آزمایش آنلاین

آزمایش خون در زمان پریودی

آزمایش سدیم خون
آزمایش سدیم خون
17 تیر 1398
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
17 تیر 1398
به چه خدمتی نیاز دارید؟

آزمایش خون در زمان پریودی

آزمایش خون در زمان پریودی، به دلیل تغییرات بدن در قاعدگی، نتایج را تحت تاثیر قرار می­ دهد. به طور کلی قاعدگی، مصرف دارو، ورزش و بارداری، نتیجه آزمایش خون را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس بهتر است از انجام این آزمایش در دوران قاعدگی و بارداری و همین طور پس از انجام ورزش های سنگین به دلیل تغییرات زیاد در سطح هورمون های بدن، خودداری نمود. بیش از 60 درصد خطا های آزمایشگاهی، مربوط به مرحله پیش از آزمایش است و اگر نمونه ای نامناسب باشد، با بهترین دستگاه ها و کارکشته ترین کارکنان هم نمی توان از آن نمونه، نتیجه درستی به دست آورد. برای همین، آزمایش دهنده باید با شرایط و آمادگی کامل به آزمایشگاه بیاید و شرایط لازم برای نمونه گیری را داشته باشد.

برای انجام آزمایش خون در زمان پریودی، ناشتا بودن نکته اولی است که باید توجه داشت. خوردن غذای سبک و کم چرب و منع مصرف مواد خوراکی و دخانی تا زمان آزمایش، جزو اصول رعایت ناشتایی قبل آزمایش است. باید این نکته را ذکر کرد که نوشیدن آب منعی ندارد.

هر آزمایشی ممکن است میزان ساعت ناشتایی متفاوتی داشته باشد. منع مصرف غذایی باعث می شود تا سطح چربی و قند در خون تغییر نکند و نتیجه آزمایش صحیح باشد. میزان ناشتایی آزمایش چربی بین 12 تا 14 ساعت است. برای آزمایش قند، بین 8 تا 16 ساعت ناشتایی کافی است و برای آزمایش آهن، 12 ساعت ناشتایی نیاز است.برخی عوامل نیز جواب آزمایش ها را متفاوت نشان می دهند. آنتی بیوتیک ها، جواب آزمایش های جستجوی انگل در مدفوع و کشت باکتری را منفی نشان می دهند. ورزش کردن قبل از آزمایش پرولاکتین باعث تغییر سطح برخی مواد در بدن می شود و 3 ساعت پس از بیداری باید نمونه گیری انجام شود. زمان دریافت آزمایش تستوسترون باید نزدیکترین زمان به زمان بیدار شدن فرد (7 صبح) باشد.

آزمایش در زمان پریودی

نکاتی درباره آزمایش خون در زمان پریودی

 بارداری و قاعدگی هم از عوامل مهم و تاثیرگذار در آزمایش خون هستند. خونریزی قاعدگی بخشی از چرخه و فرایند قاعدگی بانوان می باشد. در یک چرخه قاعدگی بدن بانوان دچار تغییراتی می شود تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی لازم را داشته باشد. ارگان­های دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ و واژن. تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود. دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدان ها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمون های FSH و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.به طور کلی می توان نکات زیر را برای دوران قاعدگی در نظر گرفت:

  1. نکته ابتدایی این است که سیکل و چرخه قاعدگی از شروع خونریزی آغاز می شود.
  2.  هنگامی که سطح هورمون های استروژن و پروژسترون رو به کاهشی می رود، غشاء های بخش داخلی رحم، ریزش می کند و به کمک جریان خون، دفع می شود.
  3. رشد و نمو تخمک همراه با افزایش سطح ترشح F.S.H در فولیکول تخمدان تحریک می شود و تولید استروژن شروع می شود.
  4. در انتها اگر تخمک بارور نشود، دیگر تولید پروژسترون متوقف می شود و جسم زرد رنگ از بین می رود. سپس هورمون های پروژسترون و استروژن کاهش و غشاء رحم شکسته می شود و می ریزد. این مراحل باعث درد و احساس ناراحتی در نواحی تحتانی شکم، اندک افزایش دمای بدن، حساس شدن سینه ها و افزایش میل جنسی می شود.

 

چرایی انجام ندادن آزمایش خون در هنگامه پریودی و بارداری

در دوران قاعدگی و بارداری سطح برخی مواد مانند هورمون های LH و FSH از آغاز تا پایان دوره ماهانه به طور منظم بالا و پایین می رود، بنابراین توصیه می شود در زمان پریودی آزمایش خون را انجام ندهید . خانم ها باید روز شروع آخرین خون ریزی ماهانه را به آزمایشگاه اطلاع بدهند تا در برگه جواب آنها ثبت شود و پزشک بتواند نتیجه آن آزمایش ها را با توجه به «محدوده های طبیعی» بررسی کند. اطلاعاتی مانند داروهای مصرفی، سن، بارداری، تاریخ شروع دوره ماهانه و سابقه بیماری ها باید به آزمایشگاه اطلاع داده شوند. سطح برخی مواد در بارداری دچار تغییراتی می شود؛ برای مثال تعداد گلبول های سفید خون افزایش و تعداد گلبول های قرمز کاهش می یابد. اگر خانمی باردار است باید این مساله را به آزمایشگاه اطلاع بدهد تا آزمایشگاه در برگه جوابش، محدوده های طبیعی مربوط به دوران بارداری را گزارش کند همانطور که گفته شد این تغییرات وسیعی که در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در دوران قاعدگی ایجاد می شود، می تواند در نتایج آزمایش تاثیر گذار باشد و حقایق را آن گونه که هست نشان ندهد. پس برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی، از انجام آزمایش خون در زمان پریودی خودداری می شود.

آزمایش خون

 

بررسی آزمایش خون قابل انجام در زمان پریودی

یکی از آزمایش های قابل انجام در زمان پریودی، آزمایش خون هورمونی در زمان پویودی است که میزان هورمون ها را مورد بررسی می کند. این آزمایش 3 روز پس از شروع عادت، قابل اجام است که جزو آزمایش های مرسوم برای تشخیص ناباروری است.در این آزمایش، سطح ذخیره تخمدان مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش خون در زمان پریودی، میزان سطح هورمون های زیر را نیز مشخص می کند:

1-میزان سطح هورمون FSH یا هورمون محرک فولیکول:تولید هورمون FSH به کمک غده هیپوفیز صورت می گیرد. هورمون فوق در سومین روز عادت، در بیشترین سطح ترشحش قرار دارد و متخصصین با بررسی آن می توانند مشکلات تخمدان را مشخص نمایند. اگر میزان هورمون از حالت طبیعی بیشتر باشد ممکن است نشاندهنده نارسایی های در تخمدان و یا پایین بودن ذخیره تخمدان باشد. اگر سطح هورمون در هنگامه آزمایش کمتر از میزان طبیعی باشد، امکان اختلال در فعالیت غدد جنسی و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک، وجود دارد.

2- سطح هورمون E2 یا استرادیول: هورمون E2 به کمک فولیکول های تخمدان قابل تولید می باشد. در ابتدای عادت، باید میزان آن کم باشد و حتی در روز سوم پس از آغاز عادت، باید در کم ترین میزان خود باشد. اگر میزان E2 در سومین روز عادت، بالاتر از حد طبیعی باشد، نشانی از سندرم تخمدان و یا کاهش ذخایر تخمدان است.

3- سطح هورمون LH یا لوتئینه‌کننده: غده هیپوفیز مسئول ترشح هورمون LH است. سطح هورمون LH قبل از فرایند تخمک گذاری رو به افزایش است. نسبت هورمون لوتئینه کننده به هورمون FSH نباید به میزان 2 به 1 یا 3 به 1 باشد وگرنه مشخص کننده سندرم تخمدان می باشد.

آزمایش فوق یک آزمایش ساده خون است که در روز خاص ذکر شده پس از عادت ماهیانه قابل انجام است و سطح هورمون های مختلف سنجیده می شود که غیر طبیعی بودن سطح هر کدام نشاندهنده یکسری اختلالات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 − = 51