ارگاسم مردان

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 10 / 05 / 1400

ارگاسم مردان، برخلاف پیزی که به نظر می‌رسد، تجربه پیچیده‌ای است. در دهه 1950، آلفرد کینزی، اولین دانشمندی که جنسیت انسان را با جزئیات مطالعه کرد، ارگاسم مردان را “تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی” توصیف کرد. در سال‌های پس از آن مطالعات اولیه، ما به درک اجزای فیزیولوژیکی و احساسی ارگاسم مردانه و همچنین شرایطی که مانع یا ترویج آن می‌شود، نزدیک‌تر و آگاه‌تر شده‌ایم.
مردان از طریق یک سری مراحل شامل تعدادی از اندام‌ها، هورمون‌ها، عروق خونی و اعصاب که با هم کار می‌کنند به تجربه ارگاسم می‌رسند. نتیجه معمولی انزال، تخلیه مایع حاوی اسپرم است که ممکن است با انقباضات قوی ماهیچه‌ای همراه باشد.
سوخت فرآیند منجر به ارگاسم، تستوسترون است. هورمونی که به طور مداوم توسط بیضه‌ها تولید می‌شود. بیضه‌ها روزانه میلیون‌ها اسپرم تولید می‌کنند که بالغ شده و سپس با مایعات سفید رنگ و غنی از پروتئین مخلوط می‌شوند. این مایعات اسپرم را تغذیه و پشتیبانی می‌کنند تا بتوانند پس از انزال به مدت محدود زنده بمانند. این مخلوط مایع و اسپرم، معروف به منی، چیزی است که در طول ارگاسم از طریق مجرای ادراری و آلت تناسلی خارج یا منتقل می‌شود. تستوسترون که در بدن مرد جریان دارد، همراه با عوامل روانی، قدرت میل جنسی را تعیین می‌کند.

ارگاسم مردان از نظر فیزیولوژی

ارگاسم مرد دارای سیستمی است که شامل چندین هورمون، اندام و مسیرهای عصبی است. هورمون تستوسترون که در بیضه‌ها تولید می‌شود، با افزایش میل جنسی که باعث برانگیختگی، نعوظ و در آخر ارگاسم می‌شود، نقش اصلی را ایفا می‌کند. در مقابل، تستوسترون پایین نه تنها انرژی و خلق و خوی یک مرد را کاهش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود که او نسبت به محرک‌های جنسی، چه جسمی و چه روانی، کمتر پاسخگو باشد.
با این اوصاف، یک مرد اغلب فقط برای تحریک شدن به تحریک فیزیکی نیاز دارد، در حالی که زنان معمولاً برای تحقق همان نیاز به تحریک جسمی و روحی دارند. مردان از این نظر متفاوت هستند که ارگاسم آنها (اوج واکنش جنسی) سریعتر اتفاق می ‌افتد و مدت زمان آن کوتاهتر از زنان است.
به طور کلی، ارگاسم مرد پنج تا 10 ثانیه طول می‌کشد. زنان به طور متوسط 10 تا 15 ثانیه دوام خواهند آورد. اگرچه برخی ارگاسم‌هایی را گزارش کرده‌اند که به مدت یک دقیقه نیز طول می‌کشد (این امر برای مردان غیرممکن است).
همانطور که اشاره شد، ارگاسم مردان از سلول‌های اسپرم و مایع منی تشکیل شده است. مایع حاوی فسفوریل کولین (آنزیمی که به باروری کمک می‌کند) و فروکتوز (که سوخت اسپرم را تامین می‌کند) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم دفع می‌شود، حدود یک قاشق چایخوری است.

 

چهار مرحله ارگاسم مرد

مسیر انزال در مردان در واقع توسط چهار مرحله مجزا مشخص می‌شود که ارگاسم مرحله سوم است. در حالی که مدت و شدت این مراحل می‌تواند متفاوت باشد، تمامی این چهار مرحله توسط همه مردان تجربه می‌شود. این موارد اولین بار توسط ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون در کتاب خود در سال 1966 به نام “واکنش جنسی انسان” ارائه شد.

 • برانگیختگی

برانگیختگی مرحله‌ای است که در آن نشانه‌های فیزیکی، حسی و احساسی مغز را ترغیب می‌کند تا یک انتقال دهنده عصبی معروف به استیل کولین را آزاد کند. این امر به نوبه خود باعث آزاد شدن اکسید نیتریک در عروق آلت تناسلی می‌شود و باعث می‌شود که آنها گسترش یافته و به سرعت پر از خون شوند. نعوظ به طور کلی با تغییر در تنفس، افزایش تنش کلی ماهیچهها و جمع شدن کیسه بیضه همراه است.

 • فلات

فلات مرحله‌ای است که بلافاصله قبل از ارگاسم اتفاق می‌افتد و در آن فشارهای داوطلبانه بدن، به ویژه لگن ناگهان غیرارادی می‌شوند. هم از نظر شدت و هم از نظر سرعت افزایش می‌یابد. در این مرحله است که ضربان قلب بین 150 تا 175 در هر ثانیه افزایش می‌یابد. این حالت با افزایش چشمگیر فشار خون و دمای بدن همراه است.
ممکن است مقداری از مایع منی از مجرای ادرار نشت کند. ترشح مایع قبل از انزال فراتر از یک اتفاق است. این مورد pH مجرای ادرار را تغییر می‌دهد تا اسپرم شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته باشد.

 • ارگاسم

مرحله ارگاسم مرد به دو قسمت تقسیم می‌شود. اولین مورد که به عنوان انتشار شناخته می‌شود، مرحله‌ای است که در آن انزال اجتناب ناپذیر است. مرحله دوم، انزال است که در آن انقباضات قوی عضله آلت تناسلی، مقعد و ماهیچه‌های پرینه به بیرون راندن مایع منی از بدن کمک می‌کند.
در طول ارگاسم، مرکز پاداش مغز (به ویژه مخچه، آمیگدال، هسته اکومبنس و ناحیه تگمنتال شکمی) مملو از مواد شیمیایی عصبی می‌شود و واکنش احساسی شدید مرتبط با ارگاسم را تحریک می‌کند.
در همان زمان، قشر اوربیتو فرونتال جانبی واقع در پشت چشم چپ به طور کامل خاموش می‌شود. این قسمتی از مغز است که نقش اساسی در قضاوت و کنترل خود دارد. این تأثیر توضیح می‌دهد که چرا مردم اغلب اوقات ارگاسم را به عنوان حالتی توصیف می‌کنند که در آن لحظه هیچ چیزدیگری اهمیت ندارد.

 • تفکیک و انکسار

واضح است که بعد از ارگاسم، آلت تناسلی از حالت نعوظ خارج می‌شود. این حالت اغلب با احساس آرامش شدید یا حتی خواب آلودگی همراه است.
انکسار، که به آن دوره مقاوم نیز می‌گویند، مرحله‌ای است که در آن مرد بعد از تجربه ارگاسم، حتی با تحریک قادر به نعوظ دیگری نیست. در مردان جوانتر، دوره مقاومتی ممکن است 15 دقیقه باشد. در مردان مسن، ممکن است تا یک روز کامل طول بکشد.

ارگاسم چندگانه در مردان

ارگاسم‌های متعدد اصطلاحی است که برای توصیف توانایی داشتن بیش از یک ارگاسم در عرض چند دقیقه یا چند ثانیه استفاده می‌شود. بر اساس تحقیقات دپارتمان علوم اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، تنها حدود 10 درصد از مردان 20 ساله و کمتر از 7 درصد از مردان زیر 30 سال، تجربه ارگاسم‌های متعدد و چندگانه را دارند. این حالت را می‌توان به یکی از دو روش زیر طبقه بندی کرد:

 • متراکم: دو تا چهار ارگاسم فردی و مشخص در عرض چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.
 • اسپورادیک: انکسار به تأخیر می‌افتد و می‌توان در عرض چند دقیقه به ارگاسم چندگانه دست یافت.

علاوه بر سن، عوامل متعددی وجود دارد که معمولاً در مردان با این حالت مشاهده می‌شود. اینها شامل استفاده از داروهای روانگردان، داشتن شرکای جنسی متعدد، داشتن شریک جنسی جدید و استفاده از اسباب بازی‌های جنسی برای افزایش تحریک لمسی است.
آنچه ارگاسم چندگانه نشان می‌دهد این است که توانایی دستیابی به ارگاسم‌های متعدد نتیجه افزایش حالت برانگیختگی است نه هرگونه واکنش هورمونی یا فیزیولوژیکی منحصر به فرد.

 

اختلالات ارگاسم مردان

اختلالات ارگاسم با اختلالات انزال متفاوت است زیرا مورد دوم به انتشار واقعی مایع منی اشاره دارد. اختلالات شایع انزال شامل انزال زودرس ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به مثانه هدایت می شود) و انزال (ناتوانی در انزال) است.
انزال معکوس یا پس‌گرد را نباید با ارگاسم خشک اشتباه گرفت. انزال خشک حالتی است که در آن اسپرم بسیار کمی در هنگام ارگاسم دفع می‌شود. ارگاسم خشک معمولاً بعد از جراحی مثانه یا پروستات یا در نتیجه تستوسترون پایین، انسداد مجاری اسپرم، فشار خون بالا یا بزرگ شدن پروستات ایجاد می‌شود.
در مقابل، آنورگاسمی وضعیتی است که در آن مرد یا زن قادر به رسیدن به ارگاسم نیستند. آنورگازمی ممکن است به دلیل مشکلات روانی مانند استرس، ضربه و اضطراب عملکردی یا مشکلات جسمی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (تستوسترون پایین) ایجاد شود.
آنورگاسمیا همچنین ممکن است ناشی از جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند بازدارنده بازجذب سروتونین (SSRIs) باشد که برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.
درمان آنورگاسمی بستگی به علت زمینه‌ای دارد و ممکن است شامل روان درمانی، تغییر داروها، درمان جایگزینی تستوسترون یا استفاده از دوستینکس (کابرگولین)، محرک دوپامین باشد که می‌تواند پاسخ هورمونی در مردان مبتلا به آنورگاسمی را تغییر دهد.
متأسفانه، داروهای اختلال نعوظ مانند ویاگرا (سیلدنافیل) و سیالیس (تادالافیل) نمی‌توانند مشکلات و اختلالات مربوط به ارگاسم مرد را درمان کنند، زیرا تنها عملکرد آنها افزایش جریان خون در آلت تناسلی است. آنها میل جنسی را افزایش نمی‌دهند و معمولاً در صورت عدم تحریک جنسی کار نمی‌کنند.
برخی از مردان با ماساژ دیجیتالی پروستات می‌توانند نعوظ و ارگاسم را تقویت کنند. این تکنیکی است که در آن یک انگشت قبل و یا در طول رابطه جنسی وارد راست روده می‌شود تا به طور دستی غده پروستات را تحریک کند. پروستات غده‌ای به اندازه گردو که در دیواره جلویی راست روده واقع شده است و توسط برخی از افراد به عنوان نقطه G مردانه در نظر گرفته می‌شود.

ارگاسم مردان چه تفاوتی با ارگاسم زنان دارد؟

معلوم است تفاوت چندانی وجود ندارد زیرا هر دو افزایش ضربان قلب و جریان خون به اندام تناسلی را تجربه می‌کنند. انزال نیز برای برخی امکان پذیر است. تفاوت آنها در مدت زمان ارگاسم و بهبود است. به عنوان مثال، ارگاسم زنان می‌تواند تا 20 ثانیه بیشتر طول بکشد.

آیا مردان می‌توانند ارگاسم شدیدتری را تجربه کنند و چگونه؟

پاسخ این سوال مثبت است! در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

 • کنترل ارگاسم

راهنمای کنترل ارگاسم نیز نامیده می‌شود و شامل حفظ سطح بالایی از برانگیختگی برای مدت طولانی‌تری با جلوگیری از ارگاسم است.
برای این کار، خود را باید تحریک کرد تا زمانی که احساس کنید نزدیک به ارگاسم هستید و سپس تحریک را تغییر دهید تا زمانی که میل به آمدن کاهش یابد.

 

 • تمرینات کف لگن

تمرینات کف لگن، مانند کگل به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کند، که ممکن است کنترل ارگاسم مردان را بهبود بخشد. برای انجام این کار، همان ماهیچه‌هایی را که از دفع ادرار جلوگیری می‌کنند، منقبض کنید. سه ثانیه نگه دارید، سپس سه ثانیه رها کنید و 10 بار این کار را تکرار کنید. این کار را هر روز انجام دهید، تا 10 ثانیه نگه دارید.

 • تمرینات تنفسی

یادگیری تنفس و تمرکز بر تنفس نقش مهمی در تمرین رابطه جنسی دارد که همه چیز به حداکثر رساندن لذت جنسی کمک می‌کند. بالا بردن قدرت تنفس در هنگام خودارضایی یا داشتن رابطه جنسی می‌تواند احساس لذت را تشدید کند.
در هنگام برانگیخته شدن، نفس‌های عمیق بکشید تا به شما کمک کند مدت بیشتری در آن حالت برانگیختگی قرار بگیرید تا بتوانید ارگاسم قوی‌تری داشته باشید.

چه چیزی می‌تواند بر توانایی مردان برای ارگاسم تأثیر بگذارد؟

عواملی از قبیل سبک زندگی، سلامت روانی و سایر شرایط پزشکی تنها برخی از مواردی هستند که می‌توانند بر توانایی ارگاسم شما تأثیر بگذارند. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

 • زود انزال: انزالی که زودتر از حالت طبیعی و آنچه مردان احساس می‌کنند، رخ می‌دهد و به عنوان زود انزالی نیز شناخته می‌شود. علامت اصلی این حالت عدم توانایی منظم در کنترل انزال بیش از یک دقیقه پس از نفوذ است. عوامل روانی، داروهای خاص و عدم تعادل هورمونی می‌توانند باعث ایجاد این حالت شوند.
 • انزال معکوس: انزال پس‌گرد یا معکوس زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌هایی که به دفع انزال از آلت تناسلی کمک می‌کنند، از کار می‌افتند و باعث می‌شوند که انزال به مثانه ختم شود. شایع ترین علامت زمانی است که هنگام ارگاسم مایع منی وجود ندارد یا بسیار کم است. این مورد می‌تواند ناشی از آسیب عصبی ناشی از دیابت و سایر شرایط باشد. برخی از داروها و روش‌های جراحی نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند.
 • آنورگاسمی اختلال عملکرد ارگاسمی نیز نامیده می‌شود، این زمانی رخ می‌دهد که فرد در ارگاسم مشکل داشته باشد یا ارگاسم رضایتمندی نداشته باشند. عوامل روانی، احساسی و جسمی می‌توانند باعث ایجاد آن شوند.
 • مصرف الکل یا مواد: نوشیدن زیاد الکل می‌تواند ارگاسم را با مشکل مواجه کند. سیگار کشیدن یا کشیدن ماری جوانا و استفاده از داروهای دیگر نیز می‌تواند باعث ایجاد آن شود.
 • افسردگی، استرس و اضطراب: اگر با استرس، اضطراب یا افسردگی روبرو هستید، تحریک برای رسیدن به ارگاسم دشوار خواهد شد. خستگی، مشکل در تمرکز و احساس غم و اندوه یا غرق شدن در این احساسات از علائم شایع هستند.

 

 • چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ارگاسم برای همه یکسان نیست و چیزی که باعث می‌شود یک نفر به اوج برسد لزوماً برای دیگری کارساز نخواهد بود. اگر نگرانی دارید یا احساس می‌کنید در رسیدن به ارگاسم مشکل دارید، با پزشک یا متخصص بهداشت جنسی صحبت کنید. آنها می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند و توصیه‌های مفید و موثری را ارائه دهند.
برخی از مردان ممکن است برای رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند. این مشکلات اغلب از عوامل روانی ناشی می‌شوند. به عنوان مثال، آنها هنوز تحت تأثیر یک تروما یا ضربه هستند، یا دچار الگوهای خودارضایی شده‌اند که می‌تواند باعث شوند بدن برای رسیدن به ارگاسم مردان مدت زمان بیشتری را نیاز داشته باشد.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید.

1 دیدگاه

 1. zm گفت:

  سلام مطالب عالی و مفید بود مرسی بخاطر سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *