رادیولوژی در منزل

یکی از خدمات جدید آزمایش آنلاین، انجام رادیولوژی قسمت‌های مختلف بدن مانند ناحیه شکمی، زانوها و کمر است. با پرکردن این فرم، می‌توانید خدمت مورد نظر و نتیجه آن را در منزل دریافت کنید.

رادیولوژی یا پرتوشناسی

رادیولوژی یکی از رو‌شهای تشخیصی برای بررسی برخی بیماری‌ها و تغییر حالات طبیعی اعضای بدن است. دستگاه رادیولوژی با استفاده از پرتو ایکس و یا سایر امواج، از نواحی مانند کمر، زانو، استخوان‌ها تصویربرداری می‌کند و پزشک معالج با توجه به تصاویر، وضعیت بدنی را می‌سنجد.

اگرچه به طور معمول، انجام رادیولوژی در منزل، کاری نشدنی به نظر می‌رسد، اما خوشبختانه با پیشرفت علم، دستگاه‌های پرتابلی (قابل حمل) برای رادیولوژی طراحی شده‌اند که با کارایی مناسبی، تصویربرداری از اندام‌های داخلی بدن را انجام می‌دهد. بنابراین شما با اطمینان می‌توانید این خدمت را درخواست دهید. البته باید توجه داشته باشید این خدمت با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد، خدمت گران قیمتی محسوب می شود. 

دانستنی‌های رادیولوژی در محل

برای شناسایی و تشخیص انواع مختلفی از بیماری‌ها و آسیب‌ها، از رادیولوژی و البته انواع متفاوت آنها استفاده می‌شود که مهم‌ترین آنها را به ترتیب زیر می‌توان لیست کرد:

1.تشخیص آسیب‌هایی که منجر به دردهایی مانند کمردرد می‌شود. البته در این روش، امکان تشخیص آسیب شناسی مکانیکی ستون فقرات وجود ندارد.

2. تشخیص بیماری‌هایی مانند آرتروز و اسپیدیلولیستزیس  که به دلیل ایجاد آسیب و لغزش در مهره کمری و ستون فقرات ایجاد می‌شود.

3. بررسی‌های ساده از شکم، مری، معده، روده، کلیه، سنگ کلیه و سایر اندام‌ها

4. تصویربرداری از ریه و استخوان‌ها برای تشخیص سلامت سیستم تنفسی و شکستگی‌های بدن

البته باید بدانید با دستگاه‌های رادیولوژی معمولی، نمی‌توان برخی از شکستگی‌ها و دیسک‌ها را تشخیص داد. به همین علت، رادیولوژی را به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

رادیولوژی تشخیصی: سی تی اسکن، ام آر ای (MRA)، ماموگرافی، فلوروسکوپی و سونوگرافی انواعی از رادیولوژی تشخیصی هستند که برای تصویر برداری از اسکلت، عضله‌ها، قفسه سینه، پستان، شکم و مغز و اعصاب استفاده می‌شود.

رادیولوژی مداخله‌ای: همانطور که از اسم این رادیولوژی برمی‌آید، این روش، یک راه مداخله‌ای است که به پزشکان برای ارائه درمان مناسب‌تر کمک می‌کند. البته افراد در این روش، بیماران سرطانی مستثنی هستند. برای مثال، برای انجام بهتر یک عمل جراحی، گاهی نیاز به یک رادیولوژی مداخله‌ای است. همچنین برای انجام موارد کاملا تشخیصی مانند آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هم از رادیولوژی مداخله‌ای استفاده می‌شود.

در رادیولوژی مداخله‌ای از تکنیک‌هایی مانند اشعه ایکس، سونوگرافی، رزونانس مغناطیسی و سی تی اکسن و با هدایت ابزارهای کوچک مانند سوند انجام می‌شود.

انکولوژی رادیولوژی: این روش برای درمان سرطان‌ها استفاده می‌شود و نوعی پرتودرمانی است. انرژی که پرتوهای درمانی دارند، می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین برده و از گسترش بیشتر سرطان‌ها جلوگیری کند.

فیزیک پزشکی: این شاخه بیشتر جنبه علمی و تحقیقاتی دارد و برای تشخیص بهتر پزشکی به وجود آمده است. برای مثال تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی یا همان MRI، تکنولوژی است که با استفاده از این علم ایجاد شده است.

خطرات رادیولوژی: در حال حاضر، رادیولوژی دیجیتال رونق بیشتری نسبت به رادیولوژی سنتی گرفته است. در این روش، میزان اشعه دریافتی و تکرار آن پاین است و از طرفی تصاویری که ایجاد می‌شود، کیفیت بهتری دارند. اما به طور کلی در معرض مداوم اشعه‌ها، می‌تواند منجر به تحریب و یا جهش سلول‌های بدنی شود.

پاسخ به سوالات شما

خیر، هزینه رادیولوژی در منزل، با هزینه رادیولوژی محاسبه می‌شود و شما نیازی نیست برای هزینه ایاب و ذهاب، مبلغ جداگانه‌ای پرداخت کنید.

در برخی موارد، جابجایی بیمار تا مرکز تصویربرداری وجود ندارد و یا اگر اینکار انجام شود، ممکن است، عوارض بیشتری ایجاد شود. در برخی موارد هم پزشک به تصویربرداری فوری برای تصمیم‌گیری‌های اورژانسی نیاز دارد. در چنین شرایطی عکس‌برداری خارج از مرکز تصویربرداری، ضروری می‌شود.

اگر بیماری دارید که قابلیت حرکتی خود را از دست داده است و یا دچار صدمات مغزی-نخاعی شده است یا به دلیل بیماری‌های مختلف، مانند شکستگی لگن، توانایی حرکتی ندارد، می‌توانید از رادیولوژی در منزل که به کمک دستگاه رادیولوژی پرتابل انجام می‌شود، استفاده کنید.

احتمالا خود شما هم با ما موافق هستید که زمانی که تصویربرداری پزشکی در خانه انجام شود، زمان زیادی را دیگر در چراغ قرمزها، ترافیک، مسیر طولانی بیمارستان و یا نوبت‌های طولانی این مراکز از دست نخواهید داد. علاوه بر آن، شرایط ایمنی را برای بیماران با قدرت حرکتی پایین و یا عدم حرکت، فراهم کرده‌اید.