حکم آزمایش خون در زمان روزه داری چگونه است؟

آیا نمونه گیری آزمایش روزه را باطل می کند؟

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • 22 / 01 / 1395

سوالی که برای بسیار از افراد در ماه مبارک رمضان پیش می‌آید این است: آیا انجام آزمایش روزه را باطل می‌کند؟ احتمالا در سال پیش رو، این سوال، هم بسیار پرسیده شود: آیا تست کرونا روزه را باطل می‌کند؟ چرا که بیش از یک سال است که جهان با این ویروس درگیر است و افراد مایلند بدانند اگر قصد روزه‌داری داشته باشند، چطور امکان انجام این تست را دارند. این مقاله تلاش کرده اطلاعات کافی از انجام آزمایش خون در روزه داری را ارائه کند و برای اینکار، از مراجع تقلید هم سوال پرسیده است. امیدواریم این مقاله بتواند اطلاعات مورد نیاز شما را در این زمینه گردآوری کند

موارد باطل کننده روزه‌داری

حکم آزمایش خون در زمان روزه داری

در یک ماه روزه‌داری، خوردن و آشامیدن از سحرگاه تا اذان مغرب، ممنوع است. حتی در این مدت، نباید سیگار کشید و خوردن عمدی غذا و یا نوشیدن عمدی مایعات روزه را باطل می‌کند. خارج شدن از شهر و روستایی که در آن زندگی می‌کنید، نباید بیشتر از چند فرسخ باشد و اگر خونریزی در دهان رخ بدهد، احتمال باطل شدن روزه وجود دارد.

اما اگر فردی قصد انجام آزمایش خون در روزه داری داشته یاشد و یا بخواهد تست قند خون انجام دهد، این سوال وجود دارد که آیا روزه باطل می‌شود یا خیر؟ جواب این سوال را در ادامه در چندین شرایط مختلف، بررسی کرده‌ایم:

آیا خون دادن روزه را باطل می‌کند؟

مراجع مختلف از جمله آیت اله خمینی، خامنه‌ای و مکارم برای این سوال این نظر را دارند:

خارج کردن خون از بدن، در صورتی که با اختیار فرد انجام شود و در فرد ضعف ایجاد کند، کراهت دارد و انجام آن توصیه نمی‌شود. اما باعث ابطال روزه نمی‌شود.

آیا تست قند خون روزه را باطل می‌کند؟

تست قند خون که از روی انگشت انجام می‌شود و یا از ورید، خون گرفته می‌شود، چناچنچه در فرد، بیهوشی ایجاد نکند، باطل نیست. طبق نظر آیت اله خمینی، اگر فرد پس از انجام نمونه‌گیری خون، برای قسمتی از روز بیهوش شود، روزه او باطل خواهد بود.

آیا آزمایش خون روزه را باطل می‌کند؟

به طور کل انجام آزمایش خون در ایام روزه داری، روزه را باطل نمی‌کند، اما اگر نمونه خونی که گرفته می‌شود، منجر به ضعف و یا بیهوشی در فرد شود، انجام آن صحیح نیست.

آیا تست کرونا روزه را باطل می‌کند؟

تست کرونا به دو شیوه انجام می‌شود: PCR و آنتی‌بادی. برای تست PCR از یک سواب استفاده می‌شود که تاثیری در باطل کردن روزه ندارد. در تست آنتی‌بادی هم نمونه خون از فرد گرفته می‌شود که شرایط آن مانند موارد قبلی اشاره شده است.

باطل شدن روزه برای انجام کارهای پزشکی

حکم تزریقات در ایام روزه داری

بخشی از سوالات افراد در ایام روزه، مربوط به تزریق آمپول، چکاندن قطره پزشکی در بینی یا گوش است. در ادامه نظرات مراجع مختلف در این زمینه آورده شده است:

چکاندن قطره در بینی، گوش و چشم

اگر قطره بینی یا چشم به حلق نرسد، روزه باطل نمی‌شود.

تزریق آمپول در روزه داری

اگر تزریق آمپول دارای مواد مغذی باشد، روزه باطل خواهد شد. به طور کل آمپول‌های وریدی اشکال دارند، مگر اینکه در آنها مواد مغذی به کار نرفته باشد. آمپول‌های بی‌حسی باعث ابطال روزه نمی‌شود.

شرایط نمونه گیری خون در ایام روزه داری

شرایط نمونه گیری نسبت به ایام دیگر سال متفاوت است؛ همان طور که می‌دانید ناشتا بودن فرد مورد آزمایش یکی از ارکان اصلی نمونه گیری می باشد (گرچه برخی آزمایش ها نیازی به ناشتا بودن فرد ندارد). به عنوان مثال، زمان نمونه گیری می‌تواند با توجه به روزه دار بودن فرد، در ساعات نزدیک به افطار انجام شود. اما این راه حل برای تمامی آزمایش‌ها کارساز نیست. به عنوان مثال در آزمایش های هورمونی زمان نمونه گیری حتماً باید 8 صبح باشد. زیرا در این زمان میزان کورتیزول و برخی دیگر از فاکتورهای مورد بررسی در بدن در وضعیت مناسبی قرار دارد. یا برخی هورمون‌های دیگر از جمله ACTH دارای ریتم‌های روزانهاند (در ساعات مختلف روز میزان متفاوتی دارند) و حتماً باید در صبح نمونه گیری صورت گیرد.

همچنین به افراد دیابتی که قصد روزه گرفتن دارند، توصیه می شود آزمایش دوره‌ای قند خون را که در منزل می‌گیرند، قبل از افطار انجام دهند. میزان قند بدن در این زمان همانند صبح و ناشتا است.

آزمایش در محل در ایام روزه داری

در ایام روزه داری، خروج از منزل برای کارهای مختلف و ازجمله اقدامات پزشکی سخت‌تر است، چرا که فرد باید انرژی بیشتری را برای اینکار صرف کند. به همین دلیل، اگر نیاز به انجام آزمایش دارید، می‌توانید از خدمت آزمایش در محل آزمایش آنلاین استفاده کنید. همچنین استفاده از ویزیت پزشکی در محل و یا مشاوره تلفنی پزشکی هم می‌تواند وقت، انرژی و هزینه کمتری از شما بگیرید.

2 دیدگاه ها

 1. فایزه گفت:

  دکترم دیروز برام آزمایش های دوره ای نوشته که یکیش می افته تو ماه رمضان.
  آزمایش مربوط به چربیم می شه. آِیا لازمه که عصر نمونه گیری کنم؟ شما عصر نمونه گیری می کنید؟

  • مدیر آزمایشگاه گفت:

   سلام،
   امیدوارم همیشه سالم باشید و نماز و روزه هاتون قبول باشه.
   باید نسخه تون دقیق بررسی بشه تا بتونم جواب دقیقی بهتون بدم. لطفاً تصویر نسخه تون رو برامون تلگرام کنید تا پزشک های مرکز بررسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

‍‍