آزمایش آنلاین
آزمایش کاریوتایپ مردان

آزمایش کاریوتایپ مردان

  1. آزمایش CBC
  2. آزمایش Semen Analysis
  3. Karyotype
بیشتر...
نمونه خون
3 پارامتر مورد ارزیابی
7 روز تا نتیجه ی آزمایش

اطلاعات چکاپ ها

چرا باید این تست را انجام دهیم؟

آزمایش کاریوتایپ مردان می‌تواند برای بررسی وضعیت کرموزم‌های بدن به ویژه سلول‌های جنسی که مسئول انتقال وراثت هستند، به کار برود. البته برای انجام این آزمایش از سلول‌های گلبول خونی استفاده می‌شود.

این چکاپ شامل چه آزمایش هایی می شود؟

نشانگرهای زیستی

آزمایش ژنتیک
آزمایش شمارش کامل سلولهای خون | CBC

شمارش کامل خون (CBC) آزمایشی است که سلولهای در گردش خون را آنالیز می کند. این سلولها عبارتند از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. در واقع آزمایش CBC می تواند به تشخیص برخی از بیماری ها مانند کم خونی، عفونت و یا التهاب، خون ریزی داخلی، بیمارهای مرتبط با انعقاد خون، سرطان ها و همچنین به بررسی وضع سلامت عمومی بدن و یا اثرات مخرب درمان هایی که گلبول های خون را تحت تاثیر قرار می دهند مانند شیمی درمانی کمک کند.

بررسی کاریوتایپ (Karyotype)

آزمایش کاریوتایپ مردان was last modified: اسفند 6ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
آزمایش Semen Analysis

آزمایش کاریوتایپ مردان was last modified: اسفند 6ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
آزمایش CBC

آزمایش کاریوتایپ مردان was last modified: اسفند 6ام, 1399 by نعیمه

بیشتر بخوانید
سه قدم ساده تا آزمایش خون
۱ - ثبت درخواست
از طریق وب سایت، نرم افزار موبایل و یا روبات تلگرام، زمان و مکان و آزمایشگاه مورد نظر خود را مشخص کنید.
۲ - نمونه گیری در منزل شما
متخصص آزمایشگاه،در زمان و مکان مورد نظر شما جهت نمونه گیری مراجعه می کندو نمونه رابه آزمایشگاه منتخب شما تحویل می دهد.
۳ - دریافت نتیجه آزمایش
پس از انجام مراحل آزمایش شما، در کوتاهترین زمان ممکن، پاسخ خود را در وب سایت یا از طریق پیامک مشاهده خواهید کرد.

در بیانی ساده، کاریوتیپ به تصویری از کروموزوم‌های شخص گفته می‌شود. به منظور بدست آوردن این تصویر، کروموزوم‌ها جدا و رنگ آمیزی شده و با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌شوند. به طور معمول، این کار با استفاده از کروموزوم‌های موجود در گلبول‌های سفید خون انجام می‌شود. تصویر مورد نظر را از طریق میکروسکوپ به دست آورده و سپس تصویر کروموزوم‌ها برش داده شده و با توجه به اندازه مرتب می‌شوند. کروموزوم‌ها از بزرگترین به کوچکترین در یک صف قرار می‌گیرند.

22 جفت کروموزوم شماره گذاری شده وجود دارد که به آنها اتوزوم گفته می‌شود. بیست و سومین جفت کروموزوم، کروموزوم‌های جنسی هستند که با استفاده از آنها می‌توان جنسیت جنین را تعیین کرد. ماده‌ها دو کروموزوم X و مردان دارای کروموزوم X و Y هستند.

انواع آزمایشات کاریوتایپ

آزمایشات کاریوتایپ فقط در هفته‌های خاصی از بارداری انجام می‌شود. پزشک بر اساس مدت زمانی که فرد باردار است و خطرات موجود برای وی، یکی از انواع آزمایش کاریوتایپ را توصیه می‌کند. در صورتی کودک ممکن است به مشکلات کروموزومی دچار شود که:

  • سن مادر یا پدر بالای 35 سال باشد.
  • یکی از فرزندان یا اعضای خانواده دارای اختلال کروموزومی هستند.
  • یکی از والدین اختلالی غیر معمول در کروموزوم‌های خود دارند.
  • مادر سابقه سقط جنین دارد یا نوزادی را زودتر از موعد به دنیا آورده است.

نمونه برداری از پرزهای جفتی جنین (CVS)

پزشکان با استفاده از یک سوزن بلند نمونه کوچکی از پرزهای جفتی سلول‌های کودک که بافت‌هایی در جفت هستند (اندامی که در رحم مادر وجود دارد و برای تغذیه کودک در حال رشد تشکیل شده)، خارج می‌کنند.

پزشکان این سلول‌ها را برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستند. نتایج اغلب نشان می‌دهد که آیا کودک دارای سندرم داون، تریزومی 13، تریزومی 18 یا سایر مشکلات ژنتیکی است یا خیر.

در صورتی که پزشک تشخیص دهد مادر به انجام این آزمایش نیاز دارد، مادر باید در هفته 10 الی 13 بارداری آنرا انجام دهد. البته انجام این آزمایش گاهی منجر به سقط جنین می‌شود. البته این اتفاق از هر 100 زن، فقط برای یکی از آنها رخ داده است. گاهی ممکن است، سبب بروز مشکلاتی برای کودک نیز شود. به همین خاطر، تا زمانی که ضروری نباشد، پزشک انجام این آزمایش را برای مادر در نظر نمی‌گیرد.

آمنیوسنتز

پزشکان با استفاده از یک سوزن بلند برای گرفتن مقدار کمی مایع آمنیوتیک (مایعی که کودک را در رحم احاطه کرده است) و نمونه‌هایی از سلول‌های کودک اقدام می‌کنند. سپس، سلول‌ها برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه ارسال می‌شوند. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا کودک دارای مشکلات ژنتیکی است و در نهایت با کمک آزمایش CVS نوع آن را می‌توان مشخص کرد. همچنین مشکلاتی مانند نقص لوله عصبی یا مشکلات جدی که مغز و ستون فقرات کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهند، را مشخص خواهد کرد.

در صورت تجویز پزشک، فرد باید این آزمایش را در هفته 15 الی 20 باردرای انجام دهد. البته در این آزمایش نیز احتمالا سقط جنین وجود دارد اما نسبت به CVS بسیار کمتر است. به این صورت که از 200زن، فقط 1 نفر مودک خود را از دست داده است.

آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان

اگر فردی به دلیل ابتلا به سرطان یا اختلال خون، آزمایش کروموزوم را انجام داده است، پزشک ممکن است به نمونه مغز استخوان نیز نیاز داشته باشد. در حالی که بیمار بهوش است اما بیحس، نمونه برداری با استفاده از یک سوزن مخصوص از استخوان ران انجام می‌شود.

مجله تخصصی سلامت

بیماری گریوز چیست

بیماری گریوز

بیماری‌ خودایمن وضعیتی است که در آن، سیستم ایمنی بدن سلول‌های سالم را به عنوان مهاجم بیگانه اشتباه می‌گیرد و به آن‌ها حمله می‌کند و بیماری گریوز هم یکی از […]

سمانه نصیری 1399-12-04
بیماری پارکینسون چیست

بیماری پارکینسون و راه های درمان

بیماری پارکینسون (Parkinson’s disease) اختلالی پیشرونده در سیستم عصبی است که بر حرکت بدن تأثیر می‌گذارد. در این بیماری، سلول‌های عصبی خاصی در مغز به تدریج تجزیه یا از بین […]

سمانه نصیری 1399-12-03
بیماری ام اس چیست

بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) چیست؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS-Multiple sclerosis) یا ام اس، بیماری ناتوان کننده اعصاب مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) که فیبرهای […]

سمانه نصیری 1399-12-03