آزمایش آنلاین
آزمایش هپاتیت سی

آزمایش هپاتیت

در این آزمایش موارد زیر بررسی می‌شود:

  1. آنتی‌ژن Hbs Ag
  2. آنتی‌بادی Hbs Ab
  3. آنتی‌بادی HCV Ab
بیشتر...
نمونه خون
3 پارامتر مورد ارزیابی
4 روز تا نتیجه ی آزمایش

اطلاعات چکاپ ها

چرا باید این تست را انجام دهیم؟

انجام آزمایش هپاتیت سی (C)، می‌تواند ابتلا به ویروس هپاتیت C را مشخص کند و از عوارضی که این بیماری در دراز مدت روی فرد ایجاد می‌کند، جلوگیری کند. این آزمایش یا به تشخیص پزشک و یا در زمان غربالگری‌های بررسی سلامتی بدن، انجام می‌شود.

این چکاپ شامل چه آزمایش هایی می شود؟

نشانگرهای زیستی

آزمایش پروتئین‌ها

پروتئین‌ها برای عملکرد سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین برای ساختن عضلات بسیار مهم هستند. پروتئین‌های موجود در خون، برای کمک به تشخیص بیماری‌های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی اندازه گیری می‌شوند. پروتئین‌ها همچنین مولکول‌های دیگری را در خون حمل می‌کنند (مانند هورمون‌ها)؛ بنابراین گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین است و چه مقدار از آن آزاد است و در دسترس سلولها قرار دارد هم، سطح این پروتئین‌ها اندازه‌گیری می‌شود. افزایش سطح هورمون‌ها غالباً در اثر کم آبی بدن ایجاد می‌شود، اما ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد. کاهش سطح پروتئین‌ها می‌تواند نشانگر سوء تغذیه شدید یا سوء جذب باشد.

انتی ژن Hbs Ag

آزمایش هپاتیت was last modified: اسفند 6ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
انتی بادی Hbs Ab

آزمایش هپاتیت was last modified: اسفند 6ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
HCV Ab

آزمایش هپاتیت was last modified: اسفند 6ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
سه قدم ساده تا آزمایش خون
۱ - ثبت درخواست
از طریق وب سایت، نرم افزار موبایل و یا روبات تلگرام، زمان و مکان و آزمایشگاه مورد نظر خود را مشخص کنید.
۲ - نمونه گیری در منزل شما
متخصص آزمایشگاه،در زمان و مکان مورد نظر شما جهت نمونه گیری مراجعه می کندو نمونه رابه آزمایشگاه منتخب شما تحویل می دهد.
۳ - دریافت نتیجه آزمایش
پس از انجام مراحل آزمایش شما، در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخ خود را در وب سایت یا از طریق پیامک مشاهده خواهید کرد.

پزشکان با بررسی خون، ابتلا به هپاتیت سی را بررسی می‌کنند. در آزمایش هپاتیت سی (C)، پروتئین‌هایی که بدن به دنبال یافتن ویروس هپاتیت C در خون ایجاد می‌کند را شناسایی می‌کند. این آنتی‌بادی‌ها، معمولا حدود 12 هفته پس از عفونت ظاهر می‌شوند. معمولا چند روز تا چند هفته طول می‌کشد تا نتیجه این آزمایش به دست شما برسد، اما برخی آزمایشگاه‌ها می‌توانند نتیجه آن را زودتر اعلام کنند. نتایج این آزمایش به صورت‌های زیر است:

1. غیرفعال یا منفی: این نتیجه ممکن است به این معنی باشد که شما آلوده به ویروس هپاتیت C نیستید، اما اگر در شش ماه گذشته در معرض این ویروس بوده‌اید لازم است دوباره آزمایش بدهید.

2. فعال یا مثبت: این نتیجه بدین معنی است که شما به ویروس هپاتیت آلوده شده‌اید که برای اطمینان از نتیجه لازم است یک آزمایش دیگر بدهید.
اگر آزمایش آنتی‌بادی شما مثبت باشد انجام این آزمایش، ضروری است.

HCV RNA: این آزمایش تعداد ذرات RNA ویروسی (ماده ژنتیکی ویروس هپاتیت) در خون را اندازه‌گیری می‌کند. این ذرات معمولا 1 تا 2 هفته پس از آلوده شدن خود را نشان می‌دهند. نتیجه منفی نشان‌دهنده عدم ابتلا به ویروس هپاتیت C است و نتیجه مثبت نشان‌دهنده ابتلا به این ویروس است.

همچنین ممکن است انجام آزمایش زیر نیز ضروری باشد:

تست عملکرد کبد: این تست سطح پروتئین و آنزیم‌ها را اندازه‌گیری می‌کند که معمولا پس از گذشت هفت تا هشت هفته از آلوده شدن افزایش می‌یابند. با آسیب دیدن کبد، آنزیم‌ها به جریان خون نشت می‌کنند، اما ممکن است سطح آنزیم بدن نرمال باشد و فرد همچنان دچار هپاتیت C باشد.

مجله تخصصی سلامت

بیماری گریوز چیست

بیماری گریوز

بیماری‌ خودایمن وضعیتی است که در آن، سیستم ایمنی بدن سلول‌های سالم را به عنوان مهاجم بیگانه اشتباه می‌گیرد و به آن‌ها حمله می‌کند و بیماری گریوز هم یکی از […]

سمانه نصیری 1399-12-04
بیماری پارکینسون چیست

بیماری پارکینسون و راه های درمان

بیماری پارکینسون (Parkinson’s disease) اختلالی پیشرونده در سیستم عصبی است که بر حرکت بدن تأثیر می‌گذارد. در این بیماری، سلول‌های عصبی خاصی در مغز به تدریج تجزیه یا از بین […]

سمانه نصیری 1399-12-03
بیماری ام اس چیست

بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) چیست؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS-Multiple sclerosis) یا ام اس، بیماری ناتوان کننده اعصاب مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) که فیبرهای […]

سمانه نصیری 1399-12-03