آزمایش آنلاین

آزمایش ازدواج ناشتا

اصطلاحات آزمایش خون
اصطلاحات آزمایش خون
28 دی 1397
آزمایش قند بارداری
آزمایش قند بارداری
28 دی 1397
به چه خدمتی نیاز دارید؟

آزمایش ازدواج ناشتا

آزمایش ازدواج ناشتا

آزمایش ازدواج ناشتا همانند سایر آزمایش های خون، فرد باید حتما 8 ساعت ناشتا باشد. البته برخی از افراد معتقد هستند ناشتایی برای آزمایش خون ازدواج لازم است و برخی معتقدند نیازی نیست. با این وجود ناشتا بودن برای انجام آزمایش (آزمایش ازدواج ناشتا) ضرورتی ندارد.

آزمایش ازدواج ناشتا بدین صورت انجام می شود که یک نمونه خون از افراد گرفته می شود تا به بررسی بیماری هایی همچون تلاسمی مینور در مرد، ویروس هپاتیت ب، وجود فکتور سیفلیس بپردازند. همچنین آزمایش ادار نیز از زوجین گرفته می شود تا با آن اعتیاد افراد مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه می خواهیم آزمایش ازدواج ناشتا را بررسی کنیم و توضیح دهیم که چه آزمایش هایی صورت می گیرد.

 

آزمایش تالاسمی

  • آزمایش تالاسمی یکی از آزمایش های، آزمایش ازدواج ناشتا است که افراد باید قبل از ازدواج آن را انجام دهند. در واقع بیماری تالاسمي يک بیماری ارثي خوني است که از طريق پدر يا مادر و يا هر دو به فرزند انتقال مي یابد. جالب است بدانید که بیماری تالاسمی انواع مختلفی دارد. بنابراین اگر ژن حامل تالاسمي از يکي از پدر و مادر به فرزند منتقل شود، آن فرد مبتلا به تالاسمي مينور می شود. تالاسمی مینور بدین صورت است که فرد از نظر ظاهري کاملا نرمال است و در واقع فقط کمي کم خوني دارد، اما اگر ژن حامل تالاسمي از هر دو والد به فرزند انتقال داده شود، فرزند آن ها مبتلا به تالاسمي ماژور خواهد شد، که در واقع یک بيماري به شمار می آید. بدن افراد مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور توانایی ساخت هموگلوبین را به طور طبیعی ندارد و برای جبران این خون سازی دیگر استخوان ها همچون استخوان فک و صورت را درگیر می کند.

افراد مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور در صورت آن ها تغییر شکل دیده خواهد شد و استخوان های صورت آن ها تا حدودی پهن تر می شود. با انجام آزمایش ازدواج ناشتا مشخص می شود که افراد مبتلا به بیماری تلاسمی هستند یا خیر؟ اگر یکی از افراد تنها مبتلا به بیماری تالاسمی مینور باشد و دیگری سالم باشد آن ها برای بچه دار شدن مشکلی ندارند، اما ممکن است فرزند آن ها با احتمال 50 درصد مبتلا به بیماری مینور شود.

در واقع با انجام این آزمایش ازدواج ناشتا که یکی از آن ها بررسی بیماری تالاسمی است، افراد آگاه می شوند که تصمیم بگیرند بچه دار شوند یا بچه دار نشوند و یا با انجام آزمایشات ژنتیک بررسی کنند که احتمال مبتلا شدن فرزندشان به بیماری تالاسمی چند درصد است.

آزمایش ناشتا

سيفليس

سیفلیس یکی دیگر از بیماری هایی است که در آزمایش ازدواج ناشتا مورد بررسی قرار می گیرد. این بیماری یک نوع عفونت است که از راه رابطه جنسی منتقل می شود و عامل اصلی آن یک نوع باکتری می باشد. اگر یکی از افراد به این بیماری مبتلا باشد فرد دیگر نیز مبتلا خواهد شد. اگر این بیماری به صورت درست تشخیص داده نشود و درمان نشود عوارض خطرناکی را به همراه دارد.

شایان ذکر است که بیان شود اگر مادري مبتلا به عفونت سيفليس باشد، در صورت بارداری جنین نیز مبتلا خواهد شد. بنابراین انجام تست VDRL برای آقایان امری ضروری است.

 

هپاتيت

هپتاتیت نیز یکی دیگر از بیماری هایی است که در آزمایش ازدواج ناشتا مورد بررسی قرار می گیرد. درواقع هپاتيت يک نوع بيماري ويروسي است که کبد انسان را درگير مي کند و سبب التهاب کبد خواهد شد. هپاتیت دارای ويروس هاي مختلفی می باشد که عبارتند از (A,B,C,D,E,…) در واقع بیماری هپاتیت یک بیماری بسیار خطرناک در دوران جوانی و میانسالی است.

هپتاتیت B یک از شایع ترین نوع هپاتیت است که اختصار این آزمايش با HBsAgنمایش داده می شود که با انجام این آزمایش به بررسی وجود آنتي ژن ويروس هپاتيت ب در خون می پردازند.

راه هاي انتقال بیماری هپاتیت B عبارتند از:

  • انتقال از مادر به فرزند: احتمال انتقال بیماری هپاتیت از مادر به فرزند در زمان حاملگی بالا است. ۵ تا ۱۰ درصد انتقال بیماری هپاتیت از مادر به جنين در طي ۶ ماهه اول بارداری اتفاق می افتد و بیسترین انتقال این بیماری در سه ماهه آخر بارداري و زايمان رخ می دهد.
  • انتقال از طريق جنسي: یکی از اصلی ترین و مهم ترین راه های انتقال بیماری هپاتیت B از طریق رابطه جنسی است.
  • تزريق خون و فرآورده هاي خوني و پيوند اعضا: انتقال از طريق وسایل تيز و تماس هاي زير پوستي
    معتادان تزریقی که از سرنگ های مشترک استفاده می کنند بیشتر در خطر ابتلا به بیماری هپاتیت B از این طریق هستند. همچنین روش های مختلف از جمله خالکوبی، طب سوزنی، سوراخ کردن گوش، ختنه و …. از دیگر راه های انتقال این بیماری می باشد.
  • انتقال در حين ارائه خدمات تشخيصي و درمان : انتقال ويروس هپاتیت B از طريق وسایل آلوده در دندانپزشکي ، جراحي، دياليز، اندوسکوپي و دیگر اقدامات تشخيص و درماني بیماری ها امکان پذیر است.
  • دیگر راه هاي انتقال : این ویروس به دلیل مقاومت خیلی زیادی که دارد می تواند هفت تا ده روز بر روی هر سطحی باقی بماند و سبب آلودگی شود. بنابراین توصیه می شود وسایل مشترک با هیچ فردی نداشته باشید، زیرا این بیماری به سرعت قابل انتقال است.

آزمایش ازدواج

آزمايش اعتياد

آزمایش اعتیاد از آزمایش های قبل از ازدواج است که نیازی به ناشتایی ندارد. در واقع می توان این گونه بیان نمود که آزمایش ازدواج ناشتا به آزمایش خون قبل از ازدواج می می گویند. آزمايش اعتياد که بوسیله نمونه ادرار صورت می گیرد، تشخیص داده می شود فرد اعتیاد دارد یا خیر. فرد نمونه ادار را با نظارت کامل تحويل مسئول آزمایشگاه می دهد تا هیچ گونه تقلبی صورت نگیرد. اگر فرد قبل از انجام آزمایش اعتیاد از دارو هاي کديين دار استفاده نماید فرد مشکوک به اعتیاد است و آزمایش را باید تکرار نماید.
بنابراین برای انجام آزمایش اعتیاد لازم است به جای ناشتا بودن از مصرف کدئین به مدت 72 ساعت قبل از آن خودداری نمایید.
با انجام آزمایش ازدواج ناشتا برای خانم ها ضروری است که واکسن کزاز نیز تزریق نمایند. با تزریق این واکسن می توانند از به دنیا آوردن فرزندی مبتلا به بیماری کزاز جلوگیری نمایند.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

74 + = 80