آزمایشگاه کولایف

خدمات مرکز


 • ژنتیک
 • عفونت دستگاه ادراری
 • میکروبیولوژی
 • هماتولوژی

اطلاعات تماس و آدرس


 • icon-mapآدرس:

  تهران، میدان ونک، خیابان برزیل شرقی، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23، مجتمع رویال، طبقه پنجم

 • icon-phoneتلفن:

  02188661426

 • icon-webوبسایت:

  http://colifelabs.com

ثبت درخواستicon-arrow-left
icon-mapنقشه و مسیریابی

نظرات درباره مرکز ابن سینا


 • 80%
 • 60%
 • 40%

آزمایشگاه کولایف

تاریخچه

ایده ی اولیه شکل‌گیری آزمایشگاه یکپارچه پزشکی کولایف برای اولین بار در گروه تشخیص درمانی فرجاد شکل گرفت. این گروه سالیان زیادی به عنوان یکی از برند‌های معتبر و مطرح حوزه سلامت، تشخیص و درمان پزشکی فعالیت داشته است. از اواخر سال 97 بنیانگذاران این مجموعه تصمیم گرفتند تا با اتکا به تجارب مفید بدست آمده و با توجه به ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیش‌روی خدمات پزشکی و همچنین فاصله جدی بین خدمات آزمایشگاهی در کشور و تراز جهانی به توسعه این کسب و کار در تراز بالاتر از آنچه در حال حاضر در کشور موجود است بپردازند.

بدین منظور تیمی متشکل از متخصصین آزمایشگاهی و توسعه کسب و کار گرد هم آمدند تا با شناخت درست مقوله خدمات آزمایشگاهی، بررسی تجارت برتر جهانی، محدودیت ها و خط قرمزهای حوزه سلامت در کشور و همچنین فرصت های پیش رو، با طراحی یک مدل کسب وکار برپایه استانداردهای نوین اقدام به راه اندازی مفهوم آزمایشگاه‌های یکپارچه پزشکی با برند کولایف نماید. فاز مطالعاتی این پروژه حدود ۸ ماه به طول انجامید و پس از طراحی مدل کسب‌و‌کار، فاز اجرایی آن از مهر ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شد. در فاز اجرایی، آزمایشگاه مرکزی و تخصصی تجهیز و راه‌اندازی شده و همزمان مذاکره با سایر آزمایشگاه‌ها جهت عضویت در این گروه در حال انجام می‌باشد.

لازم به یادآوری است این صفحه صرفا برای معرفی آزمایشگاه کولایف در نظر گرفته شده است و در صورت وجود قرارداد بین آزمایش آنلاین و این آزمایشگاه، امکان نمونه گیری در محل توسط آزمایشگاه اشاره شده وجود دارد.

تجهیزات و زیرساخت های آزمایشگاه کلایف

استفاده از تجهیزات و فرآیندهای به روز، زیرساختهای لجستیکی مدرن، ابزار و راهکارهای پیشرفته فنآوری اطلاعات و همچنین ارائه مجموعه ای کامل از تستهای مختلف و متنوع آزمایشگاهی از ویژگیها و اجزای اصلی این کسب و کار است که با هدف توسعه خدمات در تراز جهانی ایجاد شده است. کولایف، همراه با تغییرات به روز و نوآورانه در توسعه خدمات مدرن تشخیصی و بهره‌گیری از ارزش‌های خلق شده ناشی از کار تیمی، یقین دارد در روند بهبودی و سلامتی عموم جامعه، افزایش آگاهی و اطلاعات مفید و موثر و همچنین بالارفتن سطح کیفی خدمات آزمایشگاهی اثرگذار خواهد بود و این وعده به واسطه هم‌افزایی حاصل از کار گروهی و خردجمعی همه مخاطبان و تک‌تک اعضای  کولایف عملی خواهد شد.

بخش هماتولوژی

بخش هماتولوژی و انعقاد یکی از مهمترین بخش‌های آزمایشگاه می‌باشد.  هماتولوژی علم مطالعه سلول‌های خونی و سیستم انعقادی می‌باشد که به خون‌ شناسی هم شناخته می‌شود. شمارش  و افتراق رده‌های مختلف سلول‌های خونی، بررسی و تشخیص اختلالات قابل ردیابی در خون  از جمله تغییر شکل سلول‌های خونی، کمبود ویتامین ها مانند اسید فولیک یا B12 ، شناسایی انواع کم‌خونی‌ها (مانند بیماری تالاسمی و فقر آهن)، لوسمی‌ها (انواع سرطان مرتبط با سیستم بافت خون ساز)، اختلالات سیستم انعقادی (مانند بیماری هموفیلی) از جمله مهم‌ترین وظایف این بخش می باشد.

فلوسایتومتری یک روش آزمایشگاهی در بخش هماتولوژی است که جهت تشخیص، شناسایی و شمارش سلول‌های خون، مغز استخوان و مایعات بدن کاربرد دارد. این روش بر مبنای ساختارهای ویژه‌ موجود بر سطح هر سلول‌ (آنتی ژن) و تفاوت در این ساختارها، آنها را تفکیک و شمارش می‌کند. بعضی از این آزمایش‌ها به صورت اتوماتیک و با استفاده از تجهیزات پیشرفته موجود در آزمایشگاه و برخی دیگر به صورت میکروسکوپی  توسط افراد متخصص و با تجربه انجام می شوند.

تجهیزات پزشکی آزمایشگاه

آزمایشگاه کولایف مجهز به دستگاه فلوسایتومتری Bd Biosciences متعلق به شرکت معتبر آمریکایی است که بی شک در این زمینه یکی از بهترین برند‌های دنیا می‌باشد. در آزمایشگاه کولایف از مدل FACSLyric بعنوان بهترین و مدرن‌ترین مدل از دستگاه‌های فلوسایتومتری این شرکت استفاده می‌شود که دارای ویژگی‌های متمایز کننده‌ی نسبت به رقبای خود می‌باشد و از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای تاییدیه‌ی CE-IVD و FDA جهت استفاده در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی.
 • دارای توانایی Compensation اتوماتیک با ماندگاری 60 روزه و غیر وابسته به تغییر ولتاژ.
 • انجام اتوماتیک کنترل کیفی با بررسی بیش از 10 پارامتر.
 • دارای سرعت خوانش 35000 سلول در هر ثانیه و خوانش نامحدود سلول جهت بررسیهای MRD.
 • انجام پنل‌های تشخیصی برای لوسمی و لنفوم‌ها و بررسی MRD.
 • پنل تشخیصی برای بیماری‌های خونریزی دهنده و نقایص پلاکتی.
 • پنل‌های تشخیصی برای بیماری‌های نقص ایمنی.
 • پنل تشخیصی برای بیماری‌های خود ایمنی مانند MS.
 • پنل تشخیصی برای بیماری ارثی و اکتسابی گلبول‌های قرمز از جمله PNH
 • بررسی میزان امتزاج خون مادر و جنین FMH
 • پایش بیماران مبتلا به HIV.
 • پنل‌های تشخیصی نازایی و سقط جنین.
 • انجام کارهای تحقیقاتی مانند بررسی آپوپتوز، چرخه سلولی و سلول‌های بنیادی

خدمات گسترده در جهت رفاه کارکنان

آزمایشگاه های یکپارچه پزشکی کولایف با ایجاد زیرساخت های لازم در انجام  طیف وسیعی از آزمایش ها، این امکان را برای سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی فراهم آورده تا با انجام انواع آزمایش طب کار، سلامت کارکنان خود را در بازه های مختلف زمانی تحت نظر قرار دهند و اقدامات لازم پیشگیرانه را برای هر یک از آن ها در زمان مناسب به کار ببندند.

این آزمایش ها ممکن است در بدو استخدام کارکنان یا در طول فعالیت آنها انجام شوند اما عموماً هدف از انجام آنها، شناسایی زودرس بیماری ها و اختلالات احتمالی در کارکنان پیش از بروز و رسیدن به مراحل جدی بیماری می باشد. بدین ترتیب می توان با بررسی نتایج این آزمایش ها و انجام معاینات بالینی کارکنان توسط پزشک، اقدامات پیشگیرانه یا درمان های موثر و سریع تری را برای افراد در معرض بیماری به کار گرفت و ضمن اطمینان از حفظ سلامت کارکنان به عنوان سرمایه های انسانی سازمان، از غیبت های مقطعی یا طولانی مدت آنان در محل کار و در نتیجه بروز اختلال در فعالیت ها جلوگیری به عمل آورد.

آزمایش های طب کار که توسط آزمایشگاه کولایف برای سازمان شما قابل انجام هستند، در چهار دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

 • آزمایش های بدو استخدام
 • آزمایش های چکاپی
 • آزمایش های ادواری
 • آزمایش های اختصاصی

در ادامه به بررسی هر یک از این دسته آزمایش های پرداخته می شود.

آزمایش های بدو استخدام

این دسته از آزمایش های طب کار برای کارکنانی که به تازگی به استخدام سازمان شما در آمده اند یا قرار است استخدام گردند، پیشنهاد می شوند. هدف از انجام این آزمایش ها، اطلاع از وضعیت سلامت افراد پیش از استخدام  از منظر سلامت فردی می باشد. انجام این آزمایش ها در بدو استخدام کارکنان همچنین می تواند مبنای مناسبی جهت مقایسه وضعیت سلامت فردی افراد نسبت به سال های آتی فعالیتشان در سازمان باشد. البته لازم به ذکر است این آزمایش ها معمولاً در کنار معاینات بالینی توسط پزشک و سایر تست های پاراکلینیکی دیگر از جمله شنوایی سنجی و بینایی سنجی انجام گردیده و در پرونده سوابق کارکنان درج می شوند.

آزمایش های چکاپی

آزمایش های چکاپی معمولاً با هدف آگاهی از وضعیت عمومی سلامت کارکنان سازمان شما در هر برهه از زمان انجام می شوند. این آزمایش ها، فارغ از شرایط کارکنان در محل کار، برای همه آن ها انجام می شوند و به شناسایی زودهنگام بیماری های احتمالی هر یک از کارکنان پیش از رسیدن به مرحله حاد می پردازند.
این آزمایش ها معمولاً فاکتورهای عمومی سلامت فردی از جمله چربی خون، قند خون، تعداد سلول های خونی، عملکرد کبد، عملکرد تیروئید، وجود التهاب در بدن، الکترولیت های خون و میزان هورمون ها و ویتامین ها در بدن را مورد سنجش قرار می دهند. انجام این آزمایش ها به طور سالانه برای کارکنان سازمان شما پیشنهاد می شود.

آزمایش های ادواری

آزمایش‌های ادواری معمولاً برای آن دسته از کارکنان سازمان ها، شرکت ها و به خصوص کارخانجات انجام می شوند که به واسطه فعالیت در آن محل، دائماً در معرض ابتلا به برخی بیماری های ناشی از آن شغل قرار دارند. این آزمایش ها، برخلاف آزمایش های چکاپی که صرفاً جهت اطمینان از سلامت عمومی کارکنان انجام می شوند. با هدف تشخیص زودهنگام نارسایی های ناشی از مشاغل خاص طراحی و انجام می شوند و می توانند خطر ابتلا به آن بیماری ها یا حاد شدن آن ها را در صورت ابتلا تا حد زیادی کاهش دهند.

آزمایش های اختصاصی

انجام برخی از آزمایش ها به فراخور زمان و پیشامد برخی اتفاقات ممکن است به سازمان شما پیشنهاد شود. این گونه رخدادها معمولاً بر سلامت کارکنان سازمان در سطح کلان اثر می گذارند. در صورت جدی گرفته نشدن، ممکن است فعالیت روزمره سازمان شما را دچار اختلال نمایند. شیوع بیماری های واگیر در سطح سازمان، کشور یا جهان مانند بیماری اخیر کووید 19 ناشی از ویروس کرونای جدید و تغییر اساسی در شرایط کار برخی کارکنان (علی الخصوص در کارخانجات) مانند مواجهه دائمی با مواد شیمیایی خاص نمونه ای از این رخدادها قلمداد می شوند.

 

گالری تصویرNotice: Uninitialized string offset: 0 in /home/azonline/domains/azmayeshonline.com/public_html/wp-content/plugins/nt-az/templates/partials/single-health-center.php on line 195

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس و آدرس


 • icon-mapآدرس:

  تهران، میدان ونک، خیابان برزیل شرقی، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23، مجتمع رویال، طبقه پنجم

 • icon-phoneتلفن:

  02188661426

 • icon-webوبسایت:

  http://colifelabs.com

ثبت درخواستicon-arrow-left
icon-mapنقشه و مسیریابی