چکاپ آزمایش انلاین
چکاپ آزمایش انلاین

آزمایش ایدز و هپاتیت

چکاپ ها نمونه خون
چکاپ ها 4 پارامتر مورد ارزیابی
چکاپ ها 5 روز تا نتیجه ی آزمایش
onlin
  در آزمایش ایدز و هپاتیت موارد زیر بررسی می‌شود:
  • آنتی بادی HIV Ab
  • آنتی بادی HCV Ab
  • آنتی بادی Hbs Ab
  • آنتی ژن Hbs Ag

  اطلاعات چکاپ ها

  چرا باید این تست را انجام دهیم؟

  آزمایش ایدز و هپاتیت به طور معمول برای افرادی ضروری است که قصد عمل جراحی دارند. در این شرایط نمونه خون گرفته می‌شود و فاکتورهای HIV  Ab، HCV Ab، Hbs Ab و Hbs Ag ارزیابی می‌شود. اما افرادی که مشکوک به بیماری ایدز و یا هپاتیت هستند به صورت جداگانه نیز می‌توانند این آزمایش را درخواست دهند. تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها می‌تواند مانع از پیشرفت سریع این بیماری و انتشار عفونت به سرتاسر بدن شود.

   

  این چکاپ شامل چه آزمایش هایی می شود؟

  نشانگرهای زیستی

  آزمایش پروتئین‌ها

  پروتئین‌ها برای عملکرد سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین برای ساختن عضلات بسیار مهم هستند. پروتئین‌های موجود در خون، برای کمک به تشخیص بیماری‌های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی اندازه گیری می‌شوند. پروتئین‌ها همچنین مولکول‌های دیگری را در خون حمل می‌کنند (مانند هورمون‌ها)؛ بنابراین گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین است و چه مقدار از آن آزاد است و در دسترس سلولها قرار دارد هم، سطح این پروتئین‌ها اندازه‌گیری می‌شود. افزایش سطح هورمون‌ها غالباً در اثر کم آبی بدن ایجاد می‌شود، اما ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد. کاهش سطح پروتئین‌ها می‌تواند نشانگر سوء تغذیه شدید یا سوء جذب باشد.

  آزمایش آنتی ژن Hbs Ag

  ویروس هپاتیتB (HBV) در سراسر جهان وجود دارد و بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. عفونت هپاتیت در درجه اول از طریق تماس از طریق پوست …

  بیشتر بخوانید
  آزمایش Hbs Ab

  هپاتیت B یک عفونت کبدی است که توسط ویروس هپاتیتB (HBV) ایجاد می‌شود. آزمایش خون هپاتیت B پروتئین‌های ویروسی (آنتی ژن‌ها) را تشخیص می‌دهد و آنتی بادی‌هایی که در پاسخ …

  بیشتر بخوانید
  آنتی‌بادی HIV Ab
  HCV Ab

  آشنایی با ایدز و هپاتیت و نحوه آزمایش آن

  سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز (AIDS) یک بیماری مزمن و بالقوه تهدیدکننده زندگی است که توسط ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ایجاد می‌شود. HIV با آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن، توانایی بدن در مبارزه با عفونت و بیماری را مختل می‌کند و در دراز مدت، عفونت به بسیاری از اندام‌های مختلف بدن انتشار می‌یابد. خوشبختانه در حال حاضر، داروهای مناسبی برای این بیماری وجود دارد که روند شیوع و پیشرفت بیماری را کند می‌کند و هر چه سریع‌تر این بیماری تشخیص داده شود، میزان شیوع بیماری در اندام‌های مختلف، دیرتر اتفاق می‌افتد.

  به طور معمول ایدز با فعالیت جنسی و یا خون آلوده (از طریق مایعات بدن از جمله خون، منی، مایعات واژن و شیر مادر) انتقال می‌یابد و سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می‌کند افراد حداقل یکبار در طول زندگی آزمایش ایدز بدهند. افرادی که فعالیت جنسی پرخطر و مشکوک دارند، بیشتر در معرض ابتلا به ایدز قرار دارند و آزمایش ایدز برای این افراد ضروری‌تر است.

  آزمایش ایدز

  آزمایش HIV تنها راه تشخیص ویروس HIV در بدن است. این آزمایش خون یا مایعات دیگر بدن را بررسی می‌کند تا احتمال وجود این ویروس را از طریق تولید آنتی بادی ایدز تشخیص دهد. بسیاری از این آزمایش‌ها نمی‌توانند ویروس را بلافاصله تشخیص دهند، زیرا ساختن آنتی‌بادی یا رشد کافی ویروس در بدن زمان می‌برد. در حال حاضر محققان سعی دارند که حساسیت و دقت این آزمایش‌ها را بهبود ببخشند.

  چرا آزمایش HIV مهم است؟

  آزمایش HIV برای کاهش سرعت انتشار عفونت ضروری است. بسیاری از افراد از آلوده بودن خود به این ویروس آگاه نیستند و به همین دلیل، ممکن است اقدامات احتیاطی کمتری را برای جلوگیری از انتقال ویروس انجام دهند. همچنین، تشخیص زودتر ویروس HIV اغلب منجر به درمان سریع‌تر و موثرتر می‌شود. هرچه درمان زودتر انجام شود امکان به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری به درجات شدیدتر و ایدز بیشتر می‌شود.