آزمایش آنلاین

تست بارداری

دیدار مدیران آزمایش آنلاین با وزیر بهداشت
10 شهریور 1397
آزمایش بارداری خون
آزمایش بارداری خون
10 شهریور 1397
به چه خدمتی نیاز دارید؟

تست بارداری

تست بارداری

تست بارداری به شیوه های غیر آزمایشگاهی و سنتی از گذشته وجود داشته است. پس از بارداری بدن دست خوش تغییراتی ناشی از تغییر هورمون ها است اما گاهی این تغییرات دیر بروز می دهد و بعضی اوقات دو الی سه ماه بعد از بارداری قابل تشخیص می شود. مدتهاست که با پیشرفت های علمی انجام تست بارداری با روش های امروزی صورت می گیرد.

 تست بارداری نتیجه تشخیص وجود هورمون گونادوتروپین کوریانی (HCG) در خون یا ادرار است. زمانی که لقاح انجام می گیرد و نطفه به دیواره رحم می چسبد، جفت شروع به ترشح هورمون گونادوتروپین می کند که وظیفه اش سلامت جنین است. ترشح این هورمون حدودا شش روز بعد از بارداری شروع شده که با گذشت زمان سرعت و مقدار بیشتری از این هورمون ایجاد می شود و البته مقدار آن در افراد مختلف یکسان نیست. پس تست بارداری با دو روش تست خون یا تست ادرار قابل انجام است، که وجود هورمون گونادوتروپین در هرکدام از این دو آزمایش جواب مثبت تست بارداری را در پی دارد.

 

تست ادرار بارداری

آزمایش ادرار بارداری با استفاده از بی بی چک انجام می شود که می توان فقط با تهیه یک بی بی چک از داروخانه، آن را در منزل به راحتی انجام داد یا اینکه به کلینیک رفت. این روش به دلیل راحتی و کم هزینه بودن و سرعت نتیجه آن طرفداران بیشتری نسبت به آزمایش خون دارد. طریقه انجام این تست خانگی با استفاده از بی بی چک به این شکل است که بی بی چک را باید در مسیر ادرار قرار داد یا اینکه آن را در ظرفی که مقداری از ادرار قرار دارد گذاشت و مدتی حدود 5-10 دقیقه صبر کرد تا نتیجه  بدست بیاید. تغییر رنگ نشانگر به صورتی، آبی و یا علامت مثبت یا منفی نشان دهنده نتیجه تست بارداری می باشد. اغلب این تست ها نشانگر معتبر بودن یا نبودن هم دارند و در صورت انجام تست بصورت صحیح کنترلگر نیز تغییر رنگ می دهد.

برای انجام این تست حتما باید چند روز از لقاح گذشته تا جواب دقیق بدهد. برای استفاده از این روش تست به تاریخ مصرف آن دقت کنید و بدانید که اگر در محل گرم و مرطوب نگه داری شده باشد، احتمال فاسد شدن آن هست که در اینصورت قابل استفاده نبوده و باید دور انداخته شود. دستورالعمل همراه با بی بی چک نیز می تواند راهنمای شما در استفاده از آن باشد.

 

زمان مناسب برای انجام آزمایش ادرار

به طور معمول رحم دو هفته بعد از اتمام دوره قاعدگی، تخمک گذاری می کند و در صورتیکه در این زمان لقاحی صورت گیرد دوره قاعدگی بعدی انجام نمی شود. پس اولین نشانه بارداری پریود نشدن است. پزشکان توصیه می کنند تست ادرار بارداری در این زمان انجام گیرد که قاعدگی صورت نگرفته تا بتوان نتیجه دقیقی بدست آورد. بنابراین اگر در این زمان تست بارداری مثبت شود دو هفته از لقاح گذشته است.

بی بی چک

آزمایش ادرار تا چه حد قابل اطمینان است؟

اگر آزمایش ادرار با یک بی بی چک با کیفیت در زمان درست (پس از دست رفتن یک دوره قاعدگی) و به روش درست انجام شود تا 97درصد نتیجه دقیقی می دهد. انجام آزمایش به این طریق باید حداقل بعد از گذشت دو هفته از نزدیکی و در صبح که ادرار غلظت بالایی دارد انجام شود زیرا در صورت انجام زودتر از موعد این تست احتمال نتیجه اشتباه وجود خواهد داشت که در اینصورت مجبور به تکرار آزمایش یا انجام آزمایش خون خواهید شد تا از نتیجه اطمینان حاصل کنید.

 

مزایای آزمایش ادرار بارداری

 • کم هزینه است.
 • انجام آزمایش آسان است.
 • نتیجه سریع حاصل می شود.

 

معایب آزمایش ادرار بارداری

 • حداقل باید دو هفته از لقاح گذشته باشد.
 • احتمال خطای انسانی
 • احتمال بی کیفیتی و عدم دقت بی بی چک

تست خون بارداری

تست خون بارداری

آزمایش خون بارداری در دو نوع انجام می شود: یکی اینکه تعداد واحدهای هورمون گونادوتروپین جفتی انسان را در خون بطور دقیق اندازه گیری می کند که اصطلاحا آزمایش کمی است و نوع دوم فقط وجود یا عدم وجود هورمون گونادوتروپین را نشان می دهد که آیا بارداری مثبت است یا خیر. آزمایش خون بارداری بعد از گذشت حداقل هفت روز از نزدیکی انجام می شود، که وجود کمترین مقدار هورمون گونادوتروپین در این آزمایش نیز مشخص می شود و نتیجه دقیقی می دهد. این آزمایش هم اگر در زمانی زودتر از هفت روز انجام گیرد، احتمال خطا و جواب بلعکس وجود خواهد داشت.

 

بالا بودن بیش از حد مقدار هورمون HCG علامت موارد زیر است:

 • احتمال دو یا چند قلوزایی
 • تومور جفت با مرگ جنین
 • ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان دهانه رحم
 • حاملگی طبیعی
 • استفاده برخی داروها مانند داروهای ضد تشنج یا پارکینسون
 • وجود پروتئین یا خون در ادرار که باعث نتیجه اشتباه می شود.

 

پایین بودن بیش از حد هورمون HCG علامت موارد زیر است:

 • حاملگی خارج از رحم
 • سقط جنین

 

عواملی که می تواند باعث نتیجه مثبت تست بارداری شود:

 • وجود پروتئین یا خون در ادرار
 • مصرف برخی داروهای آرام بخش یا خواب آور

 

عوامل که می تواند باعث نتیجه منفی تست بارداری شود:

 • انجام تست در زمانی جلوتر از زمان گفته شده
 • رقیق شدن ادرار به دلیل مصرف زیاد نوشیدنی قبل از آزمایش
 • مصرف برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها یا دیورتیک ها

آزمایش بارداری

نتایج آزمایش بارداری

مثبت یا منفی بودن نتیجه آزمایش بارداری می تواند قطعی نباشد. در بعضی شرایط که در بالا ذکر شد احتمال خطا در آزمایش وجود دارد.

یعنی ممکن است با وجود بارداری مثلا سطح هورمون HCG به حدی نرسیده باشد که در آزمایش قابل تشخیص باشد و نتیجه منفی شود یا بلعکس مثلا آزمایش زودتر از موعد انجام داده و بدلیل “حاملگی شیمیایی” نتیجه مثبت بگیرید، حاملگی شیمیایی یعنی تخمک بارور شده و هورمون HCG ترشح کرده اما پس از مدتی بنا به دلایلی مانند مشکل در تخمک رشدش متوقف شده است و پریودی اتفاق می افتد. در صورتی که از چند آزمایش خانگی بی بی چک جواب متفاوت گرفتید قطعا آزمایش خون یاری بخش سردرگمی شما می باشد، پس به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خون در مطب از بارداری خود اطمینان حاصل کنید.

شما می توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش های مختلف را درخواست دهید.
جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

58 − = 49

بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند