تفسیر آزمایش بارداری

جواب آزمایش تیروئید
جواب آزمایش تیروئید
15 بهمن 1397
نتیجه آزمایش بارداری
نتیجه آزمایش بارداری
23 بهمن 1397

درخواست آزمایش در محل


تفسیر آزمایش بارداری

تفسیر آزمایش بارداری

 تفسیر آزمایش بارداری طبق هورمونی به نام hcg است که زمان بارداری تولید می شود. زمانی می گوییم فرد باردار نیست که مقدار این هورمون از 10 کمتر و در صورتی که بیشتر از 25 باشد باردار است. اگر مقدار بین 10-25 باشد خیلی نمی توان به جواب آن اعتماد کرد.

تفسیر آزمایش بارداری را می توانید خودتان به راحتی انجام دهید ولی در شرایط خاص بهتر است پزشک این کار را انجام دهد تا اگر نیاز به آزمایش مجدد بود آن را تکرار کنید. هر زمانی که احساس کردید باردار هستید یا بارداری خارج رحمی دارید با انجام آزمایش خون می توانید مطمئن شوید. مقدار هورمون hcg را 11 روز بعد از نزدیکی از طریق آزمایش خون و 12-14 روز بعد از لقاح با انجام آزمایش ادرار اندازه بگیرید که مقدار آن بین هفته 8-11 بیشتر و کم کم رو به پایین می آید.

 

چه هنگامی می توانید آزمایش خون بارداری انجام دهید؟

همانطور که گفته شد 11 روز برای انجام آزمایش خون و 12 تا 14 روز بعد از نزدیکی با انجام آزمایش ادرار می توانید از باردار بودن یا نبودن خود اطمینان حاصل پیدا کنید. مقدار هورمون بارداری در هفته های اول هر 72 ساعت دو برابر شده و طی هفته 8-11 به بیشترین حد خود رسیده و سپس کم می شود. ولی در هر صورت میزان این هورمون نسبت به قبل از بارداری بیشتر می باشد. بعضی از مواقع با وجود پایین بودن این هورمون هیچ مشکلی برای جنین ایجاد نمی شود ولی حواستان باشد بیشتر از حد بالا نرود که برای جنین خطر دارد؛ بنابراین با انجام چند آزمایش به فاصله های منظم به نتیجه درست برسید.

 آزمایش بارداری

تفسیر آزمایش بارداری چگونه است؟

زمانی که جواب آزمایش خود را از آزمایشگاه می گیرید در برگه آزمایش فاکتوری به نام Beta-HCG وجود دارد اگر مقدار این فاکتور کمتر از 10 باشد نشان از عدم بارداری می باشد. مقدار بیشتر از 25 یعنی اینکه باردار هستید و اگر که فاکتور بین 10-25 باشد باید آزمایش را مجدد تکرار کنید چون مشکوک می باشد.

 

آیا اندازه هورمون hcg باید مرتب چک شود؟

اگر خونریزی، درد شکم و سقط نداشته اید نیازی به اندازه گیری مرتب نیست ولی در صورت وجود هر کدام این موارد احتمالا پزشک پیشنهاد دهد که دوباره آزمایش انجام دهید.

 

چرا هورمون hcg پایین است؟

اینکه چرا hcg پایین است دلایل مختلفی دارد. طبق آزمایشی که 48-72 ساعت بعد تکرار می کنید و میزان تغییرات آن می توان علت را متوجه شد که ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 • سن حاملگی اشتباه محاسبه شده است.
 • جنین سقط شده باشد.
 • بارداری خارج از رحم دارید.
 • ادرار رقیق باشد.

 

چرا هورمون hcg بالا است؟

همانند پایین بودن هورمون hcg بالا بودن آن هم ممکن است دلایلی داشته باشد که پس از تکرار آزمایش طی 48-72 ساعت بعد و همچنین میزان تغییرات می توان دلیل آن را متوجه شد:

 • سن حاملگی اشتباه محاسبه شده است.
 • بارداری از نوع مولار است.
 • چند قلو باردار هستید.
 • سرطان رحم داشته باشید.

تفسیر بارداری

علت نتیجه مثبت بارداری چیست؟

 • بیماری باکتریایی در ادرار تشخیص داده شود.
 • خون یا پروتئین در ادرار دیده شود.
 • فرد متادون مصرف کرده باشد.

 

عواملی که بر میزان hcg موثر است؟

فقط داروهایی که هورمون hcg دارند بر آن موثر هستند. این داروها در درمان ناباروری کاربرد دارند و بعد از اینکه داروها را تحویل گرفتید پزشکتان در مورد زمان انجام آزمایش به شما راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

 

کاربردهای دیگر hcg یا تست بارداری چه می باشد؟

برای مردان هنگامی که پزشک می خواهد تومور بیضه و نئوپلاسم را تشخیص دهد. برای مشکلات بدخیمی همچون کوریوکارسینوما – امبریونال سل کارسینوما نیز کاربرد دارد. هنگامی که حاملگی خارج از رحم باشد مقدار این هورمون خیلی بالا می رود و زمانی که بیمار شیمی درمانی می شود این آزمایش انجام می شود تا ببینند که بدن بیمار چگونه به آن جواب داده است.

 

آمادگی لازم برای آزمایش hcg چیست؟

 • نیازی نیست که حتما ناشتا باشید. می توانید قبل از آزمایش آب هم بنوشید.
 • در هر ساعتی از روز می توانید آزمایش را انجام دهید.
 • hcg ابتدا در خون و بعد در ادرار مشخص می شود، یعنی آزمایش خون حساس تر بوده و سریع تر مثبت می شود. با انجام آزمایش خون زودتر به باردار بودن یا نبودن خود پی ببرید.

 آزمایش بارداری

نکات مهم در تفسیر آزمایش بارداری

در یک بارداری طبیعی با اندازه گیری hcg امکان دارد مقدار این هورمون پایین باشد ولی نوزاد متولد شده صحیح و سالم باشد. با انجام سونوگرافی در هفته 5-6 بارداری می توانید اطمینان بیشتری حاصل کنید. اگر که پزشک مشکوک به سلامت بارداری تان باشد باید چند آزمایش با فاصله منظم انجام دهید تا بتوان نظر قطعی را داد.

هیچ نوع دارویی روی این هورمون اثرگذار نیست ولی برای اطمینان بیشتر از مصرف داروهای آنتی بیوتیک، مسکن، پیشگیری از بارداری اجتناب کنید. چون احتمال دارد که هر کدام از این داروها بر روی جواب آزمایش تاثیر بگذارد. پس تا قبل از انجام آزمایش هیچ دارویی مصرف نکنید.

Hcg<10 =عدم حاملگی، hcg>25 =بارداری، hcg<25>10= نشان از عدم تشخیص قاطع می باشد.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 + = 64