نمونه گیری خون

نکات مهمی که در هنگام آزمایش دادن باید رعایت نمایید

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • 29 / 01 / 1395

قوانین و مقرراتی که فرد مورد ازمایش باید قبل از ازمایش دادن رعایت کند
در اکثر تست های ازمایشگاهی ناشتا بودن الزامی است, ویژگی های فرد ناشتا بدین گونه است که فرد باید ۱۰_۱۲ ساعت قبل انجام ازمایش ناشتا باشد و از خوردن و اشامیدن مواد کالری دار خودداری کند. در طی زمان ناشتا بودن فردی که قصد آزمایش دادن دارد، نوشیدن اب تا دو لیوان محدودیتی ندارد زیرا اب هیچ گونه کالری ندارد و تداخلی در روند آزمایش ها ایجاد نمیکند بلکه باعث ثبات فشار خون در فرد می شود و از پایین افتادن فشار خون نیز جلوگیری می کند. همچنین باعث نمونه گیری راحتتر و سریعتر نیز می شود.
این بازۀ زمانی ناشتا بود (۱۰-۱۲ ساعته) تنها تا قبل ظهر یعنی تا ساعت ۱۱ مورد قبول است. بدین معنی که اگر فردی ساعت 13 به آزمایشگاه مراجعه کند و اظهار نماید 12 ساعت ناشتا می باشد، قابل قبول نیست. همچنین توصیه می شود فرد قبل انجام آزمایش فعالیت سنگین مثل پیاده روی طولانی و ورزش انجام ندهد
در افراد دیابتی که دارای قند خون بالا هستند در اکثر مواقع آزمایش قند خون دوساعته نیز انجام میگیرد. به این صورت که فرد بعد از انجام آزمایش اولیه باید صبحانه طبق عادت روزانه میل کند و دقیقاً دوساعت بعد از خوردن آخرین لقمه صبحانه، آزمایش قندخون دوساعته انجام شود.
در همین دسته از آزمایش ها(آزمایش های چند مرحله ای)،  برای افراد باردار آزمایش تحمل گلوکز را داریم. بدین صورت که ۷۵ گرم گلوکز میل می کنند و طبق درخواست پزشک یک ساعت یا دوساعت و یا سه ساعت بعد از میل کردن این حجم از گلوکز(شکر خالص) ازمایش انجام می شود. که در این بین از خوردن هر چیز دیگری باید خودداری شود و اگر فرد باردار استفراغ کرد باید ازمایش دوباره و در روز دیگری تکرار شود.
یک سری از تست ها به ناشتا بودن فرد آزمایش دهنده نیازی ندارند. به طور مثال آزمایش تیرویید, هپاتیتB C و HIV تست های غربالگری جنین مرحله اول و دوم نیازی به ناشتایی ندارند.
در دسته ای از  تست ها نیز ناشتایی الزامی است. مانند قند خون, چربی, کلسیم,فسفر, هومورن زنان و ..
آزمایش پرولاکتین که مربوط به زنان است؛  فرد مورد نظر می بایست ناشتا و دوساعت از بیداری اش گذشته باشد.  این مسله یکی از نکاتی است که اغلب افراد رعایت نمی کنند.
در مورد آزمایش ادرار, اغلب نیازی به ناشتا بودن فرد نیست، ولی ترجیح بر این است که فرد ناشتا باشد. در افراد دیابتی، جهت نمونه گیری، الزاماً فرد می بایست ناشتا باشد تا میزان قند در ادرار اندازه گیری شود.
در صورتی که هنگام آزمایش از شما نمونۀ ادرار گرفته می شود، موراد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • دفع پروتیین
 • دفع خون
 • دفع قند
 • بررسی کلیه ها
 • عفونت ادراری

برای جمع آوری نمونه ادرار نیز باید محل مورد نظر ترجیحاً با مایع ضدعفونی کننده شسته شود.مقادیر ابتدایی ادرار دور ریخته شود و از وسط ادرار به جمع آوری نمونه اقدام کنند.  در نوزادن و کودکان نیز نباید با مدفوع مخلوط شود که این مورد سبب الودگی و اختلال در نتیجۀ آزمایش می شود.
برای کشت ادرار حتماً باید اعمال فوق انجام شود در غیر این صورت آلودگی رخ می دهد.
در آزمایش مدفوع نیز وجود انگل و خون در مدفوع مورد بررسی قرار میگیرد.

3 دیدگاه ها

 1. احسان گفت:

  یعنی آزمایشگاهی که من برای نمونه دادن باید برم کلی توصف واستم می آد شرکتم و از من نمونه می گیره؟؟؟

 2. سارا گفت:

  فکر می کنم برای کسایی که برای رفتن به آزمایشگاه مورد نظرشون مشکل دارن راه خوبی باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

‍‍