میخچه پا چیست

میخچه‌های پا چگونه درمان می‌شوند؟

 • نوشته شده توسط سمانه نصیری
 • 24 / 01 / 1400

پوست ما بزرگ‌ترین اندام ماست و اولین لایه محافظتی بدن در مقابل نفوذ انواع عوامل خارجی به حساب می‌آید. اما همانطور که می‌دانید پوست هم برخی مواقع با مشکلاتی روبرو می‌شود که میخچه پا، شاید یکی از کوچک‌ترین آنها باشد، البته به شرطی که درد و ناراحتی چندانی در فرد ایجاد نکند. اگر با این مشکل روبرو هستید و یا آن را در اطرافیان‌تان مشاهده کرده‌اید، شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که میخچه پا چیست، چطور ایجاد می‌شود؟ آیا قارچ‌ها و میکروب‌ها در پوست آن را ایجاد می‌کنند و یا فقط تجمعی از سلول‌های مرده میخچه پا را به وجود می‌آورند. این مقاله تلاش می‌کند به این سوالات و راه‌های درمانی آن بپردازد. با ما همراه باشید.

میخچه پا چیست؟

میخچه‌های پا که در انگلیسی Foot corns گفته می‌شوند، لایه‌های سخت شده پوست هستند که در اثر اصطکاک و فشار وارد شده به پا ایجاد می‌شوند. اگر بخواهیم بگوییم میخچه های پا چه شکلی هستند، باید بگوییم معمولا کوچک و گرد هستند و اگر از بالا به آنها نگاه کنیم، مخروطی شکل دیده می‌شوند. بخش بالایی آنها معمولا سخت و زبر و جوانب آن، صاف است. پینه‌ها معمولا تکه‌هایی سخت و ضخیم روی پوست هستند. در مقام مقایسه، پینه‌ها بزرگ‌ترند و اشکال نامنظم بیشتری دارند.

علائم ابتلا به میخچه پا

 • لکه‌ای خشن، سخت و زرد رنگ از جنس پوست به صورت ناهموار
 • پوستی که به لمس حساس است
 • درد هنگام پوشیدن کفش. البته به خاطر داشته باشید که درد تنها نشانه میخچه نیست و درد در ناحیه پا اگر علائم ظاهری دیگری تجربه نمی‌کنید، می‌تواند نشانی از بیماری‌های دیگر مانند نقرس باشد.

میخچه پا در کودکان

به طور معمول، ممکن است میخچه در کودکان هم ایجاد شود که بیشتر با نام زگیل شناخته می‌شود. میخچه کف پا در کودکان ممکن است ناراحت کننده‌تر باشد، چرا که به درد تحمل کمتری دارند. معمولا پزشکان میخچه کودک را با استفاده از سالیسیلیک اسید از بین می‌برند.

میخچه در کدام نواحی پا گسترش می‌یابد؟

انواع میخچه پا در پا

میخچه ممکن است در مکان‌های مختلفی روی پای بیمار تشکیل شود:

 • زیر انگشتان پا
 • بین انگشتان پا
 • در کناره‌های پا
 • در ناحیه پاشنه پاها

چه عواملی باعث ایجاد میخچه پا می‌شوند؟

میخچه اغلب در هنگام پوشیدن کفشی که به پا فشار بسیار زیادی وارد می‌کند به صورت میخچه پاشنه پا، ایجاد می‌شود. علاوه بر این، اگر مدت زمان طولانی می‌ایستید یا راه می‌روید، وزن بدن و اصطکاک مداوم منجر به ایجاد میخچه‌های دردناک در پایین پا می‌شود.

چگونه میخچه پا درمان می‌شود؟

درمان های مختلف میخچه پا

در صورتی که فردی از وجود میخچه مطمئن باشد، می‌تواند از روش‌هایی که در ادامه گفته شده، برای مدیریت این عارضه استفاده کند. البته، قبل از هر اقدامی باید کفش نامناسب را دور انداخت و کفشی جدید که پا در هنگام راه رفتن احساس راحتی می‌کند را تهیه کرد. سپس دستورالعمل‌هایی که در ادامه ارائه شده‌اند را می‌توان دنبال کرد:

 • پاها را در وان آب گرم که حاوی نمک است، خیس کنید.
 • پس از خیساندن پاها را با حوله تمیز خشک کرده و با لوسیون مرطوب کننده یا کرم‌های نرم‌کننده مرطوب کنید. این روند را باید ادامه داد تا میخچه نرم شود.
 • بعد از نرم شدن و دردناک نبودن، باید تلاش کرد تا به آرامی با استفاده از سنگ پا، میخچه را مالش داد.
 • در صورتی که میخچه بین انگشتان پا قرار دارد، از یک وسیله نسبتا زمخت مانند سوهان ناخن برای مالش میخچه می‌توان استفاده کرد.
 • این مراحل را باید تا جایی تکرار کرد که میخچه ناپدید شود. ممکن است از بین رفتن میخچه چند هفته طول بکشد. بنابراین، باید صبور باشید.

گاهی برخی از افراد ترجیح میدهند که از روش بالا استفاده نکنند، در این صورت می‌توان همانطور که توضیح داده شد، روزانه پاهای خود را خیس کرده و سپس این مراحل را دنبال کنند:

 1. بعد از خیس شدن پاها، آنها را خشک کرده و روغن کرچک بزنید. روغن کرچک یک روغن گیاهی است که می‌توان آن را به راحتی از داروخانه‌های محلی خریداری کرد.
 2. بعد از مرطوب سازی میخچه با روغن کرچک، با استفاده از پد مخصوص میخچه که در داروخانه‌ها در دسترس است، باید از میخچه محافظت کرد.
 3. سپس از جوراب‌هایی که تنگ نیستند و قصد استفاده مجدد از آنها را ندارید، استفاده کنید. زیرا روغن کرچک منجر به لکه‌دار شدن جوراب‌ها خواهد شد.
 4. بهبود میخچه با این روش ممکن است چندین هفته طول بکشد. بنابراین، تا زمانی که میخچه ناپدید نشده است، بهتر است مراحل را دنبال کنید.

پماد میخچه پا

برای درمان میخچه پا می‌توان از پماد میخچه هم استفاده کرد. این پمادها، می‌توانند ترکیبی از مواد موثره گیاهان مختلف مانند سیر، سیاه دانه و شاه‌تره باشد. اما به یاد داشته باشید که اگر از این پمادها استفاده می‌کنید، سعی کنید طبق دستورالعمل پزشک، از آن استفاده کنید و ماده پماد را روی نواحی دیگر پوست نمالید.

کرایو میخچه پا

کرایو یا سرمادرمانی از دیگر راه‌های درمانی برای از بین بردن میخچه پاست. در کرایو میخچه پا، میخچه با سرما یخ زده و سپس امکان جدا کردن آن از پوست فراهم می‌شود.

جراحی سرپایی میخچه

یکی از راه‌های درمان سریع میخچه، انجام جراحی سرپایی برای برداشتن میخچه است که با بیحسی موضعی انجام می‌شود. بعد از عمل میخچه پا، شما می‌توانید پس از دو روز استحمام کنید، پانسمانی برای اینکار نیاز نیست و بخیه‌هایی که برای جراحی زده شده، تقریبا بعد از 10 روز برداشته می‌شود.

لیزر میخچه پا

یکی دیگر از راه‌های درمان میخچه استفاده از لیزر میخچه پاست که بخش آسیب‌دیده با دستگاه لیزر سوزانده و برداشته می‌شود و در عین حال به بخش‌های دیگر آسیبی وارد نمی‌شود. به این ترتیب میخچه پا درمان می‌شود. برای اینکار میتوانید از لیزردرمانی در محل هم استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درمان‌های خانگی موثر نباشند باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد. در هنگام معاینه این امکان وجود دارد که پزشک بیمار را به یک متخصص غدد ارجاع دهد. اگر متخصص، وجود غدد در پا را تکذیب کند، بیمار مجدد نزد متخصص پا (پزشکی است که در زمینه پا تخصص دارد) باز می‌گردد. به منظور درمان، امکان دارد لایه‌های پوست سفت، تراشیده یا بریده شوند. انجام این عمل به حذف تمام میخچه ها کمک می‌کند. البته متناسب به اندازه میخچه، تعداد جلسات ملاقات با پزشک نیز طول می‌کشند.

چگونه می‌توان از بروز میخچه جلوگیری کرد؟

بهترین راه جلوگیری از تشکیل یا بازگشت میخچه این است که از کفشی که راحت و مناسب پا است، استفاده کرد. انگشتان پا باید بتوانند به راحتی در کفش حرکت کنند. در صورت استفاده از کفش‌های تنگ، بهتر است از جوراب‌های ضخیم بر روی انگشتان پا استفاده کرد. همچنین اگر مبتلا به میخچه هستید، در هنگام استفاده از کفش می‌توانید قسمت بالای انگشتان پا و کناره‌های پای خود را با باند تنفسی که در معرض میخچه قرار دارندف بپوشانید. همچنین تلاش کنید، ناخن‌های پا را مرتب نگاه دارید، زیرا ناخن‌های بلند می‌توانند انگشتان را در یک حالت غیر طبیعی قرار دهند.

در نهایت بهتر است این نکته را بدانید که میخچه یک شبه ناپدید نمی‌شود، اما با استفاده از روش درمانی صحیح در کمتر از دو هفته می‌توان متوجه تغییرات ظاهری ایجاد شده بود. با این حال، ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا کاملا از بین برود. اگر افراد به طور منظم دچار ایجاد میخچه می‌شوند، همانطور که بارها اشاره شد، باید به دنبال کفش‌های راحت‌تر باشند.

پا ممکن است، با گذشت زمان تغییر اندازه دهد و اندازه کفش می‌تواند در تولید کنندگان مختلف، متفاوت باشد. ممکن است لازم باشد سایز بزرگتر را انتخاب کرد یا کفش‌هایی را خرید که راحت‌تر جا باز می‌کنند. برای سهولت کار می‌توان به فروشنده اطلاعات لازم مانند سایز پا را ارائه داد که وی در یافتن کفش‌های مناسب به فرد کمک کند.

عوارض میخچه پا

شاید مهم‌ترین عارضه‌ای که میخچه پا در بدن ایجاد می‌کند، احساس درد و ناراحتی در ناحیه پا باشد. همچنین این حالت مانع از استفاده از کفش‌های مناسب می‌شود، اگر قصد پیاده‌روی و یا دویدن داشته باشید، میخچه ممکن است احساس درد و ناراحتی ایجاد کند.

پینه و میخچه

پینه نیز در اثر فشار و اصطکاک به وجود می‌آید و لایه‌های ضخیم و سخت شده از پوست است. تنها تفاوت پینه و میخچه این است که پینه بندرت دردناک است و معمولاً در کف پاها بوجود می‌آیند، البته گاهی ممکن است در زیر پاشنه، کف دست یا زانو نیز دیده شود. اندازه و شکل پینه نیز متفاوت است و اغلب بزرگتر از میخچه است.

جالب است بدانید، درمان پینه و میخچه در افرادی که بیماری زمینه‌ای ندارند بسیار راحت است، اما افرادی که مبتلا به دیابت یا بیماری‌های دیگری هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این دو عارضه می‌باشند. زیرا جریان خون در پاهای این اشخاص ضعیف‌تر از حد معمول است. در صورت داشتن چنین شرایطی لازم است به پزشک مراجعه کرد و توصیه‌های لازم را جدی گرفت.

رایج‌ترین علل ایجاد پینه چیست؟

عوامل متعددی منجر به ایجاد پینه می‌شوند که برخی از آنها مشابه علل ایجاد میخچه هستند. برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • پوشیدن کفش‌های نامناسب و تنگ. زنانی که مرتباً از کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند، هنگام راه رفتن به علت وجود فشار، روی پاهای آنها پینه ایجاد می‌شود.
 • ایستادن، راه رفتن یا دویدن به مدت طولانی.
 • سرگرمی‌های بدنی، فعالیت‌های ورزشی یا کار (کاری که فرد به پاهای خود فشار وارد می‌کند).
 • پابرهنه راه رفتن.
 • نپوشیدن جوراب با کفش.
 • راه رفتن با حالت نامناسب (راه رفتن بیش از حد بر روی لبه‌های داخلی یا خارجی پا)
 • زایمان که باعث اصطکاک مکرر در ناحیه‌ای از پوست دست‌ها یا انگشتان می‌شود.
 • ناهنجاری‌های ساختاری پا (آسیب دیدن پا در اثر وارد شدن ضربه) یا تغییر شکل پا از بدو تولد

عواملی که موجب افزایش ابتلا به پینه و میخچه می‌شوند

 • پینه شست پا یا bunion: یک برجستگی غیرطبیعی و استخوانی است که در مفصل پایه انگشت شست پا ایجاد می‌شود.
 • انگشت چکشی یا Mallet Finger: انگشت چکشی یک جمع شدگی یا خم شدن در مفصل اول انگشت پا است که در اصطلاح به آن مفصل اینترفالانژیال پروگزیمال گفته می‌شود.
 • سایر ناهنجاری‌های پا: شرایط خاصی مانند خار استخوان می‌تواند باعث مالش مداوم پا در داخل کفش شود.
 • عدم محافظت از دست‌ها در هنگام کار کردن: استفاده از ابزار دستی بدون استفاده از دستکش پوست را در معرض اصطکاک بیش از حد قرار می‌دهد و در نهایت ممکن است منجر به ایجاد پینه یا میخچه شود.

روش‌های جلوگیری از ایجاد پینه

راه های پیشگیری از میخچه پا

برخی از روش‌های جلوگیری از ایجاد پینه، دقیقا مشابه میخچه هستند. به عنوان مثال:

عدم استفاده از کفش تنگ

کفشی که انگشت‌ها براحتی در آن قادر به حرکت و تکان خوردن نباشند، تنگ و نامناسب است. همچنین، اگر منجر به سابیده شدن پوست پا می‌شود نیز باید تعویض گردد.

استفاده از پوشش‌های محافظ

بر روی نواحی که کفش روی پا مالیده می‌شود، می‌توان از پد نمدی، پد میخچه غیر دارویی یا بانداژ استفاده کرد. همچنین می‌توان از جدا کننده‌های انگشتان پا با استفاده از مقداری پشم گوسفند یا بانداژ در بین انگشتان پا استفاده کرد.

استفاده از دستکش‌های بالشتی در هنگام استفاده از ابزار دستی

علاوه بر دستکش‌های بالشتی می‌توان دسته‌های ابزار خود را با نوار پارچه‌ای یا روکش‌ها پوشاند.

در این مقاله تلاش شد، میخچه پا، تفاوت آن با پینه، راه های درمانی مختلف آن و راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به میخچه را بررسی کنیم. اگر مایلید درباره بیماری‌های پوستی اطلاعات بیشتری کسب کنید و با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید، می‌توانید از ویزیت پزشک در محل آزمایش آنلاین نیز بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *