خودارضایی در پریودی

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 28 / 04 / 1400

افراد در دوره قاعدگی نیز می‌توانند خودارضایی کنند. اگرچه ممکن است به برخی آماده سازی‌ها و تمیز کردن‌های اضافی نیاز داشته باشد، اما خودارضایی در پریودی امری طبیعی تلقی می‌شود و ممکن است دارای برخی از مزایای مربوط به سلامتی باشد. این مقاله با جزئیات بیشتر به بررسی خودارضایی در پریودی می‌پردازد، از جمله فواید، نحوه انجام آن و برخی نکات برای تمیز کردن نهایی.

آیا خودارضایی در پریودی طبیعی است؟

خودارضایی هنگامی صورت می‌گیرد که فرد دستگاه تناسلی یا مناطق حساس خود را تحریک کند. برخی از افراد ممکن است این کار را با انگشتان خود یا یک وسیله خاص مانند ویبراتور انجام دهند. پریود بودن به معنای این نیست که شخص نمی‌تواند خودارضایی کند و لازم است بدانید خودارضایی در پریودی هیچ عارضه جانبی منفی به دنبال ندارد.
برخی از افراد تصور می‌کنند که خون پریود کثیف است و در برخی فرهنگ‌ها، باورها و قوانین خاصی وجود دارد. با این حال، این افسانه است که خون قاعدگی کثیف یا مضر است. تا زمانی که شخصی به بیماری منتقله از طریق خون مبتلا نباشد، خون قاعدگی خطری ندارد.
برخی نیز معتقدند که خودارضایی از نظر اخلاقی به دلایل مذهبی یا فرهنگی اشتباه است. این ممکن است باعث شود بعضی‌ها از انجام آن احساس شرم کنند. با این حال، از نظر سلامت جسمی، خودارضایی ایمن ترین راه برای انجام رابطه جنسی است. با خودتحریکی، احتمال بارداری ناخواسته یا عفونت‌های مقاربتی (STI) وجود ندارد

 

آیا خودارضایی در پریودی مفید است ؟

برخی شواهد نشان می‌دهد که خودارضایی در پریودی می‌تواند مفید باشد. برخی از مزایای بالقوه عبارتند از:

 • کاهش درد

وقتی فرد به ارگاسم می‌رسد، بدن او اندورفین ترشح می‌کند. اینها هورمون‌هایی هستند که می‌توانند درد را تسکین دهند و ممکن است برای افرادی که در دوران قاعدگی گرفتگی شکم و عضلات را تجربه می‌کنند، مفید باشد.

 • تقویت روحیه

اگر شخصی در حالی که پریود است اغلب احساس ناخوشی می‌کند، ارگاسم ممکن است به از بین بردن این حالت به وی کمک کند. در طی ارگاسم، بدن مواد شیمیایی مانند دوپامین و سروتونین را آزاد می‌کند که بر روحیه فرد تأثیر می‌گذارد. اگر فردی سروتونین کم داشته باشد، خودارضایی در پریودی ممکن است روحیه او را بهبود بخشد.

خودارضایی برای بسیاری از افراد تجربه لذت بخشی است و حتی برخی گزارش می‌کنند که باعث بهبود عزت نفس آنها می‌شود.

 • خواب بهتر

یک منبع معتبر در سال 2019 نشان می‌دهد که ارگاسم می‌تواند کیفیت خواب فرد را بهبود بخشد، به ویژه ارگاسم‌هایی که ناشی از خودارضایی است. شرکت کنندگان در این مطالعه مطلوب‌ترین نتایج را در خواب بعد از تحریک خود گزارش دادند.
از آنجا که برخی از افراد در دوره قاعدگی خود احساس خستگی می‌کنند و یا دچار اختلالات خواب می‌شوند، این ممکن است بدین معنی باشد که خودارضایی به آنها کمک می‌کند تا خواب عمیق‌تر و بهتری داشته باشند.

 • روان بودن ناحیه تناسلی

در دوران قاعدگی، درون واژن با خون پوشانده می‌شود. این حالت روان بودن این ناحیه را ایجاد می‌کند، که می‌تواند اصطکاک را هنگام قرار دادن انگشتان یا وسایل جنسی کاهش دهد.

چگونه در حالی که پریود هستید، خودارضایی کنید؟

هیچ راه درست یا غلطی برای خودارضایی در پریودی وجود ندارد، زیرا هر کس تنظیمات، خواسته‌ها، محدودیت‌ها و مرزهای خاص خود را دارد. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند خودارضایی را به روشی انجام دهند که پس از آن نیاز به پاکسازی کمی داشته باشد. با این حال، برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند این مورد را فراموش کنند و فقط از این تجربه لذت ببرند.
نکات زیر ممکن است برای افرادی که می‌خواهند با حداقل آشفتگی خودارضایی کنند مفید باشد.

 • زیر دوش یا در حمام خودارضایی کنید

خودارضایی زیر دوش یا حمام آشفتگی وضعیت را به حداقل می‌رساند و تمیز کردن آن را آسان می‌کند. زیرا آب دوش یا حمام خون را به راحتی از بین می‌برد. در صورت استفاده از وسایل جنسی، قبل از قرار دادن در حمام مطمئن شوید که ضدآب است.

 • تحریک کلیتوری و نواحی خارجی را امتحان کنید

اگر فردی نمی‌خواهد انگشتان خود یا وسایل جنسی را در حالی که در دوره قاعدگی خود است وارد واژن خود کند، در عوض می‌تواند باعث تحریک کلیتور و سایر مناطق فرسایشی خارجی شود. این امر نسبت به روش‌های نفوذی کمتر آشفتگی ایجاد می‌کند و اگر کسی پد بهداشتی یا تامپون قاعدگی پوشیده باشد، نیازی به برداشتن آن نخواهد بود.

 • از وسایل مخصوص استفاده کنید

 

اگر فردی بخواهد برای خودارضایی از وسایل مخصوص استفاده کند، چند راه وجود دارد که می‌تواند آن را تمیز نگه دارد. به عنوان مثال، آنها می‌توانند کاندوم را روی این وسایل قرار دهند. این بدان معنی است که پس از خودارضایی می‌توان کاندوم را برداشته و آن را دور انداخت.
همچنین فرد می‌تواند از دستمال مرطوب برای تمیز کردن وسایل جنسی خود استفاده کند. با این کار بلافاصله بعد از آن شخص می‌تواند از وسیله خود استفاده کرده و سپس آن را تمیز کند.

 • راه‌های دیگر برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی با دیگران در طول دوره قاعدگی نیز ایمن است، به شرطی که افراد اقدامات احتیاطی را در برابر بارداری ناخواسته و STI (بیماری های مقاربتی) انجام دهند. برخی از روش‌های زیر برای افرادی که از تامپون یا پد قاعدگی استفاده می‌کنند و ر عین حال تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند، ارائه شده است. با این حال، برخی ممکن است ترجیح دهند که در دوره قاعدگی از برقراری هرگونه رابطه جنسی خودداری کنند. قبل از شروع رابطه جنسی واژنیال، به یاد داشته باشید که هرگونه محصولات بهداشتی مربوط به قاعدگی را از واژن خارج کنید.
اگر شخصی یا شریک زندگی او بخواهد این گزینه‌ها را روی تختخواب امتحان کند، گذاشتن مقداری حوله یا ملحفه قدیمی برای جلوگیری از لکه دار شدن پارچه‌های دیگر مفید خواهد بود.

 • استمنا (رابطه جنسی به روش خودارضایی) متقابل

خودارضایی متقابل اغلب شامل دو نفر است که همزمان خودارضایی می‌کنند. این گزینه از نیاز فرد به برداشتن پد بهداشتی یا تامپون قاعدگی در طی یک دوره جلوگیری می‌کند.

 • رابطه جنسی دهانی

استفاده از رابطه جنسی دهانی در دوران قاعدگی (در صورت رضایت دو طرف) ممکن است گزینه دیگری باشد. اگر فردی بخواهد این مورد را امتحان کند اما در مورد ورود خون به دهان خود مطمئن نیست، می‌تواند استفاده از سد دندان را امتحان کند. سدهای دندان دستگاه‌هایی هستند که در هنگام رابطه جنسی دهانی، دهان را از تماس مستقیم با دستگاه تناسلی محافظت می‌کنند.

 • رابطه جنسی مقعدی

تحریک یا نفوذ مقعدی یکی دیگر از راه‌های برقراری رابطه جنسی در دوره قاعدگی است. فرد می‌تواند در حین پریود رابطه جنسی مقعدی دریافت کند یا با استفاده از خودارضایی آن را انجام دهد.

چگونه می‌توان بعد از خودارضایی در پریودی، آشفتگی ایجاد شده را تمیز کرد؟

به طور کلی، تمیز کردن بعد از خودارضایی در پریودی یا رابطه جنسی روند مشابه پاکسازی بعد از رابطه جنسی در حالت معمول را دنبال می‌کند. ابتدا شخص باید ولوو خود را با آب گرم بشوید. اگر شریک جنسی در این رابطه شرکت کرده است، وی نیز باید دستگاه تناسلی خود را به همان روش بشوید. اگر وسیله جنسی در این رابطه دخیل بوده است نیز باید طبق دستورالعمل‌های لازم شسته و تمیز شود.
در صورت قرار گرفتن خون در لباس یا ملافه، فرد می‌تواند لکه را با آب سرد بشوید. با این کار حذف آن آسان‌تر خواهد بود. بدین خاطر توصیه می‌شود که از آب گرم استفاده نکنید. استفاده از پاک کننده‌های مخصوص نیز به از بین بردن لکه کمک می‌کنند.

آیا خطری برای خودارضایی در پریودی وجود دارد؟

در صورت انجام خودارضایی در پریودی، هیچ خطری سلامتی فرد را تهدید نمی‌کند. با این حال، مانند زمان خودارضایی در زمان‌های دیگر، فرد باید برخی از اصول بهداشتی را دنبال کند. به عنوان مثال، شستن دست‌ها قبل و بعد از لمس دستگاه تناسلی و تمیز کردن هر گونه وسیله جنسی پس از استفاده، مهم است.
اگر شخصی در دوره قاعدگی خود مقاربت واژینال داشته باشد، باز هم نیاز به استفاده از کنترل بارداری خواهد داشت. باردار شدن ممکن است پس از رابطه جنسی بدون محافظت در هنگام قاعدگی صورت گیرد.
علاوه بر این، توصیه می‌شود رابطه جنسی محافظت شده مانند استفاده از کاندوم داشته باشید. زیرا استفاده از کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی ضروری است. در حین رابطه جنسی دهانی، سدهای دندان می‌توانند از ابتلا به STI محافظت کنند.

 

خودارضایی در دوران قاعدگی؛ نکات پایانی

افراد می‌توانند در دوره پریود خودارضایی کنند. با انجام این کار هیچ خطری برای سلامتی وجود ندارد و خودارضایی در طی یک دوره ممکن است به کاهش گرفتگی قاعدگی، مشکل در خوابیدن یا ضعیف بودن روحیه کمک کند.
اگر می‌خواهد از بروز آشفتگی جلوگیری کنید، می توانید زیر دوش یا در حمام یا با تمرکز بر تحریک خارجی خودارضایی کنند. اگر در طول دوره قاعدگی، رابطه جنسی واژنیال برقرار می‌کنید، از کنترل بارداری همچنان ضروری است.
مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات نمونه گیری در منزل ، تست کرونا در منزل ، شنوایی سنجی در منزل ، آزمایش تیروئید و تزریق واکسن hpv  با مجموعه آزمایش آنلاین تجربه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *