آزمایش آنلاین

جواب آزمایش خون WBC

روش تست قند خون
روش تست قند خون
20 اردیبهشت 1398
شرایط آزمایش خون بارداری
شرایط آزمایش خون بارداری
20 اردیبهشت 1398
به چه خدمتی نیاز دارید؟

WBC

خون و اجزای آن

جواب آزمایش خون WBC توسط پزشک متخصص تشریح می شود. WBC  به شمارش تعداد گلبول سفید (سلول های سفید خون) در خون گفته می شود. خون یک مایع زندگی بخش و حتی می توان گفت سیال فعالی است که در سراسر بدن جریان دارد و اکسیژن و موادغذایی مورد نیاز سلول ها را تأمین می کند. در بدن یک انسان بالغ حدود 6 تا 7 لیتر خون وجود دارد. خون از گلبول های سفید، قرمز و پلاکت تشکیل شده که هر کدام وظیفه مخصوص به خود را بر عهده دارند.

جواب آزمایش خون WBC اطلاعات مفیدی در اختیار فرد و پزشک قرار می دهد. علت هایی برای افزایش یا کاهش تعداد گلبول سفید بیان شده که دلیل افزایش آن ها مصرف برخی از گروه های دارویی مانند کورتون ها و اپی نفرین، وجود بیماری عفونی ویروسی یا باکتریایی، پلی سیتمی، لوسمی، کشیدن سیگار، استرس، داشتن بیماری سل یا سیاه سرفه و حتی علل دیگر می باشد. اما دلیل کاهش تعداد گلبول های سفید (لکوپنی) عبارتند از: اختلالات مادرزادی، کمبود ویتامین ها و یا مواد معدنی، بیماری کبد، طحال و بیماری های خود ایمنی، عفونت های ویروسی و مصرف برخی از گروه های دارویی نظیر آنتی بیوتیک ها و آرام بخش ها، شیمی درمانی، ابتلا به ایدز، سرطان خون و پرکاری تیروئید.

WBC مخفف کلمه  White blood cellsمی باشد. برای اینکه مشخص شود چه عفونتی در بدن فرد وجود دارد مقدار گلبول ها را اندازه می گیرند. این سلول ها واکنش های متفاوتی در مقابل بیماری عفونی و غیر عفونی از خود نشان می دهند و دلیلش هم این است که از اجزای سیستم دفاعی بدن هستند.

نتایج برخی مطالعات نشان داده، افرادی که تعداد گلبول سفیدشان افزایش یافته چه در مردان و چه در زنان با خطر مرگ زود هنگام مواجه می شوند به خصوص در افرادی که بیماری قلبی عروقی دارند. گرچه افراد سالم هم امکان دارد این موضوع برایشان پیش بیاید.

WBC در آزمایش خون اهمیت فوق العاده مهمی دارد چرا که افزایش یا کاهش گلبول های سفید می تواند زنگ خطر برای یک نوع بیماری باشد. چون گلبول سفید وظیفه اصلی برای مبارزه با عوامل خارجی را بر عده دارد. زمانی که فرد سالم می باشد و هیچگونه علامت عفونتی در بدنش وجود ندارد؛ یک درصد از خون را گلبول های سفید تشکیل می دهد که تعداد آن ها بین 4500 تا 10000سلول در هر میکرولیتر خون است و اگر در فرد بالغ تعداد آن ها بیش از 11000 باشد آن موقع افزایش گلبول سفید و اگر کمتر از 3500 باشد کمبود تعداد گلبول سفید را دارد.

افزایش تعداد گلبول سفید نشان از وجود یک بیماری در فرد و کاهش آن نقض عملکرد در کبد، طحال و مغز استخوان فرد را نشان می دهد و اگر تعدادشان کم شود قدرت ایمنی بدن کاهش می یابد، همچنین اگر میکروبی وارد بدن فرد شود توان مواجه با آن را نداشته و به بیماری هایی دچار می گردد.

تعداد گلبول های سفید نوزاد از افراد بالغ بیشتر است. گلبول سفید، وظیفه دفاع از بدن در برابر عوامل خارجی را به عهده دارد. گلبول‌های قرمز اکسیژن را به بافت‌های بدن رسانده و مواد زاید را از بافت‌ها دور می‌کنند. پلاکت‌ها وظیفه انعقاد خون را انجام می دهند. خون از بخش دیگری به نام پلاسما ساخته شده است. حدود 90 درصد پلاسما از آب و 10 درصد باقی مانده آن را نمک ها و پروتئین ها تشکیل می دهد.

 

 WBC آزمایش

گلبول سفید

گلبول سفید (لوکوسیت) یک بخش حیاتی از خون را تشکیل می دهد که در دستگاه ایمنی نقش فعالی دارد و مانند دیگر اجزای خون در مغز استخوان شکل می گیرند و در خون و بافت لنفاوی قرار دارند که براساس شکل هسته و نوع گرانول های موجود در سیتوپلاسم به دو دسته گرانولوسیت و آگرانولوسیت تقسیم می شود.

گرانولوسیت ها شامل نوتروفیل ها، ائوزوفیل ها و بازوفیل ها می باشد. نوتروفیل ها به شکل گرد هستند و قسمت بیشتر گلبول های سفید را تشکیل داده اند. فاگوسیتوز(ذره خواری) مهم ترین عمل آن هاست و در زمان عفونت شدید باکتریایی و التهابی زیاد می شوند. ائوزوفیل ها گرد هستند و کمی از نوتروفیل ها بزرگتر که در زمان حساسیت و بیماری عفونی افزایش می یابند. آن ها نیز فاگسیتوز را انجام می دهند. بازوفیل ها کمی از نوتروفیل ها کوچکترند و هیستامین ترشح می کنند و هپارین را آزاد می کنند.

آگرانولوسیتها، مونوسیت و لنفوسیت را در خود جای داده است. لنفوسیت ها در دفاع اختصاصی نقش اساسی دارند و به دو دسته B و T تقسیم می شوند که در ایمنی هومورال و ایمنی سلولی نقش دارند. مونوسیت ها بزرگترین سلول طبیعی خون هستند که بیگانه خواری دارند و زمانی که وارد بافت می شوند به ماکروفاژ تبدیل می شوند.

 

عوامل کاهش دهنده مقدار گلبول های سفید

 • کاهش ویتامین های بدن
 • بیماری انگلی
 • عفونت زیاد
 • تیروئید پرکار
 • سرطان خون
 • بیماری خودایمنی مثل لوپوس
 • نارسایی مغز و استخوان
 • عفونت هایی مثل ایدز، حصبه و آنفولانزا که باعث کم شدن گلبول های سفید خون می شوند.
 • آنتی بیوتیک ها و ادرار آورها

 WBC آزمایش خون

برای مشاهده گلبول سفید در آزمایشگاه این کارها را باید انجام داد:

 • خون گرفتن از فرد
 • ایجاد گسترش خونی
 • ثابت کردن روی لام
 • رنگ آمیزی آن

 

جهت مشاهده گلبول هاي سفید خون در زیر میکروسکوپ باید مقدمات کار را آماده سازیم. خونگیري از شخص، تهیه گسترش خونی، ثابت کردن خون رو ي لام و رنگ آمیز ي گسترش خونی

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند