واکسن گارداسیل

  • نوشته شده توسط مهدی یاری
  • 26 / 04 / 1400

زگیل تناسلی و ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که در برخی از افراد ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد شود. این ویروس می‌تواند از طریق رابطه جنسی، رابطه دهانی و در برخی مواقع از طریق تماس پوستی با اندام تناسلی منتقل شود. خبر خوب این است که در حال حاضر، برای کنترل شیوع این ویروس واکسن وجود دارد که این واکسن می‌تواند از ابتلا به گونه‌های پرخطر HPV جلوگیری کند. اما این واکسن برای درمان زگیل تناسلی کاربرد ندارد و بیشتر جنبه پیشگیری دارد و از انتقال ویروس به سایر افراد جلوگیری می‌کند. واکسن‌ها گارداسیل (Gardasil) دارویی است که به منظور جلوگیری از ابتلا به این ویروس و پیشرفت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مقاله با واکسن گارداسیل بیشتر آشنا خواهیم شد.

واکسن گارداسیل چیست و چه کاربردی دارد؟

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از ابتلا به گونه‌های 6، 11، 16 و 18 ویروس HPV ساخته شده است. ابتلا به این گونه‌ها می‌تواند منجر به ضایعات پیش سرطانی اندام تناسلی زنان (دهانه رحم، ولو و واژن)، ضایعات پیش سرطانی مقعد، سرطان دهانه رحم و مقعد و همچنین زگیل‌های تناسلی شود. گونه‌های 16 و 18 HPV مسئول تقریبا 70 درصد از موارد سرطان دهانه رحم، 75 تا 80 درصد موارد سرطان مقعد، 70 درصد موارد ضایعات پیش سرطانی ولو و واژن و 75 درصد ضایعات پیش سرطانی مقعد هستند. گونه‌های 6 و 11 HPV نیز مسئول 90 درصد موارد ابتلا به تبخال تناسلی هستند.

 

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها ساخته شده است و برای درمان بیماری‌های مرتبط با HPV استفاده نمی‌شود. از سوی دیگر، واکسن گارداسیل در افرادی که قبلا دچار عفونت یا بیماری مرتبط با HPV شده‌اند تاثیری ندارد. بااین‌حال، در افرادی که قبلا به یک یا چند گونه از گونه‌های HPV مبتلا شده‌اند واکسن گارداسیل همچنان می‌تواند از آن‌ها در برابر ابتلا به گونه‌های دیگر HPV محافظت کند.این واکسن نمی‌تواند منجر به ابتلا به بیماری‌هایی شود که از آن‌ها پیشگیری می‌کند. واکسن گارداسیل می‌تواند علیه گونه‌های خاصی از HPV آنتی‌بادی تولید کند و در آزمایش‌های بالینی نشان داده شده است که این واکسن می‌تواند در برابر ابتلا به گونه‌های 6، 11، 16 و 18 ویروس HPV از زنان 16 تا 45 ساله و مردان 16 تا 26 ساله محافظت کند. همچنین، این واکسن می‌تواند موجب تولید آنتی‌بادی در بدن کودکان 9 تا 15 ساله شود.

آیا واکسن گارداسیل بر درمان زگیل تناسلی تاثیر دارد؟

ویروس‌های گونه 6 و 11 از جمله ویروس‌هایی هستند که منجر به ابتلا به زگیل تناسلی می‌شوند. تزریق واکسن بدن را در مقابل این ویروس مقاوم می‌کند و تا 90 درصد از ابتلا به این ویروس‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین افرادی که تا کنون به زگیل تناسلی مبتلا نشده‌اند می‌توانند با تزریق واکسن گارداسیل بدن خود را در برابر ابتلا به زگیل تناسلی ایمن کنند. اما افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اند با تزریق واکسن درمان نخواهند شد اما می‌توانند برای کاهش علائم زگیل تناسلی این واکسن را تزریق کنند. این واکسن بیشتر جنبه پیشگیری دارد و از ابتلا به انواع سرطان مرتبط با دستگاه تناسلی جلوگیری می‌کند. واکسن گارداسیل هم برای خانم‌ها و هم آقایان تزریق می‌شود.

قبل از دریافت واکسن گارداسیل، لازم است چه مواردی را بدانید؟

واکسن گارداسیل برای افرادی که تزریق انجام داده‌اند عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند، در برخی از افراد ممکن است ناحیه تزریق کمی قرمز و ملتهب شود و علائمی مانند سردرد و تب و ضعف و خستگی در برخی از افراد مشاهده شده است. این واکسن برای کودکان زیر 9 سال و زنان باردار ممنوع است. درصورتی‌که شرایط زیر را دارید نباید واکسن گارداسیل بزنید:

  • شما یا فرزندتان به هر یک از مواد تشکیل‌دهنده فعال واکسن، حساسیت یا آلرژی دارید.
  • شما یا فرزندتان پس از دریافت دوز اول واکسن، دچار واکنش آلرژیک شده‌اید.
  • شما یا فرزندتان بیمار یا دچار تب هستید. بااین‌حال، لازم است بدانید که در شرایط ابتلا به تب خفیف یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی، نیازی به تاخیر در دریافت واکسن نیست.

هشدارها و اقدامات احتیاطی واکسن گارداسیل

اگر شما یا فرزندتان شرایط زیر را دارید قبل از اینکه واکسن گارداسیل را دریافت کنید حتما در مورد آن با پزشک مشورت کنید:

  • به یک اختلال خونریزی‌دهنده مثل هموفیلی مبتلا هستید.
  • سیستم ایمنی ضعیفی دارید. برای مثال، دچار یک نقص ژنتیکی هستید، مبتلا به HIV هستید یا داروهایی را مصرف می‌کنید که بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارند.

اگر اغلب بعد از تزریق سوزن، دچار غش می‌شوید، حتما قبل از تزریق واکسن، این موضوع را به تکنسین اطلاع دهید. مانند هر واکسن دیگری، گارداسیل ممکن است نتواند محافظت 100 درصدی را از افراد در برابر ویروس فراهم کند. از سوی دیگر، گارداسیل در برابر همه گونه‌های HPV از شما محافظت نمی‌کند.
بنابراین، حتی بعد از دریافت واکسن نیز لازم است اقدامات احتیاطی برای ابتلا به بیماری مقاربتی را همچنان ادامه دهید. همچنین، واکسیناسیون نمی‌تواند جایگزین غربالگری معمول دهانه رحم باشد. بنابراین، لازم است حتما همچنان غربالگری‌ها و تست پاپ اسمیر را به توصیه پزشک انجام دهید.

 

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل

پزشکان توصیه می‌کنند که پیش از ازدواج و آغاز فعالیت جنسی بهتر است واکسن گارداسیل تزریق شود. افرادی که ازدواج کرده‌اند و رابطه جنسی دارند نیز می‌توانند نسبت به تزریق این واکسن اقدام کنند و هیچ محدودیتی برای تزریق آن وجود ندارد. این واکسن در سه نوبت تزریق می‌شود و تا 8 سال بدن را ایمن می‌کند.

گارداسیل و سایر داروها و واکسن‌ها

واکسن گارداسیل را می‌توان همراه با واکسن هپاتیت B یا واکسن‌های تقویت‌کننده ترکیبی حاوی دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه یا فلج اطفال تزریق کرد. درصورتی‌که واکسن گارداسیل در شرایط مصرف داروی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن تزریق شود ممکن است اثر بهینه‌ای نداشته باشد.
از سوی دیگر، آزمایش‌ها نشان می‌دهند که مصرف داروهای پیشگیری از بارداری، اثر محافظت‌کنندگی حاصل از واکسن را کاهش نمی‌دهند. همچنین، اگر باردار هستید، به فرزندتان شیر می‌دهید یا قصد باردار شدن دارید در مورد تزریق واکسن گارداسیل با پزشک مشورت کنید. گارداسیل ممکن است برای زنانی که به فرزندشان شیر می‌دهند یا تصمیم به شیردهی دارند تزریق شود.

واکسن گارداسیل چگونه تزریق می‌شود؟

واکسیناسیون HPV از طریق تزریق انجام می‌شود و از نه‌سالگی به بعد قابل تجویز است. اگر نه تا 13 سال دارید، گارداسیل را می‌توانید در طی دو دوز دریافت کنید. تزریق اول در تاریخ مشخص‌شده انجام می‌شود و تزریق دوم، شش ماه پس از دریافت دوز اول انجام می‌گردد. بااین‌حال، اگر دوز دوم زودتر از شش ماه پس از دوز اول تزریق شود، دوز سوم نیز باید در نظر گرفته شود.
بنابراین، واکسن گارداسیل را می‌توان در طی سه دوز نیز تزریق کرد. تزریق اول در تاریخ مشخص‌شده انجام می‌شود، دوز دوم دو ماه پس از دوز اول و دوز سوم نیز شش ماه پس از دوز اول تزریق می‌گردد. هر سه دوز باید در طول یک سال تزریق شوند. همچنین، اگر بیش از 14 سال سن دارید، گارداسیل در طی سه دوز تزریق می‌شود. این واکسن در عضله بازو یا ران تزریق می‌شود. همچنین، لازم است بدانید که اگر یک دوز واکسن گارداسیل را فراموش کردید پزشک در این مورد که دوز فراموش‌شده را چه زمانی دریافت کنید شما را راهنمایی می‌کند.

 

 

مزایای تزریق واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل به منظور پیشگیری از ابتلا به انواع گوناگون ویروس HPV تزریق می‌شود و خطر ابتلا به انواع بیماری‌های مرتبط با ویروس HPV، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان دستگاه تناسلی، سرطان روده و زگیل تناسلی را تا 90 درصد کاهش می‌دهد. تزریق این واکسن برای افرادی که فعالیت جنسی دارند و یا قصد دارند ازدواج کنند توصیه می‌شود.

عوارض جانبی احتمالی واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل نیز مانند همه واکسن‌ها می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بااین‌حال، همه افراد دچار این عوارض نمی‌شوند. عوارض جانبی بسیار شایع این واکسن عبارت‌اند از: درد، تورم و قرمزی در ناحیه تزریق. سردرد نیز ممکن است اتفاق بیفتد. عوارض شایع عبارت‌اند از: کبودی، خارش و درد در ناحیه تزریق. تب و حالت تهوع نیز گزارش شده است. در موارد نادر ممکن است کهیر اتفاق بیفتد. در موارد بسیار نادر یعنی کمتر از یک از هر ده هزار نفر نیز مشکل در تنفس مشاهده شده است.

نحوه نگهداری از واکسن گارداسیل چگونه است؟

این واکسن را لازم است از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید. اگر تاریخ انقضای آن گذشته است قابل‌استفاده نیست. همچنین، لازم است بدانید که این واکسن باید در یخچال و در دمای دو تا هشت درجه سانتی‌گراد نگه داشته شود. بنابراین، نباید یخ بزند. همچنین، هیچ دارویی را از طریق زباله‌ها یا فاضلاب خانگی دور نریزید. در مورد اینکه چگونه داروها را دور بریزید حتما با پزشک مشورت کنید. این اقدامات برای حفظ محیط زیست اهمیت زیادی دارند.

چگونه می‌توانید از خودتان در برابر ابتلا به HPV محافظت کنید؟

مهم‌ترین راه برای محافظت از خودتان در برابر ویروس HPV دریافت واکسن HPV مثل واکسن گارداسیل است. کاندوم می‌تواند در برابر HPV از شما محافظت کند اما این محافظت به‌صورت کامل اتفاق نمی‌افتد زیرا گاهی اوقات، فرد مقابل زگیل‌های تناسلی‌ای دارد که به‌سختی دیده می‌شوند و می‌توانند خارج از پوشش کاندوم باشند. این ویروس می‌تواند شما را آلوده کند حتی اگر شما به زگیل تناسلی مبتلا نباشید. همچنین، امکان پاره شدن کاندوم در هنگام رابطه جنسی وجود دارد.

 

تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به HPV و سایر بیماری‌های مقاربتی، اجتناب از رابطه جنسی محافظت نشده است. از سوی دیگر، هنوز ثابت نشده است که کرم‌ها و ژل‌های اسپرم‌کش می‌توانند از افراد در برابر HPV و سایر بیماری‌های مقاربتی محافظت کنند. درصورتی‌که در مورد ابتلا به HPV و سایر بیماری‌های مقاربتی نگرانی یا سوال دارید می‌توانید با استفاده از مشاوره پزشکی تلفنی در این مورد با پزشک صحبت کنید.

واکسن گارداسیل یکی از واکسن‌های تاییدشده و معتبر برای پیشگیری از ابتلا به گونه‌های پرخطر ویروس HPV است. تزریق واکسن گارداسیل معمولا در افراد زیر 13 سال در دو دوز و برای افراد بالای 14 سال در سه دوز انجام می‌شود. این واکسن در بیشتر افراد عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند و تاکنون عوارض شدیدی پس از تزریق این واکسن گزارش نشده است. دریافت واکسن گارداسیل به این معنی نیست که در برابر همه گونه‌های HPV و همچنین سایر بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت می‌شود اما می‌تواند راهی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی باشد. بنابراین، همچنان استفاده از روش‌های محافظتی در رابطه جنسی اهمیت دارد.

خرید واکسن گارداسیل

تزریق واکسن گارداسیل بهترین روش برای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از ویروس HPV است و از ابتلا به انواع سرطان اندام تناسلی جلوگیری می‌کند. برای خرید این واکسن بهتر است به داروخانه‌های معتبر مراجعه نمائید. برای خرید واکسن گارداسیل ممکن است کمی دشوار باشد و نتوانید به راحتی آن را در هر داروخانه بیابید. برای سفارش این واکسن می‌توانید از طریق سایت آزمایش آنلاین اقدام نمائید و از خدمات تزریق واکسن نیز بهره‌مند گردید. تزریق واکسن گارداسیل در منزل او توسط کارد مجرب انجام می‌شود.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *