آنتی ژن ویژه پروستات (PSA) آزاد

  • نوشته شده توسط سمانه نصیری
  • 30 / 10 / 1399
  • غربالگری: “غربالگری” آزمایشی است که برای شناسایی بیماری، حتی بدون وجود هیچگونه علائمی، انجام می‌شود. آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و معاینه دیجیتال رکتال (DRE) دو آزمایشی هستند که برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می‌شوند. هر دو برای تشخیص زودهنگام سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، این آزمایشات کامل و کافی نیستند. نتایج غیر طبیعی در هر دو آزمایش، همیشه به معنای وجود سرطان نیست. بلکه گاهی ممکن است به علت بزرگ شدن خوش خیم پروستات (BPH) یا عفونت باشد.
  • آزمایش خون PSA: آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) یکی از روش‌های غربالگری سرطان پروستات است. این آزمایش خون، میزان PSA در خون را اندازه گیری می‌کند. PSA پروتئینی است که فقط توسط سرطان‌ پروستات و پروستات تولید می‌شود.

PSA بسیار کمی در خون افراد با پروستات سالم یافت می‌شود. افزایش سریع PSA ممکن است به معنای وجود بیماری باشد. شایع‌ترین علت بالا بودن PAS، وجود سرطان پروستات است. دلیل دیگر افزایش PSA می‌تواند بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا التهاب پروستات باشد. افزایش سطح PSA، نوع سلول‌های سرطانی موجود را مشخص نمی‌کند. این افزایش درواقع، به افراد خبر می‌دهد که ممکن است، به سرطان مبتلا باشند.

  • DRE: معاینه رکتال دیجیتال (DRE) به پزشک کمک می‌کند تا مشکلات مرتبط با پروستات را پیدا و تشخیص دهد. برای انجام این آزمایش، فرد متخصص دستکش بهداشتی مورد نیاز را به دست کرده و آن را به روغن آغشته می‌کند. سپس انگشت خود را به آرامی و با احتیاط وارد روده بزرگ می‌کند. در حین انجام آزمایش، فرد بیمار یا خم می‌شود، یا در حالی که به پهلو خم شده، روی میز می‌خوابد. در طی این آزمایش، پزشک متوجه می‌شود که آیا شکل یا ضخامت غیرطبیعی در ناحیه پروستات وجود دارد یا خیر. لازم به ذکر است، DRE ایمن است و انجام آن آسان است. اما این آزمایش به خودی خود نمی‌تواند سرطان را تشخیص دهد و باید از تست PSA کمک گرفته شود.