ترک خودارضایی

 • نوشته شده توسط مهدی یاری
 • 18 / 05 / 1400

خودارضایی بخشی عادی و طبیعی برای ابراز احساسات جنسی است. خودارضایی گاهی ممکن است استرس را از بین ببرد و به فرد کمک کند تا تشخیص دهد از چه نوع فعالیت جنسی بیشتر لذت می‌برد. اما در صورتی که تبدیل به امری اعتیار آور و اجباری شود، ممکن است مشکل ساز شود. در این صورت، راه‌های زیادی وجود دارد که فرد می‌تواند به ترک خودارضایی فکر کند و آن را متوقف کند.

در بیشتر موارد، خودارضایی یک عمل جنسی معمولی است که هیچ گونه ناراحتی جسمی یا روحی ایجاد نمی‌کند. با این وجود، گاهی ممکن است از کنترل خارج شود و در زندگی فرد اختلال منفی داشته باشد و در نهایت منجر به بروز مشکلاتی شود.

در بخش‌های زیر، در مورد اینکه چرا قطع خودارضایی مفید و لازم است، چگونه متوقفش کنیم و چگونه تشخیص دهیم که چه زمانی ممکن است مشکل ساز شود، بحث می‌کنیم.

چرا باید ترک خودارضایی را شروع کنیم؟

فعال ماندن (انجام خودارضایی) می‌تواند به فرد کمک کند تنش را کاهش دهد و انرژی خود را متمرکز کند. اما در برخی موارد، خودارضایی می‌تواند منجر به بروز احساسات منفی شود یا جنبه‌های خاصی از زندگی فرد را مختل کند. به عنوان مثال، اگر فردی تعامل خود با دیگران را محدود کند یا برای خودارضایی کار خود را از دست بدهد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به ترک خودارضایی بی‌اندیشد و راه‌هایی را که به توقف آن کمک می‌کنند، در نظر بگیرد.

 

اگرچه غیر معمول است، خودارضایی مکرر می‌تواند باعث تحریک پوست و تورم آلت تناسلی شود. در این صورت، ممکن است لازم باشد برای کاهش علائم، خودارضایی را ترک کنید.

چگونه خودارضایی را ترک کنیم

اگر خودارضایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل است، راهکارها و تکنیک‌هایی برای کمک به ترک خودارضایی فرد وجود دارد. ترکیبی از تکنیک‌ها نیز ممکن است مفید باشد، مواردی که به ترک خودارضایی کمک می‌کنند عبارت‌اند از:

 1. از تماشا پورنوگرافی اجتناب کنید

دیدن پورنوگرافی ممکن است میل به خودارضایی را افزایش دهد. کسانی که می‌خواهند خودارضایی را ترک کنند باید از فیلم‌ها، تصاویر و وب سایت‌های پورنوگرافی جلوگیری کنند. اگر فردی بتواند بین خود و پورنوگرافی سدی قرار دهد، می تواند به ترک خودارضایی نیز کمک کند.

در حال حاضر دسترسی به پورنوگرافی بسیار ساده شده است و افراد تنها در عرض چند ثانیه به آنها دسترسی خواهد داشت. با این حال، مردم می‌توانند با استفاده از اعمال فیلترهایی در دستگاه‌های الکترونیکی که انواع خاصی از محتوا مانند مطالب پورنوگرافی را مسدود می‌کنند، دسترسی خود را به پورنوگرافی محدود کنند.

اگرچه شخص می‌تواند محدودیت چنین وب سایت‌هایی را مجدد بردارد، اما وقت گذاشتن برای انجام این کار می‌تواند به او زمان کافی برای کنترل خود بدهد تا انگیزه وی برای انجام خودارضایی را خنثی کند.

 1. فعال بمانید

این مورد می‌تواند برای فرد مفید باشد که راه‌هایی را برای صرف زمان و مشغول نگه داشتن خود پیدا کند که میل به خودارضایی را کاهش و در نهایت ناپدید کند. یافتن راه‌هایی برای تخلیه انرژی می‌تواند جایگزین زمان صرف شده برای خودارضایی شود. افراد می‌توانند سرگرمی جدیدی را بیاموزند یا مهارت جدیدی را یاد بگیرند، مانند یادگیری یک ساز موسیقی یا امتحان یک ورزش جدید تا زمان کافی برای انجام و تمرکز بر روی خودارضایی نداشته باشند.

ایجاد اهداف جدید می‌تواند به فرد کمک کند تا انرژی خود را دوباره متمرکز کند و در امور دیگر هیجان و رضایت پیدا کند. همچنین تعیین زمان و برنامه ریزی سایر فعالیت‌ها در زمانی که تمایل به خودارضایی دارید، ممکن اس مفید باشد.

 

 1. از متخصصان کمک بخواهید

هنگامی که خودارضایی بر زندگی فرد تأثیر منفی می‌گذارد، ممکن است کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روانی و متخصص روابط جنسی مفید باشد. ممکن است مسائل اضافی مانند وسواس، مشکل اساسی باشد. صحبت با یک درمانگر یا روانشناس برای رفع احساسات منفی و یادگیری راهکارهای اصلاح رفتار برای جلوگیری از خودارضایی مفید است. انجمن مربیان، مشاوران و درمانگران جنسیت آمریکا منابعی را برای یافتن کمک ارائه می‌دهد.

 1. وقت بیشتری را با دیگران بگذرانید

برخی از افراد ممکن است بدین خاطر خودارضایی کنند که احساس تنهایی می‌کنند یا چیز دیگری برای پر کردن وقت خود ندارند. صرف زمان کمتر به تنهایی فرصت‌های خودارضایی را کاهش می‌دهد. گذراندن وقت با دیگران نه تنها فرد را مشغول نگه می‌دارد، بلکه ممکن است تمرکز او را نیز بر روی مسائل مربوط به خودارضایی تغییر دهد.

راه‌های مختلفی برای کاهش تنهایی وجود دارد. افراد می‌توانند با دوستان یا خانواده ملاقات کنند، در کلاس‌های مختلف شرکت کنند یا به باشگاه بدنسازی بپیوندند تا با دیگران از نظر اجتماعی در ارتباط باشند.

 1. ورزش کنید

ورزش بهترین راه موثر برای کاهش تنش و تمرکز مثبت و تخلیه انرژی است. فعالیت‌هایی مانند دویدن، شنا و وزنه برداری می‌تواند بدن را تقویت کرده و اندورفین‌هایی را آزاد میکند که احساس خوشبختی و لذت و رضایت را افزایش می‌دهند. احساس شادی و آرامش بیشتر می‌تواند میل به خودارضایی را به دفعات مکرر کاهش دهد.

 1. یک گروه پشتیبانی پیدا کنید

پیوستن به گروه حمایتی می‌تواند به کاهش احساس گناه و شرم مرتبط با خودارضایی اجباری کمک کند. وقتی خودارضایی اجباری است، ممکن است به دلایل مختلف انجام شود. به عنوان مثال، ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • شرایط روانی درمان نشده
 • مسائل مربوط به روابط جنسی یا احساسی
 • دیدگاه‌های محدود کننده در مورد جنسیت
 • ارتباط جنسی ضعیف یا عدم مهارت یا آگاهی
 • تفاوت فرهنگی در بیان جنسی
 • درگیری‌های فرهنگی و مذهبی

 

با این حال، حمایت از گروهی از افراد مورد اعتماد ممکن است برای برخی افراد در ترک خودارضایی مفید باشد. یافتن یک گروه حمایتی می‌تواند به آنها فضای لازم برای ابراز نگرانی‌ها و ایجاد استراتژی‌های مقابله‌ای مثبت را بدهد.

وقتی شخصی در مورد چالش‌هایی که با آن روبرو است آشکارا صحبت می‌کند، دیگران می‌توانند به او کمک کنند احساس امنیت و اعتباری بیشتری نسبت به خود داشته باشد. این حالت می‌تواند احساس گناه یا شرم مرتبط با خودارضایی اجباری را کاهش دهد.

اثرات جانبی در صورت ترک نکردن خودارضایی

خودارضایی معمولاً عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر خودارضایی اجباری، ثابت یا شدید باشد، ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • تورم: در مردان، گرفتن محکم آلت در هنگام خودارضایی می‌تواند باعث تورم خفیف یا edema شود.
 • سوزش پوست: وقتی خودارضایی بیش از حد انجام شود، ممکن است منجر به سایش یا سوزش پوست شود. سوزش پوست معمولاً خفیف است و پس از چند روز برطرف می‌شود.
 • احساس گناه: اگرچه خودارضایی اشتباه یا ناسالم نیست، برخی از افراد ممکن است بعد از آن احساسات منفی مانند احساس گناه یا شرمندگی را تجربه کنند.
 • افسانه‌هایی که می‌گویند خودارضایی باعث نابینایی یا ناباروری می‌شود، نادرست هستند.

 

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *