بلوغ پسران

  • نوشته شده توسط فاطمه مهربان
  • 12 / 07 / 1400

یک پسر در دوران بلوغ تغییرات مهمی را تجربه می‌کند. به عنوان مثال علائم بلوغ در پسر به طور کلی شامل مواردی از قبیل تقویت بدن وی، تغییر در صدای پسر، قوی تر شدن و شروغ بلوغ جنسی می‌شود. بلوغ اغلب به سرعت اتفاق می‌افتد و قبل از اینکه شما به عنوان والدین بدانید، پسر کوچک شما یک مرد جوان شده است. پنج مرحله بلوغ وجود دارد که پسران طی می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید که سنی که علائم بلوغ پسران در آن می‌گذرد و مشکلات دوران بلوغ پسران، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

علائم بلوغ پسران

بلوغ پسران کمی کندتر از دختران است. بلوغ در پسران به طور متوسط ​​در سن 11 سالگی شروع می‌شود، اگرچه شروع علائم بلوغ در پسر از 9 سالگی یا اواخر 14 سالگی هنوز طبیعی تلقی می‌شود. برخی از پسران سریعتر از همسالان خود بالغ می‌شوند و برخی تغییرات فیزیکی را ممکن است تدریجی تر از دیگران تجربه کنند.

تعدادی از این تغییرات فیزیکی بسیار شخصی هستند. شما به عنوان والدین ممکن است متوجه آنها نشوید، اما پسرتان متوجه آنها می‌شود. برخی از اینها ممکن است برای او تجربه شرم آوری را رقم بزند و او احتمالاً بسیاری از این موارد را به صورت خصوصی نگه می‌دارد. سایر علائم بلوغ در پسران به شرح زیر است:

فرم بدن

از نظر بیرونی، ممکن است متوجه رشد بدن پسرتان شوید، اما درست قبل از این که این اتفاق بیفتد، او ممکن است کمی وزن اضافه کند و به نظر برسد که اضافه وزن دارد. پس از آن، جهش رشد در ارتفاع رخ می‌دهد، بدین معنی که از نظر قد نیز رشد قابل توجهی خواهد داشت. این حالت اغلب در سن 13 سالگی مشاهده می‌شود.

شانه های وی پهن می‌شوند و ماهیچه‌هایش نیز قدرت و رشد بیشتری پیدا می‌کنند. او به طور قابل ملاحظه‌ای قوی تر می‌شود و می‌تواند با شروع یک برنامه تمرینی منظم از این علائم بلوغ در پسر به عنوان موردی مثبت و فرم دادن به بدن خود استفاده کند.

عرق کردن، مو و آکنه

بهداشت شخصی احتمالاً یکی از بزرگترین تغییرات برای پسران جوان است. شاید وادار کردن او برای شستن دست‌ها یا دوش گرفتن کار سختی باشد، اما اکنون او باید به این موارد توجه کند زیرا شروع به عرق کردن بیشتر و بوی بدن می‌کند.

ممکن است به زودی نزد شما بیاید و درباره تراشیدن موی صورت خود بپرسد یا در مورد ضد عرق‌ها سوال کند. هورمون‌های او روغن بیشتری روی پوست وی تولید می‌کنند و ممکن است مستعد بروز آکنه نیز باشد. این زمان مناسب برای آشنایی او با روش‌های مفید خود مراقبتی از پوست و بهداشت بلوغ است. برای شناخت انواع جوش و آکنه کلیک کنید.

 

 

آلت تناسلی و رشد بیضه

اولین نشانه بلوغ در واقع با رشد بیضه‌ها و کیسه بیضه در پسران شروع می‌شود که حجم آن بیش از دو برابر خواهد شد. با وارد شدن به بلوغ، آلت تناسلی و بیضه‌های او نیز رشد می‌کنند و موهای ناحیه تناسلی او نیز بیشتر و تیره‌تر خواهند شد.

آلت تناسلی با افزایش طول و به دنبال آن عرض شروع می‌شود. تقریباً یک سوم پسران بر روی آلت تناسلی خود برجستگی‌های کوچک مرواریدی موسوم به پاپول دارند. این برجستگی‌ها شبیه جوش‌ها هستند و معمولی و بی ضرر هستند، اگرچه دائمی هستند.

انزال و نعوظ های شبانه

همانطور که پسر شما رشد می‌کند، ممکن است شروع به انزال شبانه یا “رویاهای مرطوب” کند که در آن شب‌ها دچار انزال می‌شود. این می‌تواند با یا بدون یک رویا جنسی رخ دهد و کاملاً طبیعی است.

صحبت کردن با پسرتان در مورد این علائم بلوغ در پسر قبل از وقوع آنها مفید است تا بداند انتظار چه چیزی را دارد و به طور تصادفی تخت را خیس نکند. به او اطلاع دهید که این فقط بخشی دیگر از بلوغ است و به مرور از بین می‌رود. ‌نعوظ غیر ارادی یکی دیگر از بخش‌های بزرگ بلوغ مردان است و می‌تواند در هر زمان بدون هیچ دلیلی رخ دهد. به فرزند خود توضیح دهید که ممکن است برای مدتی این اتفاق بیفتد و احتمالاً او کنترل کمی روی آن خواهد داشت، اما با افزایش سن بهتر می‌شود.

تغییر صدا

صدای پسران زمانی تغییر می‌کند که جهش رشد او کمی کند شده است. این امر به این دلیل رخ می‌دهد که تارهای صوتی و جعبه صوتی (حنجره) او نیز افزایش می‌یابد. قبل از اینکه صدای او کاملاً تغییر کند، ممکن است اوج بگیرد و تغییرات چشمگیری ایجاد شود که به مرور زمان بهتر و عادی‌تر خواهد شد.

رشد سینه

هنگامی که فرزند شما برای اولین بار در سن بلوغ است، بافت پستان او ممکن است برای یک یا دو سال کمی متورم شود زیرا برخی از هورمون‌های او به استروژن تغییر می‌کند. برای اکثر پسران، این حالت موقتی است و بیش از حد نیست، هرچند، در برخی دیگر ممکن است واضح تر باشد، به ویژه اگر اضافه وزن داشته باشند.

اگر به نظر می‌رسد که ناحیه سینه پسرتان بیش از حد متورم است یا تورم قبل از بلوغ یا بعد از آن رخ می‌دهد، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است به جای هورمون‌های مربوط به علائم بلوغ در پسران یک مشکل پزشکی وجود داشته باشد که باعث این تورم شده است.

نوسانات خلقی

مانند دختران، پسران نیز امکان دارد به دلیل تغییرات هورمونی، جسمی و احساسی که در حال تجربه آنها هستند، دچار تغییرات خلقی شوند. صبور و با درک باشید. این نیز بگذرد.

 

مراحل رشد جنسی در علائم بلوغ در پسر

پسران نوجوان از نظر جسمی در مراحل خاصی رشد می‌کنند، که اغلب مراحل تنر نامیده می‌شوند. متخصص اطفال یا ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خانواده می‌تواند تعیین کند که نوجوان شما در چه مرحله‌ای است و آیا برای سن او انتظار می‌رود یا خیر. مراحل تنر به همراه محدوده سنی تقریبی شامل موارد زیر است:

  • درجه بلوغ جنسی 1: (مرحله قبل از بلوغ) بیضه‌ها کوچک هستند و فالوس (آلت تناسلی) شبیه کودک است. موهای ناحیه تناسلی وجود ندارد.
  • درجه بلوغ جنسی 2: (از 10 سالگی تا 15 سالگی) بیضه‌ها از نظر حجم و اندازه رشد می‌کنند. آلت تناسلی به صورت جزئی در حال بزرگ شدن است. کیسه بیضه قرمز، نازک و بزرگتر می‌شود. چند موی ناحیه تناسلی قابل مشاهده هستند و بلند، راست و کمی تیره می‌باشند.
  • درجه بلوغ جنسی 3: (از 10 سالگی تا 16 سالگی) بیضه‌ها از نظر حجم و اندازه همچنان رشد می‌کنند. آلت تناسلی بلندتر می‌شود. کیسه بیضه به بزرگ شدن خود ادامه می‌دهد. موهای ناحیه تناسلی تیره تر و بیشتر تر می‌شوند و حجم آنها به صورت قابل توجههی افزایش می‌یابد.
  • رتبه بلوغ جنسی 4: (از 12 سالگی تا 17 سالگی) بیضه‌ها همچنان در حال رشد هستند. طول آلت تناسلی همچنان در حال رشد است و اکنون ضخیم تر می‌شود. کیسه بیضه بزرگتر می‌شود و همچنین تیره می‌شود. موهای ناحیه تناسلی درشت، ضخیم تر و فر مانند موهای بزرگسال هستند، اگرچه حجم آنها کمتر از حجم موهای بزرگسال است.
  • درجه بلوغ جنسی 5: بیضه‌ها دارای اندازه‌ای شبیه به بزرگسالان (حجم بیش از 20 میلی لیتر) هستند. کیسه بیضه و آلت تناسلی از نظر اندازه و شکل بالغ هستند. موهای ناحیه تناسلی دارای توزیع و حجم طبیعی بالغ است.

علائم بلوع در پسر و صحبت با وی

پسر کوچک شما در حال بزرگ شدن است و این بدان معناست که او ممکن است کمتر با شما احساس راحتی کرده و صحبت کند. معمول است که پسران نوجوان کم حرف می‌شوند و از والدین خود کناره گیری می‌کنند. خطوط ارتباطی را باز نگه دارید و در مورد تغییراتی که پسرتان تجربه می‌کند با او صحبت کنید.

با علایق او در ارتباط باشید و در مورد ورزش، مدرسه یا هر چیز دیگری که از آن لذت می‌برد با وی صحبت کنید. این به او کمک می‌کند که در صورت نیاز به صحبت در مورد چیزی که مهم است، با شما صحبت کند.

بلوغ دیررس

اگر پسرتان در سن 14 سالگی شروع به تجربه علائم بلوغ پسران نکرده است، به این معنی که بیضه‌ها و آلت تناسلی او هنوز شروع به رشد نکرده‌اند، این بلوغ دیرهنگام محسوب می‌شود که شایع ترین علت بلوغ تأخیری مشروطه نامیده می‌شود. اکثر پسرانی که از نظر رسیدن به بلوغ تأخیر دارند کاملاً سالم هستند و در نهایت به بلوغ می‌رسند. بیش از دو سوم پسران بلوغ دیرهنگام را از یک یا هر دو والدین خود به ارث می‌برند.

در دختران، بلوغ دیرهنگام به معنی شروع قاعدگی پس از 16 سالگی است. اکثر پسرانی که از نظر رسیدن به بلوغ تأخیر دارند در مقایسه با سایر پسران هم سن خود قد کوتاهی دارند، اما این فقط به این دلیل است که آنها هنوز رشد خود را شروع نکرده‌اند. اگر فرزند شما دارای بیماری مزمن مانند بیماری سلول داسی شکل، بیماری التهابی روده یا کیست فیبروز است، بلوغ نیز ممکن است دیرتر از حالت عادی شروع شود.

تعداد کمی از پسران دارای وضعیتی به نام کمبود گنادوتروپین جدا شده (IGD) هستند، به این معنی که آنها مقدار کافی از هورمون LH و FSH را تولید نمی‌کنند. این حالت معمولاً از بدو تولد شروع می‌شود و معمولاً با تزریق تستوسترون درمان می‌شود. حتی تعداد کمی از پسران با بیضه‌های خود مشکلی دارند که باعث به تاخیر افتادن بلوغ می‌شود. تستوسترون درمان اصلی برای مواردی از این دست است. برای اطلاع از علائم بلوغ زودرس پسران کلیک کنید.

 

 

 

یک کلمه از آزمایش آنلاین

اگر در مورد پیشرفت فرزند خود در دوران بلوغ سوالات یا نگرانی دارید، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند تعیین کند که آیا نوجوان شما مطابق انتظار رشد می‌کند و به بلوغ می‌رسد یا خیر و به شما در درک زیست شناسی کمک می‌کند. در مورد مشکوک به تاخیر در بلوغ، ممکن است آلت تناسلی و بیضه‌های پسرتان به تدریج شروع به بزرگ شدن کرده باشد و او متوجه نشده باشد. پزشک می‌تواند با یک معاینه فیزیکی به شما بگوید و برخی از آزمایشات را روی هورمون‌های فرزند شما انجام دهد تا ببیند آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *