آزمایش آنلاین

آزمایش خون در زمان پریودی

آزمایش سدیم خون
آزمایش سدیم خون
17 تیر 1398
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
17 تیر 1398

درخواست آزمایش در محل


آزمایش خون در زمان پریودی

آزمایش خون در زمان پریودی، به دلیل تغییرات بدن در قاعدگی، نتایج را تحت تاثیر قرار می­دهد. به طور کلی قاعدگی، مصرف دارو، ورزش و بارداری، نتیجه آزمایش خون را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس بهتر است از انجام این آزمایش در دوران قاعدگی و بارداری و همین طور پس از انجام ورزش های سنگین به دلیل تغییرات زیاد در سطح هورمون های بدن، خودداری نمود. بیش از 60 درصد خطا های آزمایشگاهی، مربوط به مرحله پیش از آزمایش است و اگر نمونه ای نامناسب باشد، با بهترین دستگاه ها و کارکشته ترین کارکنان هم نمی توان از آن نمونه، نتیجه درستی به دست آورد. برای همین، آزمایش دهنده باید با شرایط و آمادگی کامل به آزمایشگاه بیاید و شرایط لازم برای نمونه گیری را داشته باشد.

برای انجام آزمایش خون باید ناشتا بود. رعایت ناشتایی یعنی اینکه آزمایش دهنده یک غذای سبک و کم چرب مصرف کند و تا زمان نمونه گیری از مصرف هر گونه ماده خوراکی و دخانیات خودداری کند، اما مصرف آب منعی ندارد. در برخی آزمایش ها باید پیش از نمونه گیری مدتی غذا مصرف نشود تا سطح قند و چربی در خون تغییر نکند و مداخله ای در نتیجه آزمایش ایجاد نگردد؛ مثلا برای آزمایش چربی باید 12 تا 14 ساعت ناشتا بود و برای آزمایش قند 8 تا 16 ساعت و آزمایش آهن 12 ساعت. مصرف آنتی بیوتیک ها سبب منفی شدن جواب آزمایش های کشت باکتری و جستجوی انگل در مدفوع می شود. ورزش، سطح برخی مواد در بدن را تغییر می دهد و برای بعضی آزمایش ها مانند اندازه گیری پرولاکتین پیش از آزمایش نباید فعالیت بدنی داشت. آزمایش تستوسترون باید در نزدیک ترین زمان به بیدارشدن فرد (7 صبح) نمونه گیری کرد، ولی برای آزمایش پرولاکتین باید حدود سه ساعت پس از بیدار شدن نمونه گیری کرد.

آزمایش در زمان پریودی

نکاتی درباره آزمایش خون در زمان پریودی

 بارداری و قاعدگی هم از عوامل مهم و تاثیرگذار در آزمایش خون هستند. خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد.در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد. ارگان­های دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ و واژن. تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود. دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدان ها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمون های FSH و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.به طور کلی می توان نکات زیر را برای دوران قاعدگی در نظر گرفت:

  1.  چرخه قاعدگی از روز نخست خونریزی آغاز می گردد.
  2.  با کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون، غشاء داخلی رحم در هم شکسته و همراه با جریان خون دفع می گردد.
  3.  با افزایش ترشح F.S.H ، رشد یک تخمک در یک فولیکول تخمدانی تحریک می گردد. این فولیکول تکامل یافته تولید استروژن می کند.
  4.  هرگاه تخمک بارور نگردد جسم زرد از میان می رود و دیگر پروژسترون تولید نمی کند. بنابراین سطح هورمون های استرژن و پروژسترون در خون کاهش یافته و غشاء داخلی رحم می ریزد که باعث احساس درد و ناراحتی خفیف در ناحیه تحتانی شکم، افزایش اندک دمای بدن، افزایش میل جنسی، و حساس شدن سینه ها می شود.

 

علل انجام ندادن آزمایش خون در زمان  پریودی و بارداری

در دوران قاعدگی و بارداری سطح برخی مواد مانند هورمون های LH و FSH از آغاز تا پایان دوره ماهانه به طور منظم بالا و پایین می رود، بنابراین توصیه می شود در زمان پریودی آزمایش خون را انجام ندهید . خانم ها باید روز شروع آخرین خون ریزی ماهانه را به آزمایشگاه اطلاع بدهند تا در برگه جواب آنها ثبت شود و پزشک بتواند نتیجه آن آزمایش ها را با توجه به «محدوده های طبیعی» بررسی کند. اطلاعاتی مانند داروهای مصرفی، سن، بارداری، تاریخ شروع دوره ماهانه و سابقه بیماری ها باید به آزمایشگاه اطلاع داده شوند. در بارداری نیز  سطح برخی مواد تغییر می کند؛ مثلا تعداد گلبول های سفید خون افزایش و تعداد گلبول های قرمز کاهش می یابد. اگر خانمی باردار است باید این مساله را به آزمایشگاه اطلاع بدهد تا آزمایشگاه در برگه جوابش، محدوده های طبیعی مربوط به دوران بارداری را گزارش کند همانطور که گفته شد این تغییرات وسیعی که در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در دوران قاعدگی ایجاد می شود، میتواند در نتایج آزمایش تاثیر گذار باشد و حقایق را آن گونه که هست نشان ندهد. پس برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل احتمالی، از انجام آزمایش خون در زمان پریودی خودداری می شود.

آزمایش خون

 

بررسی آزمایش خون قابل انجام در زمان پریودی

آزمایش خون قابل انجام در زمان پریودی، آزمایش هورمونی در روز سوم عادت ماهانه است که یکی از آزمایش‌های هورمونی مهم و متداول برای زنانی است که مشکل ناباروری دارند. این آزمایش برای بررسی ذخیرۀ تخمدان درخواست داده می‌شود، در این آزمایش خون در زمان پریودی در روز سوم دورۀ عادت ماهانه، سطح هورمون‌های زیر نیز اندازه‌گیری می‌شود:

هورمون محرک فولیکول یا FSH: این هورمون که توسط غدۀ هیپوفیز تولید می‌شود، مسئولیت فرایند بالغ ‌کردن تخمک‌ها را بر عهده دارد. میزان این هورمون در روز سوم عادت ماهانه در بالاترین سطح آن قرار می‌گیرد و پزشک با اندازه‌گیری سطح این هورمون در این روز می‌تواند مشکلات تخمدان را بررسی کند. بالا بودن سطح این هورمون نسبت به میزان عادی در روز آزمایش ممکن است نشانۀ کاهش ذخایر تخمدان یا نارسایی زودرس تخمدان باشد. پایین بودن سطح این هورمون نیز ممکن است نشان‌دهندۀ سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا اختلال در عملکرد غدد جنسی باشد. استرادیول یا E2: این هورمون توسط فولیکول‌های تخمدان تولید می‌شود و سطح آن در اوایل دورۀ عادت ماهانه باید پایین باشد. میزان این هورمون در روز سوم عادت ماهانه، معمولاً باید در پایین‌ترین سطح خود باشد. بالا بودن سطح این هورمون در روز سوم ممکن است نشان‌دهندۀ وجود تخمدان پلی‌کیستیک یا کاهش ذخیرۀ تخمدان‌ها باشد. هورمون لوتئینه‌کننده یا LH: این هورمون توسط غدۀ هیپوفیز ترشح می‌شود و معمولاً سطح آن پیش از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد. اگر نسبت هورمون LH به FSH بیشتر از دو به یک یا سه به یک باشد، ممکن است نشان‌دهندۀ سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باشد. در این آزمایش که یک آزمایش خون ساده است، یک خانم باید در روز سوم بعد از شروع عادت ماهانه به آزمایشگاه مراجعه کند و از او نمونۀ خونی برای اندازه‌گیری سطح FSH گرفته شود. در این آزمایش ممکن است علاوه بر سطح هورمون FSH، سطح هورمون‌های دیگری مثل LH، استرادیول یا E2 و پرولاکتین نیز اندازه‌گیری شود هر نوع تغییر در سطح این هورمون ها می‌تواند باعث ایجاد اختلال در تخمک‌گذاری و عادت ماهانه شود. مقایسۀ سطح این هورمون‌ها به پزشک در بررسی دقیق‌تر مشکلات مربوط به عملکرد تخمدان کمک خواهد کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 4