Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/azmayes2/public_html/wp-includes/author-template.php on line 104
جواب آزمایش - آزمایش آنلاین
جواب آزمایش

جواب آزمایش

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 10 / 10 / 1396

جواب آزمایش

جواب آزمایش خود را وقتی از آزمایشگاه تحویل می­ گیرید، جلوی بعضی از فاکتورها علامت هایی مثل «*» یا «high» مشاهده می نمایید که ممکن است نگران شوید مبادا بیماری خطرناکی داشته باشید. دچار بیماری ها یا انواع مشکلاتی مانند دیابت، اختلالات تیروئیدی، چربی خون و … شده باشید و استرس از اینکه این علائم در برگه آزمایش، نشان دهنده چه چیزی است.

جواب آزمایش خود را می توانید با استفاده از راهنمایی که در زیر آمده است پیدا نمایید و  همچنین در این راهنما به سوالاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید پاسخ داده شده باشد. لازم به ذکر است که در صورت خواندن جواب هر آزمایشی توسط شخص، باز هم رجوع به پزشک متخصص جهت تفسیر آزمایش و راهنمایی فرد، الزامی است و دانستن اطلاعاتی در این زمینه به خودی خود کافی نمی باشد. پس با سایت آزمایش آنلاین همراه باشید تا اطلاعات جامعی را در اختیار داشته باشید.

 

چند وقت یکبار آزمایش خون بدهیم؟
هر 6 ماه یا یکسال لازم است که هر فرد برای بررسی سلامت جسمی آزمایش انجام دهد؛ اما اگر کسی بیماری خاصی دارد با توجه به نظر پزشک می­ تواند فاصله زمانی کمتری را برای انجام آزمایش بعدی در نظر بگیرد.

 

بهترین موقع در طی روز برای انجام آزمایش چه زمانی است؟

زمان انجام آزمایش بستگی به نوع آزمایشی دارد که می­ خواهید انجام دهید. مثلا آزمایش قند خون ناشتا، باید ناشتا و آزمایشی همانند کورتیزول طبق درخواست پزشک ساعت 8 صبح یا 4 عصر انجام شود.

تفسیر جواب آزمایش

شمارش کامل خون به چه معناست؟

اندازه گیری هموگلوبین و هماتوکریت و همچنین بررسی تعداد، اندازه و شکل سلولهای خونی، شمارش کامل خون نام دارد.

 

چطور با آزمایش دادن متوجه کم‌خونی شویم؟

می توان با انجام آزمایشی به نام آزمایش CBC و بررسی فاکتورهای گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین و هماتوکریت خون متوجه شد که فرد به کم خونی دچار شده است.

 

چطور با آزمایش متوجه بالا بودن چربی خون شویم؟

در صورتی که مقدار تری گلیسرید از 400 میلی گرم در دسی لیتر و مقدار کلسترول از 240 میلی­گرم در دسی لیتر بیشتر باشد متوجه بالا بودن چربی خون می­شویم.

 

چندبار در سال آزمایش چربی خون گرفته شود؟

مهم ترین دلیل گرفتگی رگ های قلبی- عروقی زیاد بودن چربی خون است. افراد با سن بیشتر از 20 سال دست کم سالی یک بار باید آزمایش کامل چربی خون را که شامل کلسترول، تام کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسریدها است را انجام دهند. اگر جواب نرمال بود این آزمایش را باید دست کم 5 سال یک بار تا سن 40 سال و بعد از آن دو سال یکبار تا سن 50 سال انجام داد. از سن 50 سالگی به بعد باید سالانه آزمایش چربی خون را تکرار کرد.

 

چطور با آزمایش دادن متوجه مشکلات تیروئید شویم؟

اندازه گیری TSH (مقدار نرمال در افراد بالغ بین 032 تا 5.2 میکرویونیت در میلی لیتر) و T4  (مقدار نرمال در افراد بالغ بین 4 تا 13 میکرو گرم در دسی لیتر) و T3  (مقدار نرمال در افراد بالغ بین 0.52 تا 1.85 نانوگرم در میلی لیتر) از مهمترین آزمایش هایی است که برای غده تیروئید گرفته می­شود. اگر این اعداد کم یا زیاد شوند فرد دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید می­شود.

خواندن کامل جواب آزمایش

چطور با آزمایش دادن متوجه دیابت شویم؟

در حالت معمول قند ناشتا بین 70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر است. اگر مقدار قند خون بین 100 تا 126 باشد فرد در مرز گرفتن دیابت است. اگر قند خون از 126 بیشتر شود فرد بیماری دیابت دارد.

 

چندبار در طول سال آزمایش قند خون دهیم؟

افرادی که محدوده سنیشان بالای 40 سال است باید دست کم سالی یک بار آزمایش قند خون بدهند. اگر جواب آزمایش نرمال بود، باید دو سال یک بار این آزمایش را تا زمان 50 سالگی انجام دهند.

 

انواع آزمایش های مرتبط با کبد کدامند؟

آزمایشات روتین و ساده کبد شامل آزمایش SGPT  ( برای زنان مقدار نرمال کمتر از 31 واحد در لیتر و برای مردان کمتر از 41 واحد در لیتر است) و SGOT (مقدار نرمال در بانوان کمتر از 31 واحد در لیتر و برای مردان کمتر از 37 واحد در لیتر است).

 

انواع آزمایشات مربوط به کلیه کدامند؟

دو آزمایش معمول اوره که اندازه نرمال آن بین 7.9 و 20 mg/dl و کراتین که اندازه نرمال آن بین 0.6 تا 1.2 mg/dl در بانوان و 0.8 تا 1.3 mg/dl در آقایان است در صورتی که مقدار هر کدام از آنها یا هر دو از اندازه نرمال بیشتر شود نشانه کم کاری و اختلالات شدید کلیوی است.

 

افرادی که باید از نظر اسید اوریک بررسی شوند؟

زمانی که دکتر احتمال دهد فردی سنگ کلیه دارد یا نشانه های بیماری نقرس را داشته باشد برای او این آزمایش را می نویسد؛ که رنج نرمال اسید اوریک در بانوان بین 2.6 تا 6.1 میلی گرم در دسی لیتر و رنج نرمال آن در مردان بین 3.6 تا 8.2 میلی گرم در دسی لیتر می باشد.

 

چه افرادی باید مقدار ویتامین بدنشان را اندازه بگیرند؟

معمول ترین ویتامین ها ویتامین B12 و D هستند. از دلایل اندازه گرفتن ویتامین D برای چک کردن جذب کلسیم و پوکی استخوان بررسی اختلالات سوء جذب و چک کردن سرطان ها از جمله سرطان سینه، سرطان پانکراس و سرطان کولون است؛ B12 برای چک کردن نوعی کم خونی و بعضی اختلالات سیستم گوارشی می باشد. مقدار نرمال ویتامین D بین 25 تا 80 ng/ml و مقدار نرمال ویتامین B12 بین 160 تا 950 pg/ml است.

 

چه افرادی باید هورمون بدنشان را اندازه بگیرند؟

مهم ترین هورمون هایی که مورد بررسی قرار میگیرند شامل هورمون بارداری (BHCG)، هورمون‌های تیروئیدی و هورمون‌‌های جنسی که مطابق با مشکل و جنسیت فرد آن آزمایش گرفته می شود.

 

چه افرادی باید آزمایش مواد معدنی کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم را انجام دهند؟

افرادی که مشکلات متابولیکی دارند؛ مانند بچه ها، کهنسالان و خانم ها در سن و وضعیت ویژه ای این آزمایش را انجام می ­دهند.

 

تشخیص سرطان از روی آزمایش خون

گاهی مواقع می­ توان با گرفتن یک آزمایش ساده ویژه از وجود بیماری سرطان مطلع شد.

 

کبود شدن پوست بعد از نمونه گرفتن خون

دلیل آن به نوع پوست فرد و اینکه چقدر محل نمونه گیری را فشار داده و طریقه پیدا کردن رگ توسط فردی که نمونه را می گیرد بستگی دارد.

جواب آزمایش ها

دلایلی که باعث اختلال در جواب آزمایش می­شوند؟

علت های بسیاری باعث می­شوند که جواب آزمایش ایراد پیدا کند که از بین آن­ها می ­توان به مصرف دارو، ورزش، صبح یا عصر آزمایش دادن، بارداری، استرس، افسردگی، ضربه، ناشتا بودن و نبودن و موارد دیگری که باید هنگام انجام آزمایش مسئول آزمایشگاه را در جریان بگذاریم.

 

آیا خارج بودن جواب آزمایش از رنج طبیعی دلیلی بر بیماری است؟
خیر، حدود 5درصد از افراد هم جواب آزمایش آن ها، خارج از محدوده طبیعی است.

چقدر احتمال دارد که جواب یک آزمایش اشتباه شود؟

چون آزمایش­ها بوسیله دستگاه های پیشرفته انجام می­شود، احتمال خطا خیلی پایین است.
شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *