سلنیوم | Selenium

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • 02 / 06 / 1399

سلنیوم یک عنصر کمیاب و جز ساختمان گلوتاتیون پروکسیداز ویدوتیرونین دیدیناز است. سلنیوم دارای یک نقش محافظتی در کارسینوژنز و بیماری های قلبی عروقی است. سطوح پایین سلنیوم یک عامل خطر برای کاردیومیوپاتی پس از زایمان به نظر می رسد.

فقدان ساده سلنیوم به صورت سفید شدن بستر ناخن، ضعف دردناک عضلانی، دپیگمانته شدن مو و ناخن و افزایش ترانس آمینازهای خون تظاهر می­کند.  غده تیروئید نیز از سلنیوم برای تولید هورمون T4 استفاده می کند، همچنین سلنیوم در تبدیل هورمون T4 به هورمون T3 نقش مهمی دارد و یکی از دلایلی که امروزه کم کاری تیروئید بویژه در بانوان بسیار شایع شده است کمبود عناصر ید و سلنیوم در برنامه غذایی افراد می باشد.

یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Clinical Nutrition نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان کبد در افرادی که سطوح سلنیوم در خونشان پایین است، بالاتر از سایر افراد می باشد. سیستم ایمنی برای فعالیت صحیح نیازمند عناصر سلنیوم، روی، ویتامین C، ویتامین E و سایر مواد مغذی می باشد، سلنیوم باعث استفاده بهینه از ویتامین E شده که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

 

آمادگی بیمار

آماده سازی خاصی ازنظر رژیم غذایی ویا ناشتا بودن برای بیمار وجود ندارد. ولی قبل از نمونه گیری محل خونگیری باید کاملا تمیز شده باشد.

 

زمان نمونه گیری

محدودیت خاصی برای زمان نمونه گیری گزارش نشده است.

 

تداخلات دارویی

گلوکوکورتیکوییدها موجب افزایش سلنیوم خون می شوند.

 

عوارض مسمومیت

اسهال ، تهوع و استفراغ، صدمات پوستی، خارش، ضعف و افتادن ناخن، ریزش مو، بوی “سیر“ دهان و عرق،احساس “طعم فلزی“ در دهان ، خستگی و ضعف غیر طبیعی ، صدمات دستگاه عصبی، اختلالات هوشیاری و کوما

‍‍