آزمایش آنلاین

HPV در مردان، همه آنچه که باید بدانید

زگیل تناسلی (HPV) یا پاپیلومای انسانی، یک بیماری مقاربتی است و افراد بسیاری که از نظر جنسی فعال هستند، حداقل یک بار ابتلا به آن را تجربه کرده‌اند. ابتلا به این ویروس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در ایالات متحده است و سالانه حدود 14 میلیون فرد به این آمار اضافه می‌شود.  این مقاله تلاش کرده، تمام اطلاعات مربوط به HPV در مردان و راه‌های درمان آن را بررسی کند.

زگیل تناسلی یا HPV چیست؟

ویروس HPV، از طرق مختلفی مانند روابط جنسی دهانی، مقعدی، واژنی و تماس‌های نزدیک پوستی از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می‌شود. گاهی اوقات افراد علائم این بیماری را نشان می‌دهند و در بعضی زمان‌ها، این بیماری بدون علامت است و در نتیجه، راحت‌تر، این بیماری به شریک جنسی منتقل می‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که ابتلا به بیماری عفونی زگیل تناسلی، اصلا شبیه و یا حتی قابل مقایسه با بیماری‌هایی مانند ایدز و یا هرپس نیست. این بدین معناست، که ابتلا به HPV در اکثر مواقع قابل درمان و کنترل است. از طرفی، دریافت واکسن می‌تواند ابتلا به این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

آیا ابتلا به ویروس HPV، سلامتی مردان را به خطر می‌اندازد؟

بیماری های ایجاد شده از hpv در مردان

تحقیقات نشان داده، بیش از 30 نوع ویروس پاپیلومای انسانی، منجر به ایجاد سرطان مقعد یا آلت تناسلی در مردان می‌شود. البته این موضوع را فراموش نکنیم که ابتلا به این نوع از سرطان‌ها به شدت نادر است و مردانی که سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشند، در مقابل این ویروس، مقاومت بیشتری نشان می‌دهند. همچنین مشخص شده، خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که به بیماری HIV مبتلا هستند و همینطور مردان همجنسگرا و دوجنسگرا (نسبت به مردانی که فقط با زنان در ارتباط هستند) بیشتر است.

به جز 30 نوع ویروسی که امکان ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، انواع دیگر ویروس‌ها، فقط ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی ایجاد می‌کنند.

چرا ویروس HPV، منجر به سرطان در مردان می‌شود؟

قبل از هرچیزی، بیایید این نکته را با هم مرور کنیم:  ویروس HPV، به خودی خود، سرطان ایجاد نمی‌کند، اما اگر عفونت ناشی از ابتلا به HPV، از بین نرود، به واسطه تغییراتی که در سلول‌های بدن بیمار ایجاد می‌کند، احتمال ابتلا به سرطان در آقایان بیشتر می‌شود.

همانطور که قبل‌تر گفتیم، سرطان آلت تناسلی و مقعد، رایج‌ترین انواع سرطان‌هایی است که در آقایان به واسطه ابتلا به این ویروس به وجود می‌آید. گاهی امکان دارد، فرد به سرطان پشت گلو یا اوروفارنکس هم مبتلا شود.

یکی دیگر از موضوعات اصلی درباره سرطان‌های ناشی از HPV، آن است که این سرطان‌ها به قدری آهسته پیشرفت می‌کنند که فرد بیمار ممکن است سالها متوجه بیماری خود نشود. متاسفانه در حال حاضر، هیچگونه راهی به منظور شناسایی و بررسی این موضوع وجود ندارد که آیا فرد به طور موقت به ویروس آلوده شده است و یا امکان ابتلا به سرطان نیز وجود دارد.

عفونت ناشی از این ویروس اغلب با کمک سیستم ایمنی بدن، به طور طبیعی از بین می‌رود، به این ترتیب، گاهی امکان دارد فرد بدون اینکه بداند، بارها و بارها به این ویروس مبتلا شود. چرا که هیچ علائمی قابل رویت نیست. اما اگر توده‌های گوشتی و ضایعات زگیل مانندی را مشاهده کردید، لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع HPV در مردان

تا به حال حدود 100 نوع مختلف از ویروس زگیل تناسلی شناخته و بررسی شده که هر یک از آنها عملکردهای متفاوتی دارند و به طور عمده به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند.

انواع کم خطر hpv در مردان

به طور معمول، انواع کم خطر این ویروس فقط منجر به بروز ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی، مقعد و دهان می‌شود. از آنجایی که این نوع از زگیل‌ها عفونت خاصی ایجاد نمی‌کنند، منجر به بروز مشکلات عفونی جدی هم نخواهند شد. از سوی دیگر، بعد از گذشت حدود 18 الی 24 ماه، بدون اینکه فرد تحت درمان باشد، زگیل‌ها از بین خواهند رفت. برای اطلاعات بیشتر، برخی از انواع کم خطر ویروس hpv را در اینجا آورده‌ایم: HPV6، HPV11، HPV40، HPV43، HPV44، HPV53، HPV54، HPV61، HPV72 و HPV73.

انواع پرخطر HPV در مردان

نوع پرخطر ویروس HPV، علاوه‌ بر ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی، مشکلات دیگری هم به وجود می‌آورد. سرطان دهانه رحم و واژن در زنان و سرطان مقعد یا بیضه در مردان، مشکلات جدی است که در انواع پرخطر این بیماری ایجاد می‌شود. از پرخطر‌ترین انواع این بیماری می‌توان به نوع ۱۶ HPV ، ۱۸ HPV ، ۳۱ HPV ، ۳۳ HPV ، ۳۵ HPV ، ۳۹،۴۵ HPV ، ۵۱ HPV ، ۵۲ HPV ، ۵۶ HPV ، ۵۸ HPV ، ۵۹ HPV و۶۸ HPV اشاره کرد. سایر سرطان‌هایی که این ویروس منجر به بروز آنها می‌شود، موارد زیر هستند:

 • سرطان دهانه ی رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه ی واژن
 • سرطان بیضه و آلت تناسلی در مردان
 • سرطان مقعد
 • سرطان زبان
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان

زمان مراجعه به پزشک برای بیماری HPV در مردان

در صورتی که فرد بیمار متوجه هر مورد غیر معمولی مانند توده، زخم در آلت تناسلی، مقعد، دهان، کیسه بیضه و یا رشد غیر طبیعی در این نواحی شد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند.

شکل ظاهری انواع زگیل تناسلی در مردان

شایع‌ترین علائم زگیل‌های تناسلی به صورت برجستگی‌های کوچک انفرادی و یا گروهی است که در نواحی مقعد یا آلت تناسلی ظاهر می‌شود. زگیل‌های ایجاد شده ممکن است، کوچک، بزرگ، برجسته، مسطح و یا شبیه به گل کلم باشد. همانطور که قبل‌تر اشاره شد، گاهی ممکن است، زگیل‌ها بعد از مدتی از بین بروند، یا از نظر تعداد افزایش و یا کاهش یافته و یا ثابت باقی بمانند. گاهی نیز این امکان وجود دارد که پس از درمان، دوباره بازگردند.

خبر خوب اینکه، در حال حاضر مراکز و کلینیک‌های خدمات درمانی بهداشتی، تنها با مشاهده آلت تناسلی، قادر به تشخیص زگیل‌های تناسلی در مردان هستند.

درمان زگیل تناسلی در مردان

زگیل‌ها اغلب بدون درمان نیز از بین می‌روند، اما پزشکان به طور معمول از داروی اسید سالیسیلیک برای درمان برخی از زگیل‌ها استفاده می‌کنند. سایر داروهای درمانی HPV در مردان، موارد زیر هستند، اما یادتان باشد که نباید بدون دستور پزشک، این داروها را مصرف کنید.:

 • ایمیکیمود
 • پودوفیلین
 • اسید تری کلرواستیک
 • Podofilox

مداخلات دارویی بیماری HPV در مردان

داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مواردی نیاز به مداخلات دارویی و درمانی دیگری نیاز دارند که برخی از آنها را در ادامه اشاره کرده‌ایم:

 • سرما درمانی: در این روش درمانی، از نیتروژن مایع برای ایجاد یخ زدگی در نواحی غیرطبیعی استفاده می‌شود.
 • لیزر درمانی: پرتوهای نوری در لیزر درمانی، بافت آلوده به بیماری را از بین می‌برد.
 • تزریق اینترفرون: این روش به دلیل وجود خطرات زیاد، عوارض جانبی و همچنین هزینه زیادی که ایجاد می‌کند، به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • الکتروکوتر: این روش با استفاده از جریان الکتریکی انجام می‌شود و برای سوزاندن نواحی مورد نظر استفاده می‌شود.
 • عمل جراحی: ضایعات با جراحی برداشته می‌شود.

قبل از به کارگیری هر یک از روش‌های درمانی اشاره شده، حتما باید با پزشک مشورت کنید و تحت نظر باشید. چرا که همواره، روش درمانی مورد نظر با توجه به نوع زگیل‌ها و شدت بیماری تجویز می‌شود.

اما به یاد داشته باشید که ویروس برای همیشه در بدن باقی می‌ماند؛ به بیان ساده‌تر، امکان دارد زگیل‌های به وجود آمده، از بین بروند و بیمار هیچگونه علائمی روی بدن خود مشاهده نکند، اما این بدان معنا نیست که چرخه انتقال ویروس متوقف شده است. در واقع، تابه حال هیچ گونه درمانی برای از بین بردن این ویروس از بدن فرد یافت نشده است.

کرایوتراپی یا سرما‌ درمانی برای ویروس hpv

کرایوتراپی در HPV

کرایوتراپی و یا سرما درمانی از بهترین و قطعی‌ترین روش‌های درمان زگیل تناسلی است که در مطب پزشک انجام می‌شود. در این روش درمانی، نیتروژن مایع در دمای منفی 196 درجه روی زگیل‌ها اسپری می‌شود. پزشک متخصص به منظور کاهش درد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. مدت زمان لازم برای استفاده از این درمان در حدود 20 دقیقه است.

مزایا استفاده از روش کرایوتراپی

 • این درمان اغلب در یک جلسه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
 • در طی درمان، زگیل تناسلی به سایر نواحی پوست منتقل نخواهد شد.
 • این روش نیازی به تکرار درمان ندارد.
 • سرما درمانی اغلب جای زخمی به جای نمی‌گذارد، بنابراین از نظر زیبایی از دیگر روش‌ها مناسب تر است.
 • کرایوتراپی، درد بسیار کمی در بیمار ایجاد می‌کند.
 • این روش به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

 چگونه کرایوتراپی، زگیل‌ها را از بین می‌برد؟

زگیل‌های ایجاد شده با استفاده از این روش در سه مرحله از بین خواهند رفت:

مرحله اول: سرما درمانی با انتقال سرما زگیل‌ها را از بین نمی‌برد. بلکه، این گرماست که در دمای -196 درجه منجر به جوشیدن نیتروژن مایع شده و زگیل‌ها را نابود می‌کند. به بیان ساده تر، در طی فرایند کرایوتراپی، هنگامی که نیتروژن در تماس با زگیل‌ها قرار می‌گیرد، گرمای بدن بیمار به آن منتقل شده و در نهایت باعث جوشیدن آن خواهد شد. در نتیجه این امر، زگیل ناپدید می‌شود.

مرحله دوم: بعد از گذراندن مرحله اول، زگیل‌ها منجمد شده و در این حالت نیتروژن به عمق بافت زگیل دسترسی پیدا کرده و قادر به از بین بردن کامل سلول‌ها است. به عبارت دیگر، سرمادرمانی فرم و ظاهری کریستالی به زگیل داده و دیواره سلول‌ها را تخریب می‌کند. نابودی و مرگ سلول‌ها در مرحله دوم اتفاق می‌افتد.

مرحله سوم : در مرحله آخر، پس از مرگ سلولی، التهاب ایجاد می‌شود که به از بین رفتن بافت کمک می‌کند. بعد از بروز التهاب، ریزش بافت‌های زگیل تناسلی شروع شده و در نهایت منجر به از بین رفتن قسمت‌های ویروسی می‌شود.

آزمایش HPV در مردان

شما می توانید این آزمایش را در آزمایشگاه ها و کلینک های مورد تایید انجام دهید. با پرکردن فرم تست HPV پامکان انجام این آزمایش از طریق آزمایش آنلاین وجود دارد و جواب تست هم پس از بررسی برای شما ارسال خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --