آزمایش آنلاین
انجام تست بارداری در محل

تست بارداری زنان

ذر این آزمایش موارد زیر بررسی می‌شود:

  • هورمون BhCG

آزمایش اصلی هورمون بتا است، اما برای تشخیص هفته چندم بارداری، می‌توان هورمون  BhCG titer را هم در کتار هورمون بتا اندازه‌گیری کرد که هزینه آن متفاوت خواهد بود.

بیشتر...
نمونه خون
2 پارامتر مورد ارزیابی
1 روز تا نتیجه ی آزمایش
75,500 تومان

اطلاعات چکاپ ها

چرا باید این تست را انجام دهیم؟

شما ممکن است به روش‌های دیگری مانند استفاده از بی بی چک و یا تست‌های بارداری خانگی، متوجه شوید که حامله هستید، اما باید این موضوع را بدانید که این دو روش کافی نیست. دوران حاملگی، زمان بسیار حساس و سختی برای مادر و جنین است و مادر باید آزمایش‌های لازم را به صورت مرتب انجام دهد. به همین دلیل حتی اگر با سایر روش‌ها متوجه شدید که باردار هستید، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و آزمایش تست بارداری با خون را بدهید.

این روش میزان هورمون بتا را در بدن شما مشخص می‌کند که نقش حیاتی در سالم ماندن جنین دارد. چرا که کم و یا زیاد شدن بیش از حد این هورمون می‌تواند منجر به سقط جنین و یا مسائل خطرناک دیگر شود. بنابراین باید این هورمون و اندازه آن به صورت دقیق چک شود.

اما به عنوان یک اطلاعات عمومی به یاد داشته باشید که به طور معمول، میزان هورمون بتا گنادوتروپین، هر روز و به مدت سه ماه، دوبرابر شود.

 

این چکاپ شامل چه آزمایش هایی می شود؟

نشانگرهای زیستی

آزمایش هورمونی

هورمون‌ها بر همه فعالیت‌های بدن، از رشد و متابولیسم گرفته تا تولید مثل و چرخه خواب، تاثیر می‌گذارند. حتی یک عدم تعادل ناچیز در سطح هورمون‌های شما می‌تواند تأثیر قابل توجهی در سلامتی داشته باشد و بر خلق و خو، سطح انرژی و همچنین باروری و میل جنسی شما تأثیر بگذارد. هورمون‌ها به عنوان پیام رسان‌های شیمیایی شناخته می‌شوند که توسط غدد تولید می‌شوند و به جریان خون آزاد می‌شوند. آنها فعالیت‌های مختلفی در بدن انجام می‌دهند، از جمله تنظیم اشتها، رشد، روحیه و تولید مثل و غیره. به طور کلی، آنها تمام عملکردهای بدن را تنظیم کرده و متعادل نگه می‌دارند. اختلالات هورمونی، مشکلات رایجی هستند که اغلب از طریق درمان جایگزینی هورمون یا تغییر سبک زندگی، قابل کنترل و درمان هستند. سطح هورمون‌ها همیشه ثابت نیست و در طول روز و در زنان و در طی چرخه تولید مثلی، تغییر می‌کند.

هورمون بتا (Free BhCG)

نقش هورمون بتا (BTHCG) تشخیص بارداری و مانیتور کردن بیمار در دوره بارداری مانیتور کردن بیماری‌های تروفوبلاستیک (trophoblastic disease) و تومورهای سلول نطفه (germ cell tumor) و ارزیابی میزان اثربخشی …

بیشتر بخوانید
سه قدم ساده تا آزمایش خون
۱ - ثبت درخواست
از طریق وب سایت، نرم افزار موبایل و یا روبات تلگرام، زمان و مکان و آزمایشگاه مورد نظر خود را مشخص کنید.
۲ - نمونه گیری در منزل شما
متخصص آزمایشگاه،در زمان و مکان مورد نظر شما جهت نمونه گیری مراجعه می کندو نمونه رابه آزمایشگاه منتخب شما تحویل می دهد.
۳ - دریافت نتیجه آزمایش
پس از انجام مراحل آزمایش شما، در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخ خود را در وب سایت یا از طریق پیامک مشاهده خواهید کرد.

با انجام تست بارداری با خون، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ساک حاملگی در رحم شما ایجاد شده یا خیر. در این تست، وجود هورمون بتا (BhCG) در خون اندازه‌گیری می‌شود؛ هورمونی که توسط جفت در دوران بارداری تولید می‌شود. بهترین زمان انجام تست بارداری، یک هفته پس از تاخیر اولین پریودی (قاعدگی) است.

علائم اولیه بارداری

برخی از علائم بارداری به ویژه در اوایل این دوره قابل توجه هستند که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم، اما به خاطر داشته باشید اگر هرکدام از این علائم را مشاهده کردید، لازم است با پزشک خود صحبت کنید. مخصوصا در صورتی که در این اواخر، رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید:

  • عقب افتادن یک دوره از قاعدگی
  • احساس خستگی
  • ادرار بیش از حد
  • سینه‌های حساس و متورم
  • حالت تهوع
  • استفراغ

آزمایش خون برای تست بارداری

این آزمایش را می‌توانید در آزمایشگاه، مطب پزشک و یا در منزل انجام دهید و جواب آن تقریبا یک روز پس از نمونه‌گیری خون برای شما ارسال خواهد شد. در این آزمایش،  هورمون hCG مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اما یک نکته را به خاطر داشته باشید؛ آزمایش خون بارداری دو نوع است که با دو هدف متفاوت انجام می‌شود:

آزمایش خون hCG کیفی برای تشخیص بارداری

این آزمایش بررسی می‌کند، که آیا hCG در بدن تولید می‌شود یا خیر. سرانجام این تست یک پاسخ ساده بله یا خیر در مورد باردار بودن فرد می‌دهد.

آزمایش خون کمی hCG برای تشخیص زمان حاملگی

این آزمایش سطح خاصی از hCG را در خون اندازه گیری می‌کند. اگر میزان hCG بیمار بیشتر یا کمتر از حد انتظار باشد، بر اساس مدت زمانی که به نظر می‌رسد شما باردار هستید، ممکن است پزشک آزمایشات بیشتری را برای شما تجویز کند. این آزمایشات می‌توانند شامل سونوگرافی یا آزمایش دیگری از hCG باشند، که احتمالا طی چند روز آینده تکرار خواهند شد.

رایج ترین دلیل غیرطبیعی به نظر رسیدن سطح hCG، عدم اطمینان در مورد اطلاعات و جزئیات به دست آمده از وضعیت کنونی بیمار است. این بدان معناست که بیمار مدت زیادی را باردار بوده و یا فاصله زیادی با باردار بودن دارد.

آزمایش های کمی hCG خون بسیار دقیق هستند، چرا که میزان دقیق hCG را در خون اندازه گیری می‌کند. این نوع آزمایش خون می‌تواند حتی مقادیر کمی از هورمون مورد نظر را نسبت به آزمایش خون کیفی hCG یا آزمایش ادرار تشخیص ‌دهد.

لازم به اشاره است، آزمایش خون می‌تواند hCG را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص دهد. از نظر هزینه، آزمایش خون معمولاً گرانتر از آزمایش خانگی است و باید بیشتر منتظر به دست آوردن نتیجه آن بود. به طور معمول جواب آزمایش خون بارداری، یک روز پس از انجام آزمایش مشخص می‌شود.

تست بارداری در منزل

اگر خود را مشکوک به بارداری می‌دانید و برخی از علائم اشاره شده در بالا را دارید، می‌توانید از طریق تست ادرار صبحگاهی و استفاده از بی بی چک، آزمایش بارداری دهید و از آنجایی که آزمایش خون، سریعتر از ادرار، میزان هورمون بتا را تشخیص می‌دهد، می‌توانید یکباره درخواست آزمایش خون تست بارداری دهید تا بدون حضور در آزمایشگاه و به کمک نمونه‌گیر در منزل نمونه خون گرفته و پاسخ آن را در کمتر از یک روز برای شما ارسال شود.

 

مجله تخصصی سلامت

شرایط آزمایش خون بارداری

شرایط آزمایش خون بارداری

شرایط آزمایش خون بارداری شرایطی بسیار ساده ای می باشد. از جمله اینکه فرد حامله می تواند در هر زمانی که بخواهد این آزمایش را بدهد و لازم نیست که […]

مدیر بخش علمی 1398-02-27
جواب آزمایش بارداری

راهنمای خواندن جواب آزمایش بارداری

راهنمای خواندن جواب آزمایش بارداری برای صحیح خواندن نتیجه جواب آزمایش بارداری است. نتیجه جواب آزمایش بارداری  در واقع آزمایشی است که در آن غلظت هورمون بارداری( HCG) اندازه گیری […]

مدیر بخش علمی 1398-02-02
میزان قند خون ناشتا در بارداری

میزان قند خون ناشتا در بارداری

میزان قند خون ناشتا در بارداری میزان قند خون ناشتا در دوران بارداری می تواند به بیماری دیابت بارداری مرتبط باشد. دیابت بارداری ، دیابتی است که در طول دوران […]

مدیر بخش علمی 1397-07-07