آزمایش آنلاین

هورمون بتا (BTHCG)

آزمایش ویتامین B12
30 مرداد 1399
آزمایش هورمون LH
30 مرداد 1399
به چه خدمتی نیاز دارید؟

چرا و چه موقع آزمایش انجام می شود؟

 • تشخیص بارداری، و مانیتور کردن بیمار در دوره بارداری
 • مانیتور کردن بیماری های تروفوبلاستیک (trophoblastic disease) و تومورهای سلول نطفه (germ cell tumor) و ارزیابی میزان اثربخشی درمان در این بیماران
 • تست کیفی hCG به طور معمول برای تایید یا رد بارداری انجام می شود .
 • تست کمی hCG برای اندازه گیری مقدار hCG موجود در خون انجام میشود.
 • تست کمی hCG در تشخیص بارداری خارج از رحم و نیز نظارت بر وضعیت بیمار پس از سقط جنین کاربرد دارد. پس از سقط جنین سطح hCG خون در آزمایشات متوالی کاهش می یابد.
 • تست کمی hCG در تشخیص و مانیتور کردن بیماری های تروفوبلاستیک و تومورهای سلول نطفه به کار می رود.

۱۰ روز پس از به تعویق افتادن قاعدگی افزایش سطح hCG در خون قابل اندازه گیری است و می توان از این تست به منظور تایید یا رد وقوع بارداری استفاده نمود. با بعضی از روش ها میتوان افزایش سطح hCG را در هفته اول بارداری نیز اندازه گیری کرد.

 

نمونه مناسب

نمونه خون سیاهرگی؛ نمونه ادرار اول صبح

 

آمادگی برای انجام آزمایش

برای نمونه خون رعایت شرایط خاصی لازم نیست. پیش از انجام تست ادرار لازم است از نوشیدن مایعات زیاد پرهیز شود، زیرا رقیق شدن بیش از حد ادرار می تواند سبب نتیجه ی منفی کاذب شود.

 

هدف از انجام آزمایش

هدف از انجام این آزمایش اندازه گیری مقدار هورمون hCG موجود در خون است. hCG پروتئینی است که در زنان باردار توسط جفت تولید میشود. تست بارداری یک آزمایش اختصاصی است که نتیجه مثبت آن می تواند بارداری را تایید نماید. این هورمون ۱۰-۷ روز پس از عقب افتادن قاعدگی یعنی زمانی که سلول بارور شده در رحم کاشته شده، در خون قابل شناسایی می باشد. در هفته های اول بارداری، وجود هورمون hCG  جهت حفظ عملکرد جسم زرد (Corpus luteum) ضروری میباشد.

تولید hCG در طول سه ماهه ی اول بارداری (8 تا 10 هفته نخست) به طور پیوسته افزایش می یابد و در حدود هفته ۱۰ بارداری به اوج خود میرسد. پس از آن و در طول دوره بارداری سطح hCG به آهستگی کاهش می یابد. پس از زایمان و گذشت چند هفته از خاتمه بارداری، هورمون hCG در خون دیگر قابل اندازه گیری نخواهد بود.

 

تفسیر نتیجه آزمایش

hCG  به طور طبیعی در خون زنان غير باردار، غیر قابل اندازه گیری می باشد. در اوایل دوره بارداری سطح hCG خون، به طور متوسط با گذشت هر ۳-۲ روز، دو برابر می شود. سرعت دو برابر شدن hCG در اوایل دوره بارداری در بارداری های خارج از رحم کندتر است.

اگر بارداری در خطر از بین رفتن باشد، سرعت افزایش hCG کندتر بوده و حتی ممکن است سطح hCG کاهش یابد.

سطح hCG پس از سقط جنین به سرعت کاهش می یابد.

پس از سقط جنین، عدم کاهش hCG به سطح پایه – سطح پیش از بارداری می تواند نشان دهنده باقی ماندن بافت های مولد hCG در بدن زن باردار باشد. و کاهش سطح hCG در طول دوره درمان سرطان تروفوبلاستیک، به این معنا است که سرطان به

خوبی به درمان پاسخ می دهد و به عكس عدم کاهش یا افزایش سطح hCG در طول دوره درمان، نشان دهنده عدم پاسخ به درمان است و افزایش سطح hCG پس از پایان دوره درمان، معمولا به معنای عود – بازگشت – بیماری است

 

عوامل مداخله کننده در آزمایش

عواملی که موجب نتیجه منفی کاذب در تست hCG میشوند عبارتند از:

 • او انجام زود هنگام تست (hCG ) پیش از این که سطح هورمون در اثر بارداری به میزان قابل اندازه گیری در خون افزایش یافته باشد ممکن است باعث منفی شدن کاذب تنيجه آزمایش شود.
 • در صورت رقت بالای نمونه ادرار، تست hCG ادرار ممکن است نتیجه منفی کاذب بدهد؛ بنابراین پیش از انجام آزمایش hCG ادراری باید از نوشیدن آب زیاد پرهیز نمود.
 • مصرف بعضی از داروها مانند پرومتازین (نوعی آنتی هیستامین) و داروهای مدر می تواند موجب نتیجه منفی کاذب در تست hCG ادرار شود.

عواملی که موجب نتیجه ی مثبت کاذب در تست hCG ادرار می شوند، عبارتند از:

 • وجود پروتئین با خون در ادرار
 • مصرف داروهای ضد تشنج، داروهای آنتی پارکینسون، داروهای خواب آور و آرام بخش
 • بعضی از ترکیبات می توانند در تست hCG ادرار تأثیر بگذارند، از جمله بعضی از انواع آنتی بادی ها.
بقیه درباره " آزمایش آنلاین " چه می گویند