آزمایش آنلاین

آزمایش هورمونی

آزمایش هورمونی خون یکی از آزمایشات مهم برای زنان نابارور و آقایان نابارور است. آزمایش هورمونی میزان هورمون FSH را مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به FSH یا هورمون محرکه فولیکول، میزان ذخیره تخمدان را در بانوان و عملکرد بیضه ها در آقایان را بررسی می کند.

آزمایش هورمونی برای بانوان، توسط پزشک برای بررسی عملکرد تخمدان ها درخواست می شود. هنگامی که در روز سوم عادت ماهیانه، ذخایر تخمدان کم شده باشد، بدن میزان تولید هورمون FSH را بیشتر می کند تا تخمدان ها را برای تخمک گذاری بیشتر، تحریک نماید. پس در نتیجه اگر در نتیجه آزمایش هورمونی، مقادیر هورمون FSH بالا بود، علامت کاهش میزان ذخیره تخمک گذاری تخمدان ها است.

آزمایش هورمونی یک آزمایش ساده خونی است. خانم در روز ذکر شده عادت ماهانه باید به آزمایشگاه مراجعه نماید و نمونه خونی وی دریافت می شود. با توجه به آزمایش ممکن است علاوه بر میزان سنجی هورمون FSH، سطح هورمون های LH، E2 و پرولاکتین نیز اندازه گیری شود. میزان سنجی این هورمون ها به دقت تشخیص پزشک متخصص، کمک شایانی می کند.

 

آزمایش هورمونی برای آقایان نیز توسط پزشک متخصص و جهت بررسی عملکرد بیضه ها، درخواست می شود. اگر نارسایی در بیضه ها باشد، میزان FSH خون، تا حد زیادی بالا خواهد بود. این عملکرد نتیجه عدم کنترل هورمون FSH توسط هورمون مهارکننده است و میزان FSH بالاتر از حد نرمال خواهد شد. پزشکان معمولا علاوه بر میزان سنجی هورمون FSH میزان سطح LH را نیز اندازه گیری می کنند که در امر تشخیص، کمک بیشتری می نماید.

شما می توانید به راحتی با انتخاب یکی از 3 پکیج آزمایش هورمونی زیر، کارکرد هورمون های خود را بسنجید.

آزمایش هورمونی خون

زنان و مردان در دوران جوانی ممکن است دچار ناباروری شوند. ناباروری برای هر زوجی می تواند عواقب روحی شدیدی درپی داشته باشد. ممکن است سال ها برای بچه دار شدن به مکان های مختلفی مراجعه کنند و آزمایشات مختلفی را انجام داده باشند. در آزمایش هورمونی خون میزان ذخایر تخمک بانوان و عملکرد بیضه آقایان، بررسی می شود و برخی از عوامل مورد کنکاش پزشک متخصص قرار می گیرد.

در آزمایش هورمونی خون علاوه برای سطح و اندازه هورمون FSH، مقادیر دیگر هورمون های موثر نیز بررسی می شود. تمامی شرایطی که برای آزمایش هورمونی ذکر شد حتما باید توسط خانم یا آقای دهنده آزمایش، یک به یک اجرا شود که مهم ترین آن برای خانم ها، انجام آزمایش در روز سوم عادت ماهانه است.

دانلود کتاب اثرات چکاپ دوره ای بر زیبایی و جوانی

1اثرات سلامت کبد و تاثیر آن روی پوست و چشم
اگر پوستی لک دار ، جوش دار یا زردرنگی دارید کبدتان را چک کنیدیکی از علایم سرطان کبد که گاهی اوقات دیده می شود، زردی چشم ها و پوست است
2تیروئید؛ غدۀ تناسب اندام
اگر بدون دلیل خاصی لاغر یا چاق هستید و یا حتی احساس گر گرفتگی و خستگی دارید غده تیروئیدتان را چک کنید
3اثر وضعیت هورمون های زنانه بر ریزش مو
تغیر هورمون های جنسی زنانه علت شایع ریزش مو در دختران جوان میباشد میزان کارکرد غذۀ تیروئید تاثیر عمده ای بر تناسب اندام دارند.
4اثر کمبود ویتامین D بر پوسیدگی دندان
ویتامین D سلامت دندان ها نقش به سزایی دارد هم چنین اگر سردرد و سر گیجه دارید یا درد و ضعف ماهیچه ها و عفونت های مکرر امان شمارا بریده است ، عرق بیش از حد میکنید ویتامین دی بدنتان را کنترل کنید