هماتوم بارداری

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 12 / 04 / 1400

خونریزی در دوران بارداری مسلماً جای نگرانی دارد. از این گذشته، بارداری از لحاظ تئوری نباید باعث خونریزی واژینال شود. با این وجود، علل دیگری برای خونریزی غیر از قاعدگی وجود دارد. طبق تحقیقات مارس دیمز، خونریزی واژن به نوعی در تقریباً نیمی از حاملگی‌ها رخ می‌دهد.
در بارداری، بروز برخی از انواع خونریزی مهم و نگران کننده است، در حالی که برخی دیگر از این موارد کاملا جزئی و بی‌خطر هستند. خونریزی زیر جنین یا هماتوم بارداری که به عنوان ساب کوریونیک نیز شناخته می‌شود یکی از انواع خونریزی‌های دوره بارداری است. این نوع از خونریزی به طور کلی، ممکن است در برخی از موارد جدی باشد اما در سایر بارداری‌ها تاثیر منفی نداشته باشد. اما مهم است که در هنگام بارداری هر نوع خونریزی واژینال را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

هماتوم بارداری چیست؟

خونریزی زیر جنینی یا پشت جنینی زمانی است که خون در دوران بارداری بین رحم و غشای حاملگی جمع می‌شود. این حالت یکی از دلایل مکرر خونریزی واژن در سه ماهه اول و دوم بارداری است. یک مطالعه معتبر که بر روی نزدیک به 64000 زن باردار انجام شده است نشان داد که 1.7 درصد از آنها خونریزی زیر جفتی را تجربه کرده‌اند. در حالی که اکثر خونریزی هماتوم بارداری ( SCH) خطرناک نیستند، اما برخی مطالعات برخی از عوارض ناشی از این عارضع را نشان داده‌اند.
بسیاری از زنان در دوران بارداری دچار خونریزی جزئی یا لکه بینی از واژن می‌شوند. لکه بینی به پد یا تامپون نیاز ندارد و در هر زمان از هنگام انجام لقاح تا زایمان ممکن است رخ دهد. بنابراین، هماتوم بارداری یکی از دلایل خونریزی از واژن در اوایل بارداری است. برخی دیگر از دلایل خونریزی یا لکه بینی در اوایل بارداری عبارتند از:

 

 • رابطه جنسی
 • وجود یک عفونت
 • تغییرات در دهانه رحم

سایر دلایل جدی‌تر خونریزی در اوایل بارداری عبارتند از:

 • از دست دادن بارداری
 • حاملگی خارج رحمی: یعنی زمانی که تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم کاشته می‌شود
 • بارداری مولار: که توده‌ای نادر از بافت است که به جای جنین در داخل رحم تشکیل می‌شود

علل بروز هماتوم بارداری

محققان مطمئن نیستند که چرا هماتوم باردرای در بعضی از افراد رخ می‌دهد و در برخی دیگر رخ نمی‌دهد. جمع شدن خون بین رحم و غشای حاملگی می‌تواند منجر به لخته شدن خون به نام هماتوم ساب کوریون یا همان هماتوم بارداری شود که سایز آن ممکن است کوچک یا بزرگ باشد و منجر به خونریزی واژن شود.

تفاوت هماتوم با سایر خونریزی‌ها چیست؟

هماتوم بارداری یا ساب کرونیک فقط یکی از دلایل خونریزی در بارداری است. علت دقیق آنها مشخص نیست. این خونریزی همچنین مانند لکه بینی نیست. طبق گفته کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا، لکه بینی در حدود 15 تا 25 درصد از زنان در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد. در حالی که خونریزی هماتوم می‌تواند در هر مرحله از بارداری رخ دهد، بیشتر در سه ماهه اول بارداری مشاهده می‌شود. دلایل لکه بینی عبارتند از:

 • کاشت
 • انبساط رحم
 • مقاربت
 • افزایش سطح هورمون
 • تغییرات دهانه رحم از جمله پولیپ‌های گردنی
 • تغییرات واژن

لکه بینی دقیقاً همانطور که به نظر می‌رسد تنها چند لکه خون است. اما با این حال، لازم است در صورت مشاهده لکه بینی نیز با پزشک خود تماس گرفته و مشورت کنید. علائم لکه بینی با خونریزی واژینال (هماتوم بارداری) بسیار متفاوت است. اما این دلیل نمی‌شود که به پزشک خود این مورد را اطلاع ندهید و به راحتی از کنار آن عبور کنید.
خونریزی که فراتر از چند نقطه باشد و نیاز به استفاده از پد و یا تامپون داشته باشد، اغلب نشانه هشداردهنده چیز دیگری است. خونریزی ساب کوریون یکی از این احتمالات است. تا زمانی که پزشک سونوگرافی انجام ندهد، اغلب ممکن است متوجه علت بروز خونریزی نشوید. خونریزی شدید نیز می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • حاملگی خارج رحمی، که هنگام باروری تخمک در خارج از رحم اتفاق می‌افتد
 • سقط جنین
 • بارداری مولار
 • پارگی رحم
 • جدا شدن جفت از رحم
 • زایمان زودرس که زودتر از 37 هفته اتفاق می‌افتد

این موارد در صورت جدی‌تر بودن خونریزی با علائم دیگری مانند درد شدید شکم و سرگیجه نیز همراه است.

عوامل خطر هماتوم بارداری

خونریزی ساب کوریون معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال، تحقیق در مورد اینکه آیا هماتوم بارداری می‌تواند عوارض بارداری مانند زایمان زودرس یا از دست دادن بارداری را ایجاد کند، متفاوت است. به عنوان مثال، یک بررسی در سال 2012 نشان داد که روابط احتمالی بین SCH و خطر بالاتر زایمان زودرس و از دست دادن بارداری وجود دارد. با این حال، یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که SCH خطر از دست دادن بارداری را افزایش نمی‌دهد.

 

یکی دیگر از عوارض احتمالی، جدا شدن جفت است. این یک عارضه شدید و جدی است که هنگام جدا شدن جفت از پوشش رحم اتفاق می‌افتد. علائم اصلی جدا شدن جفت، خونریزی واژینال است اما این احتمال نیز وجود دارد که یک زن باردار احساس ناراحتی و حساسیت کند و دردی در شکم یا کمر احساس کند که ناگهان بروز کرده و برطرف نشود.

تشخیص هماتوم بارداری

هرکسی که در دوران بارداری دچار خونریزی واژینال می شود باید با پزشک صحبت کند. برای تشخیص علت خونریزی، پزشک معمولاً معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. آنها همچنین ممکن است معاینه توسط سونوگرافی را پیشنهاد دهند. در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید یک تصویر سیاه و سفید از جنین و جفت روی مانیتور استفاده می‌شود. اگر فردی دچار خونریزی پشت جفتی باشد، نواحی خون داخل رحم روی این تصویر نشان داده می‌شود.

آیا هماتوم در بارداری همیشه مضر است؟

بسیاری از هماتوم‌های ساب کرونیک در طولانی مدت مضر نیستند. پزشک پس از مشاهده هماتوم در سونوگرافی، ایده بهتری برای تشخیص و درمان خواهد یافت. هماتوم‌های کوچکتر نتایج بهتری دارند. اما نسخه‌های بزرگتر ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند. طبق یک مطالعه در سال 2014، گزارشات به دست آمده نشان داد که خطر سقط جنین مربوط به هماتوم‌های بارداری با خونریزی واژینال متفاوت است. با این حال، خطر در نیمه اول بارداری بیشتر است. هرچه زودتر به دنبال تشخیص باشید، نتیجه بهتر خواهد بود.
اگر تشخیص خونریزی واژینال به صورت لخته خون تشخیص داده شود، پزشک احتمالاً درمان‌هایی را برای جلوگیری از سقط جنین آغاز می‌کند. گزینه‌ها ممکن است شامل پروژسترون یا دیدروژسترون باشند. اگر هماتوم‌ها بزرگ باشند، همچنین ممکن است به شما توصیه شود:
• در رختخواب، در حالت استراحت بمانید.
• از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید.
• از رابطه جنسی اجتناب کنید.
• از ورزش پرهیز کنید.

 

این هماتوم‌ها در حالی که یک اتفاق طبیعی در بارداری محسوب نمی‌شوند، غیر معمول نیز نیستند. آنها همچنین لزوماً به معنی پایان بارداری نیستند. با معالجه و بررسی دقیق و البته زودهنگاک، بسیاری از خانم‌ها در انتهای دوره بارداری زایمان طبیعی یا زایمان سزارین و همچنین نوزاد سالمی را خواهند داشت.
حتی اگر خونریزی و هماتوم بارداری تهدید فوری مانند انواع دیگر خونریزی واژینال نیست، شما هنوز هم باید با پزشک خود تماس حاصل نمایید. هر زمان خونریزی یا لکه بینی مشاهده کردید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علت آن ناشناخته باشد، ممکن است سونوگرافی برای رد هماتوم انجام شود.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات نمونه گیری در منزل ، تست کرونا در منزل ، شنوایی سنجی در منزل ، آزمایش تیروئید و تزریق واکسن hpv  با مجموعه آزمایش آنلاین تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *