Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/azmayes2/public_html/wp-includes/author-template.php on line 104
Fbs در آزمایش خون - آزمایش آنلاین
Fbs در آزمایش خون

Fbs در آزمایش خون

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 22 / 12 / 1397

Fbs در آزمایش خون آزمایشی برای کنترل قند خون است که مخفف کلمه Fast blood sugar می‌باشد. تستی است که با آن میزان قند خون را اندازه گیری می‌کنند و یکی از آزمایش های بسیار معمول در تمام آزمایشگاه ها می‌باشد. زمانی که فردی برای گرفتن آزمایش قند خون به آزمایشگاه می‌رود باید ناشتا باشد. چرا که متابولیسم بدن بر ذخیره و مصرف کردن قند اثر دارد. از هدف های مهم چکاپ و آزمایش خون کلی اندازه گیری مقدار سطح قند خون می‌باشد. در این مطلب با آزمایش آنلاین همراه باشید تا اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

Fbs در آزمایش خون مرتبط با سطح قند خون فرد است. سطح قند خون هر فرد نشان دهنده توانایی فرد برای انجام فعالیت های متابولیکی می‌باشد و امکان دارد که بسته به شرایط فرق داشته باشد و پس از غذا خوردن زیاد شود. گلوکز یا قند خون از مواد اصلی تامین کننده انرژی در همه موجودات جاندار می‌باشد. منظور از واژه Fasting، یعنی بیمار در هنگام گرفتن تست قند بایست ناشتا باشد و فرد مقدار زمان کوتاهی گرسنه باشد.

FBS در آزمایش خون به این منظور گرفته می‌شود و حائز اهمیت است که اگر فردی میزان سطح قند خونش بالا بوده که از لحاظ علمی به آن هایپر گلیسمی یا سطح قند خونش پایین باشد که به آن هیپو گلیسمی گفته می‌شود یا دچار بیماری هایی مثل دیابت، دیابت بارداری باشد تشخیص داده و کنترل گردد.

برای تشخیص دادن افرادی که استعداد مبتلا شدن به دیابت بارداری دارند نیز آزمایش FBS گرفته می‌شود. با زیاد شدن سن میزان سطح قند خون نیز زیاد می‌شود و اکثرا افرادی که بیماری قندی دارند پس از سن ۶۰ سالگی به صورت سالانه قندشان افزایش می یابد. ما در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان اطلاعاتی راجع به آزمایش FBS دهیم و این اطلاعات فقط در حد یک راهنمایی می‌باشد تا شما با عملکرد مواد شیمیایی در خون آشنا گردید؛ و در صورت مشکل جدی حتما باید از پزشک کمک بگیرید.

 

 آزمایش قند خون

آمادگی پیش از گرفتن آزمایش قند خون

هر آزمایشی که گرفته می‌شود لازم است که فرد بیمار پیش از گرفتن آزمایش یک سری آمادگی ها داشته باشد که آزمایش FBS نیز مستثنی نیست؛ این اطلاعات در پایین برای شما آورده شده است:

  1. فرد بیمار پیش از گرفتن آزمایش قند خون باید شام سبکی بخورد و بعد از شام تا صبح که آزمایش را می‌گیرد چیزی نخورد ولی خوردن آب اشکالی ندارد (تقریبا ۸ تا ۱۲ ساعت غذا و خوراکی نخورد).
  2. برای گرفتن آزمایش قند خون فرد نباید بیشتر از ۱۶ ساعت ناشتا بماند چون که بدن واکنش نشان داده و قند خون فرد را افزایش می دهد و این سطح قند خون غیر واقعی می‌باشد.
  3. افرادی که دچار بیماری دیابت می‌باشند و از انسولین و یا داروهایی استفاده می‌کنند که قندشان پایین بیاید پس از گرفتن آزمایش داروها و یا انسولینشان را مصرف کنند.

در صورتی که میزان سطح قند خون فرد بالغ پایین تر از ۶۰ یا بالاتر از ۴۰۰ باشد و همچنین اگر میزان سطح قند خون نوزادان پایین تر از ۳۰ و بالاتر از ۳۰۰ باشد نگران کننده بوده و امکان دارد که در برگه آزمایش قند خون یک علامت یا یک ستاره گذاشته شود.

Fbs

تفسیر آزمایش قند خون FBS

آزمایش قند خون یا FBS به سه سطح تقسیم شده که هر سطح وضعیت سلامت شخص را نشان می‌دهد:

  1. در صورتی که میزان قند خون یا FBS فرد در بازه ۷۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است مقدار قند خون فرد طبیعی می باشد.
  2. اگر میزان قند خون یا FBS فرد در بازه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد یک زنگ خطر به حساب می آید و فرد استعداد مبتلا شدن به بیماری دیابت را در ده سال آینده دارد بنابراین باید به برنامه غذایی و سبک زندگیش توجه کند.
  3. بیشترین مقدار قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلی گرم در دسی لیتر است. در صورتی که میزان قند خون یا FBS فرد بیشتر از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد ممکن است به صورت گذرا و موقتی و به خاطر استفاده از مواد خوراکی و غذایی قند دار در روز قبل قند خون فرد بالا رفته باشد و چیز نگران کننده ای نمی باشد ولی دوباره باید آزمایش قند خون گرفته شود. اگر جواب آزمایش قند خون با جواب قبلی یکی باشد فرد به بیماری دیابت مبتلا است.

نکته: کمترین مقدار قند خون باید بین ۶۵ تا ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

از عوامل مهمی که سبب زیاد شدن قند خون می‌شود می‌توان به بالا رفتن سن، چاقی بیش از حد، کم شدن متابولیسم بدن انسان، کم شدن سوخت و ساز بدن فرد، استعداد دیابت، مبتلا بودن به دیابت و اختلال در سطح انسولین خون اشاره کرد و باید به کمک پزشک متخصص و استفاده از برنامه غذایی صحیح، فعالیت بدنی درست و درست کردن سبک زندگی میزان سطح قند خون را کاهش داد.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *