زاویه سازی صورت | ماندگاری + هزینه

 • نوشته شده توسط فاطمه مهربان
 • 13 / 04 / 1401

زاویه سازی صورت با چه هدفی انجام می شود و برای چه افرادی مناسب است؟ بهترین روش برای انجام این کار چیست و ماندگاری آن چقدر است؟ این کار سال هاست مانند هر گونه عمل زیبایی دیگر در بسیاری از کشورهای جهان به امری رایج بین افراد زیباجو به ویژه خانم ها تبدیل شده است.

اگر می خواهید بدانید این روش زیبایی برای چه صورت هایی مناسب است و برای انجام آن باید بچه نکاتی را رعایت کنید، در این صفحه همراه ما باشید.

زاویه سازی صورت چیست؟

زاویه سازی صورت یا ارتوگناتیک (orthognathic) از ترکیب دو واژه یونانی “Orthos” و “gnathic” به ترتیب به معنای “مستقیم” و “فک” تشکیل شده است. به طور کلی مجموعه کارهایی که به رفع مشکلات فک و چانه کمک می کند و باعث از بین رفتن عیوب و ناهنجاری های صورت می شود، ارتوگنایت می گویند.

افراد مناسب برای انجام زاویه سازی صورت

قبل از اقدام به هر گونه عمل یا تزریق جهت زیبایی ابتدا باید بررسی کنید که آیا گزینه مناسبی برای انجام این کار هستید یا خیر! زاویه سازی صورت نیز برای همه افراد مناسب نیست و شما باید با توجه به چهره خود در این باره تصمیم گیری کنید. افراد زیر گزینه های مناسبی برای انجام زاویه سازی صورت می باشند:

 

 • افراد دارای گونه های پهن و عریض
 • افراد با صورت های مربعی شکل
 • افراد با صورت های گرد
 • افراد دارای فک پهن
 • افراد دارای گونه های لاغر و فک پهن
 • افراد با چانه های گرد
 • خانم های دارای گونه با حالت مردانه

زاویه سازی صورت به چه کسانی توصیه نمی شود؟

اما سوال بعدی این است که این انتخاب برای کدام نوع از چهره ها مناسب نیست و بهتر است از فرم دهی صورت از قسمت چانه و فک و زاویه دادن به آن ها صرف نظر کنند. این افراد شامل موارد زیر می باشند:

 • افراد با صورت های بسیار چاق یا بسیار لاغر
 • افرادی با صورت مثلث ( بالای صورت باریک تر از پایین صورت)
 • افراد دارای فک کوچک
 • افراد دارای گونه های کوچک
 • افراد با گردن چاق
 • افراد دچار چانه عقب افتاده
 • افراد با بینی های بزرگ
 • افراد با پوست های شل و افتاده

روش های زاویه سازی صورت

در ادامه تمام کارهایی را که می توان با استفاده از آن، به فرم دهی صورت و در نتیجه داشتن چهره ای زیبا و بدون عیب دست یافت، توضیح می دهیم. چرا که راه های زیادی با نتایج متفاوت و طبیعتا هزینه های مختلف برای آن وجود دارد، که هر فرد زیباجو باید با توجه به شرایط جسمانی، مالی و… خود درباره آن تصمیم گیری کند.

زاویه سازی صورت با ورزش

شاید عجیب و حتی غیر ممکن به نظر برسد که با انجام تمرینات ورزشی، موفق به فرم دهی صورتتان شوید، ولی باید بدانید که ورزش یکی از بهترین روش هاست و مهم ترین مزیت آن، کم هزینه و یا بدون هزینه بودن آن می باشد.

در اینجا چند نمونه از ورزش های موثر در این موضوع را بیان می کنیم:

تمرین اول: در سطحی صاف به پشت دراز بکشید و زبان خود را به سقف دهانتان بچسبانید. بعد از انجام این کار چانه خود را به سمت قفسه سینه پایین آورده و در نهایت سر خود را حدود 5 سانتی متر از سطح زمین جدا نمایید. در طول روز 3 مرتبه و در هر مرتبه به مدت 10 ثانیه این تمرین را انجام دهید. البته می توانید پس از مسلط شدن و قدرت بیشتر عضلات گردن، مدت زمان تمرین و یا تعداد دفعات تکرار آن را افزایش دهید.

تمرین دوم: صاف بنشینید و زبانتان را به گونه ای که تمام سقف دهان را پوشش دهد، بالا ببرید. در همین حالت به مدت 10 ثانیه سعی کنید از دهانتان صدا خارج کنید. این کار علاوه بر زاویه سازی صورت و فک به تقویت عضلات زیر چانه نیز کمک می کند.  این کار را در روز سه مرتبه تکرار کنید و سپس مانند تمرین اول به مرور آن را افزایش دهید.

تمرین سوم: در این تمرین باید در حالتی که دهان شما باز نشود ( فقط با حرکت لب ها* سعی کنید صداهای “او” و “ای” را خارج کنید. بهتر است هنگام انجام این کار لب ها با دندان ها تماس نداشته باشند.

تمرین چهارم: در حالت نشسته یا ایستاده سر خود را کاملا صاف نگه دارید. در همان حالت بدون اینکه سر خود را خم کنید، آن را چند سانتی متر به عقب ببرید. در این حالت باید عضله های اطراف گلو منقبض شوند. سه نوبت و در هر نوبت 10 ثانیه سر خود را به همان شکل نگه دارید و پس از تقویت این عضلات می توانید زمان آن را تا 30 ثانیه نیز افزایش دهید. در این تمرین زمانی که سر خود را به عقب می برید گوش هایتان باید در راستای شانه ها قرار بگیرند.

نکته مهم در همه این تمرینات ورزشی این است که در هیچ یک از آن ها شما نباید احساس درد داشته باشید، چرا که احساس درد هنگام انجام این تمرینات به معنی انجام نادرست آن هاست و ممکن است عوارضی در پی داشته باشد.

عمل زاویه سازی صورت

یکی دیگر از روش هایی که می توان با استفاده از آن، به صورت و فک خود فرم دلخواهتان را بدهید، جراحی زیبایی است. این روش با بیهوشی انجام می شود و به این شکل است که پزشک، عضلات و استخوان هایی را که لازم است، با استفاده از ابزار مخصوص، جدا کرده و سپس بخیه می زند.

دوره نقاهت این روش نسبت به سایر روش ها طولانی تر بوده، هزینه آن بیشتر و احتمال بروز برخی عوارض نیز در آن زیاد است. اما اگر توانایی پرداخت هزینه جراحی را ندارید و یا روشی با دوره نقاهت کوتاه، مورد نظر شماست، به سایر روش هایی را که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم، توجه نمایید.

 

زاویه سازی صورت با چربی

این روش با عوارضی بسیار کم و هزینه ای مناسب انجام می شود که به صورت سرپایی در کلینیک های زیبایی معتبر انجام می شود. به این ترتیب که مقدار چربی مورد نظر از بدن خود شخص گرفته شده و پس از ایجاد تغییراتی در آن و آماده سازی، به قسمت های مورد نظر تزریق می شود.

این روش دوره نقاهت کوتاهی دارد و از آنجا که چربی های تزریق شده متعلق به خود فرد است، کمترین عوارض را برای وی خواهد داشت. اما به یاد داشته باشید این روش برای افرادی مناسب است که چربی های لازم برای تزریق را به اندازه کافی و در نواحی مورد نظر پزشک داشته باشند.

زاویه سازی صورت با ژل

تزریق ژل به نواحی مختلف بدن و صورت مثل گونه، لب، بینی، سینه، باسن ، لابیا و… مدت هاست در کشور ما رایج شده و افراد زیادی با هدف های مختلف به این کار دست می زنند. زاویه سازی صورت با ژل نیز یکی از روش های معمول فرم دهی به صورت است که عوارض آن نسبت به جراحی بسیار کمتر بوده و حتی با انتخاب پزشک خوب به صفر می رسد.

در این روش، پزشک نواحی لازم برای تزریق ژل را علامت گذاری کرده و مقدار ژل مناسب در آن قسمت ها تزریق می شود. انتخاب برند ژل خوب، تشخیص مقدار ژل مورد نیاز و نواحی صحیح تزریق ژل از مواردی است که تنها توسط یک پزشک با تجربه و متخصص انجام می شود چرا که این جزئیات در نتیجه نهایی بسیار موثر است. ژل های هیالورونیک اسید که با بدن سازگاری بیشتری دارند، بهترین انتخاب جهت تزریق برای زاویه سازی صورت می باشد.

پزشکان آزمایش آنلاین با تشخیص صحیح نواحی چانه و فک، مقدار مورد نیاز ژل و… می توانند تجربه بسیار عالی از تزریق ژل را برای شما ایجاد کنند تا علاوه بر اینکه از نتیجه آن رضایت داشته باشید، برای انجام دوباره این کار ترغیب شوید.

تزریق بوتاکس

روش دیگری که می توان از آن جهت زاویه سازی و فرم دهی صورت استفاده کرد، تزریق بوتاکس است. این روش به ویژه برای افرادی مناسب است که صورتی مربعی دارند و می خواهند قسمت پایین صورت کشیده تر به نظر برسد.

بوتاکس در برخی نواحی چانه تزریق می شود که باعث می شود کوچک تر دیده شود. این مورد نیز به صورت سرپایی، بدون درد و بدون گذراندن دوران نقاهت نتیجه دلخواه را برای شما به همراه دارد.

تزریق بوتاکس در آزمایش آنلاین تنها از دو برند برتر و محبوب دیسپورت و مسپورت و توسط بهترین پزشکان با رعایت تمامی اصول بهداشتی انجام می شود.

تزریق فیلر

فیلر نیز مانند روش های قبلی به نواحی پایین صورت و گردن تزریق شده و آن ها را کشیده تر نمایش می دهد. مانند بوتاکس عوارض خاصی نداشته و بدون مراقبت و دوره نقاهت انجام می شود.

لیفت صورت

این کار با بی حسی انجام می شود و بسیار مهم است که پزشکی مجرب و متخصص را برای آن انتخاب کنید. ابتدا نواحی مورد نظر توسط پزشک علامت گذاری شده و سپس سوزن از این نواحی وارد و خارج می شود. در نهایت نخ ها کشیده شده و پس از گره زدن در زیر پوست مخفی خواهند شد.

معمولا این کار نیز عوارضی نداشته و نتیجه آن بلافاصله قابل مشاهده می باشد؛ به همین دلیل به یکی از پر طرفدارترین روش های زاویه سازی صورت تبدیل شده است.

 

کانتورینگ صورت

علاوه بر تمام روش هایی که توضیح دادیم می توانید با استفاده از لوازم آرایشی به کانتورینگ صورت خود بپردازید. با آموزش استفاده صحیح از کانتور و هایلایتر می توانید در زمان کمی این کار را انجام دهید. اما بزرگ ترین مشکل این روش، تکرار هر روزه آن است. چرا که پس از گذشت چند ساعت، آرایش حالت اولیه خود را حفظ نخواهد کرد.

زاویه سازی صورت گرد

توضیح دادیم که صورت های گرد، یکی از افراد مناسب برای زاویه سازی و فرم دهی صورت هستند. معمولا پزشکان برای فرم دهی و زاویه سازی به صورت های گرد، گونه های آن ها را برجسته تر و چانه را باریک می کنند تا صورت کشیده تر به نظر برسد.

زاویه سازی صورت کشیده

معمولا افرادی که صورت کشیده دارند، دارای چانه های باریکی هستند و نیازی به زاویه سازی نخواهند داشت. اما اگر صورتی پهن دارید و به همان شکل چانه شما نیز پهن است، می توانید به تشخیص پزشک، از روش های بالا استفاده کرده و چانه خود را باریک کنید.

زاویه سازی صورت مردان

مردان نیز مانند بسیاری از خانم ها، مدت هاست به انجام عمل های زیبایی می پردازند. فرم دهی صورت مردان نیز با همان روش های بالا امکان پذیر است. اما باید این کار را توسط دکتری ماهر انجام دهد تا چهره آن ها حفظ شده و از حالت مردانه خارج نشود.

هزینه زاویه سازی صورت

اگر با مطالعه روش های بالا تصمیم گرفته اید که برای فرم دهی صورت خود، یکی از آن ها را انتخاب کنید. ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شود که هزینه انجام این کار چقدر است؟

طبیعی است هزینه زاویه سازی صورت با توجه به روشی که انتخاب می کنید و پس از آن به کلینیک انتخابی شما، پزشک مورد نظرتان، نرخ ارز ( به دلیل تاثیرگذاری در مواد اولیه مثل ژل، فیلر و…)، حجم مورد نیاز از مواد و… بستگی دارد.

پس نمی توان نرخ ثابت و مشخصی را برای آن تعیین کرد. شما می توانید برای آگاهی از شرایط و هزینه های زاویه سازی صورت با هر یک از روش ها، با کارشناسان ما تماس گرفته و علاوه بر اطلاع از قیمت، راهنمایی های لازم برای انجام هریک از آن ها را دریافت کنید.

ماندگاری زاویه سازی صورت

سوال بعدی که در ذهن شما ایجاد می شود این است که ماندگاری فرم دهی صورت چقدر است و پس از چه مدتی باید برای تمدید آن اقدام نمایید. باید بدانید که ماندگاری زاویه سازی صورت نیز مانند هزینه آن قابل پیش بینی نیست و مدت مشخصی ندارد. بلکه به مواردی مثل روش انتخابی، کیفیت مواد اولیه، شرایط فیزیکی شما، نوع مراقبت ها و… بستگی دارد.

به عنوان مثال ماندگاری ژل معمولا تا 3 سال بوده اما بوتاکس تا 6 ماه ماندگاری دارد. از طرفی تزریق چربی در صورت مراقبت صحیح چندین سال اثر خواهد داشت.

عوارض زاویه سازی صورت

عارضه های هر روش زاویه سازی و فرم دهی صورت با دیگری متفاوت است. اما به طور کلی می توان احتمال بروز این عوارض را با انتخاب کلینیک خوب و پزشک با تجربه و ماهر به حداقل رساند.

استفاده از روش های غیر تهاجمی مثل تزریق ژل، بوتاکس و… عوارض کمتری را به دنبال دارند و در صورت بروز عوارض به سرعت رفع خواهند شد. ضمن اینکه در این روش ها می توانید در صورت نارضایتی از نتیجه، چهره خود را به حالت اولیه باز گردانید. به عبارتی این روش های غیر تهاجمی برگشت پذیر می باشند.

اما عمل های جراحی و روش های تهاجمی ممکن است عوارض بیشتری به همراه داشته باشند و به هیچ وجه قابل بازگشت نمی باشند. اما نتیجه آن ها دائمی است. بنابراین این روش برای افرادی مناسب است که می خواهند زاویه دلخواه خود را برای همیشه بر روی صورتشان حفظ کنند.

 

مراقبت های پس از زاویه سازی

پس از اینکه صورت خود را با استفاده از روش های بالا فرم دهی کرده و نتیجه دلخواهتان را دریافت کردید، باید با توجه به نکاتی که در ادامه بیان می کنیم، به ماندگاری بیشتر و نتیجه مطلوب تر کمک کنید.

 • توجه به توصیه های پزشک (انجام تمرینات ورزشی، استفاده از داروهای تجویز شده و…)
 • عدم مصرف دخانیات
 • پرهیز از ورزش های سنگین
 • اصلاح نوع خواب و قرار ندادن صورت بر روی بالش
 • جلوگیری از وارد شدن هر گونه ضربه به ناحیه مورد نظر

آیا شما تاکنون از روش های زاویه سازی صورت استفاده کرده اید؟ کدام روش را برای انجام این کار توصیه می کنید؟ آیا نتیجه دلخواهتان را دریافت نموده اید؟ سوالات، نظرات و تجربیات خود را در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *