آزمایش آنلاین

آزمایش خون سالمندان

آزمایش خون سالمندان

چرا و چه زمانی آزمایش خون سالمندان ضروری است؟

آزمایش خون یکی از مهمترین راه‌ها برای پیگیری وضعیت کلی جسمی است. توصیه می‌شود حداقل یک بار در سال یک آزمایش خون کامل انجام شود تا از سلامت جسمانی خود اطمینان حاصل کنید.

 

نمونه مناسب برای این آزمایش

خون سیاهرگی (سرم)

 

آمادگی برای انجام آزمایش خون

هر آنچه می‎خورید و می‎نوشید حاوی ویتامین‎ها، پروتئین‎ها و سایر مواد مغذی است که می‎تواند باعث افزایش مقادیر آن در خون شود. ناشتا بودن به مدت 8 تا 12 ساعت موجب می‎شود اثر این مواد غذایی در خون از بین زفته و نتایج آزمایش را تا حد ممکن دقیق باشد.

 

هدف از آزمایش غربالگری سه ماه اول

برخی مواقع، فرد ممکن است احساس خستگی، افزایش وزن غیرطبیعی یا احساس درد در قسمتی از بدن خود داشته باشد. آزمایش‌های منظم خون می‌تواند علائم هشدار دهنده بیماری را در اوایل بیماری نشان دهد. به عبارتی دیگر، با یک آزمایش ساده می‎توان بسیاری از بیماری‌های قلبی، ریوی و کلیوی را تشخیص داد.

تفسیر آزمایش خون در سالمندان

برخی از رایج‌ترین آزمایش‎های معمول شامل شمارش کامل خون (CBC)، پنل متابولیکی، هورمون‌ها تیروئید، تست میزان مواد مغذی حیاتی مانند آهن یا ویتامین‎های گروه B، تست قند خون، چربی خون وآنزیم‎های کبدی است.

یک آزمایش معمول شمارش سلول‎های خونی (CBC) است که گلبول‎های سفید خون، گلبول‎های قرمز و پلاکت‎ها بررسی می شوند. میزان هموگلوبین و هماتوکریت از این روش به دست می آید که برای تشخیص کم‎خونی‎ها از آن استفاده می شود. سطح غیر طبیعی این موارد ممکن است نشانگر کمبودهای غذایی، کمبود آهن، بیماری‎های مربوط به مغز استخوان، التهاب بافت، عفونت، بیماری قلبی عروقی و سرطان باشد. اعلام نتیجه این آزمایش تقریبا 24 ساعت زمان نیاز دارد.

در آزمایش خون که پنل متابولیکی را بررسی میکند، سطح برخی از ترکیبات موجود در خون مانند الکترولیت‎ها، کلسیم، گلوکز، سدیم، پتاسیم، بی‎کربنات، کلرید، نیتروژن اوره خون (BUN) و کراتینین بررسی می‏شود. نتایج غیر طبیعی ممکن است بیماری کلیه، دیابت یا عدم تعادل هورمون‏ها را نشان دهد. الکترولیت‏ها نقش اساسی در بدن دارند و تغییر میزان آنها ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

یک پنل متابولیکی کامل (CMP) شامل تمام اندازه گیری‎های پنل متابولیکی پایه و همچنین سنجش پروتئین‎ها و مواد اضافی مربوط به عملکرد کبد است که شامل آلبومین، پروتئین کل، آنزیم‏های آلکالن فسفاتاز (ALP)، آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) و بیلی روبین است. اعلام نتیجه این آزمایش بین 24 تا 72 ساعت طول می کشد.

سطح غیرطبیعی هر یک از این موارد می‎تواند نشان دهنده انسداد مجاری صفراوی، سیروز کبدی، التهاب کیسه صفرا، سنگ صفرا، هپاتیت و اختلالات متابولیسم استخوان باشد.

نمونه خون
روز تا نتیجه ی آزمایش
نمونه تست خود را چگونه میخواهید جمع آوری کنید؟
اعزام کارشناس نمونه گیری
+ 44,500 تومان

با انتخاب گزینه توسط اپراتور ما به شما وقت دهی میشود و کارشناس نمونه گیری به محل شما اعزام میشوند و نمونه گیری در منزل انجام میگردد

اعزام پزشک به منزل شما
+ 165,000 تومان

با انتخاب این گزینه پزشک ما به منزل شما اعزام میشوند و ویزیت و نمونه گیری در محل سکونت شما انجام میگردد

100 هزار تومان تخفیف
+ -100,000 تومان

با انتخاب این گزینه شما میتوانید برای انجام چکاپ بالای سه نفر از 100 هزار تومان تخفیف برخوردار شوید

چرا باید این تست را انجام دهیم؟
این چکاپ شامل چه آزمایش هایی می شود؟

نشانگرهای زیستی

آزمایش املاح معدنی
آزمایش سلامت عضلات
آزمایش شمارش کامل سلولهای خون | CBC
آزمایش انعقاد خون
آزمایش سطح آهن
آزمایش تیروئید

وجود املاح معدنی در بدن از جمله مواد ضروری برای فعالیت سلول ها است. ساده ترین کاربرد این مواد، در غشای فسفولیپیدی سلول ها است. برای این منظور لازم است که در بدن فسفر به اندازه کافی وجود داشته باشد تا غشای سلول در صورت آسیب، بتواند سریعا خود را ترمیم کند. این تنها یک مورد از کاربردهای بیشمار مواد معدنی در بدن است. در برخی از بیماری ها، متخصص احتمال مید هد که عامل اصلی در این عارضه، بهم خوردن تعادل بین مواد معدنی در بدن است. در این صورت قبل از اینکه تشخیص قطعی داشته و دارو تجویز کند، از شما درخواست می کند آزمایشات تشخیص املاح معدنی را انجام دهید. اگر با این قبیل تست های آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید.

آزمایشات مواد معدنی به منظور اندازه گیری موادی می باشد که ممکن است برای بدن ضروری یا مضر باشند. رشد، سوخت ‌و ‎ساز، خون ‌سازی و عملکرد عصب و عضله هیچ ‌کدام بدون مواد معدنی میسر نیست. به‌ طور مثال، سدیم و پتاسیم تعادل مایعات بدن را تنظیم می ‌کنند. کلسیم به ساختن استخوان‌ ها و دندان‌ های محکم، کمک می‌کند. آهن در خون‌ سازی موثر است.

پوشش مواد معدنی مورد نیاز با رژیم غذایی متعادل برخورداری از تمامی املاح و مواد معدنی به مقدار کافی، امری مهم است. زیرا هیچ ‎کدام از مواد معدنی نمی‌ توانند جایگزین دیگری شوند. اگر شما از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع، مطابق هرم غذایی شرح داده‌ شده استفاده کنید، مشکلی نخواهید داشت.

آزمایشات مواد معدنی معمولا به صورت جداگانه برای شناسایی، ارزیابی و نظارت بر کمبود یا افزایش مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک شما ممکن است یک یا چند آزمایش را براساس نشانه ها و علائم یا شرایطی که شما دارید، درخواست کند و گاهی اوقات بیش از یک تست برای تشخیص کمبود یا سمیت عناصر درخواست داده می شود مانند آزمایش مس سروپلاسمی برای ارزیابی مقدار مس در بدن و یا گروهی از آزمون های آهن (آهن، ظرفیت اتصال کلی آهن و فریتین) با CBC (شمارش کامل خون) برای ارزیابی کمبود آهن به عنوان یک عامل بالقوه کم خونی.

شمارش کامل خون (CBC) آزمایشی است که سلولهای در گردش خون را آنالیز می کند. این سلولها عبارتند از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. در واقع آزمایش CBC می تواند به تشخیص برخی از بیماری ها مانند کم خونی، عفونت و یا التهاب، خون ریزی داخلی، بیمارهای مرتبط با انعقاد خون، سرطان ها و همچنین به بررسی وضع سلامت عمومی بدن و یا اثرات مخرب درمان هایی که گلبول های خون را تحت تاثیر قرار می دهند مانند شیمی درمانی کمک کند.

تست های انعقادی خون به منظور بررسی مسیر های انعقادی و لخته شدن خون انجام می شود. مسیر انعقادی داخلی و خارجی از 30 تا پروتئین (بنام فاکتورهای انعقادی) تشکیل شده است. تقریباً قسمت اعظم این پروتئین ها در کبد ساخته می شود بجز فاکتور VIII که در سلولهای اندوتلیال رگ و کمی هم در پلاکت ساخته می شود.فاکتورهای انعقادیX,IX,VII,II و پروتئین S,C وابسته به ویتامین K هستند. مکانیسم‌ های لخته شدن با ایجاد آسیب در جدار رگ یا بافت های اطراف، یا تماس خون با سلول های آندوتلیال آسیب دیده و کلاژن آغاز می‌ شوند. در هر مورد این عوامل منجر به تشکیل فعال کننده پروترومبین می‌ شوند که این امر موجب تبدیل پروترومبین به ترومبین و مراحل بعدی انعقاد می‌ گردد.

آزمایش آهن خون به منظور بررسی کم خونی ها درخواست می شود. سطوح غیرطبیعی آهن، نشانگر بیماری های زیادی، از جمله آنمی فقر آهن و هموکروماتوز می باشد. آنمی فقر آهن تنها یکی از انواع کم خونی ها می باشد. 70% هن بدن در هموگلوبین گلبول های قرمز یافت می شود. ۳۰٪ دیگر اهن به شکل فریتین و هموسیدین ذخیره می شود. این ماده به پروتئینی گلوبینی به نام ترانسفرین متصل می شود. تعیین آهن سرم شامل اندازه گیری مقدار اهن متصل به ترانسفرین می باشد. TIBC به معنای ظرفیت کل اتصال به آهن می باشد. باید توجه داشت تنها یک سوم ظرفیت ترانسفرین به آهن متصل می شود به بقیه ظرفیت غیر اشباع به اصطلاح UIBC می گویند.

آزمایش تیروئید یک گروه از آزمایش خون است که در کنار هم به منظور ارزیابی عملکرد غده تیروئید و برای کمک به تشخیص اختلالات تیروئیدی، انجام می‌شود. آزمایشات موجود در این گروه شامل اندازه گیری هورمون‌های تیروئیدی در خون می‌باشد. این هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که از طریق غده تیروئید ترشح شده و وظیفه کنترل یا تنظیم متابولیسم بدن را بر عهده دارند. وقتی تیروئید شما به صورت طبیعی عمل می کند، هورمون‌ تیروکسین (T4) بدن شما به طور شیمیایی به تری – یودوتیرین (T3) تبدیل شده و در متابولیسم صحیح بدن نقش دارد. با این حال، این سیستم در هنگام بیماری های تیروئید و یا عدم عملکرد مناسب غده تیروئید، با ایجاد ” T3 معکوس ( Reverse T3 ) “، که یک فرم غیر فعال از هورمون T3 است، می‌تواند انرژی را حفظ کند. آزمایش هورمون تیروئید برای بررسی سیستم T3 معکوس شما همراه با TSH و دیگر هورمون‌های تیروئیدی آزاد انجام می‌شود.

آزمایش کلسیم | Calcium

چرا و چه موقع آزمایش انجام می شود؟ اندازه گیری سطح كلسيم خون به عنوان بخشی از آزمایشات چکاپ روتین وجود علایم مشکوک به بیماریهای کلیوی، استخوان و دستگاه عصبی …

بیشتر بخوانید
آزمایش کلسیم | Calcium

چرا و چه موقع آزمایش انجام می شود؟ اندازه گیری سطح كلسيم خون به عنوان بخشی از آزمایشات چکاپ روتین وجود علایم مشکوک به بیماریهای کلیوی، استخوان و دستگاه عصبی …

بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش بازوفیل | Basophils

بازوفیل‌ها از انواع گلبول‌های سفید خون هستند که در مغز استخوان تولید می‌شوند. بدن انواع مختلفی از گلبول‌های سفید را تولید می‌کند که در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش مهمی …

بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش گلبولهای سفید | WBC

گلبول های سفید در خون، سیستم لنفاوی و بافت ها وجود دارند که بخش مهمی از سیستم ایمنی را تشکیل می دهند. این سلول ها به محافظت در برابر عفونت …

بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش گلبولهای قرمز | RBC

گلبولهای قرمز خون در مغز استخوان تولید می شوند و زمانی که بالغ شدند، وارد جریان خون می شوند. گلبول قرمز حاوی هموگلوبین (پروتئینی که اکسیژن را در سرتاسر بدن …

بیشتر بخوانید
آزمایش هموگلوبین | Hb

چرا و چه موقع آزمایش انجام می شود؟ تصمیم گیری در مورد انتقال خون در آنمیهای حاد (کم خونی های شدید)، ارزیابی میزان اثربخشی تزریق خون به بیمار چکاپ دوره …

بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش پلاکت خون

پلاکت ها در واقع قطعات کوچکی از سلول هستند که در خون گردش می کنند و برای لخته شدن طبیعی خون (در مواقع نیاز) ضروری هستند. هنگامی که یک جراحت …

بیشتر بخوانید
آزمایش ظرفیت کل جذب آهن خون | UIBC

آزمایش خون سالمندان was last modified: دی 24ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
آزمایش هورمون محرک تیروئید | TSH

از این آزمایش برای تشخیص اختلالات تیروئید مانند هیپوتیروئید و هایپرتیروئید ، پایش درمان تیروئید و تفکیک منشا این اختلاات استفاده میشود. در افرادی که افزایش اندازه گواتر دارند ،جهت …

بیشتر بخوانید
دستورالعمل های ویژه
سه قدم ساده تا آزمایش خون
۱ - ثبت درخواست
از طریق وب سایت، نرم افزار موبایل و یا روبات تلگرام، زمان و مکان و آزمایشگاه مورد نظر خود را مشخص کنید.
۲ - نمونه گیری در منزل شما
متخصص آزمایشگاه،در زمان و مکان مورد نظر شما جهت نمونه گیری مراجعه می کندو نمونه رابه آزمایشگاه منتخب شما تحویل می دهد.
۳ - دریافت نتیجه آزمایش
پس از انجام مراحل آزمایش شما، در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخ خود را در وب سایت یا از طریق پیامک مشاهده خواهید کرد.