Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/azonline/domains/azmayeshonline.com/public_html/wp-includes/author-template.php on line 104
آزمایش پاتولوژی - آزمایش آنلاین

آزمایش پاتولوژی

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • 20 / 03 / 1398

آزمایش پاتولوژی یا همان آسیب شناسی که یکی از شاخه‌های علم پزشکی است به بررسی مطالعه و تشخیص بیماری به طریق برداشت نمونه‎ای از اندام به صورت جراحی، بافت‌ها، مایعات بدن و همچنین گاهی کل بدن کالبد شکافی می‎شود. آزمایش پاتولوژی شامل مطالعه علمی در مورد فرایندهای بیماری است که در این آزمایش علل مکانیزم‎ها و میزان بیماری مورد بررسی قرار می‎گیرد.  همچنین لازم به ذکر است که محدوده‎ی مطالعه شامل انطباق سلولی با آسیب، التهاب، بهبود زخم و رشد غیرطبیعی سلول‎ها است. متخصصین پاتولوژی در آزمایشگاه پاتولوژی در گستره‎ی وسیعی از جمله سرطان تخصص ویژه‌ای دارند و به بررسی علل سرطان‎ها می‎پردازند. این متخصصان نمونه بافت‏‎‎ها در زیر یک میکروسکوپ مشاهده و بررسی می‎کنند تا مشخص نمایند که نمونه سرطانی خوش‎خیم است با بدخیم.

 

انواع شاخه‌های پاتولوژی

 • آسیب شناسی آناتومیک

آزمایش پاتولوژی همان طور که بیان شد به بررسی بافتی از بدن می‎پردازند تا تشخیص لازم را انجام دهند. پاتولوژی تشریحی شامل مشاهده و بررسی سلول‎ها در زیر میکروسکوپ است. همچنین بررسی خواص شیمیایی سلول‎ها و نشانه‎های ایمونولوژیک آنها است. برخی از زیر مجموعه گسترده از آسیب شناسی تشریحی را در ادامه بیان خواهیم نمود که عبارتند از:

پاتولوژی جراحی

آزمایش پاتولوژی جراحی یکی از مهم‎ترین شاخه‎های آسیب‎شناسی است که زمان زیادی را باید به این آزمایش اختصاص داد. در این نوع از آزمایش پاتولوژی به بررسی بافت‎ها با میکروسکوپ می‎پردازند. نمونه‎های برداشته شده به صورت جراحی از منابعی همانند بیوپسی‎های کوچک پوست، بیوپسی‎های هسته‎ای برای تشخیص سرطان و اتاق عمل‎هایی که در آن تومورها را بر می‎دارند، انجام می‎شود. در واقع پاتولوژی جراحی شامل تجزیه و تحلیل ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک بافت است. در آزمایشگاه پاتولوژی خواص مولکولی نمونه‎های بافت به وسیله ایمونوهیستوشیمی مورد بررسی قرار می‎گیرند.

پاتولوژی

حیطه امراض بافت

جالب است بدانید که برای بررسی سلول‌ها در زیر میکروسکوپ با رنگ نشانه‎گذاری‎های انجام شده است تا قابلیت دیده شدن را پیدا نمایند. همچنین برخی اوقات از آنتی بادی‎ها برای برچسب‎گذاری بخش‎های متفاوت سلول‎ها با رنگ‎های متفاوت یا فلورسنت قابل استفاده هستند. لازم به ذکر است که بیان شود بعد از آن که میکروسکوپ به صورت گسترده در پاتولوژی استفاده شود بسیاری از روش‌های متفاوت حفظ و رنگ‎آمیزی بافت توسعه می‎یابند.

 

سیتوپاتولوژی

سیتوپاتولوژی به بررسی و مطالعه گروه‎های کوچکی از سلول‎هایی که در مایعات بدن قرار دارند از راه خراشیدن و یا سلول‎هایی که در طی انجام آزمایش پاپ اسمیر از دهانه رحم گرفته می‎شود، به دست می‎آید.

اما آیا می‎دانید پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر آزمایش سرطان دهانه رحم است که با انجام این آزمایش می‎توانند برخی از عفونت‎های مربوط به رحم را تشخیص دهند. در این آزمایش سلول‎ها را با سنبه‎ای از دهانه رحم دریافت می‎کنند و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‎دهند.

 

 • پاتولوژی بالینی

در آزمایش پاتولوژی بالینی بیماری تشخیص بیماری به وسیله تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی مایعات بدن و بافت‎ها انجام می‎شود. به عنوان مثال می‎توان این گونه بیان نمود که اجزای شیمیای خون احتمال دارد همراه با تجزیه و تحلیل سلول‎ها و شناسایی هر نوع میکروارگانیسمی همانند باکتری هایی که در نمونه مورد بررسی قرار دارد تجزیه و تحلیل شود. در ادامه انواع پاتولوژی بالینی را برای شما عزیزان توضیح مختصری داده‎ایم.

 

آسیب شناسی شیمیایی یا شیمی بالینی

بیوشیمیست‌ها یا پاتولوژیست‌های شیمیایی تمامی جوانب بیماری را مورد بررسی قرار می‎دهند و جالب است بدانید که تغییراتی که در مواد مختلف خون و مایعات بدن وجود دارد را می‎تواند تشخیص دهد. این یکی از دقیق‎ترین آزمایش‎ها است، زیرا با بررسی این موارد می‎توان نشانه‎هایی از بیماری را که علائم ظاهری آن پدیدار نشده است را پیدا کرده و تشخیص داد.

 

هماتولوژی

با انجام آزمایش هماتولوژی می توان آن دسته از بیماری‎هایی که بر خون تاثیرگذار هستند را مورد بررسی و تشخیص داد. بیماریپ‌های همچون مشکلات لخته شدن خون، کم خونی، اختلالات خونریزی را تشخیص داد. یکی از نمونه آزمایش‎هایی که هماتولوژیست انجام می‎دهد تست لخته شدن خون است که تشخیص دهند دوز وارفارین برای بیمار به چه میزان لازم است.

 

میکروبیولوژی

میکروبیولوژی برای تشخیص بیماری‎هایی که ناشی از باکتری‎ها، ویروس‎ها، انگل‏‎ها و قارچ‎ها هستند، انجام می‎شود. نمونه‎هایی از خون، مایعات بدن و بافت برای تشخیص عفونت مورد بررسی قرار می‎گیرند. زمینه‎های دیگر میکروبیولوژی شامل کنترل شیوع عفونت و مشکلات ناشی از مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری‎ها است.

آزمایشگاه پاتولوژی

فرآیند پاتولوژی بافت

پزشک با گرفتن نمونه بافت از بیمار در آزمایش پاتولوژی آن را به آزمایشگاه پاتولوژی می‎فرستد تا در آن جا متخصصان با دانش کافی و ابزار مورد نیاز به بررسی آن بپردازند. در واقع زمانی که این نمونه به آزمایشگاه منتقل می‌شود برای پیگیری به وسیله سیستم به آن شماره شناسایی اختصاص می‎دهند. پس از آن توسط وسیله‌های اندازه‌گیری دقیق از نمونه بافت بر حسب میلی متر به آن یک توصیف خاص داده می‎شود. پس از این مرحله نمونه بافت به تکه‌های نازک با شماره ثبت قبلی تقسیم می‎شود و در یک کاست پلاستیکی قرار می‎گیرد. در این مرحله بافت درون کاست حدود 4 تا 8 ساعت تحت درمان شیمیایی در پردازشگر بافت قرار می‌گیرد تا بدین صورت فعالیت سلولی بافت را متوقف نماید.

پس از آن که تمامی مراحل گفته شده در بالا انجام شد زمان آن رسیده است که بافت را در موم داغ بخوابانند. با انجام این کار یک واحد دائمی به نام بلوک بافت ساخته می‎شود. این بلوک قابلیت این را دارد که چند سال در دمای اتاق نگهداری شود.

متخصصین آزمایشگاه، بلوک بافت جاسازی شده را در میکروتوم می‎گذارند تا بتوانند بافت را به لایه‎هایی با ضخامت 4 میکرون تقسیم نمانید. مرحله آخر به مرحله رنگ‎آمیزی اتوماتیک معروف است. دستگاه اسلایدها را در دسته‎ای از مواد شیمیایی در یک نظم و زمان‎بندی دقیق قرار می‎دهند. با انجام این کار بافت‎ها رنگ زده می‎شوند و تفاوت‎ها در انواع سلول‎ها قابل مشاهده است. پس از آن بافت‎ها به زیر میکروسکوپ می‎روند تا بررسی شوند.

شما می‎توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش‎های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید.

3 دیدگاه ها

 1. امیرمحمد گفت:

  سلام. شما نمونه های پاتولوژی رو هم در منزل نمونه گیری میکنید؟

  • مدیر سایت گفت:

   دوست عزیز سلام
   روزتون بخیر
   خیر متاسفانه. ولی هماهنگی های لازم برای این نمونه گیری ها در آزمایشگاه رو می تونیم با آزمایشگاه های معتبر براتون انجام بدیم.

 2. بیژن فتاحی گفت:

  کیست مویی داشتم دکتر جراحی کرد و در آورد بعد گفت میفرستیم کیست رو برای پاتولوژی. میخوام بدونم این علتش چیه ؟ و ممکنه خطرناک باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *