آریتمی گفته می‌شود. این امر در صورت بروز، در نوار قلب قابل مشاهده است. علت بروز آریتمی می‌تواند مصرف داروهای مسدود کننده‌ای مثل بتا، کوکائین، آمفتامین و دارو‌های سرماخوردگی و حساسیت باشد. گاهی نیز می‌تواند به علت بروز و یا وجود نواقصی در بخشی از سیستم الکتریکی قلب باشد.

ضربان قلب: ضربان قلب به طور معمول با بررسی نبض بیمار اندازه‌گیری می‌شود. ممکن است، پزشک فقط از طریق نبض فرد قادر به حس کردن نبض بیمار نباشد و یا متوجه نامنظم، حساس و تند بودن ضربان شود. در این مواقع از نوار قلب کمک خواهد گرفت. چراکه تست نوار قلب در تشخیص ضربان قلب بسیار تند، کند، پرتپشی و یا کند تپشی به پزشک کمک می‌کند.

حمله قلبی :انجام تست نوار قلب می‌تواند شواهدی از حمله قلبی گذشته و یا حمله قلبی که احتمال بروز آن در آینده وجود دارد، را نشان دهد. علاوه بر این، الگوهایی بر روی نوار قلب موجود هستند که نشان می‌دهند، کدام قسمت از قلب فرد آسیب دیده است. همچنین میزان اسیب را نیز مشخص می‌کند.

تأمین ناکافی خون و اکسیژن برای قلب: اگر نوار قلب در هنگام بروز علائم صورت گیرد، به پزشک این امکان را می‌دهد تا تشخیص دهد که علت درد قفسه سینه در اثر کاهش جریان خون به عضله قلب بوده است و یا خیر.

ناهنجاری‌های ساختاری: با استفاده از نوار قلب، پزشک می‌تواند سرنخ‌هایی در خصوص بزرگ شدن دیواره‌های قلب، نقایص ساختاری و دیگر مشکلات قلبی را متوجه شود. پزشک در صورت نیاز به منظور بدست آوردن اطلاعات بیشتر، آزمایشات تکمیلی جدیدی را تجویز خواهد کرد.

پاسخ به سوالات شما

اگر مواردی مانند درد سینه، سرگیجه، تپش قلب، تنگی نفس، سردردهای خفیف  و ضعف و کاهش انرژی تجربه می‌کنید، نیاز به انجام نوار قلب دارید.

به طور معمول، انجام نوار قلب، بدون درد و خطر است. احتمال برق گرفتگی وجود ندارد. علاوه بر آن، انجام نوار قلب در کنار ویزیت پزشک انجام می‌شود که می‌تواند اطمینان بخشی بیشتری ایجاد کند.

خیر. هزینه رفت و آمد هم در کنار نوار قلب و ویزیت پزشک محاسبه شده و شما نیازی به پرداخت هزینه مجدد ندارید.

بله، نتایج تست الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب (ECG)، همان روزی که این آزمایش را انجام می‌دهید، آماده می‌شود و در کنار آن، پزشک می‌تواند نتیجه آن را هم برای شما تفسیر کند.