واکسن HPV

آزمایش آنلاین ارائه دهنده بروز ترین خدمات پزشکی در منزل ، اینبار با تزریق این واکسن در منزل رویکرد جدیدی در پیشگیری از بیماری های جنسی را آغاز کرده است

800,000 تومان تزریق واکسن در منزل
بر خط

واکسن HPV چیست؟

همانطور که مطرح شد انواع مختلف HPV از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابند و با بیشتر موارد سرطان دهانه رحم در ارتباط هستند. گارداسیل (Gardasil) یک واکسن HPV است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده تایید شده است و می‌تواند هم برای دختران و هم برای پسران استفاده شود. واکسن HPV اگر قبل از اینکه یک دختر یا زن به ویروس آلوده شود تزریق شود، می‌تواند از بیشتر موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. علاوه بر این، واکسن HPV می‌تواند از ابتلای زنان به سرطان واژن و ولور جلوگیری کند و همچنین، از ابتلای زنان و مردان به زگیل‌های تناسلی و سرطان مقعد، دهان و گلو پیشگیری کند. از سوی دیگر، واکسیناسیون پسران می‌تواند به محافظت دختران در برابر این ویروس نیز کمک کند.

هر آنچه که باید در مورد واکسن HPV بدانید

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد منتقل می‌شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که بیشتر از 40 مورد آن از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و می‌تواند اندام تناسلی، دهان یا گلو را تحت تاثیر قرار دهد. بر طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، شایع‌ترین راه انتقال hpv از راه رابطه جنسی است. HPV آن‌قدر شایع است که اکثر افرادی که ازنظر جنسی فعال هستند حتی با وجود داشتن شرکای جنسی کم، در برخی مواقع به چند نوع HPV مبتلا می‌شوند. در برخی موارد، عفونت HPV دستگاه تناسلی ممکن است هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نکند. بااین‌حال، برخی از انواع HPV می‌توانند منجر به ایجاد زگیل‌های تناسلی و حتی سرطان‌های دهانه رحم، مقعد، دهان و گلو شوند. به همین دلیل، دریافت واکسن HPV اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با این واکسن بیشتر آشنا می‌شوید.

انواع واکسن HPV چیست؟

سه واکسن HPV به نام‌های واکسن نه ظرفیتی (گارداسیل 9)، واکسن چهار ظرفیتی (گارداسیل) و واکسن دو ظرفیتی به نام واکسن سرواریکس (Cervarix)، واکسن‌هایی هستند که از سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده آمریکا، مجوز دریافت کرده‌اند. هر سه نوع این واکسن‌ها می‌توانند از انواع 16 و 18 HPV پیشگیری کنند. این انواع HPV در بیشتر موارد سرطان ناشی از این ویروس‌ها نقش دارند. واکسن گارداسیل 9، یک واکسن HPV نه ظرفیتی است که از افراد در برابر انواع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 HPV محافظت می‌کند و تنها واکسن HPV است که در حال حاضر در ایالات‌متحده توزیع می‌شود.

واکسن پاپیلوگارد

برای HPV یک واکسن دیگر نیز وجود دارد که ساخت ایران و شرکت نویان پژوهان زیست دارو است. این واکسن، واکسن پاپیلوگارد (Papiloguard) نام دارد که نسبت به واکسن‌های دیگر HPV ارزان‌قیمت‌تر است و اثربخشی آن نیز تایید شده است. واکسن پاپیلوگارد از شما در برابر گونه‌های 16 و 18 ویروس HPV محافظت می‌کند که این گونه‌ها عامل ایجاد سرطان دهانه رحم هستند.

واکسن hpv

سن تجویز اچ پی وی و تعداد دفعات تزریق واکسن چیست؟

واکسن HPV به‌طورمعمول برای دختران و پسران 11 یا 12 ساله توصیه می‌شود. اگرچه این واکسن را می‌توان از نه‌سالگی نیز تزریق کرد. بهتر است واکسن HPV زمانی برای دختران و پسران تزریق شود که آن‌ها تماس جنسی را شروع نکرده باشند. تحقیقات نشان داده است که دریافت واکسن در سنین کودکی با شروع زودتر فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. هنگامی‌که فردی به HPV آلوده شد ممکن است واکسن، آن‌قدرها برای او موثر نباشد یا اصلا تاثیری نداشته باشد. از سوی دیگر، اثربخشی واکسن درصورتی‌که در سنین کم تزریق شود بیشتر است. تعداد دفعات تزریق واکسن برای کودکان زیر 15 سال، دو دوز در فاصله شش ماه است اما برای افراد بالاتر از 15 سال، این واکسن به صورت سه دوز تزریق می‌شود.

فواید واکسیناسیون HPV شامل چه مواردی است؟

همانطور که مطرح شد هر یک از این واکسن‌های HPV می‌توانند در برابر انواع 16 و 18 HPV از افراد محافظت کنند. این دو نوع HPV عفونت‌های پرخطری محسوب می‌گردند زیرا می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم، ولور یا مقعد شوند. واکسن‌های گارداسیل همچنین در برابر انواع 6 و 11 HPV از افراد محافظت می‌کنند. این دو نوع به‌عنوان زگیل‌های تناسلی شناخته شده‌اند. به‌طورکلی، مهم‌ترین مزایای واکسن HPV شامل پیشگیری از سرطان و زگیل‌های تناسلی هستند. از سوی دیگر، برخی می‌پرسند چنانچه هر سه دوز واکسن به‌طور کامل دریافت نشود بازهم ایمنی در برابر HPV ایجاد می‌شود؟ پاسخ این سوال منفی است. برای اینکه از مزایای این واکسن بهره‌مند شوید لازم است هر سه دوز آن را دریافت کنید. ماندگاری ایمنی واکسن HPV نیز به صورت طولانی‌مدت است.

عوارض جانبی واکسن و موارد احتیاط چیست؟

به صورت کلی واکسن hpv دارای عوارض خاصی نمیباشد

احتمالا مهم‌ترین ایراد واکسن HPV عوارض جانبی بالقوه آن است. بااین‌حال، عوارض واکسن، شایع نیستند و اکثر افراد عارضه جانبی جدی‌ای را تجربه نمی‌کنند. عوارض جانبی خفیف تا متوسط بیشتر اتفاق می‌افتد اما بازهم این عوارض غیرمعمول هستند. عوارض جانبی خفیف تا متوسط واکسن HPV می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا تورم در ناحیه تزریق
 • تب خفیف
 • سردرد
 • خستگی
 • درد عضلات
 • حالت تهوع

اگر این واکسن را دریافت کرده‌اید و عوارضی را تجربه می‌کنید لازم است با پزشک خود در این مورد صحبت کنید. برخی افراد نگران این موضوع هستند که واکسن HPV ممکن است عوارض جانبی جدی یا تاثیرات طولانی‌مدت مانند تاثیر بر روی باروری داشته باشد. بااین‌حال، مطالعات نشان می‌دهند که این واکسن، ایمن است و نمی‌تواند خطری جدی به همراه داشته باشد. از سوی دیگر، واکسن HPV می‌تواند باعث بهبود قدرت باروری در برخی زنانی شود که به عفونت مقاربتی مبتلا شده‌اند. همچنین، لازم است بدانید این واکسن از برخی سرطان‌های مرتبط با HPV پیشگیری نمی‌کند. به همین دلیل مهم است که تست پاپ اسمیر را هرچند یک وقت بار انجام دهید. علاوه بر این، واکسن HPV از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی دیگر جلوگیری نمی‌کند و به درمان آن‌ها نیز کمکی نمی‌کند؛ بنابراین، لازم است در رابطه جنسی همچنان از کاندوم استفاده کنید.

تزریق واکسن HPV در منزل چه مزایایی دارد؟

واکسیناسیون یک روش ساده است و می‌تواند به‌راحتی در منزل و توسط یک پرستار آموزش‌دیده انجام شود. مزایای تزریق واکسن HPV در منزل شامل موارد زیر است: • بارزترین مزیت واکسیناسیون در منزل این است که می‌توانید در فضای راحت منزل خود خدمات پرستار را دریافت کنید، نه اینکه مجبور شوید مسیر طولانی به کلینیک را طی کنید و منتظر نوبت خود بمانید. • واکسن زدن برای کودکان، استرس‌زاست؛ بنابراین برای سهولت روند کار بهتر است که آن‌ها در فضای راحت خانه واکسینه شوند، در این صورت شما نیز می‌توانید به فرزندتان در آرام شدن، کمک بیشتری کنید. • واکسیناسیون در خانه به شما این امکان را می‌دهد که انتخاب روز و زمان واکسیناسیون را طبق برنامه انجام دهید، نه اینکه به خاطر کارهای دیگر، برنامه واکسیناسیون را به تعویق بیندازید.

آیا راه‌های دیگری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم، غربالگری منظم با آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش hrHPV است. غربالگری به تشخیص سلول‌های پیش سرطانی کمک می‌کند و باعث می‌شود قبل از تبدیل شدن این سلول‌ها به سرطان، درمان آغاز شود. از سوی دیگر، رعایت نکات زیر نیز می‌تواند به شما در پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک کند.

 • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.
 • همیشه هنگام داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی از کاندوم استفاده کنید.
 • نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر نشان می‌دهد شما سلول‌های پیش سرطانی در دهانه رحم خود دارید؛ بنابراین، مهم است بدانید که اگر نتیجه تست hpv شما مثبت شد لازم است چه کارهایی انجام دهید. در این زمینه، پزشک به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌دهد.
 • دخانیات مصرف نکنید. مصرف دخانیات، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

درنهایت، اگرچه HPV به‌طورکلی، خودبه‌خود از بین می‌رود اما برخی از انواع آن می‌توانند به بیماری‌های جدی‌تری مانند سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. واکسن HPV می‌تواند از 11 سالگی تا 45 سالگی در برابر این ویروس از افراد محافظت کند و عوارض جانبی آن در موارد نادری مشاهده شده‌اند. اگر در مورد واکسن HPV و مزایا و معایب آن سوالات دیگری دارد لازم است آن را با پزشک مطرح کنید تا بتوانید در این زمینه بهترین تصمیم را بگیرید و از سلامت خود مراقبت بیشتری داشته باشید.

واکسن hpv

ویروس HPV باعث بروز چه بیماری ها و سرطان هایی می شود؟

زمانی که فردی به این بیماری مبتلا می شود، ویروس اچ پی وی در رگ های خونی بیمار منتشر می شود. این ویروس درزمان طولانی مدت که در بدن بیمار است ممکن است باعث تغییر سلول های طبیعی بدن شود و پیش زمینه ای برای ایجاد تومور و سرطان ایجاد کند. طبق تحقیقات انجام شده، این ویروس باعث بروز نئوپلازی های گردن رحم در زنان می شود. hpv در زنان و hpv در مردان نیز می تواند باعث بروز سرطان دهان شود. طبق تحقیقات نیمی از سرطان فرج، سرطان آلت تناسلی مردانه و سرطان مهبل، با این ویروس ارتباط دارد. حال که این را می دانیم، باید در خصوص پیشگیری و تزریق واکسن این ویروس اقدام جدی ای انجام دهیم.

هر مرحله (سه مرحله) 800,000 تومان

تاریخچه ی واکسن HPV

این واکسن ابتدا توسط دانشگاه کوئینزلند استرالیا ساخته شد. فرم نهایی واکسن HPV توسط محققان دانشگاه های کوئینزلند، دانشگاه روچستر و جورج تاون ساخته شد. هارالد زور هاوزن به دلیل مشکوک شدن روی تاثیر ویروس HPV بر روی سرطان رحم نیمی از جایزه ی نوبل پزشکی را دریافت کرد. نیمی دیگر از جایزه نوبل نیز به دلیل مشارکت در ساخت واکسن اچ پی وی دریافت نمود.

واکسن اچ پی وی را به چه کسانی نباید تزریق کرد؟

واکسن hpv برای همه ی سنین مفید است ولی در صورتیکه در سن پایین تر تزریق شود مفیدتر می باشد. اما واکسن اچ پی وی به زنان باردار یا کسانی که بیماری های خاص دارند، توصیه نمی شود. همین طور کسانی که به لاتکس و یا مخمر حساسیت دارند بهتر است آن را با پزشک در میان بگذارند و با مشورت او تزریق نمایند. حال اگر حساسیت داشته باشید باید چه کرد؟ برای این که ببینید به واکسن آلرژی دارید یا خیر، می توانید در دوز اول واکسن این موضوع را متوجه شوید. بعد از آن که در دوز اول بدنتان نسبت به واکسن اچ پی وی حساسیت نشان داد، از زدن دوز دوم امتناع نمایید. چرا که ممکن است سلامتی شما را تهدید کند.

سوالات متداول

 • هزینه تزریق واکسن hpv چقدر است؟

  هزینه واکسن hpv در منزل800,000 تومان است

 • سن تجویز واکسن اچ پی وی چقدر است؟

  هرچه سن کم تر باشد مفید تر است

 • تعداد دفعات تزریق واکسن چقدر است؟

  واکسن در سه نوبت و به صورت عضلانی تزریق می شود.

 • عوارض واکسن HPV چیست؟

  عوارض خاصی ندارد ولی در موارد بسیار معدودی درد و تورم ناحیه تزریق، گزارش شده است.

 • ماندگاری ایمنی واکسن HPV چقدر است؟

  تحقیقات نشان داده است که واکسن اچ پی وی محافظت طولانی مدت در بدن ایجاد می کند

سوالات متداول