پروژسترون (25OH Progestrone)

 • نوشته شده توسط سمانه نصیری
 • 05 / 12 / 1399

پروژسترون هورمونی است که بدن شما تولید می‌کند. این هورمون در زنان و مردان تولید می‌شود. اما عمدتا در تخمدان زنان تولید می‌شود، این بدین معناست که میزان تولید این هورمون در زنان بسیار بیشتر از مردان است. در مردان، پروژسترون در ایجاد اسپرم یا اسپرماتوژنز نقش دارد. در زنان، این امر به آماده سازی رحم آنها برای بارور کردن تخمک‌ها کمک می‌کند. به بیان ساده‌تر، اگر زنان باردار شوند، پروژسترون به آنها کمک می‌کند، باردار بمانند.
پروژسترون همچنین از تولید شیر در دوران بارداری جلوگیری می‌کند. وقتی زایمان می‌کنید، سطح پروژسترون شما کاهش می‌یابد، که به تولید شیر کمک می‌کند. برای اندازه گیری سطح پروژسترون در خون، پزشک می‌تواند آزمایش سرم پروژسترون را تجویز کند. اگر در بارداری مشکلی وجود داشته باشد نیز ممکن است پزشکان این آزمایش را تجویز کنند. نتایج به دست آمده از این آزمایش می‌تواند نشانه‌ای از تخمک گذاری یا عدم وجود آنها را مشحص کند. به نوبه خود، این آزمایش می‌تواند به آنها کمک کند تا مشکلات بالقوه باروری را تشخیص داده و مدیریت کنند.
اگر باردار هستید و مشکوک به خطر بارداری خارج رحم یا سقط جنین هستند، ممکن است پزشک شما این آزمایش را نیز انجام دهد. حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده خود را به لوله رحمی، حفره شکم یا دهانه رحم متصل کند. سقط جنین هنگامی اتفاق می‌افتد که جنین را در اوایل بارداری از دست دهید. هر دو باعث کم شدن سطح پروژسترون می‌شوند.

 

در آزمایش پروژسترون چه چیزی اندازه گیری می‌شود؟

پروژسترون یک هورمون استروئیدی است که نقش اصلی آن کمک به آماده سازی بدن زن برای بارداری است. این ماده با چندین هورمون زنانه دیگر نیز همکاری می‌کند. این آزمایش میزان پروژسترون در خون را اندازه گیری می‌کند.
به صورت ماهانه، هورمون استروژن باعث رشد و پوشش داخلی رحم و آندومتر می‌شود و خود را دوباره پر می‌کند، در حالی که افزایش هورمون لوئتینی (LH) منجر به آزاد شدن یک الی دو تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) می‌شود. سپس لوئتینی در تخمدان در محلی که تخمک آزاد شده تشکیل می‌شود و شروع به تولید پروژسترون می‌کند. این پروژسترون که به مقدار کمی توسط غدد فوق کلیه تولید می‌شود، رشد آندومتر را متوقف می‌کند و رحم را برای کاشت احتمالی تخمک بارور آماده می‌کند.
اگر لقاح صورت نگیرد، لوئتینی تخریب می‌شود، سطح پروژسترون کاهش می‌یابد و خونریزی قاعدگی آغاز می‌شود. اگر تخمک بارور شده در رحم کاشته شود، لوئتینی همچنان به تولید پروژسترون ادامه می‌دهد. تخمک یک تروفوبلاست تشکیل می‌دهد که گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) تولید می‌کند. بعد از چندین هفته، جفت به عنوان منبع اصلی پروژسترون جایگزین هورمون لوئتینی شده و مقادیر زیادی هورمون را در بقیه دوران بارداری طبیعی تولید می‌کند.
پروژسترون در مردان نیز تولید می‌شود اما در سطح بسیار پایین تری است. عملکرد آن شامل ایجاد اسپرم است.

چه موقع آزمایش پروژسترون انجام می‌شود؟

ممکن است از آزمایش پروژسترون برای بررسی موارد زیر استفاده شود:

 • برای کمک به شناخت و مدیریت برخی از دلایل ناباروری. از آنجا که سطح پروژسترون در طول چرخه قاعدگی متفاوت است، می‌توان میزان آن را در زمان‌های مختلف آزمایش و اندازه‌گیری کرد.
 • برای تعیین اینکه آیا زن تخمک گذاری کرده است یا نه (تخمک از تخمدان آزاد کرده است).
  نظارت به موقعیت تخمک گذاری (بررسی وضعیت تخمک گذاری که آیا با موفقیت صورت گرفته است یا خیر).
 • در اوایل بارداری برای کمک به تشخیص بارداری ناموفق (سقط جنین) یا حاملگی خارج از رحم، همراه با آزمایش گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)
  برای نظارت بر بارداری پر خطر برای کمک به ارزیابی جفت و سلامت جنین.
 • اگر خانمی برای کمک و حمایت از بارداری در اوایل این دوره پروژسترون تزریق می‌کند، به تعیین اثربخشی درمان جایگزین کمک می‌کند.
 • همراه با سایر آزمایشات مانند هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، هورمون لوتئین کننده (LH) ، hCG و شمارش کامل خون (CBC) ، برای تعیین علت خونریزی غیرطبیعی رحم در زنان غیر باردار.

 

 • خونریزی غیرطبیعی رحم در دوره بارداری نیز با انجام این آزمایش بررسی می‌شود.

نحوه انجام آزمایش پروژسترون

پزشک شما ممکن است نمونه‌ای از خون شما را در مطب خود بگیرد یا شما را به آزمایشگاهی بفرستد تا نمونه خون از شما گرفته شود. تکنسین برای گرفتن نمونه خون، ابتدا محل مورد نظر را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، تمیز می‌کند. سپس، آنها یک سوزن را در رگ شما فرو می‌کنند. تکنسین یا فرد متخصص خون را از طریق سوزن به داخل ویال یا لوله می‌کشد. سپس نمونه خون شما را برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌نمایند.

تفسیر نتایج آزمایش پروژسترون

سطح پروژسترون با نانوگرم بر دسی لیتر (ng / dL) اندازه گیری می‌شود. هنگامی که نتایج شما آماده شد، آزمایشگاه آنها را برای پزشک شما ارسال می‌کند. نتایج طبیعی بسته به جنسیت، سن، چرخه قاعدگی و باردار بودن یا نبودن ممکن است متفاوت باشد.
اگر زنی هستید که همچنان دوره قاعدگی را تجربه می‌کنید، در ابتدای هر چرخه قاعدگی سطح پروژسترون خون باید پایین باشد. بعد از تخمک گذاری باید چند روز به اوج خود برسد. پس از آن باید به سطح پایین برسد، مگر اینکه شما باردار شده باشید.

نتایج آزمایش طبیعی پروژسترون

به طور کلی، نتایج نرمال آزمایش پروژسترون در دامنه‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • مردان، زنان یائسه و زنانی که به تازگی چرخه قاعدگی را تجربه می‌کنند: 1 نانوگرم در میلی لیتر یا کمتر
 • زنان در اواسط چرخه قاعدگی: 5 تا 20 نانوگرم در میلی لیتر
 • زنان باردار در سه ماهه اول بارداری: 11.2 تا 90 نانوگرم در میلی لیتر
 • زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری: 6/25 تا 4/89 نانوگرم در میلی لیتر
 • زنان باردار در سه ماهه سوم بارداری: 48.4 تا 42.5 نانوگرم در میلی لیتر

نتایج آزمایش غیر عادی پروژسترون

اگر نتایج آزمایش شما خارج از محدوده طبیعی باشد، غیر طبیعی تلقی می‌شود. در برخی موارد، یک نتیجه آزمایش غیر طبیعی تنها نشان دهنده نوسانات طبیعی سطح پروژسترون شما است. سطح پروژسترون شما حتی در طی یک روز می‌تواند نوسان زیادی داشته باشد. در موارد دیگر، سطح غیر طبیعی بالا و پایین پروژسترون ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل اساسی در سلامتی باشد. علاوه بر بارداری، سطح بالای پروژسترون می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • سرطان تخمدان
 • سرطان غده فوق کلیه
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، گروهی از اختلالات که بر غده فوق کلیه شما تأثیر می‌گذارد

سطح پایین پروژسترون می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • عدم تجربه دوره قاعدگی
 • عدم تخمک گذاری
 • حاملگی خارج رحمی

 

 • سقط جنین
 • مرگ جنین

خطرات آزمایش پروژسترون چیست؟

هر زمان خون شما گرفته شود، ممکن است با عوارض زیادی روبرو شوید. برای بیشتر افراد، این خطر جزئی است. هنگام وارد شدن سوزن به داخل رگ شما احتمالاً کمی درد خواهید داشت و ممکن است پس از برداشتن سوزن برای چند دقیقه خونریزی کنید. همچنین ممکن است در اطراف ناحیه‌ای مه نمونه گیری انجام شده، کبودی ایجاد شود.
عوارض جدی‌تر نادر است. این موارد شامل غش، التهاب ورید و عفونت در محل نمونه‌گیری است. اگر به اختلال خونریزی مبتلا باشید، خطرات ناشی از خونریزی بیشتر است.

مجموعه آزمایش آنلاین پیشرو در خدمات رسانی در منزل ، شما عزیزان میتوانید خدمات آزمایش ژنتیک ، آزمایش hpv ، فیزیوتراپی در منزل ، تست اعتیاد در منزل ، ویزیت پزشک در منزل با آزمایش آنلاین تجربه کنید.