آزمایش آنلاین

آیا نمونه گیری آزمایش روزه را باطل می کند؟

سوالی که برای بسیار از افراد در ماه مبارک رمضان پیش می آید این است که چگونه می توانند ضمن ارایۀ نمونه به آزمایشگاه، روزۀ خود را نیز بگیرند.

برای آن دسته از افرادی که در ماه رمضان می بایست اقدام به نمونه گیری نمایید، از دفاتر مراجه استفتاح نمودیم. با توجه به نظر اکثر مراجع تقلید، نمونه گیری باعث باطل شدن روزه نمی شود.

البته شرایط نمونه گیری نسبت به ایام دیگر سال متفاوت است. همان طور می دانید ناشتا بودن فرد مورد آزمایش یکی از ارکان اصلی نمونه گیری می باشد(گرچه برخی آزمایش ها نیازی به ناشتا بودن فرد ندارد). به عنوان مثال، می تواند زمان نمونه گیری را با توجه به روزه دار بودن فرد، در زمانی نزدیک به افطار در نظر گرفت. اما این راه حل برای تمامی آزمایش ها کارساز نیست. به عنوان مثال در آزمایش های هورمونی که زمان نمونه گیری حتماً باید 8 صبح باشد. زیرا در این زمان میزان کورتیزول و برخی دیگر از ویژگی های فرد در حالت مناسب است. یا به عنوان نمونه ای دیگر برخی هورمون های دیگر از جمله ACTH دارای ریتم های روزانه می باشد(در ساعات مختلف روز میزان متفاوتی دارند) و حتماً باید در صبح نمونه گیری صورت گیرد.

همچنین به افراد دیابتی که قصد روزه گرفتن دارند، توصیه می شود، آزمایش دوره ای قند خون را که در منزل می گیرند را قبل از افطار انجام دهند. میزان قند بدن در این زمان همانند صبح و ناشتا می باشد.

با آرزوی سلامتی و قبولی طاعات و عبادات تمامی شما دوستان عزیز در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهامی از طریق همین صفحه با متخصصین ما در تماس باشید.

2 دیدگاه ها

 1. فایزه گفت:

  دکترم دیروز برام آزمایش های دوره ای نوشته که یکیش می افته تو ماه رمضان.
  آزمایش مربوط به چربیم می شه. آِیا لازمه که عصر نمونه گیری کنم؟ شما عصر نمونه گیری می کنید؟

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام،
   امیدوارم همیشه سالم باشید و نماز و روزه هاتون قبول باشه.
   باید نسخه تون دقیق بررسی بشه تا بتونم جواب دقیقی بهتون بدم. لطفاً تصویر نسخه تون رو برامون تلگرام کنید تا پزشک های مرکز بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --