شنوایی سنجی در منزل

شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، از خدمات شنوایی سنجی آزمایش انلاین در محل بهره‌مند شوید تا ادیومتریست متخصص، با دستگاه ویژه شنوایی سنجی، وضعیت شنوایی شما را چک و در صورت لزوم، سمعک مورد نظر را تجویز کند.

با ثبت درخواست خود یک مشاوره رایگان پزشکی 10 دقیقه ای هدیه بگیرید

شنوایی سنجی یا ادیومتری

به طور معمول، بسیاری از افراد بالای 65 سال، کاهش عملکرد شنوایی را تجربه می‌کنند که متاسفانه، روی عملکرد و روحیه افراد تاثیر منفی می‌گذارد. البته گاهی اوقات، کاهش شنوایی، فقط در این سنین رخ نمی‌دهد و افراد به دلایل مختلف، دچار کاهش شنوایی می‌شوند و حتی نیاز به استفاده از سمعک دارند.

شنوایی سنجی یا ادیومتری، برای همین منظور به وجود آمده و می‌تواند وضعیت شنوایی افراد را در سنین مختلف، بررسی کند. دستگاه شنوایی سنجی یا ادیومتر، نوع و میزان کم شنوایی، اختلالات تعادل و موارد مربوط به عملکرد گوش داخلی را ارزیابی می‌کند و میزان شنوایی را روی برگه ادیوگرام ثبت می‌کند.

اگر فکر می‌کنید نیاز به بررسی وضعیت شنوایی خود دارید، فقط کافی است، این خدمت را در آزمایش آنلاین درخواست دهید تا متخصصین در محل حاضر شوند و وضعی شنوایی شما را بررسی کنند.

چگونگی انجام تست شنوایی‌سنجی

تست‌های شنوایی سنج شامل دو مدل تن خالص و گفتار است. کمترین صداهایی که فرد در فرکانس‌های متفاوت می‌شنود، در تست شنوایی تن خالص، اندازه‌گیری می‌شود. این نوع تست در اتاقکی آکوستیک در حالی که هدفونی روی گوش‌های بیمار قرار دارد، صورت می‌گیرد.

تست گفتاری، یکی دیگر از تست‌های شنوایی سنجی است. هدف از انجام این تست، ارزیابی درک گفتار فرد در سکوت و به همراه نویز است. در تست گفتار، کلماتی تک سیلابی و دو سیلابی پخش شده، و از فرد خواسته می‌شود، تا هرآنچه را که می‌شنود، تکرار کند. توانایی درک گفتار، به تشخیص نوع کم شنوایی و انتخاب سمعک مناسب کمک می‌کند.

تست‌های شنوایی اصلا دردناک نیستند و حدودا بعد از 15 دقیقه بدون حس ناراحتی به اتمام می‌رسد. بعضی از متخصصین از دیاپازون نیز ممکن است، استفاده کنند. نحوه استفاده از آن به این صورت است، که فرد متخصص دیاپازون را روی استخوان ماستوئید، در پشت گوش قرار می‌دهد، تا مشخص شود، چه میزان از ارتعاش از طریق استخوان به گوش داخلی فرد منتقل می‌شود. در این تست، گاهی از مرتعش کننده استخوان نیز استفاده می‌شود. مرتعش کننده استخوان وسیله‌ای است، که باعث ایجاد ارتعاشاتی شبیه به دیاپازون می‌شود.

تست شنوایی سنجی نوزادان، انواع مختلفی دارد که سه نوع آنها در ادامه به طور مختصر معرفی شده‌اند:

1. تست شنوایی‌ سنجی ABR: تست شنوایی سنج پاسخ ساقه مغز یا ABR، تستی ایمن و بدون درد است. هدف از انجام این تست، بررسی اعصاب شنوایی و واکنش مغز به صداها است. با استفاده از نتایج به دست آمده از این تست، متخصصین می‌توانند وضعیت مشکلات شنوایی را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند. اصولا بهترین زمان برای انجام این تست، هنگامی است که نوزاد در تست‍های اولیه شنوایی رد می‌شود و یا به حدی کم سن و سال است که نمی‌توان از تست‌های معمول به منظور بررسی شرایط شنوایی وی استفاده کرد.

2. تست اتو آکوستیک  OAE: برای بررسی وضعیت حلزونی گوش از این تست شنوایی استفاده می‌شود. نحوه انجام این تست، به گونه‌ای است، که دستگاهی مخصوص، بر روی گوش نوزاد قرار گرفته و صداهای ضعیفی که توسط گوش تولید می‌شوند، را ضبط می‌کند. در نهایت، صداهای ضبط شده، آزمایش و بررسی می‌شوند. تنایج به دست آمده، مشخص می‌کند که آیا گوش نوزاد عملکرد خوبی دارد و یا خیر.

3. تست کورتیکال شنوایی : یکی از مدرن‌ترین و جدید ترین روش‌های تشخیص مشکلات شنوایی، تست کورتیکال شنوایی یا CAEP است. یکی از ویژگی‌های برجسته این تست شنوایی این است، که می‌توان آن را در حالی که سمعک بر روی گوش‌های نوزاد قرار دارد، انجام داد. هدف از انجام این تست، بررسی بخش شنوایی مغز و اطلاعات مربوط به شنوایی می‌باشد. پتانسیل‌های برانگیخته از پاسخ‌های مغز ضبط می‌شود. ثبت این واکنش‌ها از طریق سطح سر امکان پذیر است. نحوه انجام این تست، به این صورت است که صداهایی مانند M، T و g توسط اسپیکرهایی در رنج‌های مختلف صدایی تولید شده، و واکنش‌های برانگیخته مغز با استفاده از الکترودهایی که بر روی سطح سر قرار گرفته، ضبط می‌شوند. در نهایت توسط کامپیوتر آنالیز خواهند شد.

 

پاسخ به سوالات شما

واحد اندازه‌گیری شدت صدا دسی‌بل (dB) است و به طور معمول گوش انسان می‌تواند صداهای بین 20 دسی‌بل (در حد نجوا) تا صداهای بلند مانند موتور جت را (بین 140 تا 180 دسی‌بل) بشنود.

خیر. هزینه ایاب و ذهاب، با هزینه شنوایی سنجی، محاسبه شده است و شما نیازی به پرداخت جداگانه این هزینه ندارید.

ابتدا باید موارد ارثی را لیست کنیم، اما ممکن است، عفونت‌هایی که در گوش رخ می‌دهد و یا زمانی که به گوش صدمه می‌خورد و برای مثال، پارگی پرده گوش رخ می‌دهد، عوامل کاهش شنوایی باشند. همچنین مواردی مانند استفاده از هندزفری با صدای بلند، در دراز مدت، موجب کاهش شنوایی می‌شود.

خیر، انجام تست شنوایی سنجی با دستگاه‌های ادیومتری، هیچ خطری ندارد و فقط اندازه‌گیری قدرت شنوایی افراد با این دستگاه‌ها انجام می‌شود.