آزمایش کشت مدفوع stool culture

 • نوشته شده توسط سمانه نصیری
 • 12 / 12 / 1399

کشت مدفوع (stool culture) آزمایشی است که باکتری‌هایی را که باعث عفونت دستگاه گوارش تحتانی می‌شوند، شناسایی و بررسی می‌کند. این آزمایش بین انواع باکتری‌های عامل بیماری (بیماری زا) و انواعی که به طور معمول در دستگاه گوارش یافت می‌شوند، تمایز قائل می‌شود. آزمایش کشت مدفوع به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که آیا باکتری‌های بیماری‌زا علت علائم گوارشی فرد (گاستروانتریت) هستند یا خیر.

باکتری‌های موجود در مدفوع نماینده باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش هستند. برخی از باکتری‌ها و قارچ‌ها به نام فلور طبیعی در دستگاه گوارش همه افراد ساکن هستند. آنها نقش مهمی در هضم غذا ایفا می‌کنند و حضور آنها باعث بررسی رشد باکتری‌های عامل بیماری (بیماری‌زا) می‌شود.

گاهی اوقات، تعادل فلور طبیعی ممکن است تحت تأثیر تجویز آنتی بیوتیک‌های وسیع الطیف قرار گیرد. این داروها رشد فلور طبیعی را مهار می‌کنند و به باکتری کلستریدیوم دیفیسیل که در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم است، اجازه زنده ماندن و رشد بیش از حد دستگاه گوارش را می‌دهد که منجر به علائمی مانند اسهال و درد شکم می‌شود.

 

وقتی فردی غذا آلوده بخورد یا آب آلوده بنوشد، عامل بیماری‌زا (میکروب، ویروس و…) وارد دستگاه گوارش می‌شود و آن را آلوده کند. نمونه‌هایی از منابع خوراکی آلوده عبارتند از تخم مرغ خام یا نپخته، مرغ یا گوشت گاو، شیر غیر پاستوریزه و آب تصفیه نشده از دریاچه‌ها، نهرها و (گهگاه) از منابع آب عمومی.

افرادی که به خارج از ایالات متحده سفر می‌کنند، به ویژه به کشورهای در حال توسعه، ممکن است با خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض باکتری‌های بیماری‌زا مواجه شوند. برخی از این باکتری‌ها ممکن است پاتوژن‌های واقعی باشند، در حالی که برخی دیگر از گونه‌های باکتری‌های گوارشی هستند که برای ساکنان محلی آن منطقه طبیعی هستند اما باعث ناراحتی گوارشی برای گردشگران می‌شوند. بازدیدکنندگان ممکن است با خوردن یا نوشیدن هر چیزی که به باکتری آلوده شده است، حتی مواردی مانند آب لوله کشی، تکه‌های یخ در نوشیدنی، سالاد تازه یا غذای غرفه‌ها آلوده شوند.

شایع‌ترین علائم عفونت باکتریایی بیماری‌زا، اسهال طولانی مدت، اسهال خونی، مخاط در مدفوع، درد و گرفتگی شکم و حالت تهوع است. اگر اسهال بیش از چند روز طول بکشد، ممکن است منجر به عوارضی مانند کم آبی و عدم تعادل الکترولیت‌ها شود که می‌تواند شرایط خطرناکی تلقی شود، به ویژه برای کودکان و افراد مسن. کم آبی بدن می‌تواند علائمی مانند خشکی پوست، خستگی و سبکی سر ایجاد کند.

افراد مبتلا ممکن است برای جایگزینی مایعات و الکترولیت‌های از دست رفته نیاز به بستری شدن داشته باشند. سندرم اورمیک همولیتیک یک عارضه جدی است که با تخریب گلبول‌های قرمز خون و نارسایی کلیه مشخص می‌شود و گاهی اوقات ممکن است در اثر عفونت ناشی از نوعی سم تولید کننده باکتری اشریشیا کولی ایجاد شود. این بیماری بیشتر در کودکان، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، دیده می‌شود.

 

اگر بیماری فرد بدون عارضه باشد و ظرف چند روز برطرف شود، پزشک نمی‌تواند آزمایش انجام دهد. با این حال، اگر علائم شدید باشد، اسهال خونی یا مخاط در مدفوع وجود داشته باشد، یا اگر این عارضه بی وقفه ادامه یابد، ممکن است آزمایش کشت مدفوع تجویز شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد خارج از ایالات متحده بوده و یا چیزی خورده یا نوشیده باشد که باعث بیماری نزدیکان وی نیز شده باشد.

برای کمک به تشخیص، ممکن است آزمایش کشت مدفوع همراه با یا پس از پانل‌های بیماری‌زای دستگاه گوارش انجام شود که همزمان چندین باکتری، ویروس و انگل ایجاد کننده بیماری را آزمایش می‌کند. آزمایش‌های دیگری که ممکن است انجام شود شامل آزمایش تخمک و انگل یا آزمایش آنتی ژن برای شناسایی میکروب‌های خاص است.

چگونه نمونه آزمایش stool culture کشت مدفوع جمع آوری می‌شود؟

یک نمونه مدفوع تازه در یک ظرف تمیز جمع آوری می‌شود. نمونه مدفوع نباید به ادرار یا آب آلوده شود. مدفوع باید ظرف دو ساعت پس از جمع آوری به آزمایشگاه منتقل شود یا باید به ویال حاوی نگهدارنده منتقل شود و در اسرع وقت به آزمایشگاه ارسال شود. برای نوزادان، نمونه مدفوع معمولاً با سواب راست روده جمع آوری می‌شود.

 • آیا برای اطمینان از کیفیت نمونه به آمادگی خاصی برای آزمایش کشت مدفوع نیاز است؟

برای انجام آزمایش کشت مدفوع به هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز نیست.

چگونه آزمایش کشت stool culture مدفوع انجام می‌شود؟

همانطور که در ابتدا اشاره شد، آزمایش کشت مدفوع برای تشخیص وجود باکتری‌های عامل بیماری (بیماری زا) و کمک به تشخیص عفونت دستگاه گوارش استفاده می‌شود. از آنجا که علل زیادی برای عفونت‌های دستگاه گوارش وجود دارد، ممکن است از آزمایش کشت مدفوع به همراه آزمایش‌های دیگر مانند پانل‌های بیماری زای دستگاه گوارش یا آزمایش تخمدان و تخمک (O&P) برای تشخیص استفاده شود.

پانل‌های بیماری زای دستگاه گوارش روی نمونه مدفوع انجام می‌شود تا همزمان ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌هایی که از علل شایع عفونت‌های دستگاه گوارش هستند، مورد آزمایش قرار گیرند. این پانل‌ها نسبتاً جدید هستند و آزمایشگاه‌ها و پزشکان هنوز در حال تعیین نحوه استفاده از آنها برای ارائه نتایج مطلوب و در عین حال مقرون به صرفه هستند. در صورت عدم تشخیص میکروب توسط پانل و یا مشکوک بودن به باکتری یا انگل به غیر از موارد موجود در پنل GI، ممکن است آزمایش کشت مدفوع و O&P انجام شود.

 

بسیاری از عفونت‌های دستگاه گوارش در ایالات متحده بدون درمان خاصی و تنها با مراقبت برطرف می‌شوند و ممکن است نیازی به آزمایش نداشته باشند. در افراد سالم، عفونت‌ها بیماری‌های شایع در نظر گرفته می‌شوند که جدی نیستند و گاهی اوقات به عنوان “مسمومیت غذایی” یا “آنفلوآنزای معده” نیز شناخته می‌شوند. با این حال، مواردی وجود دارد که انجام آزمایشاتی که علت عفونت GI را مشخص می‌کند، برای راهنمایی درمان، حذف علت اصلی و محدود کردن گسترش آن مفید هستند.

آزمایشگاه‌ها معمولاً از آزمایش کشت مدفوع برای تشخیص و شناسایی شایع‌ترین باکتری‌های ایجاد کننده بیماری‌های روده استفاده می‌کنند:

 • گونه‌های کمپیلوباکتر
 • گونه سالمونلا
 • گونه‌های شیگلا

برخی از باکتری‌ها با تولید سموم باعث بیماری می‌شوند. این باکتری‌ها ممکن است کشت داده شوند، اما بسیاری از آزمایش‌هایی که برای تشخیص آنها استفاده می‌شود، به تشخیص مستقیم سموم آنها یا با استفاده از روش PCR یا آنتی ژن اختصاص دارد. نمونه‌ها عبارتند از:

 • اشریشیا کولی
 • کلستریدیوم دیفیسیل

بسته به سابقه پزشکی و یا سفر شخص مبتلا، ممکن است آزمایشات سایر عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن‌های احتمالی گنجانده شود یا جداگانه در دسترس باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • ایروموناس
 • پلسیوموناس
 • یرسینیا انتروکولیتیکا
 • گونه‌های ویبریو

 

چه زمانی آزمایش stool culture کشت مدفوع تجویز می‌شود؟

هنگامی که فردی علائم و نشانه‌های عفونت دستگاه گوارش را داشته باشد، ممکن است کشت مدفوع انجام شود، مانند:

 • اسهالی که بیش از چند روز طول بکشد و ممکن است حاوی خون و یا مخاط باشد
 • درد و گرفتگی عضلات شکم
 • تهوع، استفراغ
 • تب

 

هرکسی که این علائم را داشته باشد لزوماً آزمایش انجام نمی‌شود یا تحت درمان قرار نمی‌گیرد. در افرادی که سیستم ایمنی سالم دارند، این عفونت‌ها اغلب با مراقبت حمایتی و بدون استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برطرف می‌شوند. آزمایش کشت مدفوع هنگامی تجویز می‌شود که فرد:

 • دارای علائم شدید، کم آبی، عدم تعادل الکترولیت و یا عوارض دیگر است
 • فرد مبتلا بسیار جوان، سالمند یا دارای سیستم ایمنی ضعیف است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، اسهال یک قاتل جهانی است. این دومین علت اصلی مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان است که روزانه 2،195 کودک را می‌کشد.
 • فرد مبتلا علائم و نشانه‌های طولانی مدت و یا عفونت‌هایی دارد که بدون درمان برطرف نمی‌شوند
 • فرد در طول و پس از سفرهای خارج از ایالات متحده، به ویژه به کشورهای در حال ظهور، بیماری داشته باشد. CDC تخمین می‌زند که 30 تا 70 درصد از افرادی که به خارج از ایالات متحده سفر می‌کنند، به عفونت دستگاه گوارش مبتلا می‌شوند.
 • خوردن غذا یا مایعات که ممکن است آلوده به باکتری‌های بیماری زا باشد، مانند گوشت نپخته یا تخم مرغ خام یا همان غذایی که دیگران را بیمار کرده است
 • فرد بیمار است و شیوع احتمالی ناشی از غذا یا آب باعث می‌شود که جامعه پزشکی علت را بررسی و شناسایی کند. مثال‌ها شامل محصولات آلوده، غذای آلوده از یک رستوران.

یک پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش کشت مدفوع را هنگامی که فردی قبلاً عفونت باکتریایی بیماری زا در دستگاه گوارش داشته و یا برای آن درمان شده است یا خود به خود برطرف شده است، تجویز می‌کند. این کار ممکن است برای تأیید اینکه باکتری‌های بیماری زا دیگر قابل تشخیص نیستند، انجام شود زیرا در برخی موارد افراد می‌توانند ناقل باکتری‌ها شوند. ناقلین خود بیمار نیستند، اما قادر هستند افراد دیگر را آلوده کنند.

نتایج آزمایش کشت مدفوع stool culture به چه معناست؟

اگر جواب آزمایش کشت مدفوع برای باکتری‌های بیماری زا مثبت باشد، به احتمال زیاد آنها علت ایجاد اسهال و سایر علائم فرد هستند. نتایج اغلب با نام باکتری‌های بیماری زایی که شناسایی شده‌اند، گزارش می‌شود. برخی از شایع‌ترین باکتری‌های بیماری‌زا که باعث عفونت در ایالات متحده می‌شوند عبارتند از:

 • کمپیلوباکتر: در طیور خام یا نپخته و شیر غیر پاستوریزه یافت می‌شود. این یکی از شایع‌ترین علل اسهال باکتریایی در ایالات متحده است. اگر به خون منتقل شود، ممکن است جدی شود و گاهی اوقات باعث ایجاد عوارض طولانی مدت مانند آرتریت و سندرم گیلن باره می‌شود.
 • سالمونلا: در تخم مرغ خام (حتی تخم مرغ ضد عفونی نشده)، طیور خام، سبزیجات پخته نشده و در خزندگان یافت می‌شود. حیوانات خانگی مانند مارمولک‌ها و لاک پشت ها ممکن است سالمونلا را در روده خود نیز حمل کنند بدون اینکه خود بیمار باشند. برخی از افراد ممکن است ناقل سالمونلا شوند. این بدان معناست که سالمونلا ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود.
 • شیگلا: در غذا و آب آلوده به مدفوع و از فرد مبتلا به فرد دیگر در صورت عدم رعایت بهداشت یافت می‌شود. به عنوان مثال، جلوگیری از شیگلا در یک خانواده و در مهدکودک یا خانه سالمندان می‌تواند یک چالش باشد زیرا موجودات بسیار کمی ممکن است باعث بیماری شوند.

طیف وسیعی از باکتری‌های دیگر ممکن است گاهی باعث ایجاد عفونت‌های دستگاه گوارش شوند و ممکن است با آزمایش کشت مدفوع تشخیص داده شوند. برخی از نمونه‌های مهم عبارتند از:

 • اشریشیا کولی 0157: H7 و دیگر coli تولید کننده سم (اکثر گونه‌های E. coli فلور طبیعی محسوب می‌شوند و بیماری ایجاد نمی‌کنند)، در همبرگر، گوشت گاو، اسفناج یا سیر غیر پاستوریزه خام یا نپخته یافت می‌شود. باعث اسهال خونی می‌شود و ممکن است منجر به سندرم اورمیک همولیتیک شود.
 • کلستریدیوم دیفیسیل: ممکن است به عنوان بخشی از فلور طبیعی وجود داشته باشد، اما استفاده از آنتی بیوتیک‌های با طیف وسیع می‌تواند منجر به رشد بیش از حد این باکتری‌ها شود. سویه‌های تولید کننده سم می‌تواند باعث اسهال و سایر عوارض جدی شود. اگر مشکوک به وجود این سویه‌ها باشید، آزمایش‌های جداگانه‌ای که سی دیفیسیل تولید کننده سم را تشخیص می‌دهد، انجام می‌شود. نمونه هایی از عللی که کمتر رایج هستند، عبارت‌اند از:
 • ایروموناس
 • پلسیوموناس
 • یرسینیا انتروکولیتیکا
 • ویبریو کلرا و سایر گونه‌های ویبریو

 

نتایج آزمایش کشت مدفوع که منفی گزارش شده است معمولاً نشان دهنده این واقعیت است که کشت مدفوع برای شایع‌ترین عوامل بیماری زا در فواصل زمانی مختلف بررسی شده و هیچ کدام یافت نشده (جدا نشده). ممکن است در یک گزارش آمده باشد: “بدون کمپیلوباکتر جدا شده”، “بدون سالمونلا یا شیگلا جدا شده” و غیره.

اگر کشت برای عوامل بیماری‌زای اصلی منفی باشد، به احتمال زیاد علائم و نشانه‌های فرد به علت دیگری یا به علت وجود باکتری‌های بیماری‌زایی که کمتر رایج هستند، است. همچنین ممکن است باکتری‌های بیماری زا در دستگاه گوارش وجود داشته باشند، اما تعداد کمی از باکتری‌ها در آن نمونه مدفوع خاص وجود نداشت. اگر پزشک مشکوک باشد که این مورد وجود دارد و علائم همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است آزمایش کشت مدفوع دیگری تجویز شود یا با آزمایش‌های دیگر پیگیری شود.

بیشتر بیماری‌های اسهالی ناشی از یک عامل بیماری زا هستند، اما ممکن است علل اصلی عفونت بیش از یک مورد خاص باشد.

عفونت‌های باکتریایی شدید بیماری زای دستگاه گوارش و آنهایی که باعث عوارض می‌شوند، ممکن است با آنتی بیوتیک‌ها درمان شوند. اما بسیاری از موارد بدون عارضه بهتر است بدون درمان رها شوند. افرادی که دارای سیستم ایمنی سالم هستند معمولاً طی یک هفته یا بیشتر به خودی خود بهتر می‌شوند. به آنها آموزش داده می‌شود که چگونه از گسترش عفونت جلوگیری کنند و از نظر علائمی مانند کم آبی بدن تحت درمان و نظارت قرار می‌گیرند.

عفونت‌های باکتریایی بیماری زا در سطح جامعه و گاهی در سطح ملی کنترل می‌شوند. به غیر از موارد مربوط به سفرهای خارجی، مقامات بهداشتی سعی می‌کنند، تعیین کنند که عفونت از کجا آمده است تا بتوانند هر گونه نگرانی بالقوه در مورد سلامت عمومی را برطرف کنند. جدا شده‌های باکتریایی که باعث بیماری‌های ناشی از غذا می‌شوند، به آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی دولتی ارسال می‌شوند تا با روش‌های مولکولی مورد بررسی قرار بگیرند. نتایج در پایگاه داده ملی بارگذاری می‌شود تا شیوع منابع مشترک در سراسر ایالات متحده را تشخیص دهد. تایپ به شناسایی غذاها یا محصولات غذایی خاص که منبع عفونت هستند، کمک می‌کند.

اسهال مسافران معمولاً ناشی از اشرشیاکلی تولید کننده سم است که عامل اصلی عفونت‌های اسهالی باکتریایی در مسافران آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین است. با این حال، این سویه‌های E. coli با سویه‌های E. coli تولید کننده سم شیگا متفاوت است (O157: H7) که می‌تواند منجر به ایجاد سندرم اورمیک همولیتیک شود.