سمعک IIC

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 26 / 07 / 1401

سمعک IIC

پس از انجام معاینات سیستم شنوایی ، اگر ادیولوژیست تشخیص دهد که فرد بیمار به افت شنوایی مبتلا شده است، پیشنهاد استفاده از سمعک را خواهد داد. شکل ظاهری سمعک برای بسیاری از بیماران حائز اهمیت می باشد. برخی افرادی که افت شنوایی دارند و به سمعک احتیاج به دلیل شکل ظاهری و پیدا بودن آن حاضر به استفاده از آن نیستند اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، به خصوص در زمینه ساخت سمعک های نامرئی و سمعک های هوشمند، این امکان فراهم است تا مطابق با خواست خود بیمار و البته متناسب با نیاز ایشان تهیه شود.

IIC یعنی مخفی شده در کانال گوش. این سمعک نامرئی کوچکترین نوع سمعک هستند که به صورت کاملا عمقی و در قسمت استخوانی کانال گوش قرار می گیرند.کانال دوم گوش انسان از دو خم تشکیل شده است و در بزرگسالان حدود 2.5 سانتی متر طول و 0.7 سانتی متر قطر دارد. دو سوم داخلی کانال گوش را قسمت استخوانی آن تشکیل می دهد. این سمعک در حد فاصل بین خم اول و دوم کانال گوش (قسمت استخوانی مجرای گوش) قرار می گیرد.برای ساخت این سمعک مجرا یا کانال گوش باید از لحاظ قطر و طول شرایط مناسب را داشته باشد و مناسب هر سایزی از گوش نمی باشد.

 

سمعک نامرئی چیست؟

سمعک نامرئی به سمعکی که کاملا داخل مجرای گوش قرار گیرد، می گویند.افرادی که ظاهر سمعک برایشان بسیار اهمیت دارد، می توانند از سمعک IIC استفاده نمایند. این سمعک ها کمترین دید را دارند. سمعک های IIC  از سمعک های سی آی سی کوچکتر و مخفی تر می باشند.  قبل از تولید سمعک IIC ،سمعک سی آی سی کوچکترین سمعک تولید شده بوده است.

باتری سمعک مناسب برای سمعک IIC کدام است؟

برای سمعک های نامرئی باتری شماره 10 که می توانید، باتری سمعک دی پاور 10، باتری سمعک ویدکس 10، باتری سمعک ریواک 10 استفاده کرد. توجه داشته باشید این باتری ها اصل و معتبر باشند. آزمایش آنلاین در فروش باتری های اورجینال و با کیفیت در خدمت شما عزیزان می باشد.

عواملی که بر ساخت سمعک IIC  اثر دارد

چندین عامل بر روی ساخت سمعک نامرئی IIC  موثر می باشد عبارت اند از :

 • سایز کانال یا مجرای گوش فرد
 • میزان کم شنوایی فرد
 • شکل کانال گوش
 • سلامت پرده گوش

سایز کانال گوش: اگر سایز کانال گوش فرد کوچک باشد، حتی اگر تمام مواردی که ذکر شد را داشته باشد، نمی توان سمعک نامرئی ساخت. پس باید سایز گوش بیمار بزرگ باشد.

میزان کم شنوایی: اگر میزان افت شنوایی فرد بیشتر از 70 دسی بل بالاتر باشد، این سمعک  نمی تواند این میزان کم شنوایی را پوشش دهد. ولی اگر افت شنوایی بیمار از مقدار گفته شده بیشتر باشد، لازم است سمعک دو گوشی نامرئی استفاده شود تا این کم شنوایی پوشش داده شود.

گاهی بیمار اصرار دارد علیرغم افت شنوایی بیشتر از 70 دسی بل از سمعک نامرئی استفاده  کنند، اما ممکن است با مشکل مواجه شوند که این مشکل به صورت درک نامناسب برخی از صداهای گفتاری خود را نمایان می کند.

شکل کانال گوش: گاهی سایز کانال گوش بیماران بزرگ و افت شنوایی آن ها کم است. اما فاصله بین خم اول و دوم کانال گوششان بهم نزدیک است که این عامل سبب می شود سمعک IIC  مناسب برای آن ها را نتوان ساخت.

سلامت پرده گوش: گاهی فرد بیمار تمام فاکتورهای ذکر شده را دارد اما دچار پارگی پرده گوش شده است. در این حالت نباید از سمعک های نامرئی استفاده کند، زیرا باعث می شود گوش هواگیری نکند و به مرور عفونت ایجاد کند. اما گاهی در بعضی شرایط در داخل بدنه سمعک لوله تهویه جاگذاری می کنند که در این حالت مشکل عفونت کردن گوش به علت انسداد کانال گوش برطرف می شود.

تفاوت بین سمعک IIC وسمعک داخل گوشی

در سمعک های داخل گوشی مقدار کمی از سمعک دیده می شود اما در سمعک نامرئی IIC  به هیچ عنوان سمعک دیده نمی شود و قابل مشاهده نخواهد بود. در سمعک های داخل گوشی سمعک اندکی بیرون است. اما سمعک های نامرئی کاملا در داخل کانال گوش ، در نزدیکی پرده گوش قرار می گیرد و اصلا دیده نمی شود و این نقطه قوت سمعک IIC می باشد.

سوالات رایج در مورد سمعک IIC

آیا سمعک IIC در کودکان هم استفاده می شود؟ خیر، سمعک نامرئی تنها برای کودکان بالای 9 سال تجویز می شود، در کودکان به علت رشد و تغییر شکل گوش و کانال گوش نیاز به ساخت دوباره سمعک می باشد.

آیا سمعک IIC درافت شنوایی شدید قابل تجویز می باشد؟ بله در سمعک های 2020 و به بعد حتی در افت های شنوایی شدید همقابل تجویز می باشد.

آیا سمعک نامرئی به تلفن وصل می شود؟ خیر، به تلفن وصل نمی شود زیرا مدار بلوتوث ندارد. مدار بلوتوث باعث بزرگتر شدن سمعک می شود.

آیا سمعک نامرئی بلوتوث دارد؟ خیر، به دلیل اینکه سمعک نامرئی بسیار کوچک است، مدار بلوتوث باعث بزرگ شدن سمعک خواهد شد.

آیا سمعک IIC ضد آب می باشد؟ بله، سمعک های نامرئی جدید کاملا ضد آب می باشند.

اندازه سمعک IIC چقدر است؟ به اندازه یک لوبیای کوچک می باشد.

باتری سمعک مناسب سمعک IIC کدام است؟ به سمعک های نامرئی باتری شماره 10 که می توانید، باتری سمعک دی پاور 10، باتری  سمعک ویدکس 10، باتری سمعک ریواک 10 استفاده کرد. توجه داشته باشید این باتری ها اصل و معتبر باشند. آزمایش آنلاین در فروش باتری های اورجینال و با کیفیت در خدمت شما عزیزان می باشد.

آیا خود فرد می تواند سمعک IIC را از گوش خارج و یا داخل نماید؟

سمعک های IIC اندازه های بسیار کوچکی دارند و در داخل کانال گوش قرار می گیرند و قابل مشاهده نیستند. این سمعک ها باعث می شوند که فرد کم شنوا صدا را با کیفیت بسیار بالایی بشنود. جای گذاری این سمعک ها در داخل گوش و در آوردن آن ها از گوش بسیار راحت و بدون دردسر می باشد.قالب هایی از گوش گرفته می شود و از روی این قالب ها سمعک های نامرئی ساخته می شوند. بنابرین این سمعک ها دقیقا به شکل گوش فرد هستند و به راحتی در عمق مجرای گوش قرار می گیرند.

برای قرار دادن سمعک های نامرئی IIC در داخل گوش کافی است آن ها را در ابتدای مجرای گوش خود قرار دهید و با فشار کمی سمعک در جای خود قرار می گیرد.برای برداشتن سمعک نیز باید از پین روی سمعک، که برای همین منظور طراحی شده است، استفاده نمود. با کشیدن پین، سمعک به راحتی از گوش خارج می شود.

مزایا خرید سمعک IIC چیست؟

بسیاری از بیماران تمایل به استفاده از سمعک های IIC یا نامرئی دارند. این سمعک ها علاوه بر مزایا و مخفی بودن معایبی نیز به  همراه دارد. در ادامه مزایا و معایب این سمعک را بیان می کنیم:

 • اندازه کوچک و ظاهر زیبا دارند.
 • سمعک IIC دید بسیار کمی روی گوش دارند.
 • سیم و تیوب خارجی ندارند.
 • دارای وزن بسیار سبکی هستند، و به طور کامل در گوش قرار می گیرد. بنابرین افراد کم شنوا احساس راحتی خواهند داشت.
 • به دلیل قرارگیری این سمعک نامرئی در داخل مجرای گوش، استفاده از هدفون و هدست برای افراد بسیار راحت می باشد.
 • به دلیل اینکه سمعک در داخل مجرای گوش قرار می گیرد، صداهای نویز محیطی مانند صدای نویز باد را کمتر دریافت می کند.
 • این سمعک نزدیک به پرده ی گوش قرار می گیرد و نیاز به قدرت بالایی برای انتقال صدا ندارد و احتمال بروز فیدبک کاهش می یابد.
 • سمعک IIC می تواند صدایی بسیار بالا و مشابه به صداهای طبیعی را برای افراد کم شنوا فراهم نماید.

سمعک های نامرئی که سایز کوچکی دارند، مصرف باتری سمعک آن ها بیشتر می شود. زیرا هر چه سایز سمعک کوچکتر باشد، سایز باتری نیز کوچکتر می شود. باتری سمعک شماره 10 را از مراکز معتبر تهیه فرمایید. مرغوبیت و اصل بودن باتری در طول عمر خود باتری و سمعک بسیار با اهمیت می باشد. از آزمایش آنلاین باتری سمعک دی پاور 10، باتری سمعک ویدکس 10 یا باتری سمعک ریواک 10 اصل و با تاریخ انقضای معتبر تهیه فرمایید.

امکانات سمعک نامرئی نسبت به دیگر سمعک ها کمتر است. در سمعک های نامرئی  امکان قرارگیری دو میکروفن برای درک اصوات گفتاری و جهت یابی که در سمعک های پشت گوشی تعبیه شده است، نمی باشد.در افراد مسن که مشکلات حرکتی دارند، به علت سایز کوچک سمعک و استفاده از سایز کوچک باتری استفاده از این سمعک کمی مشکل می باشد، جهت تمیز نمودن سمعک، تعویض باتری سمعک و.. .

با امید به این که تمام بیماران دارای مشکلات شنوایی، با استفاده از سمعک از شنیدن صدای اطراف، لذت ببرند و با اعتماد به نفس در جامعه حاضر شوند.با آزمایش آنلاین می توانید هر سمعکی که مد نظر شما و متخصص شنوایی است، و همچنین باتری سمعک در برند های مختلف مانند ، باتری سمعک زیمنس ، باتری سمعک ویدکس ، باتری سمعک ریواک و… که از اجزای اصلی سمعک می باشد، از این مرکز تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *