تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری

تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • 24 / 08 / 1396

تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری

تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری از جایی مهم می شوند که به شکل غیر طبیعی، مقدار خون در زمان بارداری مادران شروع به افزایش می کند. البته مبتلا شدن به دیابت در زمان بارداری کاملا طبیعی است اما این بیماری می بایست با اتمام زمان بارداری رفته رفته از بین برود و یا حتی در طول مدت زمان بارداری نیز تحت کنترل باشد تا نتواند برای جنین در حال رشد خطری داشته باشد!

تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری جزو مواردی است که باید تحت نظر متخصص پیگیری و حتی از بروز آن پیشگیری شود. اگر بانوان در زمان بارداری مراقبت های لازم را صورت دهند و یا تحت نظر متخصص باشند، می توانند از بروز دیابت بارداری جلوگیری نمایند. تقریبا می توان گفت طبق آمار جهانی حدود 10 درصد از مادران دچار بیماری دیابت در زمان بارداری خود می شوند و این بیماری نیز اغلب در هفته های 24 تا 28 از خود نشانه هایی را بروز می دهد؛ این که تغییراتی بنیادی در هورمون های بدن زنان به هنگام بارداری به وجود بیاید کاملا منطقی است اما این قضیه نباید منکر بروز بیماری هایی از جمله دیابت برای آن در دراز مدت و یا افزایش غیر طبیعی میزان گلوکز در بدن آنان شود. معمولا اینطور این قضیه را پزشکان مطرح می کنند که برای انتقال مواد غذایی به جنین در حال رشد، بدن برای کاهش مقداری از قند خون شروع به ساخت و تولید مقدار بیشتری انسولین می کند تا بدین ترتیب، سلول ها گلوکز گرفته و از آن برای سوخت و ساز بیشتر بردن به عنوان یک منبع انرژی استفاده نمایند. برای این منظور می بایست لوزالمعده مادران توانایی تولید تقریبا 3 برابر میزان قند خون، انسولین را داشته باشند که اگر این چنین نباشد و نتوانند این میزان مورد نیاز بدن را تولید کنند، مقدار قند خون بدون هیچ گونه هورمون کنترل کننده ای شروع به افزایش پیدا می کند و مادر را در وضعیت دیابت بارداری قرار می دهد


 آزمایش های دیابت بارداری
تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری:
تشخیص دیابت بارداری:

مادرانی که به فکر سلامت فرزندانشان می باشند با گرفتن مشاوره هایی مناسب از پزشک معالج خود به درستی بیماری های مخصوص زمان بارداری خود را تحت کنترل قرار می دهند و برای تشخیص دیابت بارداری خود، بین هفته های 24 تا 28 بارداری به انجام آزمایش های دیابت باردادری می پردازند؛ اما در این میان ممکن است وجود یکی از نشانه های زیر در مادران باردار سبب شود که آنان با نگاه جدید تری به بیماری دیابتی خود نگاه کنند:

 • افزاش وزن غیر طبیعی در طول بارداری به میزان بیش از 20 درصد از کل وزن مادر پیش از بارداری
 • وجود نشانه های قند خون در ادرار ماردان
 • خنثی بودن میزان قند خون در بدن مادر که ممکن است با نزدیک شدن به انتهای زمان بارداری برای وی و جنین داخل شکم او مشکل ساز شود
 • وجود سابقه خانوادگی مبتلا شدن به دیابت
 • زایمان کودکی با وزن بالای 4 کیلوگرم برای مادر در گذشته
 • زایمان نوزاد مرده از سوی مادر در بارداری های پیشین
 • افزایش میزان مایع آمنیوتیک در بدن آنان

البته توجه داشته باشید که دیابت بارداری برای مادران در این سال ها تبدیل شده است به یک بیماری خاموش که نباید حتی اگر هیچ کدام از موارد بالا را برای مادر تشخیص نداده ایم، او را از بروز این بیماری بی اطلاع کنیم.

 

آزمایش های دیابت بارداری:

 • آزمایش گلوگز: برای انجام آزمایش گلوکز ابتدا محلولی با شرایط 50 گرم گلوکز در 250 تا 300 میلی لیتر آب به فرد داده می شود و از او می خواهند که در مدت زمانی 5 دقیقه ای این محلول شیرین را کاملا بنوشد؛ پس از آن در حدود یک ساعت، از شما آزمایش قند خون گرفته می شود تا تمام فعل و انفعالاتی که در بدن شما اتفاق افتاده است، مورد ارزیابی قرار بگیرد. برای انجام آزمایش گلوکز نه احتیاج به زمان بندی خاصی هست و به خالی بودن معده! تنها برای انجام آن باید در حالت نشسته قرار بگیرید و از انجام فعالیت های شدید بدنی نیز خودداری کرده باشید؛ توجه داشته باشید اگر در دچار تهوع پس از انجام آزمایش شده اید، بلافاصله دراز بکشید و اگر شرایطتان بد تر شد و دچار استفراغ نیز شُدید، از ادامه آزمایش انصراف دهید چرا که دیگر نتیجه آزمایش هرچه که باشد هم، قابل استناد نیست! اگر میزان قند خون شما از 140 میلی گرم دسی لیتر کمتر باشد، وضعیت قند خونتان نرمال است و اگر بیشتر باشد احتمال مبتلا شدن به دیاب از سوی شما قوت می گیرد و باید به انجام آزمایش تشخیص دیابت مقدار قند ناشتا نیز بپردازید؛
 • آزمایش مقدار قند ناشتا: برای انجام این آزمایش باید کمی حوصله کرد و زمانی نزدیک به 3 ساعت را به انتظار نشست تا نتیجه آزمایش شما مشخص شود! برای آزمایش مقدار قند ناشتا باید حتما فرد با معده ای که در بازه زمانی 8 ساعته قبلی خود، چیزی وارد آن نشده است مورد آزمایش قرار بگیرد. در ابتدا از فرد یک آزمایش خون گرفته می شود تا میزان دقیق قند خون ناشتایی وی مشخص شود و بعد از آن محلولی که دارای میزان 100 گرمی گلوکز خوراکی است به فرد داده می شود و از آن پس به مدت سه ساعت و هر ساعت یک نمونه گیری خون از بازوی او گرفته می شود. در پایان چنانچه دو مورد از سه مورد نمونه گیری شده نشان دهنده وجود مقدار قند بالا در خون مادر باردار باشد، پزشک برای او دیابت بارداری را تشخیص می دهد و توصیه های پزشکی، غذایی و سلامتی مربوطه نظیر ورزش های مناسب و بهره گیری از رژیم غذایی ایده آل را به او می کند. لازم به ذکر است گاهی به جای انجام آزمایش گلوکز و پس از آن انجام آزمایش قند ناشتا در همان ابتدا آزمایش قند ناشتا با این تفائت که در بازه زمانی دو ساعته و با دوبار نمونه گیری همراه است، انجام می شود. میزان گلوکز خوراکی در این آزمایش 75 گرم است و نتیجه آن کاملا قابل استناد می باشد.


تشخیص دیابت بارداری

کلام آخر:

برای فرار از دست دیابت بارداری آن هم در مدت زمانی که مادر باردار شده است، تقریبا هیچ راه گریزی نیست اما می توان با کمی توجه و البته تلاش، این بیماری را کنترل کرد و پس از زایمان به شرایط ایده آل بدنی قبل از آن رسید! فراموش نکنید این بیماری می تواند نه تنها برای شما در آینده بلکه برای نوزاد شما نیز خطراتی را به دنبال داشته باشد، پس لطفا به موقع و با پیگیری های مستمر به دنبال مهار این نوع بیماری در زمان بارداری خود باشید. در ضمن تشخیص و آزمایش های دیابت بارداری را هر کدام (مرحله تشخیص و پیشگیری و مرحله آزمایش و درمان را) به موقع انجام دهید. در این بین از رژیم های غذایی تجویز شده از دکتر تغذیه و فعالیت های مناسب بدنی غافل نشوید!

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

‍‍