آزمایش آنلاین

تست کرونا

اچ آی وی چگونه منتقل نمی شود؟
18 اسفند 1398
ايدز چيست چه علائمي دارد؟
ايدز چيست چه علائمي دارد؟
18 اسفند 1398
به چه خدمتی نیاز دارید؟

تست کرونا

تست کرونا یکی از آزمایش هایی است که این روزها مرسوم شده است. افراد زیادی هستند که می خواهند بدانند کرونا دارند؟ کرونا چه نشانه هایی دارد؟ و اینکه چطور به کرونا مبتلا نشویم؟ اگر در صورت ابتلا، چگونه کرونا ویروس را شکست دهیم؟ و انواع تست کرونا چیست و چگونه است؟ این سوال ها و دیگر سوال های مربوط به کرونا ویروس جزو بیشترین سوالات هم میهنان ما است. در مطلب فوق سعی می شود به انواع تست کرونا، راهکارهای مواجهه با کرونا، نشانه های ابتلا به کرونا و راه های درمان کرونا اشارات مفصلی داشته باشیم.

تست کرونا شامل چندین روش آزمایش است که در ادامه به انواع آزمایش های کرونا می پردازیم.

 

انواع آزمایش های کرونا:

چندین روش آزمایش کرونا وجود دارد که شامل این موارد تست بزاق

، تست خون کرونا، تست سریع و تست خون اولیه و غیره می باشد.

تست کرونا را می توان با کیت های تست انجام داد. یکی از روش های تست کرونا همین کیت های تست است. روش دیگر تصویربرداری از قفسه سینه می باشد. اگر فردی مشکوک به کرونا مشخص شد و علائم اولیه کرونا را داشته باشد، طبق نظر پزشک می تواند تست عکس برداری قفسه سینه انجام دهد. در این تست، وضعیت ریه مشخص می شود.

 • تست کرونا با نمونه گیری خون

یکی از تست های تشخیص کرونا، نمونه گیری خون است. نمونه خونی که برای آزمایش های CBC و CRP صورت می گیرد، می تواند مشخص کننده بیماری های عفونی مانند کرونا باشد. در آزمایش CBC تعداد گلبول ها شمرده می شود. اگر میزان گلبول های سفید بیشتر از معمول باشد، فرد مشکوک به انواع بیماری عفونی است.

آزمایش CRP برای تشخیص انواع عفونت های باکتریایی و انواع اختلالات التهابی مانند RA و تب روماتیک، انجام می شود. این (CRP) پروتئین واکنشگرا در کبد ساخته می شود. ( البته بعد از یک دوره بیماری و التهاب سخت). اگر آزمایش مثبت بود یعنی بیماری وجود دارد اما این آزمایش، علت بیماری را مشخص نمی کند.

 

 • تست کرونا و نمونه گیری از بزاق دهان (RT-PCR)

تشخیص بیماری کووید19 را می توان با آزمایش بزاق دهان انجام داد. . RT-PCR نوعی از PCR است که از mRNA به جای DNA به عنوان الگوی شروع واکنش تکثیر in vitro نوکلئیک‌اسیدها استفاده می‌کند. نتیجه این تست، تعیین کننده بستری شدن بیمار در بیمارستان است. آزمایش تست بزاق دهان جهت کرونا توسط یک ابزاری به نام سواپ انجام می شود و نمونه دریافت شده داخل محلول لایز، قرار داده می شود.

استخراج RNA های موجود در نمونه در این مرحله صورت می گیرد. پرایمرها نیز برای ژن هایی که تکثیر شده اند، سفارش و طراحی می شود. برای استخراج نمودن RNA ها، کیت هایی آماده تهیه شده است. با ترکیب شدن با RT-PCR تحیلی و پردازش RNA با حساسیت و سرعت تکثیر DNA با استفاده از PCR شود. ارزش این روش (RT-PCR) در مشخص کردن یک نوع mRNA خاص در نمونه می باشد.

 

 • کرونا و Rapid kit یا کیت های تشخیصی سریع

این آزمایش با کمک کیت تشخیصی و نمونه خون فرد مشکوک به بیماری انجام می شود. راپید کیت با توجه به آنتی بادی IgM  و IgG که در خون موجود است صورت می گیرد. بدن پس از مواجه شدن با عفونت یا ویروس از جمله ویروس کرونا، شروع به تولید آنتی بادی یا پادتن می کند. این آنتی بادی باعث حمله به موجود تهاجم کننده و دفاع از بدن می شود.

نمونه خون فرد مشکوک را با کمک محلول بافر به چاهک موجود در کیت اضافه می شود و خطوطی بر روی آن ایجاد می شود که نمایانگر وجود یا عدم وجود آنتی بادی در بدن فرد مشکوک به کرونا است.

 

کرونا چیست؟

بسیاری ازافراد فکر میکنن که کرونا ویروس، ویروس تازه ای است و در گذشته وجود نداشته است. در دهه 60 میلادی کرونا ویروس ها کشف شده اند. از آن زمان تاکنون، مطالعات و تحقیقات مختلفی روی این ویروس انجام شده است. از خانواده کرونا ویروس ها، تا کنون 7 مدل انسانی آن کشف شده است. ویروس سرماخوردگی ساده و ویروس های شدید مانند مرس، سارس و این آخری یعنی کووید 19 را می توان نام برد.

کرونا ویروس ها روی انسان ها و حیوانات تاثیرگذار هستند. ساختار تشکیل دهنده کرونا ویروس شامل دو لایه است. لایه هسته داخلی مواد ژنتیکی است و لایه خارجی نیز تاج های پروتئینی است.

درمان کرونا

کووید 19 (ncov-2019) یا کرونای جدید چیست؟

نوع جدید کرونا ویروس در تاریخ دسامبر 2019 شهر ووهان چین مشاهده شد. با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته مشخص شد که اکثر افرادی که دچار کووید 19 شده اند، ارتباطی با بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانان داشته اند. در این بازار انواع حیوانات زنده برای مصرف به عنوان غذا و خوراک، ارائه می شود. دو گزینه احتمالی یعنی سوپ خفاش ها و مارها، هرچند که برای ما بسیار چندش آور است اما برای چینی ها، طعم خاص دیگری دارد و شاید بسیار لذیذ است.

هزاران هزاران نفر در چین به سرعت به کرونا مبتلا شدند و بعد از مدت کوتاهی، این ویروس سراسر جهان را پشت سر گذاشت. سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 11 فوریه نام این بیماری را کووید 19 نام گذاری نمود. این بیماری تا تاریخ 22 فوریه بیش از 76  هزار نفر را در چین مبتلا نمود که 2345 نفر فوتی و بیش از 20 هزار مبتلا نیز درمان شده اند.

نشانه های این بیماری شبیه انواع سرماخوردگی است و به مرور می تواند ریه انسان را درگیر می کند.

 

شیوع کرونا در ایران:

بعد از فراگیر شده ویروس در کشور چین، احتمال فراگیری این بیماری در سراسر جهان به علت حضور چینی ها در انواع کشورهای جهان، گمانه زنی شد. در ایران نیز با توجه به اعلام رسمی وزارت بهداشت، یکی از افراد فوت شده در روزهای اولیه شیوع کرونا، بازرگانی بوده است که سفر به چین داشته است.

اولین بیماران فوتی مشکوک در ایران 2 بیمار با نشانه های تنفسی در قم بوده است. هرچند که این 2 نفر فوت شدند اما دانشگاه علوم پزشکی قم، مبتلا بودن به کرونا این دو نفر را تکذیب نمود و طبق تحقیقات صورت گرفته، شواهدی بر کرونا مشاهده نشد. روز 30 بهمن نیز اولین موارد ابتلا به کرونا در قم مشاهده شد. روابط عمومی وزارت بهداشت آزمایش اولیه 2 مورد را از موارد مبتلا را مثبت اعلام کرد.

بیمارستان کامکار قم به عنوان اولین مرکز قرنطینه و ارجاع بیماران کرونایی در ایران و قم مد نظر قرار گرفت. بعد از چند روز از شروع ابتلا بیماری در ایران، 4 نفر فوتی کرونایی مشاهده شد که ایران بعد از چین در آن زمان، دومین کشور مبتلا بوده است. هم اکنون بیش از 90 کشور شیوع کرونا را اعلام نموده اند.

آزمایش کرونا

دوره نهفته آزمایش کرونا

روزنامه People’s Daily اعلام کرده است که مردمان منطقه شنونجیای چین، پس از 27 روز نشانه های ابتلا به ویروس کرونا، در آن ها ظاهر شده است. برخی رسانه های دیگر از جمله اسپوتنیک نیز ظاهر شدن علائم را بین 27 تا 38 روز اعلام کرده اند. این گزارش ها می تواند این را بازگو نماید که دوره نهفتگی کرونا ویروس شاید بیش از 2 هفته باشد.

 

نشانه ها و علایم بیماری کرونا

نشانه ها و علائم مشاهده شده در کرونا متفاوت است و از کسالت های خفیف گرفته تا بیماری شدید را دربر میگیرد که حتی منجر به فوت نیز می شود.

نشانه ها و علائم مشاهده شده در کرونا متفاوت است و از کسالت های خفیف گرفته تا بیماری شدید را دربر می گیرد که حتی در موارد محدود، منجر به فوت نیز می شود.

در برخی موارد فرد قبل از نشانه های کرونا، دچار سرفه های بدون دلیل می شود. در برخی مشاهدات نیز، مشکلات گوارشی نیز به وجود آمده است و حتی منجر به اسهال شده است. مشاهده نارسایی های کلیوی و انعقادی نیز گزارش شده است.

در حقیقت علائمی شبیه سرماخوردگی دارد. پس در ابتدای مشاهده هرگونه از این علائم، شما نمی توانید حتما بگویید کرونا گرفته اید. در حالت خوشبینانه می توان گفت حتی بعد از چند روز ممکن است علائم شما از بین برود.

مهمترین نکته در مواجه با انواع بیماری از جمله بیماری کرونا، این است که هرگز دچار استرس نشوید که استرس و ترس از هر بیماری بدتر است و سطح ایمنی بدن را پایین می آورد.

 

علائم شایع بیماری کرونا شامل موارد زیر است:

 1. تب
 2. سرفه
 3. تنفس های کوتاه
 4. در برخی موارد استثنایی این بیماری منجر به اختلالات تنفسی شده و حتی نارسایی های کلیه می شود.
 5. نشانه های بیماری کرونا ظرف مدت 2 تا 14 روز پس از آلودگی، بروز می کند

نشانه های اولیه کرونا ویروس:

یکسری نشانه های اولیه کرونا دقیقا شبیه انواع سرماخوردگی است. بدن درد و لرزه، احساس گلو درد، سردرد، مشاهده اسهال، تهوع و حتی استفراغ و آبریزش بینی جزو شایع ترین نشانه های اولیه کرونا می باشد.

با رعایت بهداشت فردی و پیشگیری های اولیه، از ابتلا به کرونا می توان جلوگیری کرد.

کوید 19

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

شناخت علائم و نشانه های کرونا خوب است اما برای پیشگیری باید راه های پیشگیری از کرونا را به خوبی بدانید و حتما رعایت نمایید. سازمان بهداشت جهانی یکسری نکات بهداشتی را گوشزد نموده است که در ذیل به آنها می پردازیم.

 1. شستن مرتب دستان:

یکی از راه های انتقال ویروس کرونا، دست های آلود به ویروس است. شستن دستان به صورت منظم و مرتب یکی از راههای اصلی ورود ویروس را ناکارآمد می کند. هنگامی که از محل کار یا بیرون از منزل به خانه مراجعه می کنید، حتما شستن دستان را با صابون فراموش نکنید. می توانید بعد از شستن نیز محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل نیز استفاده نمایید. این محلول، دستان شما را از انواع ویروس ها پاک می کند.

حتما این نکته را فراموش نکنید که استعمال از الکل و مواد ضدعفونی کننده فقط بصورت استعمال خارجی است و خوردن این مواد حتی به مقدار بسیار کم، می تواند عواض شدید و حتی مرگ به دنبال داشته باشد.

 

 1. رعایت فاصله مناسب با بقیه افراد:

حتما با افرادی که سرفه یا عطسه می کنند، یک متر فاصله داشته باشید. این رعایت فاصله حداقلی باعث شده امکان تراوش های دهان و بینی به شما نرسد. یکی از راه های اصلی انتقال کوید 19، ذرات ریز ویروس کرونا توسط عطسه و تنفس آن توسط اشخاص دیگر است.

استفاده از ماسک های موجود در بازار، برای مناطقی که ازدحام و شلوغی بیشتر است (اتوبوس، مترو و…) حتما توصیه می شود.

 

 1. دهان، بینی و چشم ها را با دست لمس نکنید:

برخی افراد عادت دارند همیشه چشم ها یا صورت و دهان خود را با دستانشان لمس کنند. لطفا این عادت را برای مدتی که کرونا مهمان ما است، ترک نمایید. همیشه دست ها به دلیل ارتباط با سطوح مختلف، دارای انواع ویروس می باشد. تماس آنی دستها با اعضای بدن ذکر شده می تواند براحتی ویروس را انتقال دهد.

 

 1. رعایت بهداشت تنفسی خود و اطرافیان:

رعایت بهداشت تنفسی یک فرایند پیچیده ای نیست. کافیست هنگام عطسه، با دستمال کاغذی یا داخل آرنج، مانع پراکنده شدن عطسه به جهتی که دیگران حضور دارند شوید. قدرت پرتاب ذرات عطسه و سرفه در لحظه بسیار زیاد است و باید حتما این نکته را خود و اطرافیانتان رعایت کنید.

 

 1. کمی تحقیق و کمی آموزش پیشگیری از کرونا:

کافیست کمی درباره پیشگیری از کرونا در رسانه های جمعی و دیگر فضاها تحقیق نمایید. این یافته ها را لطفا بکار ببندید و آن ها را به دیگران نیز منتقل نمایید. اگر در خانواده شما افراد کم سن و سال و یا بزرگسال هستند، آنها را نیز آموزش دهید.

ما همه به همدیگر وابسته هستیم. شکست کرونا فقط مربوط به من نیست بلکه همه ما باید با هم کرونا را شکست دهیم.

 

 1. در صورت مشاهده علائم کرونا:

اولا به خودتان تلقین نکنید که یکی از علائم کرونا را دارید. در صورت احساس ناخوشایند، بهتر است در خانه بمانید. اگر نشانه هایی همچون تنگی نفس و سرفه مشاهده نمودید، می توانید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با انواع معاینات و تست های مربوطه می تواند تشخیص صحیح تری دهد.

 

 

درمان کرونا

درمان کرونا

این بیماری یک بیماری ویروسی است. انواع آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ویروسی موثر نیستند. هنوز تاکنون درمان اختصاصی برای کرونا ویروس به وجود نیامده است. بهتر است اگر نشانه های بیماری کرونا که در بالا به آن اشاره شد را در خود و اطرافیانتان مشاهده نمودید، به پزشک مربوطه و منطقه ای خود مراجعه نمایید. در هر شهر و استان یکسری مراکز درمانی برای مقابله با کرونا قرار داده شده است. تاکنون واکسن پیشگیری از ابتلا به کرونا ساخته نشده است و در مراحل ساخت می باشد.

بهترین درمان کرونا ویروس همان پیشگیری و رعایت بهداشت و توجه به هشدارها و خبرهای رسمی وزارت بهداشت که از طریق رسانه های معتبر رسمی اعلام می شود، توجه نمایید.

از هر رسانه غیر رسمی، اخبار مربوط به کرونا را پیگیری نکنید.

خبر خوش اینکه برخی از داروهای موجود برای درمان بیماران کرونا ویروس، موثر است. خبر خوشتر نیز اینکه به زودی درمان ها و داروهای جدید نیز وارد بازار خواهد شد.

 

برخی از روش های درمان کرونا:

 • یکی از روش هایی که می توان از آن برای درمان کرونا استفاده کرد، بکارگیری مولکول های کوچک که مانع تکثیر ویروس کرونا شود. ایجاد تداخل در بخش پروتئین های کرونا می تواند موثر باشد. ساخت داروهای ضد ویروس ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد. این دارو ها به صورت قرص تهیه می شود و ممکن است جواب ندهد و بعد از چند سال به نتیجه برسد.
 • روش دیگر استفاده از پادتن ها استفاده کنیم. پادتن ها یا آنتی بادی ها، سلاح خود ساخته بدن است که به ویروس ها می چسبد و آن ها را تخریب می کند. بدن در هنگامه مواجه با ویروس جدید، 2 هفته زمان نیاز دارد تا پادتن لازم را به وجود بیاورد. اما در این 2 هفته باید به کمک پادن ها و یا داروهای دیگر سیستم ایمنی بدن را قوی تر کنیم تا بدن زمان کافی برای مقابله داشته باشد.

یکی از محسنات پادتن ها، عوارض کم آن است. پادتن ها به ویروس ها می چسبند و آن ها را از بین می برند در صورتی که داروهای دیگر و غیر پادتنی، به غیر ویروس نیز می چسبند و آن ها را نیز تخریب می کنند.

 

پادتن های موجود برای مقابله با کرونا:

در سال 2002 ویروس کرونای عامل بیماری سارس منتشر شد و همه گیر شد. بعد از آن در چین پادتن های مخصوص سارس تولید شد. بنظر می رسد که این پادتن به ویروس کرونای جدید نیز متصل می شود. تیانلی ینگ مدیر تیم تحقیقاتی از دانشگاه فودان گفته است که حداقل یکی دو ماه وقت نیاز است تا پادتن کافی برای انجام آزمایش روی انسان ها یا حیوانات تولید شود.

پادتن دیگری که می توان آن را نیز برای کرونای جدید آزمایش کرد، پادتن عامل بیماری کرونا ویروس مرس (MERS) است. این پادتن قبلا برای بیماری مرس جواب مثبت داده است و امکان دارد برای کوید19 نیز جوابگو باشد. شرکت ریجنران آمریکایی این پادن را تولید می کند. این پادتن ممکن است که پاسخگو برای کرونا نباشد و نیاز به زمانی حدود 6 ماهه است. شرکت ریجنران در حال تولید و ساخت پادتن ایبولا می باشد.

 

بیمارستان ها و مراکز درمانی کرونا در ایران:

در زیر لیست بیمارستان ها و مراکز درمانی کرونا در سراسر ایران را برایتان قرار داده ایم.

انواع تست کرونا و درمان کرونا در مراکز زیر انجام می شود.

تهران

بیمارستان انصاری

هفت حوض – خیابان شهید ثانی – خیابان پنجاه و هشتم. مرکز در مانی انصاری. شماره تماس: 02177942000

بیمارستان امام حسین

خیابان شهید مدنی – بیمارستان امام حسین (ع) – شماره تماس: 02177556069

بیمارستان جامع محب یاس

خیابان کریمخان زند انتهای خیابان استاد نجات اللهی شمالی- بالاتر از سازمان زمین شهری بیمارستان یاس شماره تماس:02142046

بیمارستان شهرام

خیابان دکتر فاطمی- میدان دکتر فاطمی- نبش خیابان چهلستون- پلاک 1 شماره تماس:02157902000

بیمارستان طرفه

خیابان بهارستان- خیابان قائدی- خیابان گودرزی – خیابان قوانلو شماره تماس: 021776226550

بیمارستان آتیه

شهرک قدس (غرب)، بلوار فرحزادی، تقاطع شهید دادمان شماره تماس:02182721

بیمارستان مرکز قلب تهران

کارگر شمالی ، نبش بزرگراه جلال آل احمد ، مرکز قلب تهران شماره تماس:02188029600

بیمارستان مدائن

خیابان انقلاب – خیابان برادران مظفر جنوبی شماره تماس:02166419599

بیمارستان امام خمینی

خیابان نصرت – خیابان میرخانی – خیابان دکتر قریب شماره تماس: 02161190000

بیمارستان سینا

فردوسی – خیابان امام خمینی – خیابان میرزایی شماره تماس: 02163120

بیمارستان شهدای گمنام

خیابان خاوران – خیابان دربندی – خیابان مالکی شماره تماس: 02136312001

بیمارستان لولاگر

سلسبیل شمالی – خیابان امام خمینی – خیابان مختارپور شماره تماس:02166835000

بیمارستان رازی

خيابان وحدت اسلامی – ميدان وحدت اسلامی – بن بست رازی شماره تماس:02155630660

بیمارستان شهید فهمیده

اتوبان نواب ، تقاطع هلال احمر و عباسی ، بیمارستان تخصصی اطفال شهید حسین فهمیده شماره تماس:02155404330

بیمارستان شهدای یافت آباد

ابتدای جاده ساوه-یافت آباد-میدان معلم.میدان الغدیر-بلوار الغدیر جنوبی شماره تماس: 02166783120

مرکز آموزشی درمانی ضیائیان

خیابان قزوین ،دوراهی قپان میدان ابوذر، بیست متری ابوذر شماره تماس: 02155176810

بیمارستان سوم شیعیان

میدان قیام، پل ری خیابان شهید رضوی بیمارستان سوم شعبان شماره تماس: 02133129111

بیمارستان هاجر

خیابان ولیعصر -تقاطع شهید بهشتی (عباس آباد) شماره تماس: 02188710294

بیمارستان فیروز آبادی

خیابان فدائیان اسلام ، نرسیده به میدان شهر ری شماره تماس: 51048

بیمارستان فیروزگر

میدان ولیعصر ، خیابان کریم خان ، خیابان به آفرین شماره تماس: 82141000-82141600

بیمارستان شهید مهدی شریعت رضوی تهران

سرآسیاب ، مهرآباد جنوبی ، روبروی پایگاه یکم شکاری شماره تماس: 02166636801

بیمارستان امیراعلم

خيابان انقلاب – ابتدای خیابان سعدی شمالی شماره تماس: 66706106

بیمارستان بعثت

بزرگراه بسیج – سه راه تختی – خیابان هجرت شماره تماس : 39950

بیمارستان لبافی نژاد

خیابان پاسداران ، خیابان بوستان نهم شماره تماس:23601

بیمارستان مفتح

شهرستان ورامین- میدان رازی – بلوار امام رضا شماره تماس:36223011  الی 14

بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج)

میدان ونک ، خیابان ملاصدرا ، نبش شیخ بهایی شماره تماس: 181261

سایر استان‌های ایران

گیلان:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی رازی رشت

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امینی لنگرود – بیمارستان شهید نورانی تالش – بیمارستان نیکوکار املش – بیمارستان رسالت ماسال – بیمارستان شهدای رضوانشهر – بیمارستان قدیمی لاهیجان

خراسان رضوی / مشهد:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی امام رضا

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان دکتر شریعتی – بیمارستان ثامن الئمه چناران – حضرت زهرای فریمان – خاتم الانبیاء باخرز – ابن سینا / حجازی مشهد – خاتم الانبیاء خلیل آباد – امام خمینی (ره) درگز – موسی بن جعفر(ع) قوچان

مازندران:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی رازی قائم شهر – بیمارستان خاتم الانبیا بهشهر – بیمارستان امام خمینی (ره) آمل – بیمارستان امام خامنه‌ای عباس آباد

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره) آمل(مرکز) – بیمارستان امام خمینی(ره) عباس آباد(غرب) – بیمارستان قدیم بهشهر (شرق) – بیمارستان شهید بهشتی نوشهر – امام خمینی(ره) فریدونکنار

البرز / کرج:

بیمارستان ریفرال: مجتمع اموزش درمانی امام علی (ع)

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان کوثر – ثاراله مهشهر – امام حسن مجتبی(ع) نظر اباد – فاطمه الزهرا(س) اشتهارد

لارستان:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع)

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: – بیمارستان امام رضا (ع)

یزد:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی شهید صدوقی یزد

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان شهید بهشتی تفت – بیمارستان فاطمه زهرا(س) مهریز – بیمارستان حکیم بهاباد

قم:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی کامکار عرب نیا

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان دکتر کامکار – بیمارستان حضرت فاطمه معصومه(س)(اطفال)

کرمان:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان افضلی پور

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام حسین(ع) ارتش – بیمارستان قائم بردسیر – بیمارستان جدید زرند

زاهدان:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان بوعلی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان بوعلی – بیمارستان امام خمینی(ره) خاش – بیمارستان جدید سراوان

هرمزگان:

بیمارستان ریفرال: مجتمع آموزشی درمانی پیامبر اعظم

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان سیدالشهداء ارتش – بیمارستان سیریک – بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) رودان

اهواز:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی رازی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان شهدای ایذه (اورژانس قدیم) – بیمارستان قدیم مسجدسلیمان – بیمارستان شهید چمران سوسنگرد – بیمارستان امام خمینی(ره) رامهرمز – بیمارستان رسول اکرم (ص) رامشی

فارس:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان علی اصغر – بیمارستان فقیهی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) – بیمارستان شهدای سروستان – بیمارستان فاطمه الزهراء(س) مهر  – بیمارستان اشکنان – بیمارستان قمر بنی هاشم (ع) بیضا

تبریز:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی سینا – مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع)

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان چشم پزشکی علوی – بخش اورژانس قدیم بیمارستان امام رضا(ع) با ظرفیت 80 تخت – بیمارستان تامین اجتماعی 29 بهمن – بیمارستان فارابی ملکان – بیمارستان امام خمینی(ره) عجب شیر

کرمانشاه:

بیمارستان ریفرال: مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع)

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان معاون شهرستان صحنه

ارومیه:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان طالقانی – بیمارستان حضرت فاطمه (س) میاندوآب

اصفهان:

بیمارستان ریفرال: فارابی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان فارابی – بیمارستان عیسی ابن مریم — بیمارستان صاحب الزمان(عج) شهرضا – بیمارستان گلدیس – بیمارستان 9 دی خمینی شهر – بیمارستان تامین اجتماعی فاطمه الزهرا(س) – بیمارستان گلپایگان

ایلام:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان شهدای زاگرس – بیمارستان امام علی(ع) سرابله – بیمارستان شهدای دهلران – بیمارستان امام حسین (ع) مهران

بابل:

بیمارستان ریفرال: روحانی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان 17 شهریور مرزی کلا

بوشهر:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان نیروی هوایی ارتش – بیمارستان زینبیه شهرستان خورموج – بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان – امام هادی(ع) دیر – بیمارستان امیرالمومنین(ع) بندرگناوه

بیرجند:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان ولیعصر بیرجند

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان ایرانمهر – بخش عفونی بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) – بیمارستان خاتم الانبیاء درمیان – بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) سربیشه – بیمارستان شفا بشرویه

خراسان شمالی:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام حسن (ع) – مرکز جراحی قلب – بیمارستان امام علی (ع) – بیمارستان قدیمی شیروان – شهدای فاروج

اراک:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امیرالمومنین – بیمارستان آیت الله خوانساری – بیمارستان فرهنگ خسروانی فراهان – بیمارستان امام صادق(ع) دلیجان – بیمارستان والفجر تفرش

اردبیل:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: ساختمان جدید تروما بیمارستان امام – درمانگاه بیمارستان بوعلی – بیمارستان امام رضا(ع) – بیمارستان کوثر – بیمارستان امام خمینی(ره) بیله سوار – بیمارستان ولایت گرمی

آبادان:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان طالقانی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان حضرت زینب اروندکنار

یاسوج:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان شهید جلیل

نیشابور:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان حکیم

همدان:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان سینا فرشچیان

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان سینا (بزرگسال) – بال غربی بیمارستان بعثت با قابلیت تخلیه(ویژه اطفال) – بیمارستان مهر ملایر

سبزوار:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان دکتر واسعی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان دکتر واسعی

لرستان:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان شهدای عشایر

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره) الشتر – بیمارستان 525 ارتش – بیمارستان امام خمینی(ره) دوره چگنی – بیمارستان ولیان الیگودرز

زابل:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: مرکز بیماریهای تنفسی بیمارستان سینا

شهرکرد:

بیمارستان ریفرال: هاجر

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: ولیعصر بروجن (قدیم)

کاشان:

بیمارستان ریفرال: نقوی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: نقوی – شهید بهشتی

گلستان:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان صیاد شیرازی

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بقیه اله علی آباد کتول(قدیم) – شهدا بندر گز – 506 ارتش – بیمارستان فاطمه الزهراء(س) مینو دشت – بیمارستان حضرت معصومه(س) آزادشهر

زنجان:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان ارتش – بال مجزای بخش عفونی و اورژانس قدیم بیمارستان ولیعصر – بیمارستان ابهر – بوعلی سینا خرمدره

ساوه:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: 17 شهریور – بیمارستان شهید مدرس – بیمارستان امام رضا(ع) زرندیه

سنندج:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان توحید

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان توحید – شهید چمران سروآباد – بیمارستان صلاح الدین ایوبی بانه – بیمارستان فجر مریوان – بیمارستان قدیمی یا جدید سقز

قزوین:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان بوعلی – بیمارستان صحرایی

شاهرود:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: ساختمان قدیم اورژانس بیمارستان امام حسین – میامی

دزفول:

بیمارستان ریفرال: بیمارستان گنجویان

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان 580 ارتش

مراغه:

بیمارستان ریفرال:  بیمارستان سینا

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امیرالمومنین

سمنان:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان کوثر – بیمارستان امیرالمومنین – بیمارستان امام حسین(ع) آرادان

بهبهان:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان اشرفی اصفهانی آغاجاری

تربت حیدریه

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان مه و لات

تربت جام:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان ارتش – بیمارستانی طالقانی

جهرم:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان خفر

جیرفت:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره) – سیدالشهداء رودبار جنوب – شهدای قلعه گنج

خمین:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: کلینیک ویژه خمین

ایرانشهر:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان دلگان

رفسنجان:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان انار

سراب:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره)

فسا:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان شریعتی

گراش:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره)

سیرجان:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری:  بیمارستان امام رضا (ع)(اورژانس جدید)

خلخال:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره)

اسدآباد:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره)

اسفراین:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان امام خمینی(ره)

خوی:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: بیمارستان قمر بنی هاشم(ع)(اورژانس قدیم) – بیمارستان امام خمینی(ره)

بم:

بیمارستان ریفرال: –

بیمارستان با قابلیت تخلیه اضطراری: جوادالائمه(ع) نرماشیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 3

بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند