Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/azonline/domains/azmayeshonline.com/public_html/wp-includes/author-template.php on line 104
آزمایشگاه پاتوبیولوژی - آزمایش آنلاین
آزمایشگاه پاتوبیولوژی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 12 / 02 / 1396

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی یکی از تخصصی ترین آزمایشگاه های تشخیص درمانی می باشد. تاکنون حتما کلمه آزمایشگاه را شنیده اید و شاید به یکی از این آزمایشگاه ها سر زده اید.  در ایران انواع آزمایشگاه ها برای درمان و تشخیص انواع بیماری ها وجود دارد مانند آزمایشگاه تشخیص طبی، آزمایشگاه ژنتیک، آزمایشگاه پاتوبیولوژی، آزمایشگاه پاتولوژی و… که آزمایشگاه پاتوبیولوژی نسبت به پاتولوژی دارای گستردگی بخش ها، فضا و امکانات و دستگاه ها می باشد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با آزمایشگاه پاتوبیولوژی آشنا شوید.

 

آزمایشگاه پاتولوژی چیست؟

کلمه پاتولوژی از دو کلمه یونانی “پاتو (patho) “به معنی بیماری و “لوژی (logos) ” به معنی علم مطالعه گرفته شده است. علم پاتولوژی در سه حیطه اصلی قابل تقسیم است که شامل آسیب شناسی عمومی (General pathology)، آسیب شناسی بالینی (clinical pathology) و آسیب شناسی تشریحی (Anatomical pathology) می باشد.  به متخصصین این زمینه پاتولوژیست می گویند.

 

آزمایشگاه تشخیص طبی چیست؟

یک آزمایشگاه تشخیص طبی نیازمند مجوز وزارت بهداشت و درمان است. بخش های مختلف این آزمایشگاه شامل بخش های هورمون شناسی، سرولوژی، میکروب شناسی، بیوشیمی، الایزا و اسپرموگرام هست که در آنجا روی نمونه گیری ادرار، خون، زخم، خلط، مدفوع و … کار انجام می شود.

پاتوبیولوژی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی چیست؟

برخی از آزمایشگاه های سراسر کشور که هم پیشرفته می باشند و هم از نظر فضا و دستگاه ها گسترده تر می باشند، این امکان را دارند که هم آزمایش های پاتولوژی را انجام دهند و هم آزمایش های تشخیص طبی را صورت دهند. به این نوع آزمایشگاه ها، آزمایشگاه های پاتوبیولوژی می گویند. در این گونه مراکز متخصصان مختلفی با مدارک متفاوت گرد هم آمده اند تا مجموعه با ارزش آزمایشگاهی را ایجاد نمایند. اشخاصی با مدارک میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی و غیره.

 

تفاوت آزمایشگاه پاتولوژی و آزمایشگاه پاتوبیولوژی:

آزمایشگاه پاتوبیولوژی محلی برای بررسی بیماری ها از طریق ترشحات، مایعات و گازها است. تفاوت اصلی آزمایشگاه پاتولوژی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی اینگونه است که، آزمایشگاه پاتولوژی در حقیقت آسیب های وارد شده به بافت را تشخیص می دهد مانند انواع هپاتیت، سرطان ها و هر نوع آسیب بافتی از میکروب گرفته تا انواع آسیب های خودی بدن اما آزمایشگاه پاتوبیولوژی خود دلیل و عامل بیماری را تشخیص می دهد و انواع تغییرات فیزیولوژیک را نیز بررسی می کند مانند قند خون.

اشخاصی می توانند آزمایشگاه پاتوبیولوژی تاسیس نمایند که پس از سپری نمودن دوره پزشکی و کسب مدرک پزشک عمومی، به مدت 4 سال دوره تخصصی را در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور سپری نمایند. در چنین مرکزی هم آزمایش های معمول و هم آزمایش های پاتولوژی صورت می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *