آزمایش (H.pylori Ab (IgM

  • نوشته شده توسط سمانه نصیری
  • 12 / 12 / 1399

آزمایش (H.pylori Ab (IgM سطح آنتی بادی‌های هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) را در خون شما اندازه گیری می‌کند. H. pylori باکتری‌هایی هستند که می‌توانند به روده شما حمله کنند. عفونت هلیکوباکتر پیلوری یکی از علل عمده بیماری زخم معده است. این اتفاق زمانی می‌افتد که التهاب ناشی از باکتری‌ها روی مخاط معده یا اثنی عشر، روی اولین بخش روده کوچک شما تأثیر می‌گذارد. این منجر به زخم‌های داخلی می‌شود و به آن بیماری زخم معده گفته می‌شود.

آزمایش (H.pylori Ab (IgM می‌تواند به ارائه دهنده خدمات درمانی شما کمک کند تا دریابد که آیا زخم معده شما ناشی از H.pylori است یا خیر. در صورت وجود آنتی بادی‌ها، ممکن است به این معنی باشد که آنها برای مبارزه با باکتری H. pylori وجود دارند. باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی زخم معده هستند، اما این زخم‌ها همچنین ممکن است به دلایل دیگری مانند مصرف بیش از حد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن ایجاد شوند.

چرا به آزمایش (H.pylori Ab (IgM نیاز دارم؟

اگر پزشک شما مشکوک به بیماری زخم معده است، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

  • احساس سوزش در معده
  • حساسیت در نواحی معده
  • درد شدید و طولانی مدت در معده
  • خونریزی روده

 

همراه با آزمایش (H.pylori Ab (IgMچه آزمایش‌های دیگری ممکن است انجام شود؟

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای بررسی وجود واقعی باکتری‌های H.pylori تجویز کند. این آزمایشات ممکن است شامل آزمایش نمونه مدفوع یا آندوسکوپی باشد، که در آن یک لوله نازک با یک دوربین در انتها از گلو به دستگاه گوارش فوقانی شما منتقل می‌شود. با استفاده از ابزارهای ویژه، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند یک تکه کوچک بافت را برداشته و به دنبال H.pylori باشد.

نتایج آزمایش (H.pylori Ab (IgM به چه معناست؟

نتایج آزمایش (H.pylori Ab (IgM بسته به سن، جنسیت، سابقه سلامتی، روش مورد استفاده برای آزمایش و موارد دیگر ممکن است متفاوت باشد. نتایج آزمایش (H.pylori Ab (IgM شما ممکن است به این معنی نباشد که مشکلی دارید. از ارائه دهنده خدمات درمانی خود بپرسید که نتایج آزمایش را برای شما تفسیر کند.

نتایج طبیعی منفی است، به این معنی که هیچ آنتی بادی H.pylori یافت نشده و شما این باکتری و عفونت را ندارید.

یک نتیجه مثبت به این معنی است که آنتی بادی‌های هلیکوباکتر پیلوری در بدن شما پیدا شده است. اما لزوماً به این معنی نیست که شما دارای عفونت فعال H.pylori هستید. آنتی بادی‌های هلیکوباکتر پیلوری ممکن است مدت‌ها پس از حذف باکتری‌ها توسط سیستم ایمنی بدن شما باقی بمانند.

 

آزمایش (H.pylori Ab (IgM چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش با نمونه خون انجام می‌شود و از نیدل برای گرفتن خون از رگ بازو یا پشت دست استفاده می‌شود.

  • آیا آزمایش (H.pylori Ab (IgM خطری ندارد؟

انجام آزمایش خون با سوزن خطرات زیادی را به همراه دارد. این موارد شامل خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سبکی سر است. وقتی سوزن به بازو یا دست شما ضربه می‌زند، ممکن است احساس سوزش یا درد خفیف کنید. پس از آن، ممکن است محل نمونه‌گیری برای مدت محدود و کوتاهی زخم شود.

چه چیزی ممکن است بر نتایج آزمایش (H.pylori Ab (IgM تأثیر بگذارد؟

عفونت قبلی با هلیکوباکتر پیلوری می‌تواند نتایج شما را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به ایجاد جواب مثبت کاذب آزمایش شود.

  • چگونه برای انجام آزمایش (H.pylori Ab (IgM آماده شوم؟

نیازی به آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش نیست. اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما از همه داروها، گیاهان، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، مطلع است. این مورد شامل داروهایی است که نیازی به نسخه ندارند و داروهای غیرقانونی که ممکن است استفاده کنید.

چه زمانی آزمایش (H.pylori Ab (IgM درخواست داده می‌شود؟

اگر از درد دستگاه گوارش و علائم زخم معده شکایت می‌کنید، پزشک شما ممکن است یکی از آزمایش‌های H.pylori را درخواست کند تا مشخص شود آیا شواهدی از این بیماری وجود دارد یا خیر. برخی از این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

این آزمایش‌ها همچنین ممکن است پس از اتمام مصرف آنتی بیوتیک‌های تجویز شده برای اثبات ناپدید شدن باکتری H.pylori از بدن شما انجام شود. با این حال، آزمایش آنتی بادی خون نمی‌تواند برای این منظور استفاده شود، زیرا آنتی بادی‌های H. pylori حتی پس از برطرف شدن عفونت ممکن است باقی بمانند.

  • درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

معمولاً پزشک ترکیبی از آنتی بیوتیک‌ها و احتمالاً داروهای بیسموت مانند Pepto-Bismol® را برای چند هفته تجویز می‌کند. برای اطمینان از درمان موفقیت آمیز، مصرف دوره کامل آنتی بیوتیک‌های تجویز شده بسیار مهم است.