میسلز (Measles)

  • نوشته شده توسط سمانه نصیری
  • 06 / 12 / 1399

به این آزمایش آنتی‌بادی سرخجه، آنتی‌بادی سرخک آلمان، مهار هماگلوتیناسیون (HAI)، آنتی‌بادی روبولا، تیتر آنتی‌بادی هم گفته می‌شود.

هدف آزمایش میسلز

این آزمایش به دنبال آنتی‌بادی برای 3 بیماری سرخک، اوریون و سرخجه است.

با این آزمایش می‌توان به ایمنی در برابر 3 بیماری که کاملاً مسری هستند، پی برد. اگر آن‌ها را داشته‌اید یا علیه آن‌ها واکسینه شده‌اید، سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با ویروس‌های ایجادکننده آنتی‌بادی ساخته است. اگر قصد باردارشدن دارید، باید قبلش بدانید که این آنتی‌بادی‌ها رادارید یا خیر. اگر خانمی در 3 ماه اول بارداری خود به سرخجه مبتلا شود، می‌تواند نقایص مادرزادی ایجاد کند.

به سرخک روبولا و سرخجه نیز سرخک آلمانی یا سرخک 3 روزه گفته می‌شود.

دلایل نیاز به آزمایش

اگر قصد باردارشدن دارید یا باردار هستید ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. اگر یک کارمند مراقبت‌های بهداشتی هستید، باید این آزمایش را انجام دهید، زیرا ممکن است با کودکان و بزرگ‌سالان مبتلابه سرخک، اوریون یا سرخجه در تماس باشید که اگر ایمنی ندارید، اکسینه شوید. اگر شما دانشجوی دانشگاه هستید برای اثبات اینکه به بیماری سرخک، اوریون و سرخجه ایمن هستید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است این آزمایش را برای تشخیص سرخک، اوریون یا سرخجه انجام دهید. علائم سرخک شامل احتقان، سرفه، تب و بثورات در بدن است. بعضی از افراد علائم کلاسیک را ندارند اما آنتی‌بادی سرخک در خون‌دارند. علائم اوریون شامل تورم غدد پاروتید یا بزاقی، تب و سردرد است. علائم سرخجه شامل تب و بثورات می‌باشد.

آمادگی برای آزمایش

نیازی به آمادگی برای این آزمون ندارید. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از همه داروها (شامل داروهایی است که نیازی به نسخه ندارند و سایر داروهای غیرقانونی که ممکن است استفاده کنید.)، گیاهان، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید اطلاع دارد.

نحوه آزمایش

آزمایش با نمونه خون انجام می‌گیرد و از سوزن برای برداشتن خون از ورید موجود در بازو یا دست استفاده می‌شود. برای یک نوزاد تازه متولدشده، ممکن است نمونه از پاشنه یا بند ناف گرفته شود.

هم‌زمان با این آزمایش ممکن است پزشک برای شما آزمایش سواب گلو یا آزمایش مایع نخاعی را برای تشخیص اوریون بنویسد.

نتایج آزمایش

نتایج آزمایش ممکن است بسته به سن، جنس، سابقه سلامتی، روش استفاده‌شده برای آزمایش و سایر موارد متفاوت باشد. نتایج آزمایش شما ممکن است به معنای مشکل شما نباشد که باید حتماً پزشک آن را بررسی نماید.

بدن شما دو آنتی‌بادی سرخجه تولید می‌کند: IgM و IgG. اگر IgM در خون شما یافت شود، اما IgG وجود نداشته باشد، ممکن است به‌تازگی عفونت داشته باشید، ولی اگر IgG وجود داشته باشد، اما IgM موجود نباشد، این می‌تواند به این معنی باشد که شما درگذشته عفونت داشته‌اید یا واکسن زده‌اید. این آنتی‌بادی‌ها بدان معنی است که شما از محافظت لازم برخوردار هستید.

تفسیر آزمایش

مقدار مثبت: شاخص آنتی‌بادی (AI) مقدار 1.1 یا بالاتر

مقدار AI گزارش‌شده فقط برای مرجع است. این‌یک آزمایش کیفی است و مقدار عددی AI نشان‌دهنده میزان آنتی‌بادی موجود نیست. وجود آنتی‌بادی‌های قابل‌تشخیص در کلاس IgG نشان‌دهنده قرار گرفتن در معرض قبلی ویروس سرخک از طریق عفونت یا ایمن‌سازی است. افرادی که آزمایش مثبت دارند از ابتلا به سرخک مصون هستند.

مقدار نرمال: مقدار AI 0.9-1.0

مقدار نرمال این آزمایش باید بین 0.9-1.0 باشد همچنین باید بعد از واکسیناسیون هم آزمایش تکرار شود تا میزان بالا پایین شدن مقدار IgG سنجیده بشود.

مقدار منفی: مقدار AI 0.8 یا پایین‌تر

جواب منفی این آزمایش عدم وجود آنتی‌بادی‌های کلاس IgG قابل‌تشخیص، عدم پاسخ ایمنی خاص به ایمن‌سازی یا عدم قرار گرفتن در معرض ویروس سرخک را نشان می‌دهد.

خطرات آزمایش

انجام آزمایش خون با سوزن خطرات زیادی را به همراه دارد. این موارد شامل خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سبکی سر است. هنگامی‌که سوزن بازو یا دست شمارا سوراخ می‌کند، ممکن است کمی احساس سوزش یا درد کنید که بعدازآن ممکن است جای سوزن زخم شود.