MCH در آزمایش خون

صفحه اصلی » سلامتی » MCH در آزمایش خون
جواب آزمایش تیروئید
6 اردیبهشت 1398
روش تست قند خون
16 اردیبهشت 1398

درخواست آزمایش در محل


MCH در آزمایش خون مقدار غلظت هموگلوبین خون را نشان می‌دهد و به  فهمیدن اختلال‎های خونی کمک می‎کند. میزان متفاوت mch ممکن است نشانه‎های زیادی به همراه داشته باشد که لازم است فرد مداوا گردد. پزشکان مرتبا برای چک کردن وضعیت جسمی فرد بیمار تست کلی خون را تجویز می‎کنند. یکی از مواردی که در آزمایش خون بررسی می‌شود mch است.

 

MCH چیست؟

Mch مخفف عبارت (mean corpuscular hemoglobin) بوده که به معنی اندازه‎گیری غلظت خون است. منظور از سطوح mch متوسط هموگلوبین موجود در گلبول قرمز است. هموگلوبین یک پروتئین در خون بوده که اجازه می‌دهد گلبول‎هایقرمز، اکسیژن را به سلول‎ها و بافت‎های بدن انتقال دهند.

با این که اندازه mch خیلی کوچک بوده ولی سطح mch متوسط سطح هموگلوبینی است که در هر گلبول قرمز است. Mchc متوسط وزن هموگلوبینی را ایجاد می‎کند که طبق حجم گلبول‎های قرمز تشخیص داده می‌شود؛ mch و mchc برای نشان دادن سلامت هموگلوبین خون هستند.

 

سطح mch

مقدار طبیعی سطح mch در افراد بالغ در هر سلول تقریبا ۲۷ تا ۳۳ پیکوگرم است. پایین‎ترین سطح mch ای که یک فرد می‌تواند داشته باشد تقریبا ۲۶ پیکوگرم در هر سلول و بالاترین سطح تقریبا ۳۴ پیکوگرم در هر سلول است که همه این‎ها متوسط غلظت را نشان می‌دهند. البته این اعداد می‌توانند طبق دستگاهی که آزمایش خون را می‎گیرد تغییر نماید. مقدار طبیعی سطح mch در کودکان خردسال با افراد بالغ تفاوت دارد.

MCH آزمایش

علل سطح پایین mch

انواع بیماری‎های کم خونی سبب کم شدن مقدار mch می‌شود. برای نمونه آنمی یا کم خونی از نوع میکروسیت هنگامی رخ می‌دهد که سلول‎های خونی بسیار کوچک شده‌اند و نمی‎توانند به اندازه‎ای که لازم است هموگلوبین را حمل کنند و در خود نگه دارند که امکان دارد این موضوع به دلیل سوء تغذیه یا کمبود غذا باشد.

بعضی مواقع هم باعث بوجود آمدن مریضی‎های کم خونی (آنمی) می‎شوند، حتی در مواقعی که شخص از لحاظ تغذیه مشکلی نداشته باشد. مقدار کم بودن آهن در خون امکان دارد سبب کم شدن میزان mch شود. بدن شخص، از آهن برای ساخت هموگلوبین کمک می‌گیرد. در صورتی که ذخیره آهن بدن کم باشد، کم خونی و کمبود آهن باعث کم شدن میزان mch می‎شود. این نوع آنمی اکثرا در اشخاص گیاهخوار و همچنین اشخاصی که از لحاظ تغذیه وضعیت خوبی ندارند رخ می‌دهد.

 

امکان دارد افرادی با وضعیت‎های متفاوت نیز دچار کاهش میزان mch شوند. مریضی سلیاک می‌تواند سبب کم شدن جذب آهن از طریق بدن شخص گردد و شرایط را جهت حفظ میزان سطح آهن در مقدار طبیعی سخت کند.

افرادی که به خاطر مشکلات دستگاه گوارش عمل جراحی کرده‎اند نیز ممکن است دچار اختلال در جذب آهن شوند. بانوان به دلیل پریود شدن ممکن است دچار آنمی شوند، چرا که زنان در زمان عادت ماهانه آهن زیادتری را دفع می‌کنند.

افرادی که کمبود ویتامین دارند مخصوصا کمبود زیر مجموعه‎ای از ویتامین B مثل فولات و ویتامین B12، امکان دارد سطح mch بدنشان کم شود؛ و یا حتی امکان کم بودن ویتامین در بدن باعث زیاد شدن میزان mch گردد. پزشکان معالج در صورت دیدن چنین وضعیتی اکثرا تست‎های بیشتری را درخواست می‌کنند و با تفسیر جواب‎های آزمایش‎های گرفته شده، راحت تر می‌توانند تشخیص دهند.

 آزمایش خون

نشانه‎های سطح پایین mch

در بیشتر مردم وقتی میزان mch بدنشان کم است هیچ نشانه‎ای در بدن فرد ظاهر نمی‌شود. هنگامی که میزان پایین بودن mch ادامه‎دار شود یا خیلی افت نماید علائم آغاز می‌شود. ابن علائم عبارتند از:

 • نفس تنگی
 • تحلیل رفتن بنیه
 • خستگی بیش از حد
 • سرگیجه
 • احساس ضعف دائمی

پایین بودن مقدار سطح mch بر روی پوست نیز تاثیرگذار است. شخصی که میزان سطح mch بدنش کم است امکان دارد پوستش کبود یا رنگ پریده گردد. در صورتی که هر کدام از نشانه‏‎های بالا را در خود مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

علل سطح بالای mch

معمولا بالا بودن سطح mch از علائم کم خونی (آنمی) از نوع ماکروسیت است. این شرایط وقتی اتفاق می‎افتد که سلول‌های خونی خیلی بزرگ باشند که معمولا این مسئله بخاطر ذخیره نا مناسب ویتامین B12 یا اسید فولیک است.

بالا بودن میزان mch به علل زیر اتفاق می‎افتد:

 • امراض کبدی
 • پرکاری تیروئید
 • خوردن الکل
 • عوارض بعضی از سرطان‎ها
 • عوارض بعضی از عفونت‎ها
 • استفاده خیلی زیاد از داروهای استروئیدی (کورتون)

 MCH-test

نشانه‎های سطح بالای mch

علائم اشخاصی که به دلیل کم خونی (آنمی) سطح mch بدنشان زیاد می‌شود تقریبا الگوی خاصی دارد. اول امکان دارد فرد به این علائم دقت نکند، ولی این نشانه‎ها ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند. این نشانه‎ها عبارتند از:

 • احساس خستگی
 • رنگ پریدگی
 • زیاد شدن ضربان قلب
 • ضعیف و شکننده شدن ناخن‎ها
 • تمرکز نداشتن
 • سر درگمی و از دست دادن حافظه

افرادی که به بیماری آنمی ماکروسیت مبتلا هستند امکان دارد که دچار مشکل گوارشی شوند؛ از این نشانه‌ها می‌توان به از دست دادن اشتها، کم شدن وزن و اسهال اشاره کرد. اگر هر یک از این علائم را در خود دیدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

معالجه عدم تعادل mch

درمان سطح غیر معمول mch در هر فرد متفاوت است. معالجه سطح غیر معمول mch به دلیل غیر طبیعی بودن سطح mch ارتباط دارد. پزشک می‌تواند برای معالجه سطح بالای mch، ویتامین B12 و اسید فولیک و رژیم غذایی تجویز کند و بهتر است که این ویتامین‎ها را با رژیم غذایی متفاوتی استفاده کند، در اصل ویتامین B12 و اسید فولیک کمک می‎کند سطح mch بدن نرمال شود.

اکثر مواقع پایین بودن سطح mch به علت کمبود آهن است که در آخر این کمبود آهن به آنمی منجر می‌شود. تجویز پزشک معالج برای این بیماران آهن و ویتامین B6 است. مصرف ویتامین C و فیبر در کنار مواد غذایی که سرشار از آهن هستند باعث زیاد شدن سطح mch می‌شود. هر چند اشخاصی که میزان mch بدنشان غیر طبیعی است، باید قبل از مصرف هر گونه دارو یا مواد غذایی از پزشک معالجشان مشورت بگیرند.

 

نتیجه گیری

بیشتر اشخاص با تغییر دادن رژیم غذایی خود می‌توانند میزان mch بدنشان را به حالت نرمال برسانند. ولی برای برخی افراد که وضعیت خاصی دارند مثلا بدنشان نمی‌تواند آهن را جذب نماید امکان دارد پزشک معالج برای آن ها تزریق آهن تجویز کند. بقیه اشخاص نیز امکان دارد احتیاج داشته باشند که به آنها خون با میزان بالایی آهن داده شود. افراد بیمار لازم است که در طول معالجه با پزشک خود صادق بوده تا سریع‎تر بهبود یابند.

شما می‎توانید به راحتی از طریق آزمایش آنلاین به صورت آنلاین آزمایش‎های مختلف را درخواست دهید. جهت درخواست  اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2