تست HPV

تست HPV، یکی از آزمایش‌های ضروری برای افرادی است که دارای فعالیت جنسی هستند. با پرکردن فرم زیر، می‌توانید آزمایش HPV را در محل انجام دهید و جواب آن را هم به صورت آنلاین دریافت کنید.

885,000 تومان

چرا انجام تست HPV ضروری است؟

ویروس HPV، از طرق مختلفی مانند روابط جنسی دهانی، مقعدی، واژنی و تماس‌ نزدیک پوستی از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود. گاهی اوقات افراد علائم این بیماری را نشان می‌دهند و در بعضی زمان‌ها، این بیماری بدون علامت است و در نتیجه راحت‌تر، به شریک جنسی منتقل می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که ابتلا به بیماری عفونی زگیل تناسلی، اصلا شبیه و یا حتی قابل مقایسه با بیماری‌هایی مانند ایدز و یا هرپس نیست. بنابراین ابتلا به HPV در بسیاری مواقع قابل درمان و کنترل است. از طرفی، دریافت واکسن می‌تواند ابتلا به این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. اگر به سلامت بدنی و جنسی خود اهمیت می‌دهید و دو سال از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی شما می‌گذرد.

انواع اچ پی وی و راههای تشخیص و درمان این ویروس

تا به حال حدود 200 نوع مختلف از ویروس زگیل تناسلی (Human papilomavirus) شناخته و بررسی شده که هر یک از آنها عملکردهای متفاوتی دارند. اما تحقیقات نشان داده، بیش از 30 نوع ویروس پاپیلومای انسانی، منجر به ایجاد سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم یا آلت تناسلی در مردان و زنان می‌شود. به عبارتی دیگر، می‌توان انواع ویروس HPV را در دو دسته کم خطر و پرخطر قرار داد. به طور معمول، انواع کم خطر این ویروس فقط منجر به بروز ضایعات پوستی در نواحی تناسلی، مقعد و دهان می‌شود. از آنجایی که این نوع از زگیل‌ها عفونت خاصی ایجاد نمی‌کنند، منجر به بروز مشکلات عفونی جدی هم نخواهند شد. از سوی دیگر، بعد از گذشت حدودا 18 الی 24 ماه، بدون اینکه فرد تحت درمان باشد، زگیل‌ها از بین خواهند رفت. برای اطلاعات بیشتر، برخی از انواع کم خطر این ویروس را در اینجا آورده‌ایم: HPV6، HPV11، HPV40، HPV43، HPV44، HPV53، HPV54، HPV61، HPV72 و HPV73. انواع پرخطر ویروس HPV، علاوه‌ بر ایجاد زگیل در نواحی تناسلی، مشکلات دیگری هم به وجود می‌آورد؛ سرطان دهانه رحم و واژن در زنان و سرطان مقعد یا بیضه در مردان، مشکلات جدی است که در انواع پرخطر این بیماری ایجاد می‌شود. از پرخطر‌ترین انواع این بیماری می‌توان به نوع HPV16، HPV18، HPV31، HPV33، HPV35، HPV39، HPV45، HPV51، HPV52، HPV56، HPV58، HPV59، HPV68 اشاره کرد.

تست hpv

تست HPV چیست و چه کسانی باید این تست را بدهند؟

اگرچه تست HPV بسیار مهم است اما معمولا پزشکان فقط به خانم‌های سنین 21 تا 29 سال توصیه می‌کنند که اگر پاسخ آزمایش پاپ اسمیر آن‌ها غیرطبیعی بود، تست HPV بدهند. HPV در این گروه سنی بسیار شایع است اما بیشتر عفونت‌ها به‌خودی‌خود بهبود پیدا می‌کنند. بنابراین، آزمایش منظم ممکن است همیشه سودمند نباشد. در عوض، زنان 21 تا 29 ساله لازم است مرتبا آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. این آزمایش، HPV را تشخیص نمی‌دهد اما می‌تواند یک علامت قابل‌توجه از عفونت که شامل سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم است را تشخیص دهد. اگر نتایج تست پاپ اسمیر، غیرطبیعی باشد، پزشک در مورد انجام تست HPV تصمیم می‌گیرد. اگر آزمایش پاپ اسمیر، نتایجی غیرطبیعی را نشان داد ممکن است برای بررسی وجود ویروس، تست HPV تجویز شود. اگر سابقه HPV یا ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی داشته باشید، ممکن است پزشک آزمایش HPV را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهد. علاوه بر این، زنان بالای 30 سال باید هر پنج سال یک‌بار تست HPV را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهند. ممکن است سال‌ها یا حتی یک دهه طول بکشد تا علائم HPV بروز پیدا کند. تست پاپ اسمیر ممکن است سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد اما برای تایید عفونت، آزمایش HPV ضروری است.

چرا تست HPV مردان وجود ندارد؟

در حال حاضر هیچ تستی برای آزمایش HPV در مردان وجود ندارد. بااین‌حال، مردان مبتلا به HPV بدون اینکه بدانند به این ویروس آلوده هستند می‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند. در اکثر این مردان، علائم HPV مشاهده نمی‌شود. همچنین، بسیاری از عفونت‌های HPV معمولا قبل از ایجاد علائم، خودبه‌خود از بین می‌روند. برخی از پزشکان آزمایش پاپ مقعدی را برای مردان انجام می‌دهند. بااین‌حال، این آزمایش فقط برای مردانی انجام می‌شود که HIV مثبت هستند و رابطه جنسی مقعدی دارند. در این شرایط، پزشکان می‌توانند تست HPV را در کنار آزمایش پاپ مقعدی انجام دهند. بااین‌حال، این کار توصیه نمی‌شود زیرا این آزمایش‌ها ممکن است برای تشخیص HPV کافی نباشند.

تست HPV چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آزمایش HPV، پزشک لازم است نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم شما جمع‌آوری کند. به همین دلیل برای این کار، معاینه لگن ضروری است. مراحل آزمایش HPV شامل موارد زیر است:

 • لباس خود را از کمر به پایین درمی‌آورید.
 • روی میز معاینه دراز می‌کشید و پاشنه‌های خود را در نگهدارنده‌هایی به نام رکاب قرار می‌دهید.
 • پزشک، ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می‌کند. این ابزار به جداسازی دیواره‌های واژن کمک می‌کند تا پزشک به‌راحتی بتواند دهانه رحم شما را ببیند.
 • او با استفاده از یک وسیله شبیه برس یا فرچه نمونه‌های سلول را از سطح دهانه رحم یا کانال واژن جمع می‌کند.
 • سپس، این نمونه سلول‌ها به آزمایشگاهی فرستاده می‌شوند و ازنظر وجود HPV بررسی می‌شوند. نتایج تست HPV معمولا طی یک تا دو روز اعلام می‌شود.

چگونه برای تست HPV آماده شوید؟

قبل از انجام آزمایش HPV، هیچ آماده شدن خاصی لازم نیست. بااین‌حال، ازآنجاکه آزمایش HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، می‌توانید این اقدامات را انجام دهید تا هر دو آزمایش، بالاترین دقت ممکن را داشته باشند:

 • به مدت دو روز قبل از آزمایش از رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از داروهای واژینال یا اسپرم‌کش‌ها خودداری کنید.
 • سعی کنید زمان انجام آزمایش، در دوره قاعدگی نباشد. اگرچه آزمایش می‌تواند در این دوره نیز انجام شود اما پزشک می‌تواند در زمان غیر از قاعدگی، نمونه بهتری از سلول‌ها را جمع‌آوری کند.

چرا تست HPV انجام می‌شود؟

تست HPV به این دلیل انجام می‌شود که مشخص گردد آیا در بدن شما گونه‌هایی از ویروس HPV که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهند وجود دارد یا خیر. هنگامی‌که از پاسخ این سوال آگاه هستید می‌توانید در مورد تحت درمان قرار گرفتن یا منتظر ماندن برای رفع خود به خودی مسئله، تصمیم بگیرید. ازآنجاکه HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، بسیاری از افراد می‌خواهند از وضعیت HPV خود آگاه شوند تا بتوانند برای تصمیمات آتی آماده باشند. در صورت عدم درمان، HPV معمولا خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند. بر طبق مطالعات، از هر 10 عفونت، نه مورد در طی یک تا دو سال قابل‌تشخیص نیستند. به همین دلیل است که برخی افراد پس از آگاهی از نتیجه مثبت تست HPV تصمیم می‌گیرند بدون دریافت معالجات، درمان شوند. به این رویکرد، درمان انتظاری گفته می‌شود و در این مدت شما و پزشک مراقب تغییر در سلول‌ها یا علائم غیرمعمولی هستید که ممکن است نشان‌دهنده سرطان دهانه رحم باشند. با هشیاری نسبت به تغییرات، در صورت بروز مسئله می‌توانید به‌سرعت اقدام کنید. همچنین می‌توانید از صرف هزینه‌ها و انجام اقداماتی که ممکن است درنهایت غیرضروری باشند جلوگیری کنید.

اقدامات احتیاطی تست HPV شامل چه مواردی است؟

تست HPV، بی‌نقص نیست و هرازگاهی ممکن است نتیجه مثبت کاذب را به همراه داشته باشد که به این معنی است که فرد HPV ندارد اما نتیجه تست او مثبت می‌شود. همچنین، موارد منفی کاذب نیز در نتایج این تست مشاهده شده است؛ به این معنی که فرد به HPV مبتلا بوده اما نتیجه آزمایش او منفی شده است. اگرچه احتمال به دست آمدن چنین نتایجی کم است اما صفر نیست. با داشتن اطلاعات نادرست، ممکن است تحت درمانی قرار بگیرید که لازم نیست. همچنین ممکن است دچار اضطراب و نگرانی شوید. اگر تصمیم به دادن تست HPV دارید، به خاطر داشته باشید که:

 • ویروس می‌تواند به‌خودی‌خود رفع شود.
 • هیچ درمان خاصی برای از بین بدن ویروس HPV وجود ندارد، اگرچه عوارضی مانند زگیل، سلول‌های پیش‌سرطانی یا سرطان قابل‌درمان هستند.
 • گاهی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا علائم HPV بروز پیدا کند.
 • به‌طور خلاصه، شما زمان کافی برای مشخص کردن اقدامات خود خواهید داشت. بنابراین، گزینه‌های خود را به‌خوبی بسنجید.
 • قیمت آزمایش HPV چقدر است؟

  قیمت آزمایش HPV بسته به عوامل مختلف متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان در این مورد، عدد دقیقی را ارائه داد. عواملی که بر هزینه تست HPV تاثیرگذارند عبارت‌اند از:

  • کلینیکی که در آن تست انجام می‌شود
  • داشتن بیمه تکمیلی
  • انجام تست HPV در منزل
  • نیاز به انجام تست پاپ اسمیر
  • نیاز به تشخیص دقیق نوع ویروس همچنین، در حال حاضر مراکز انجام تست رایگان HPV وجود ندارند.

  اقدامات بعد از تست HPV چیست؟

  پس از مشخص شدن نتیجه تست HPV، ممکن است لازم باشد که پس از آگاهی از نحوه خواندن جواب آزمایش HPV و بررسی نمونه برگه آزمایش HPV با کمک پزشک، اقدامات بعدی را در نظر بگیرید. در ادامه با اقدامات بعد از تست HPV آشنا می‌شوید.

  منفی شدن نتیجه تست HPV

  اگر نتیجه تستتان منفی شد نیاز به کار دیگر و پاکسازی ویروس HPV نیست و تنها پزشک به شما اعلام خواهد کرد که برای آزمایش بعدی چه زمانی لازم است مراجعه کنید.

  جواب آزمایش HPV positive

  درصورتی‌که جواب آزمایش HPV مثبت شود دو حالت وجود دارد که در هر یک، درمان متفاوت است. در ادامه با این دو حالت آشنا می‌شوید.

  مثبت شدن نتیجه تست HPV و طبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم

  اگر پاپ اسمیر منفی HPV مثبت شد یا به‌عبارت‌دیگر، اگر نتیجه تست شما مثبت شد اما سلول‌های دهانه رحم طبیعی هستند ممکن است پزشک یک آزمایش پیگیری برای شما تجویز کند تا مشخص شود آیا در بدن شما ویروس پرخطر وجود دارد یا خیر. بااین‌حال، برخی از پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که در این شرایط نیز بر اساس نتیجه مثبت، اقدامی انجام ندهند.

  در این صورت، پزشک ممکن است بخواهد در طی یک سال، یک آزمایش پیگیری انجام دهد تا ببیند آیا نتیجه تست شما تغییر کرده و سلول‌های دهانه رحم شما تحت تاثیر قرار گرفته است یا خیر. به‌طور خلاصه، ممکن است دوره درمان انتظاری در نظر گرفته شود.

  مثبت شدن نتیجه تست HPV و غیرطبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم

  اگر نتیجه تست HPV مثبت شود و سلول‌های دهانه رحم، غیرطبیعی باشند پزشک ممکن است از دهانه رحم شما نمونه‌برداری کند. در این روش، او نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم برمی‌دارد تا آن‌ها را با دقت بیشتری در زیر میکروسکوپ بررسی کند. او همچنین ممکن است انجام کولپوسکوپی را پیشنهاد دهند. در این روش، پزشک از یک عدسی برای بزرگنمایی استفاده می‌کنند تا از نزدیک به دهانه رحم نگاه کند. بسته به نتایج این مرحله، پزشک ممکن است در صورت امکان، برداشتن مناطقی از دهانه رحم که دارای سلول‌های غیرطبیعی هستند را توصیه کند.

  درنهایت، HPV یکی از انواع متداول عفونت مقاربتی است که اکثر افرادی که ازنظر جنسی فعال هستند در برخی از مراحل زندگی خود دچار آن می‌شوند. برخی از انواع HPV با بیماری‌هایی جدی مانند سرطان دهانه رحم، مقعد و دهان ارتباط دارند. به همین دلیل انجام تست HPV در زنان بزرگسال توصیه می‌شود. تست HPV ممکن است ناخوشایند باشد اما دردناک نیست و حتی می‌تواند جان شما را نیز نجات دهد. بنابراین، اگر می‌خواهید این تست را انجام دهید لازم است در این مورد با پزشک مشورت کنید.

  بیماری های ناشی از ویروس HPV

  سرطان‌هایی که ویروس HPV منجر به بروز آنها می‌شود، سرطان دهانه رحم، واژن، دهانه واژن، بیضه و آلت تناسلی در مردان، مقعد، زبان، حنجره و دهان است. شایع‌ترین علائم زگیل‌های تناسلی به صورت برجستگی‌های کوچک انفرادی و یا گروهی است که در نواحی مقعد یا آلت تناسلی ظاهر می‌شود. زگیل‌های ایجاد شده ممکن است، کوچک، بزرگ، برجسته، مسطح و یا شبیه به گل کلم باشد. گاهی ممکن است، زگیل‌ها بعد از مدتی از بین بروند، از نظر تعداد افزایش و یا کاهش یافته و یا ثابت باقی بمانند. گاهی نیز این امکان وجود دارد که پس از درمان، دوباره بازگردند. با این تفاسیر، بهترین راه آن است که راه‌های پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV را جدی بگیریم که یکی از آنها استفاده از وسیله‌های محافظتی در هنگام برقراری رابطه جنسی است. اما یکی دیگر از کارهای اصلی که به میزان زیادی توصیه می‌شود، انجام تست HPV به صورت منظم است. این تست بسیار ساده است و با برداشت لایه مخاطی و پوششی از ناحیه آلت تناسلی قابل انجام است. بافت برداشته شده، در آزمایشگاه از جهت وجود انواع ویروس‌های HPV مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که فرد به این ویروس مبتلا باشد، نیاز به بررسی‌های بیشتری وجود خواهد داشت، چرا که باید میزان تغییراتی که این ویروس در سلول‌های پوششی ایجاد کرده‌اند را، بررسی کرد تا خطر ابتلا به سرطان تخمین زده شود. همچنین افراد در صورت مشاهده هر حالت غیر معمولی مانند توده، زخم در آلت تناسلی، معقد، دهان، کیسه بیضه و یا رشد غیر طبیعی در این نواحی، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنند. پزشکان به طور معمول از داروی اسید سالیسیلیک برای درمان برخی از زگیل‌ها استفاده می‌کنند، اما سایر داروهای درمانی HPV در مردان، ایمیکیمود، پودوفیلین و اسید تری کلرواستیک است. در زنان، انتخاب روش درمان HPV به نظر پزشک و نوع زگیل‌ها بستگی دارد، اما به طور کلی روش‌های درمان می تواند استفاده از محلول پودوفیلین، لیزر درمانی و یا کرایوتراپی باشد. کرایوتراپی و یا سرما درمانی از بهترین و قطعی‌ترین روش‌های درمان زگیل تناسلی است که در مطب پزشک انجام می‌شود. در این روش درمانی، نیتروژن مایع در دمای منفی 196 درجه روی زگیل‌ها اسپری می‌شود. پزشک متخصص به منظور کاهش درد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. مدت زمان لازم برای استفاده از این درمان در حدود 20 دقیقه است. لیزردرمانی، یکی دیگر از روش‌های درمان ویروس HPV است، با توجه به آنکه ویروس پاپیلوما، تا چه عمقی به بافت‌های پوششی بدن نفوذ کرده باشد، امکان استفاده از لیزردرمانی وجود دارد. البته لیزر درمانی مزایا و معایب خود را دارد، برای مثال درمان با آن قطعی است، اما سوزش و درد پس از لیزردرمانی، در کوتاه مدت، ممکن است آزار دهنده باشد.

  تست hpv

  سوالات متداول

  • در چه افرادی خطر ابتلا به ویروس HPV بیشتر است؟

   افرادی که دارای شریک‌های جنسی متعددی هستند، رابطه جنسی محافظت نشده تجربه می‌کنند و مردانی که همجنسگرا هستند، احتمال بروز بیماری‌های مربوط به HPV بیشتری دارند.

  • آیا هزینه رفت و آمد، جدا از هزینه انجام آزمایش HPV در محل محاسبه می‌شود؟

   خیر، شما با پرداخت هزینه تست HPV، دیگر نیازی به پرداخت جداگانه ندارید.

  • آیا امکان انتقال ویروس HPV از طریق اپیلاسیون وجود دارد؟

   متاسفانه، بله. اگرچه دستگاه‌های اپیلاسیون در سالن‌های زیبایی پس از هربار استفاده باید ضدعفونی شوند، اما کوچک‌ترین کم‌کاری در این زمینه می‌تواند، احتمال انتقال ویروس را به افراد سالم بیشتر کند.

  • آیا درد، یکی از علائم ابتلا به زگیل تناسلی است؟

   تا به حال دیده نشده که زگیل‌های تناسلی با درد و یا ناراحتی همراه باشند. اما گاهی ممکن است، در حین رابطه جنسی، فرد متوجه درد و یا خونریزی شود. گاهی هم امکان دارد با درد و یا سوزش همراه باشند.

  سوالات متداول
  بر خط مشاوره پزشکیتماس با پزشک