ژنتیک

تست ژنتیک

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 04 / 03 / 1396

تست ژنتیک

علم ژنتیک از زیر شاخه های علوم زیستی است که به بررسی انتقال ژن ها به نسل بعد می پردازد. در اواخر قرن نوزدم پدر علم ژنتیک، کشیش اتریشی آزمایشات خود را برای کشف چگونگی انتقال ویژگی های مشترک روی گیاهان آغاز کرد. مندل نظریه هایی را بیان کرد که بر اساس آن ها وراثت در گیاهان و جانداران قابل پیشگویی بود. پس از آن این بحث مورد توجه سایر محققین قرار گرفت و منجر به کشف چگونگی انتقال ویژگی های فیزیکی در موجودات زنده شد.

 

پیشرفت علوم آزمایشگاهی در کمک به شناخت ترکیبات تشکیل دهنده مواد ژنتیکی بسیار مؤثر بوده است. به نوعی می توان گفت دست یابی به این علوم از بزرگترین کشفیات ساختار شناسی در جانوران و نباتات است که با استفاده از این دانش می توان در تکامل موجودات زنده سرعت بخشید و عیوب احتمالی را نیز برطرف نمود. علم ژنتیک علاوه بر علوم پزشکی، در علوم پایه، تولیدات صنعتی و کشاورزی نیز کاربرد دارد.

کروموزوم -تست ژنتیک

در واقع دی ان ای مشخص کننده ژنی است که هر فرد و موجود زنده از نیاکان خود به ارث می برد و همراه با آن نیز ممکن است ژن های معیوب و بیماری زا را نیز دریافت نماید. دی ان ای با ترکیبی از پروتئین ها در هسته سلول جای دارد که به آن کروموزوم و در فارسی فام تن نیز می گویند. هر فرد دارای 46 کروموزوم است که به صورت 23 جفت هستند، یک جفت از کروموزوم ها تعیین کننده جنسیت که در مردان با نمادXY و در زنان با نماد XX مشخص می شود و 22 جفت دیگر سایر خصلت های فرد را مشخص می کنند. این کروموزوم ها به صورت مساوی یعنی تعداد 23 کروموزوم از تخمک مادر و 23 کروموزوم از اسپرم پدر به ارث برده و در جنین نوزاد ترکیب می شوند. کروموزوم ها حاوی بسته های ژنتیکی هستند که اطلاعات لازم برای کنترل سیستم های مختلف بدن در آن ها وجود دارد و هر گونه اختلال در دی ان ای موجود در ساختمان ژن سبب بروز بیماری ها و مشکلات ژنتیکی خواهد شد.

به طور کلی بیماری های ژنتیکی به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

 

  1. بیماری های ناشی از اختلالات تک ژنی که حدود دو درصد از بیماری های ژنتیکی را شامل می شود. بیماری هایی نظیر هموفیلی نوع A و B، عقب ماندگی ذهنی K.U، تالاسمی ماژور و اختلالات جنسی غده آدرنال از شایع ترین بیماری های این نوع اختلال ژنتیکی می باشند.
  2. نوع دوم متأثر از اختلالات کروموزومی است که به طور متوسط از هر هزار نوزاد هفت نفر دارای این اختلالات هستند که سبب بروز بیماری هایی نظیر عقب ماندگی ذهنی سندروم داون، ترنر یا تریزومی 18 و سایر معلولیت های جسمی می شود. جالب است بدانید نیمی از سقط جنین های قبل از چها ماهگی نیز به دلیل اختلالات کروموزومی اتفاق می افتد.
  3. بیماری های چند عاملی که محیط نیز در آن ها دخیل است و سبب ایجاد جهش و ناهنجاری های ژنتیکی و اختلالات تکاملی می گردد. بیماری های ام اس، قلبی و عروقی، دیابت و نقص لوله های عصبی بیشتر ریشه چند عاملیتی دارند.

جهت درخواست آزمایش ژنتیک این مطلب را مطالعه نمایید.

ChromosomeStructure

در حال حاضر اکثر بیماری های ژنتیکی غیر قابل درمان هستند و بهترین راه پیشگیری از ایجاد و گسترش آن ها انجام تست ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری جهت تشخیص بروز احتمالی بیماری های ژنتیکی است. تست ژنتیکی با استفاده ذره کوچکی از خون، پوست استخوان و حتی مو انجام می شود و قادر به تشخیص ژن های معیوب و احتمال بروز بیماری های ژنتیکی در نوزاد می باشد. لازم به ذکر است احتمال شیوع این بیماری ها در نسل های مشترک و سابقه بیماری ژنتیکی بیشتر از سایرین می باشد.

 

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید

 

2 دیدگاه ها

  1. رضاپاشازاده گفت:

    واقعا خدماتشون عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

‍‍