تفسیر نتیجه آزمایش خون

تست قند خون
تست قند خون
10 خرداد 1398
فناوری های نانو
فناوری های نانو
17 خرداد 1398

درخواست آزمایش در محل


تفسیر نتیجه آزمایش خون

در بیشتر مواقع تفسیر نتایج آزمایش خود و یا اطرافیان برای ما مهم می باشد، وجود علامت های اختصاری در مورد نقش بعضی از مواد شیمیایی که در بدن موجود می باشد، باعث سردرگمی بیشتر ما می شوند. البته امروزه جداول نتیجه آزمایش خون همراه با رفرانس و مرجع می باشند که کار ما را برای بررسی راحت تر کرده است، اما نتیجه آزمایش برای همه مهم می باشد و روی نتایج آن بسیار حساس هستند و می خواهند هرچه سریع تر در مورد آن با پزشک معالج صحبت کنند.

تست آزمایش خون در اغلب موارد برای بررسی بیماری و یا یک مشکل خاص در بدن می باشد. در بعضی موارد تغییراتی در خون به وجود می آید که تنها با آزمایش خون مشخص می شوند و ممکن است در صورت متوجه نشدن آن در دراز مدت باعث به وجود آمدن اختلال و بیماری در شخص شوند.

امروزه نتایج آزمایشات خون به صورت تفکیک شده به صورت بیوشیمی، همائولوژی، ارزیابی هورمون ها و لیمونولوژی ارائه می شوند. مواردی مانند چربی خون، قند خون ، اوره و ….. و به صورت کلی نتایج تغذیه بر روی خون، در قسمت بیوشیمی قابل مشاهده می باشند.

 

زمان بندی آزمایش خون در افراد

بهتر است هر 6 ماه یکبار، هر شخص برای آزمایش خون بدن خود اقدام نماید، البته افرادی که دچار بیماری خاصی می شوند، پزشک برای آن ها در دوره های کوتاه تری نیز انجام آزمایش را توصیه می کند.

 

چه زمانی برای انجام آزمایش خون مناسب تر است؟

زمان انجام آزمایش خون، در هر آزمایشی متفاوت می باشد. برای نمونه زمان انجام آزمایش کورتیزول هشت صبح و یا 4 بعد از ظهر می باشد و یا تست قند خون به صورت ناشتا، باید در موقع صبح و به صورت کاملا ناشتا ( حداقل 8 ساعت) انجام گیرد.

نتیجه آزمایش خون

چگونگی تشخیص کم خونی

با در نظر گرفتن مقادیر گلبول های قرمز، هماتوکریت و میزان هموگلوبین خون می توان به کم خونی پی برد، همچنین آزمایش cbc به تشخیص این عامل کمک می کند.

 

تشخیص بالا بودن چربی خون با انجام آزمایش خون

عامل اصلی چربی خون، میزان تری گلیسرید خون می باشد. به طور مثال تری گلیسرید بالای چهارصد میلی گرم در دسی لیتر و همچنین کلسترول بالای دویست و چهل میلی گرم در دسی لیتر باشد، چربی خون بالا می باشد.

 

آزمایش چربی خون برای چه کسانی مناسب می باشد؟

یکی از مهم ترین عوامل گرفتگی رگ های قلب و عروق بالا، وجود چربی خون بالا است. برای افراد بالای 20 سال توصیه  می شود هر سال 1 بار این آزمایش را انجام دهند تا خون از نظر کلسترول تام، کلسترول خوب ، کلسترول بد و تری گلیسیرید مورد آزمایش قرار گیرد. در صورتی که چربی خون متعادل باشد تا سن چهل سالگی هر پنج سال یکبار ، بعد از 40 سالگی هر 2 سال یکبار و بعد از 50 سالگی سالی یکبار توصیه می شود.

 

آزمایش تیروئید

برای تشخیص پرکاری و یا کم کاری غده تیروئید ، آزمایش تیروئید و بررسی میزان هورمون های زیر توصیه می شود :

T3 (میزان نرمال در افرا بالغ 0.52 تا 1.85 نانوگرم در میلی لیتر)

T4 ( میزان نرمال در افراد بالغ 4 تا 13 میکروگرم در دسی لیتر)

TSH (میزان نرمال در افراد بالغ 0.32 تا 5.2 میکرویونیت در میلی لیتر)

 آزمایش خون

تشخیص مقدار قند خون با استفاده از آزمایش خون

قند خون به وسیله آزمایش خون به صورت ناشتا صورت می گیرد. قند خون ناشتا و نرمال مقداری بین 70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر می باشد. فردی که دچار دیابت خون می شود، قندی بالاتر از 126 به صورت ناشتا را دارا است. افرادی دیگر در موقعیت پیش دیابت قرار دارند، این افراد قند خونی بالغ بر 100 تا 126 را در آزمایش خود مشاهده می کنند. برای بررسی میزان قند خون، آزمایش HbA1C توصیه می شود که در طی دوره ای مشخص، قند خون کنترل می شود و اگر میزان آن از نه درصد بالاتر شود نشان گر قند خون بالا می باشد.

 

تشخیص اختلالات کبدی با استفاده از آزمایش خون

برای بررسی اختلالات کبدی و همین طور هپاتیت آزمایشات ساده کبدی مانند زیر می باشد.

SGPT (میزان نرمال در خانم ها پایین تر از 31 واحد در لیتر، در آقایان پایین تر از 41 واحد در لیتر)

SGOT (میزان نرمال در خانم ها پایین تر از 31 واحئ در لیتر، در آقایان پایین تر از 37 واحد در لیتر )

از عوامل میزان افزایش آزمایشات بالا می توان به عفونت های ویروسی( هپاتیت) و یا مصرف بعضی از دارو ها که به کبد آسیب می رسانند اشاره کرد.

 

آزمایشات هورمونی

پزشک معالج بسته به نوع تشخیص، برای اندازه گیری هورمون از آزمایشات هورمونی استفاده می کنند. هورمون های بدن انسان دارای طیف وسیعی می باشند . مهم ترین آن ها عبارتند از :

 • هورمون های تیروئید
 • هورمون بارداری (BHCG)
 • هورمون های جنسی ( در خانم ها LH ,FSH و در آقایان PSA)

 

چه عواملی در نتایج آزمایش خون دخیل هستند

عوامل زیادی در نتیجه آزمایش خون دخیل هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورزش کردن
 • مصرف دارو ها
 • اظطراب و استرس
 • بارداری
 • زمان خون گیری( صبح یا شب)
 • ناشتا نبودن
 • تروما
 • افسردگی
 • ناشتا نبودن در بعضی آزمایشات

khoon آزمایش خون

نکاتی در مورد رژیم غذایی قبل از انجام آزمایش خون

 • قبل از تست آهن نباید از گوشت قرمز و غذاهای حاوی آهن مصرف کرد.
 • مصرف الکل قبل از آزمایش های کبدی باعث بوجود آمدن اختلال در نتیجه گیری می شود.
 • دو تا سه روز پیش از انجام آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) باید از مصرف گوشت خودداری نمود.
 • یک هفته قبل از انجام آزمایش کلسترول خون باید رژیم غذایی روزانه خود را داشته باشید و منع مصرف چربی نداشته باشید.

 

میزان خطا در آزمایشات خون چه مقدار می باشد

امروزه با داشتن ابزار آلات دقیق و انجام آزمایشات به صورت اتوماسیون دستگاهی، و کنترل کیفی و کالیبراسیون دستگاه ها ی آزمایشگاه ها، میزان اشتباه و خطا به حداقل رسیده است.

 

نتایج غیر طبیعی بودن آزمایشات همیشه دلیل بر بیماری نیست

5% از افراد سالم، ممکن است یک آزمایش غیر طبیعی داشته باشند. پس خارج از محدوده بودن جواب یک آزمایش، همیشه دلیل یک بیماری نمی باشد.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

65 − = 59