آزمایش Bs2hpp

 • نوشته شده توسط سمانه نصیری
 • 12 / 12 / 1399

آزمایش Bs2hpp با نام‌های دیگری به عنوان قند، بعد از غذا، گلوکز، آزمایش خون دو ساعت بعد از غذا؛ PPG دو ساعته نیز شناخته می‌شود. این آزمایش Bs2hpp که به صورت نمونه‌گیری خون انجام م‌شود، برای بررسی دیابت است. در صورت ابتلا به دیابت، بدن شما انسولین کافی برای کنترل قند خون شما تولید نمی‌کند. این بدان معناست که سطح قند خون شما بیش از حد بالا است و با گذشت زمان این مورد می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی سلامتی از جمله آسیب قلب، عصب، کلیه و چشم شود.

آزمایش خون دو ساعته بعد از غذا یا همان آزمایش Bs2hpp بدین معناست که باید بعد از میل کردن غذا انجام شود. این آزمایش برای بررسی نحوه واکنش بدن شما به قند و نشاسته بعد از خوردن غذا انجام می‌شود. با هضم غذا در معده، سطح قند خون به شدت افزایش می‌یابد. در پاسخ، لوزالمعده شما انسولین ترشح می‌کند تا به انتقال این قندها از خون به سلول‌های ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها برای استفاده و همچنین سوخت بدن کمک کند. دو ساعت پس از خوردن غذا، سطح انسولین و گلوکز خون شما باید به حالت عادی بازگردد. اگر سطح گلوکز خون شما بالا بماند، ممکن است به دیابت مبتلا باشید.

 

چرا به آزمایش Bs2hpp نیاز دارم؟

اگر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بخواهد بررسی کند که آیا شما مبتلا به دیابت یا اختلال مرتبط با انسولین هستید، ممکن است به آزمایش Bs2hpp  نیاز داشته باشید، به خصوص اگر علائم زیر را دارید:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی غیر معمول
 • تاری دید
 • خستگی
 • عفونت‌های مکرر
 • زخم‌هایی که به آرامی بهبود می‌یابند

اگر باردار هستید، ممکن است این آزمایش را برای غربالگری دیابت بارداری نیز انجام دهید. این دیابت است که می‌تواند در دوران بارداری ایجاد شود. درمان دیابت بارداری خطر مشکلات سلامتی را برای شما و نوزاد کاهش می‌دهد.

آیا به همراه آزمایش Bs2hpp، آزمایش‌های دیگری را می‌توان انجام داد؟

ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای تأیید یا ارزیابی ابتلای شما به دیابت تجویز کند. این آزمایش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش قند خون ناشتا: آزمایش قند خون ناشتا اندازه‌گیری میزان قند خون شما و همچنین برای بررسی اثربخشی داروهای مختلف یا تغییرات رژیم غذایی بر افرادی که قبلاً به عنوان دیابتی تشخیص داده شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آزمایش قند خون ناشتا باید در دو مورد جداگانه انجام شود تا از نتایج ثابت و به منظور جلوگیری از تشخیص اشتباه اطمینان حاصل شود.

 

این امر به این دلیل است که افزایش سطح گلوکز خون ممکن است در نتیجه بیماری کبدی یا کلیوی سندرم کوشینگ، اکلامپسی و پانکراتیت باشد. با این حال، بسیاری از این شرایط اغلب در آزمایشات تشخیصی آزمایشگاهی تشخیص داده می‌شوند. نتایج آزمایش ناشتا با توجه به میزان گلوکز در بدن به شرح زیر است:

 • نرمال: 3.9 تا 5.4 میلی مول در لیتر (70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر)
 • پیش دیابت یا اختلال تحمل گلوکز: 5.5 تا 6.9 میلی مول/لیتر (100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر)
 • تشخیص دیابت: 7.0 میلی مول در لیتر (126 میلی گرم در دسی لیتر) یا بالاتر [361]

آزمایش A1C (هموگلوبین گلیکوزیله): این آزمایش میزان متوسط ​​قند (گلوکز) خون شما را در 2 تا 3 ماه گذشته اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش اغلب A1c یا گاهی HbA1c نامیده می‌شود و یک آزمایش خون ساده است. آزمایش A1c متکی بر هموگلوبین است. هموگلوبین بخشی از گلبول قرمز است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می‌کند. هنگامی که گلوکز در خون شما وجود دارد، به هموگلوبین تبدیل می‌شود (می‌چسبد). هرچه گلوکز خون شما بیشتر باشد، بیشتر می‌چسبد و می‌تواند حدود سه ماه در آنجا باقی بماند یا تا مدتی با گلبول قرمز خون زندگی می‌کند. آزمایش A1c میزان متوسط گلوکز متصل به هموگلوبین را در طول زمان مورد نظر اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین آزمایش A1c اطلاعات بیشتری در مورد قند خون در مدت زمان طولانی‌تری را به شما ارائه می‌دهد.

آزمایش تحمل گلوکز: این آزمایش توانایی بدن شما را بعد از نوشیدن مقدار استاندارد شکر در یک نوشیدنی شیرین اندازه گیری می‌کند.

 

نتایج آزمایش Bs2hpp به چه معناست؟

نتایج آزمایش بسته به سن، جنسیت، سابقه سلامتی، روش مورد استفاده برای آزمایش و موارد دیگر ممکن است متفاوت باشد. نتایج آزمایش Bs2hpp شما ممکن است همیشه به این معنی نباشد که مشکلی دارید. از ارائه دهنده خدمات درمانی خود بپرسید که نتایج آزمایش شما چه معنایی دارد. همانطور که گفته شد، نتایج آزمایش Bs2hpp بر اساس سن متفاوت است و معمولاً بر حسب میلی گرم بر دسی لیتر (میلی گرم/دسی لیتر) اندازه گیری می‌شود. نتایج طبیعی آزمایش Bs2hpp (آزمایش خون دو ساعته بعد از غذا) بر اساس سن عبارتند از:

 • برای کسانی که دیابت ندارند: کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر
 • برای کسانی که دیابت دارند: کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر

اگر دو ساعت بعد از غذا خوردن سطح گلوکز خون شما همچنان بالا باشد یا یک ساعت پس از آزمایش تحمل گلوکز، دیابت بارداری بالا باشد، می‌تواند به این معنی باشد که شما دیابت دارید.

آزمایش Bs2hpp چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش Bs2hpp به صورت نمونه خون انجام می‌شود. از سوزن برای گرفتن خون از رگ بازو یا پشت دست استفاده می‌شود.

 • آیا آزمایش Bs2hpp خطر یا ریسکی ندارد؟

انجام آزمایش خون با سوزن خطرات زیادی را به همراه دارد. این موارد شامل خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سبکی سر است. وقتی سوزن به بازو یا دست شما ضربه می‌زند، ممکن است احساس سوزش یا درد خفیف کنید. پس از آن، ممکن است در موارد نادر محلی که نمونه‌گیری انجام شده است، زخم شود.

چه چیزی ممکن است بر نتایج آزمایش Bs2hpp تأثیر بگذارد؟

نتایج آزمایش شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد اگر:

 

 • در طول دوره آزمایش سیگار بکشید
 • تحت استرس شدید باشید
 • بعد از غذا و قبل از آزمایش، میان وعده یا آب نبات بخورید
 • قادر به خوردن کل وعده غذایی نیستند
 • در طول دوره آزمایش ورزش کنید

چگونه برای آزمایش Bs2hpp آماده شویم؟

شما باید 12 ساعت قبل از آزمایش Bs2hpp روزه بگیرید و سپس یک وعده غذایی با حداقل 75 گرم کربوهیدرات بخورید. بعد از غذا، قبل از انجام آزمایش چیز دیگری نخورید. به مدت دو ساعتی که از طرف پزشک برنامه ریزی شده است، منتظر بمانید و استراحت کنید. اصلا ورزش نکنید زیرا ورزش می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. اگر باردار هستید ممکن است مجبور نباشید روزه بگیرید.

اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما از همه داروها، گیاهان، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید مطلع است. این شامل داروهایی است که نیازی به نسخه ندارند و داروهای غیرقانونی که ممکن است استفاده کنید.