باتری سمعک

 • نوشته شده توسط فاطمه مهربان
 • 16 / 03 / 1401

باتری یکی از مهمترین اجزای سمعک است و قدرت و کیفیت آن در عملکرد سمعک بسیار موثر خواهد بود. باتری سمعک در مدل‌های شارژی و معمولی در بازار موجود می‌باشند و به طور کلی باید بدانیم که باتری تحت چه شرایطی عمر بیشتری خواهد داشت.  خرید باتری با کیفیت و نگهداری صحیح از آن از جمله مواردی است که در ماندگاری و دوام باتری موثر می‌باشد.

سمعک دستگاهی است که به شنوایی افراد کمک می‌کند و به همین دلیل نحوه عملکرد آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین انتخاب اجزای سمعک مانند باتری در عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر سمعک نقش مهمی دارد. در این مقاله قصد داریم انواع مختلف باتری سمعک و نحوه نگهداری صحیح از آن را بررسی کنیم.

انواع باتری سمعک

باتری سمعک در اندازه‌های مختلف و مناسب برای انواع سمعک در بازار موجود می‌باشد. باتری‌ها بر اساس اندازه به پنج دسته 5، 10، 13، 312 و 675 تقسیم می‌شوند. هر یک از اندازه‌های ذکر شده برای سمعک خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید متناسب با ظرفیت سمعک انتخاب شود.

اندازه باتری‌ها با رنگ بندی‌های زیر مشخص می‌شوند:

 • اندازه 5 : رنگ قرمز
 • اندازه 10: رنگ زرد
 • اندازه 13: رنگ نارنجی
 • اندازه 312: رنگ قهوه‌ای
 • اندازه 675: رنگ آبی

عمر مفید باتری سمعک

عمر باتری سمعک به میزان استفاده از آن بستگی دارد. به عنوان مثال اگر 16 ساعت در روز از سمعک استفاده شود بسته به اندازه باتری و نوع آن، از 5 روز تا دو هفته باتری قابل استفاده خواهد بود. اگر سمعک کمتر از این مدت زمان کار کرد ممکن است سمعک مشکلی داشته باشد و یا اینکه باتری کیفیت مطلوبی ندارد و زود خالی می‌شود.

 باتری سمعک قابل شارژ

معمولا بیشتر افراد برای سمعک خود از باتری‌های معمولی استفاده می‌کنند در حالیکه باتری‌های قابل شارژ نیز برای سمعک موجود است و عملکرد مطلوبی دارند. نکته مهم در مورد باتری‌های قابل شارژ توجه به ظرفیت باتری و قدرت آن است. باتری باید متناسب با ظرفیت سمعک انتخاب شود تا به سمعک آسیبی وارد نکند. استفاده از باتری‌های قابل شارژ مقرون به صرفه هستند و به سادگی با استفاده از دستگاه مخصوص شارژ می‌شوند.

باتری زینک-ایر و نحوه استفاده از آن

هنگامی که برچسب موجود در روی باتری برداشته می‌شود رویه باتری به علت اینکه با هوا در تماس است واکنش نشان می‌دهد و فعال می‌شود. برای اینکه باتری عملکرد بهتری داشته باشد پنج دقیقه صبر کنید تا باتری به طور کامل فعالی شود و سپس آن را درون سمعک قرار دهید. بدین ترتیب طول عمر باتری چند روز بیشتر خواهد بود.

زمانی که برچسب باتری کنده شد، دیگر نمی‌توان با قرار دادن مجدد برچسب بر روی باتری آن را غیر فعال کرد، به همین دلیل دقت داشته باشید که بی دلیل برچسب روی باتری را جدا نکنید.

معروفترین برندهای باتری سمعک عبارتند از:

 • ریوواک
 • دوراسل
 • پاوروان
 • زیمنس

عمر مفید باتری با توجه به موارد زیر ممکن است متغیر باشد:

 • سایز باتری: هر چه سایز باتری کوچکتر باشد مدت زمان کوتاه‌تری کار می‌کند.
 • میزان کم شنوایی فرد: هر چقدر قدرت شنوایی فرد کمتر باشد میزان صدای سمعک باید بیشتر شود. در این حالت مقدار مصرف انرژی سمعک بیشتر می‌شود و باتری زودتر شارژ خود را از دست می‌دهد.
 • مدت زمان استفاده از سمعک در طول روز: هر چه مدت زمانی که از سمعک استفاده می‌شود بیشتر باشد، باتری زودتر خالی می‌شود.
 • کیفیت باتری: قدرت و کیفیت باتری با عمر مفید باتری ارتباط مستقیم دارد.
 • نوع سمعک: سمعک ساده انرژی کمتری مصرف می‌کند اما سمعک‌های پیشرفته به دلیل اینکه امکانات متعددی دارد و به گوشی و دوربین متصل می‌شود، مصرف انرژی بالایی دارد و به همین دلیل شارژ باتری زودتر تخلیه می‌شود. به همین دلیل برای این نوع سمعک باید از باتری با کیفیت‌تری استفاده کرد.

چند نکته مهم در مورد نحوه نگهداری از باتری

در نگهداری باتری‌های شارژی و غیر شارژی سمعک باید کمی دقت کنید تا عمر مفید باتری بیشتر شود. چند نکته مهم که می‌تواند در بهبود عملکرد باتری موثر باشد عبارتند از:

 • باتری را هنگامی که خیلی گرم است به شارژر متصل نکنید. باتری باید با دمای اتاق هم دما باشد در غیر اینصورت از عمر مفید آن کاسته خواهد شد.
 • هنگامی که سمعک را خاموش کردید و آن را نیاز نداشتید، در قسمت باتری را باز بگذارید تا دمای باتری پائین بیاید و رطوبت موجود در اطراف و روی باتری تبخیر شود.
 • باتری را بدون بسته بندی داخل کیف یا جیب نگذارید زیرا ممکن است برچسب باتری از آن جدا شود و باتری فعال شود.
 • باتری را در معرض اشیای فلزی قرار ندهید زیرا ممکن است باتری را خالی کند و یا آن را ضعیف کند.
 • به تاریخ روی باتری دقت کنید. اگر باتری‌هایی دارید که قبلا خریداری کردید ابتدا آنها را استفاده کنید سپس باتری‌های جدید را از بسته بندی خارج کنید.
 • هرگز باتری سمعک را درون فریزر قرار ندهید. برخی از افراد بر این باورند که با گذاشتن باتری در داخل فریزر از هدر رفتن شارژ باتری جلوگیری می‌شود. اما در مورد باتری‌های سمعک زینک- ایر این موضوع کاملا عکس عمل می‌کند و باتری تخلیه می‌شود. باتری باید در دمای معمولی اتاق نگهداری شود.
 • اگر سمعک خود را به مدت چند روز استفاده نمی‌کنید، بهتر است باتری ها را در بیاورید. ماندن باتری درون سمعک ممکن است موجب فاسد شدن باتری شود و به سمعک آسیب برساند.

چه موقع باید باتری سمعک را عوض کرد؟

در بسیاری از سمعک‌ها هنگامی که باتری ضعیف می‌شود علامت‌هایی مشاهده می‌شود که نشان دهنده اتمام شارژ باتری است. به عنوان مثال ممکن است صداها واضح به گوش نرسد یا صدا بیش از حد ضعیف باشد و مجبور شوید میزان صدا را بسیار بالا ببرید. در برخی از انواع سمعک در زمان کاهش شارژ باتری از دستگاه صدای بوق هشدار شنیده می‌شود که به معنی اتمام شارژ باتری است. پرستار سالمند در منزل میزان باتری سمعک را چک می‌کند و هرگاه نشانگر باتری نشان دهد که باتری در حال اتمام است، باتری را عوض می‌کند. برای کودکان نیز تعویض باتری بایستی توسط والدین یا پرستار کودک در منزل در زمان لازم انجام شود.

سخن پایانی

والدینی که کودکانشان از سمعک استفاده می‌کنند باید بسیار مراقب باشند تا باتری‌ها در دسترس کودکان قرار نگیرد. زیرا امکان بلعیده شدن باتری توسط کودکان وجود دارد و بسیار خطرناک است. به همین دلیل باید سمعک را در زمان استراحت درون قاب مخصوص قرار دهید تا کودکان با ان بازی نکنند و باتری آن را در نیاورند.

همچنین یهتر است در زمان خرید باتری سمعک از برندهای با کیفیت و معروف استفاده کنید. کیفیت باتری در عملکرد سمعک بسیار موثر است و بی کیفیت بودن باتری و فاسد شدن آن ممکن است به سمعک آسیب بزند و عملکرد سمعک را ضعیف کند. اگر باتری باکیفیت خریداری می‌کنید اما مصرف سمعک زیاد است و باتری زود خالی می‌شود، ممکن است سمعک مشکلی داشته باشد. به همین علت حتما سمعک را به متخصص نشان دهید.

آزمایش آنلاین ارائه دهنده خدمات پرستاری و بهداشتی، امکانات لازم برای انجام آزمایش در منزل، ویزیت پزشک در منزل و سایر خدمات درمانی در منزل را برای هموطنان گرامی فراهم نموده است. با ما در آزمایش آنلاین همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *